PER TELEGRAAF. kapitein de Mun, die in de Vendée eene oproerige rede heeft gehouden, ongemoeid gelaten. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat ;1 het gouvernement zal zorgen, dal de kieswet slipt uitgevoerd wordt. Aan- J gaande de rede van den kapitein de Mun zou hij nader berigten inwinnen, [j Hierna kwamen de maatregelen der regering tegen eenige republtkeinsche l| dagbladen ter sprake. Met eene in het oog vallende partijdigheid gaat de regering jegens de drukpers te werk, zeide de heer Tirard. Spreker be- J treurde dit niet, want hij wilde geen administratieve maatregelen tegen de drukpers; maar hij wees alleen op dit artikel om te doen zien, met hoe verschillende maat gemeten wordt. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde de maatregelen, tegen sommige republikeinsche dagbladen genomen. De heer Ernest Picard vestigde de aandacht op de verkiezings-circulaires van Bonapartistische candidaten. Openlijk verklaren zij zich voor een plebisciet, als een middel om tot het keizerrijk terug te keeren. De quaestie van het herstel van het keizerrijk *kan echter bij verkiezingen niet gesteld worden, zonder legen de kamer in opstand te komen, die bij een plegtig votum de Napoleontische dynastie van den troon vervallen heeft verklaard. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat hij liet mogelijke zou doen, om alle buitensporig heden van dien aard te voorkomen; verder gaf hij de hoop te kennen, dat dergelijke buitensporigheden tot nadeel zullen strekken van hen, die ze zich veroorloven. Het gouvernement zal het votum aangaande de vervallen verklaring der Napoleontische dynastie doen eerbiedigen. De hh. de la Boullerie en de Larocnefoucauld en Bisaccia bragten eenige woorden in het midden om te doen zien, dat zij en hunne staatkundige vrienden de erken ning van het gouvernement te Madrid door de Fransche regering afkeurden. De minister van justitie heeft ten slotte verklaard, dat het proces tegen de personen, beschuldigd van medepligtigheid aan de ontvlugting van Bazaine, den 14 dezer zal beginnen. Het te Parijs verschijnende blad le Christianisme au XIXme Siècle deelt een uit Cape-Town verzonden schrijven van de synode der Ned. her vormde kerk in Zuid-Afrika aan de hervormde synode te Parijs mede, waarin deze laatste geluk wordt gewenscht met hare wedcroptreding, met de her overing door de kerk van Frankrijk van hare sedert lang verloren geraakte synodale regten en met den uitslag der worsteling, die de vertegenwoor digster der oude en eerwaardige hervormde kerk van Frankrijk tegen het bijgeloof en de dweeperij aan den eenen en legen het ongeloof aan den anderen kant gevoerd heeft; eene uitkomst, die hoop geeft op een herstel der oude schriftuurlijke tucht en van het oude bestuur der genoemde kerk. De voorzitter, de predikant Faure, doet uitkomen, dat haar schrijven niet enkel voortvloeit uit belangstelling in het heil der kerk in het algemeen, maar ook en voor geen gering gedeelte moet gezocht worden eensdeels in de omstandigheid, dat vele leden der hervormde kerk in het Kaapland afstam melingen zijn der oude Fransche Hugenoten, en anderdeelsTn het kracht dadige aandeel, dal het hervormde Frankrijk gehad heeft aan de evangelisatie van Zuid-Afrika. Te Vincennes heeft een brand gewoed, die aan verscheidene menschen het leven heeft gekost. Hij ontstond in een bergplaats van verfstoffen, lak ken,. vernissen en olie, onder een trap. De benedenverdieping werd door een rijtuigschilder bewoond. De vlammen, door de genoemde uiterst brand bare stoffen snel gevoed, speelden weldra door het geheele huis en sneden aan de dertig bewoners der bovenverdiepingen den uitweg af. Hartbrekend was het angstgeschreidat zich allerwege deed hooren. Een der bewoners knoopte twee beddelakens aan elkander, maakte die vast van een venster- haak en poogde zich zoo, met zijn zoontje in de armen, le redden. Toen hij ongeveer tot op acht voet van den grond gedaald was, scheuren de la kens af en hij stortte neder. De pogingen, die hij in zijnen val deed om zijn kind nog te beschermen, waren oorzaak dat hij nog vreeselijker ver wond werd. dan anders welligt het geval zou geweest zijn. De radelooze vrouw, die met een ander kind gereed stond hem ie volgen, verloor het verstand op het oogenblik dat zij, met de vlammen achter zich, aan het open raam stond, en man en kind zag vallen. Zij schreeuwde en wierp het kind omlaag. Het werd door honderden armen opgevangen. Zij zelve stortte zich radeloos uit het venster, en brak beide beenen. Een kind van vijf jaren was nog achtergebleven. Vader en moeder hadden de beide jong- sten. het eene was nog slechts drie maanden oud, het eerst willen redden en de handen naar de meest hulpeioozen uitgestoken. Naauwelijks hebben zij van hun achtergebleven kind gerept, of een der omstanders snelt door rook en vlammen het brandend huis binnenen bereikte het vertrek, llij kwam nog- in tijds. Hel gelukte den moedigen redder met het kind behou den uit den vuurpoel te komen, maar hij was letterlijk met brandwonden overdekt; zijn gelaat en zijne handen waren verschroeid. Een andere bewoon ster zocht mede een uitweg door het raam, klom er uil en bleef met de handen aan de vensterbank hangen. In den toestand bereikten haar de vlammen en verschroeiden haar het hoofd en den boezem. Hel gelukte van beneden haar te naderen. Zij werd gered, maar afgrijselijk bezeerd, en zal vermoedelijk aan de bekomen brandwonden sterven. Verscheidene bewoners, die minder gedeerd ontkomen zijnverkeeren echter in geheel ongewoncn geestestoestand, en het is te vreezen dat meer dan een krankzinnig blijven zal. Dc oorzaak van den brand wordt aan de wraakzucht eeiier vrouw toege schreven. SPANJE. Berigten uit Madrid melden dat het ministerie zijn ontslag heelt geno men en dat de heer Sagasta een nieuw kabinet heeft zamengesleld. Hij zeil is president en minister van binnenlandsche zaken. Voorts bestaal het ministerie uit de hh. Ulloa voor builenlandsche zaken, Colmenares voor jus titie, Serrano Bedoya voor oorlog, Camacho voor financiën. Arias voor ma rine, Rodrigo voor koophandel en Romero Ortiz voor koloniën. DUITSCMLAKB. Uit Posen meldt men dat aldaar bij de viering van het Sedanfeest een plegtige oplogt der gilden en vereenigingen is gehouden, die zich met muziek en vaandels naar het Wilhelmsplein begaven, alwaar de feestrede gehouden werd. Het vaandel van het schrijnwerltersgildehetwelk in het Francis canerklooster werd bewaard, werd door den deken Kessler eerst na lang tegenstreven afgegeven, met kennisgeving dat hij het, na het gebruik dat thans daarvan gemaakt zou worden, niet weder ter bewaring op eene gewijde plaats zou terug nemen. De Germania, ofschoon het nationale feest van 2 September vijandig, betoogt dat er ée'ne en wel eene godsdienstige reden bestaat om met blijd schap op 2 September 1870 terug te zien. In den slag van Sedan toch werd de magtigsle en daarmede gevaarlijkste vijand van hét geheele katho licisme geslagen. Men moet, zegt dit blad, de feitelijke omstandigheden opzettelijk miskennenof met het wezen der katholieke kerk ten eenenmale onbekend zijn, om te kunnen meenen dat Napoleon ook slechts een oogen blik in hel belang dier kerk het zwaard zou hebben getrokken. Als creatuur harer gezworen vijanden zou hij, deels uit eigen beweging, deels onder den drang vari hen, aan wie hij zijne positie had te danken, dadelijk na het toppunt zijner magt le hebben bereikt, zijn bedekten veldtogt hebben ge opend tegen het Pausdom, de grondveste der katholieke kerk. Terwijl hij die vijandschap naar buiten aan den dag legde, door de schepping van het jong Italië, trachtte hij inwendig den band tusschen Rome en Frankrijk voor altoos te verscheuren, door zijn plan voor de stichting eener Fransche nationale kerk, afgescheiden van het primaat van Petrus. Voor die onder mijning van het kerkelijk organisme vond hij een gewenschten steun in zekere oud Gallicaansche tradiliën. Welk lot zou alzoo de kerk in Frank rijk hebben ondergaan, wanneer die magt hebbende nog meer magt had verkregen Een correspondent van de Köln. Zeit. meent dat genoemd blad op deze wijze spreekt omdat het ter elfder ure tot de overtuiging was gekomen, dat er door zijne partij meer aan het feest werd deelgenomen dan het wel wenschte. - Te Cbristiania is het berigt ontvangen dat de leden van de lang ver miste Oostenrijksche Noordpool-expeditie te Waröe zijn aangekomen. Het schip Tcgetthoff was vergaan, waarna de reizigers, na een langen togtmet sleden te hebben afgelegd, door Russische vaartuigen gevonden en opgeno men waren. Uit Genève meldt men de opening, op 31 Augustus, van de bijeenkomst van het //Institut de droit international." De openingsrede werd gehouden door den heer Corseret, lid van de Geneefsche regering, welke toespraak werd beantwoord door den heer Mancini uit Romepresident der bijeenkomst, in 1873 te Genève op dezelfde plaats gehouden. Na den heer Mancini trade de heer Dudley Fielduit New-Yorkop om den heer Kawase aan de ver gadering voor te stellen. Dit feit mogt inderdaad zeldzaam worden genoemd, want tot lieden is het waarschijnlijk nog niet voorgekomendat dergelijke bijeenkomst werd bijgewoond door een afgevaardigde uit het verwijderde Japan. De heer Kawase is door den keizer van dat rijk naar Genéve ge zonden, om een verslag van de vergadering naar Jeddo op te zenden. Uit Nederland was aanwezig de hoogleeraar Asser, uit Amsterdam. 's GRAVEN11AGE, 5 September. Regerings-telegram. Den 4ieo September is door den gouverneur-generaal van Nederl. Indie het volgende berigt ont vangen van kolonel Pel uit Alchin Den 23slfn Augustus werd door vuur uil de zuiderlacade de veiligheid van Kotla Radja verzekerd. Toekoen Achmoed, die bewind voert in Patty (noordelijk gedeelte van de westkust), bezegelde in Kotla Radja de onder- werpings-acte.. Den 25e" Augustus was de vijand zeer rustig, vooral in den omtrek van Kotla Radja; den 3en Sept. werd in Patty de Nederiandsche vlag geheschen. Volgens een berigt van den kommandant der maritime middelen geschiedde hetzelfde in lvloewang (mede in het noordelijk gedeelte van de westkust). Op de noordoostkust onderhandelde Üjolak over de onderwerping, terwijl ook Langsar blijken van toenadering gaf. BERLIJN, 4 September. Dc gezanten van Spanje te Londen en te Brussel hebben hunne geloofsbrieven overhandigd. POSEN. 4 September. De directeur van policie alhier heeft aan de priores van het karmelieter-klooster bekend gemaakt, dat de builenlandsche nonnen binnen drie dagen het land moesten verlaten. De priores is bij den minister in hooger beroep gekomen en heeft uitstel verkregen. De wijbisschop Janiszewski zal den 15 Sept. persoonlijk voor de regtbank hier verschijnen. Hij heeft acht dagen verlof uit de gevangenis van Kozmin gekregen. NEW-YORK, 4 September. De slagtoffers der buitensporigheden, te Cons- halle (Louisiana) bedreven, zijn allen blanken. Men beschuldigt de ambtenaren der regering tot den opstand aangezet le hebben. De regering van Louisiana heelt bij proclamatie eene belooning uitgeloofd voor de ontdekking der bewerkers van dc ongeregeldheden en verklaard dat die lieden belmoren tot het ge heime bondgenootschap der blanken, die zaamgezworen hebben om de staats ambtenaren omver te werpen. De advocaat-generaal der Unie heeft de ge wapende magt gezonden, om de aanvallen te beteugelen die nog gedaan mogten worden. Te Nijmegen vond een. werkman een prachtigen ring met een kostbaren steen van groote waarde met een kroon omringd. Men las in den ring ge graveerd Gift van Z. K. 11. den keizer van Oostenrijk aan AUG. DE MARBAIX uitvinder van hél Eau d'Anvers, en vervolgens den datum. De arbeider deed navragen in al de hotels, hij vernam eindelijk dat Mr. DE MARBAIX 's mor gens komen zou, hij wacht hem bij zijn aankomst op en stelt hem den ring ter hand tot groote verbazing van den eigenaar welke hem niet ver mist had. 30 gulden waren het loon voor den eerlijken vinder en beiden waren uiterst tevreden. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, van 4 September, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: A. M., te Gouda, wegens ver boden uitvoer van vee, tot geldboete van 25 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen; C. v. M.te Leiden, wegens diefstal, tot cellulaire gevange nisstraf van 1 maand; K. v. L.. te Nienwveeii, wegens idem, lot gevange nisstraf van 1 dag; J. T., te Sloten, wegens mishandeling, tot gevangenis straf van 3 dagen; A. C., te Leiden, wegens idem, tot cellulaire gevange nisstraf van 15 dagen en geldboete van f 8 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag cellulair; K. v. d. M.te Nieuwveen, wegens verwonding, vrij gesproken. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6