COURANT. LEIDSCHE r. 210. 1874. DINGSDAG 8 SEPTEMBER. HIINNKNLAMISCIIK BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden N". 48 blad 5^3) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 7 September. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding van het verrigten van onderscheidene werken in hel gebouw genaamd «Nosocomium," om voor woning van den hoofdonderwijzer der tusschcnschool te dienen, is daarvan aannemer geworden S. van Leeuwen, timmerman alhier, voor de som van ƒ2599. Bij de lieden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ30.50, ƒ6.10 en ƒ3 en de laagste prijzen ƒ30, ƒ5.80 en ƒ2.90. Bij den bockhandelaar J. YV. van Leeuwen alhier ziet thans het licht de reeds vroeger aangekondigde /'Geschiedenis van het beleg en ontzet van Leiden in 1574, door dr. W. J. F. Nuyens (met eene kaart van het beleg)". Onder de geschriften aan dit belangrijk feit onzer geschiedenis gewijd, die in den jongsten tijd zijn verschenen, zal voorzeker dit werkje niet het minst de aandacht trekken. In het eerste hoofdstuk geelt de schrijver, bij wijze van inleiding, het standpunt aan, uit hetwelk hij de historie van den opstand legen Filips II beschouwt. Het standpunt des schrijvers bij de beschouwing van den worstelstrijd onzer vaderen tegen de heerschappij van Spanje kunnen wij niet het onze noemen, maar gaarne willen wjj erkennen dal hij zijn standpunt met gematigdheid voor zijne lezers ontvouwt, en ook van dat standpunt doet hij uitkomen dat de volledige zegepraal der regeringsbeginselen van Filips II, zooals hij die door Alva's zending wilde verkrijgenuitgeloopen had op de vernietiging van de zelfstandigheidde nationale wetten en gewoonten des Nederlandschen volks. In de volgende hoofdstukken deelt de schrijver, na stil te hebben gestaan bjj den overgang van Leiden tot de Prinsgezinde zijde, de geschiedenis mede van het eerste en tweede beleg der stad en haar ontzet op 3 October 1574, zooals dit door de onderscheidene schrijvers van vroegeren en lateren tjjd werd te boek gesteld; waarbij ook, blijkens de citaten, van Vloten's bekende geschrift met vrucht is geraadpleegd, liet standpunt des schrijvers heeft op die geschiedkundige mededeelingen slechts weinig invloed. Wij hebben, zegt hij, het verhaal zoo objectie! mogelijk gedaan. Aan het einde maakt hij. in het zevende hoofdstuk, nog eenige opmerkingen, waartoe de gebeurtenissen te Leiden voor en tijdens het beleg hem aanleiding gaven. »De slotsom onzer beschouwingzegt de schrijver, is, dat: ofschoon wij het beginsel, voor hetwelk de verdedigers van Leiden streden, niet het onze kunnen noemen, ofschoon wij er niet een strijd voor godsdienstige en burger lijke vrijheid in kunnen zien, maar een zegepraal der revolutie over legiti miteit, van Calvinisme over Calholicisme, wij toch in Leidens beleg een der zuiverste bladzijden uit de geschiedenis des opstands tegen Spanje erkennen; dat wij Leidens beroemden burgemeester bewonderen om zijne echt oud-holland- sche deugden; dal wij ten volle onze toejuiching schenken aan de volhar ding van Leidens burgerij om vreemd geweld, vreemde overheersching ten koste van goed en bloed wederstand te bieden." Wij durven allen, die belang stellen in de geschiedenis onzer stad, gerus- telijk aanraden met het boekske van dr. Nuyens kennis te maken. Zij het ook dat men met den schrijver in zienswijze verschilt, men zal zjjn ge schrift niet onvoldaan ter zijde leggen. De heer F. van Spall, candidaat tot de h. dienst alhier, heeft eene be roeping ontvangen naar de herv. gemeente te Leimuiden en Kalslagen. Z. D. H. Gerardus Petrus Wilmer, bisschop van Haarlem, viert mor den (O. L. Vr. geboorte) gedachtenis van zijn 50-jarig priesterschap. Alsdan zal in de kerken van het bisdom, na de hoogmis, de lofzang Tc Deum lau- damus gezongen worden. Omtrent de aanbesteding van den metalen bovenbouw voor de spoor wegbrug over de Maas te Botterdam, deelt de Ned. Ind. de bijzonderheid mede, dat bij gelegenheid der aanwijzing de rijksambtenaren de aanwezige belangstellenden opmerkzaam hebben gemaakt op een fout, die in het bestek was ingeslopen. Daarbij was namelijk de benoodigde hoeveelheid ijzer te gering gesteld, zoodat ook de geraamde som ad 820,000 te laag is en tot ƒ980,000 behoort verhoogd te worden. De inschrijvingen nu der drie hier te lande gevestigde mededingers zijn alle nog ƒ10000-ƒ31000 -beneden deze juistere raming. De Ned. Ind. onderstelt, dat de firma Cail C"., die 't laagst, voor 872,000, heelt ingeschreven, met de gemelde wijziging niet bekend was en meent, dat zij in de gelegenheid behoort tc worden gesteld zich daarover uit te laten. De commiesen der posterijen in Noordbrabant en Zeeland hebben zich bij adres tot den minister van financiën gewendom te verzoekendat hunne tractementen in overeenstemming worden gebragt mef de eischen van den tijd. Zij wijzen op het groote vertrouwen, dat hun moet worden ge schonken en de steeds toenemende werkzaamheden en geldelijke verant woording, hun opgelegd. Ofschoon aanmerkelijke lotsverbetering is toege kend aan de inspecteurs en aan vele directeuren der posterijen, hebben echter de commiesen tot heden op eene behoorlijke regeling hunner bezoldi ging vergeefs gewacht. Intusschen stijgen de eerste levensbehoeften, kamer- en huishuren, voortdurend in prijs; de promotie tot hoogerë rangen staat bijna stil en de emolumenten verminderen steeds. De Baarl. C. meldt: Hoewel ons uit Warmond gemeld is, dat de weduwe Klein en hare kleindochter hersteld van daar naar deze gemeente vertrokken zijn, moesten zij bij hare aankomst alhier toch per vigilante naar hare woning overgebragt en aldaar naar boven gedragen worden, omdat het loopen, vooral aan het meisje, vooralsnog verboden is. De geneeskundige, die de twee patiënten ten huize van den heer Kouwenhoven te Warmond verpleegd heeft, komt, door de zorg der Holl. ijzeren spoorweg-maalschappjj, nog nu en dan herwaarts om ze zoo mogelijk geheel te genezen. Bij de te Amsterdam door het Nederlandsch schaakbond gehouden wed strijd is de eerste prijs behaald door den heer A. de Lelie aldaar, na een beslissenden strijd met den heer H. W. B. Gilford, die even als de heer Lelie in 12 partijen 10 punten bad behaald en wien de tweede prijs is ten deel gevallen. De derde prijs behaalde de heer B. YV. Biijdenstein met 8 punten en de vierde de lieer J. L. Switsar met 7% punt. - Voor de leening groot ƒ140.000, ten behoeve der kanalisatie, uitbrei ding en verbetering der gasfabriek te Arnhem, is ingeschreven tot een bedrag van ƒ905,200. In de legerplaats bij Milligen zijn Vrijdag, bij gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, bij extra-dagorder alle arrestan ten ontslagen, uitgezonderd die gestraft zijn wegens dronkenschap, verkoop van goederen of ernstige overtredingen tegen de krijgstucht. Verder is bij diezelfde order, wegens het algemeen goede gedrag der onderofficieren, gedurende den kamptijd vergunning verleend, de beide voor hen bestemde cantines tot 's avonds half elf open te laten. De parade had wegens het ongunstige weder niet plaats. Des namiddags had een wedren plaats door onderofficieren en manschappen der cavalerie en artillerie. Bij een der ritten viel, na den sprong over de hindernis, een paard met ruiter; de laatste onder den hals van het paard. Een volgend paard sprong, in volle vaart, over beiden heen, die spoedig weder op de beenen waren. Bij een anderen viel, na den sprong gemaakt te hebben, een ruiter, terwjjl het paard door ging. De man bleef op den rug liggen, zonder het minste teeken van leven te geven, en werd door toegeschoten manschappen buiten de baan gedragen. De man moet echter later hersteld zijn. Bij den Donderdag gehouden schietwedstrijd zijn de volgende prijzen behaald: Officieren der infanterie: l«,e prijs (een revolver) door den len luit. J. L. Reeringh. van het 7de reg. inf.; 2de prijs (revolver) door den lrD luit. J. C. A. Pabst, van het 4de reg. inf. officieren der cavalerie en artillerie: prjjs (revolver) door den ritmeester F. L. de Graeff, van het 3de reg. huzaren: onderofficieren 4de reg, inf. lste prijs (gouden horloge) door den sergeant Spruit; 2de prijs (zilveren horloge) door den sergeant Sonneveldt; 3de prijs (sigarenkoker) door den sergeant le Rutte; onderofficieren 7de reg. inf. lsl« prijs (gouden h irlogc) door den fourier Oley; 2dt prijs (zilveren horloge) door den scrg.-majoor Dagelet3de prjjs (sigarenkoker) door den serg. Koning. Verder is door de korporaals en manschappen geschoten naar den prijs van een zilveren horloge als Ist" en een sigarenkoker als 2d,n prijs voor elk bataillon. Onderofficieren der cavalerie. l!,e prijs (gouden horloge) door den wachtmeester Roetman, van het Isle reg. huzaren; 2de prijs (zilveren hor loge) door den wachtm.-tit. Waardenburg, van het 3de reg. huzaren. Zaturdag hebben de troepen eene groote manoeuvre in het vuur in de rigting van Amersfoort uitgevoerd. YVoeusdag nacht is de bliksem geslagen in de boerderij de Groote Nederheide, onder Hummelo. In slechts weinige uren was liet geheel in de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1