Indie vastgestelde prijscourant tot bepaling der invoerregten voor liet derde kwartaal dezes jaars, terstond met een adres tot den minister van koloniën gewend en herziening verzocht van de in die prijscourant aangenomen waarden voor verschillende manufacturen, daar deze. zooals met cijfers Wordt aangetoond, nu boven de marktwaarde gelaxeerd worden. Bij gelegenheid dat de maatschappij tol nut der Israëlieten in Neder land, eergisteren te Amsterdam, haar 25-jarig bestaan vierde, is den voor zitter, mr. A. de Pinto. een sierlijk zilveren pièce de milieu aangeboden als bewijs van waardering der vele diensten door hem gedurende 25 jaren aan de maatschappij bewezen. Uit Haarlem meldt men dat de toestand van den heer A. van der Wal. stalhouder aldaar, die bij het spoorwegongeluk te Warmond, op 14 Augus tus jl„ letsel bekomen heeft, allczins bevredigend,is en dat de| patient voort durend in beterschap toeneemt. Te Amsterdam werd eergisteren in het lokaal van het Amslerdamsche schaakgenootschap, onder voorzitterschap van den heer F. baron van tlogen- dorp, de algcmeene vergadering van het Nederlandsche schaakbond gehouden. Daarin werd besloten, dat in het jaar 1875 de vergadering en het tournooi zullen worden gehouden te Rotterdam. De wedstrijd zal dan waarschijnlijk korter duren dan vijl dagen, zooals nu het geval zal zijn, om velen, die niet lang hunne woonsteden kunnen verlaten, in de gelegenheid te stellen, door eene andere regeling, waarbij de verliezende spelers dadelijk afvallen, ook aan den wedstrijd deel te nemen. Een probleem-tournooi zal aan den wedstrijd worden verbonden. Tot secretaris van den raad is herbenoemd de heer B. van der Haak. Het bond telt thans 152 leden. Voor den wedstrijd, die thans begint en lot 5 September a. s. zal duren, zijn uitgeloofd prijzen ter waarde van 150. ƒ75. 50, ƒ25, naar verkie zing in geld te ontvangen. (Hbl.) Te Amsterdam wordt morgen, op den gedenkdag van den slag bij Sedan, van wegc het Deutsche Verein aldaar, in hel lokaal de Vereeniaing, een Iceslelijke bijeenkomst gehouden, waartoe de medewerking van de daar ter stede gevestigde Duitschers door het bestuur bij circulaire is gevraagd. t tlok op de hadplaats Zandvoort zal het Sedanfeest door de talrijke Duitschers, daar aanwezig, worden gevierd met een diner, muzikale soirée en bal. Door liet kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant aldaar beroepen ds. L. Sleinfort, pred. te Bloemendaal. Voorts is door genoemd collegie, ter vervulling eencr tweede bij die gemeente be staande vacature, liet volgende drietal gevormd: dd. Hoogerzeil, pred. te Arnhem; Gezelschap, pred. te Reitzumen Koopman, pred. te Waspik. Naar men uit Zaandam meldt zal de duur der tentoonstelling van Zaanlandsche oudheden verlengd worden tot 30 September. Die tentoon- siclling is reeds door 10000 personen bezocht. In den nacht van Zalurdag op Zondag is de bliksem geslagen in eene boerenhofstede aan den Jisperweg in de Deemsterbewoond-door den eige naar Klaas Schagcn. In korten tijd stond het gehcele gebouw in volle vlam. Niet alleen de inboedel, maar ook eene groote hoeveelheid hooi, wol en kaas is eene prooi der vlammen geworden. Te Leeuwen is men ijverig bezig met het opriglen van een monument voor 's konings hulp bjj den watersnood van 1861. Op een vierkant voet stuk, met inscripties, verheft zich een kolom, en hierop zal een prachtige kroon geplaatst worden. Het geheel zal ruim 8 meter hoog zijn. De vol gende inscriptie staat op het zijvlak: »Een traan in 't manlijk oog, een troostwoord in den mond, Stond Neèrlands Vorst ons bjj in dezen bangen stond. In de legerplaats te Milligen werd Zondag morgen naar gewoonte, na den afloop der godsdienstoefeningen, eene groote parade gehouden. Het kamp werd op dien dag weder door duizenden uit omliggende plaatsen bezocht. Bij de parade had een officier het ongeluk van het paard te vallen en zich aan den schouder te kneuzen. Volgens gerucht zou Z. M. de koning, op het Loo gekomen zijnde, het kamp bezoeken. Vrijdag middag ontlastte zich boven Dieren een lievig onweder. het welk zich langzaam in zuid-oostelijke rigling voortbewoog. De bliksem sloeg ten huize van den heer L. van den IJssel in den keukenschoorsleen verbrijzelde het bovenste gedeelte, en baande zich een weg door de keu ken waarin zich de dienstbode bevonddie er met een hevigen schrik af kwam; na eenig keukengereedschap stuk geslagen te hebben, is de bliksem door een glasruit verdwenen, zonder verder eenig nadeel veroorzaakt te hebben. Tc Opsterland is Woensdag II. brand ontstaan in de boerenhuizinge, bewoond door J. J. van der Heide, behoorendc aan E. S. Sylscma, te Kor- tczwaag, tengevolge waarvan al hetgeen zich in de schuur bevond, als: hooi, rogge, haver, boerengereedschappen enz., benevens het grootste ge deelte van den inboedeleene prooi der vlammen werden. Het gcheelc gebouw stond in volle vlam en was binnen een half uur lijds ineengestort. De Pinang Gaz. van 18 Julij deelt een brief mede van haren corres pondent iu Atchin, waarin hij schrijft: /'Wij vernemen, dat een invloedrijk Alchineesch opperhoold, voorzien van volmagt om te handelen namens Toewankoe llaschim (wettig opvolger van den overleden sullani en namens de hoofden der drie Sagics, op reis is naar Singapora en instructiën heelt om met de Nederlanders in onderhandeling te treden. Het zal mij echter verwonderen als hij in zijne zending slaagt. Ik acht het onwaarschijnlijk dat de Nederlanders over den vrede zouden willen onderhandelen, zoolang de oorlogvoerende partij in Atchin niet tot onderwerping is gekomen." 's GRAVENHAGE I September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer F. W. van Eeden, directeur van het kon. museum der Nederl. maat schappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan J. La- j feber, policiedienaar te Amsterdam, en aan den kanonnier J. J. Veltman, j van het reg. veld-artillerie, wegens het redden van drenkelingen, toegekend de bronzen medaille ingesteld bij besluit, van 22 Sept. 1855. alsmede een loflelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. C. Kardinaal, hoofd commissaris van policie te Rotterdam, tol het dragen van de versierselen van ridder der orde van de Kroon van Pruissen 3de kl.hem door den keizer van Ditilschlandkoning van Pruissen, geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot leeraar aan de rijkshoogercburgerschool te Middelburg de hh. J. Broekema en A. J. G. Paardekooperen tot leeraar bij de rijks hoogere burgerschool te Zwolle de lieer C. J. J. Nirick Blok, dusver tijdeiijk leeraar aan die school. Voorts is aan den heer W. Glcuns eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bjj het wapen der infanterie, bij het 6e reg. tot len luitenant den 2tn luit. G. C. Coster van Voorhout, van het corpsbij het wapen der cavaleriebij het 2' reg. huzarentot len luitenant den 2eD luit. W. J. J. Brantsma. van het corps; bjj het wapen der artillerie, bij het 3e reg. vesting-artillerie, tot kapitein den J« luit. II. J. C. Verwey. van het 2e reg. Voorts is de kapitein F. Coers, van het 2e reg. vesting-artillerie, op non-activiteit gesteld. Bij het personeel der militaire administratie zijn nog benoemd: tot mili tairen onder-intendant 2' kl. de le luitenants-kwartiermeester J. C. Ubbens, van het reg. veldartillerie, en J. Gruis, van den staf der infanterie, werk zaam bjj het dep. van oorlog; bij hel 7e reg. infanterie, tot ]«n luit.-kwar tiermeester de 2e luit.-kwartiermeester J. van Raven, van het corps; bij het instructie-bataillon, tot kapitein-kwartiermeester de le luit.-kwartiermeester W: R. C. van der Meer, van het 5e reg. infanterie; bij het reg. veldartil lerie, tot P" luit.-kwartiermeester de 2" luit.-kwartiermeester A. Fedders, van het corps. Z. M. heeft aan den gepens. officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned. Indie G. A. Wildeman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van gezondheid bij het koloniaal militair'invalidenhuis op Rron- beek, en als zoodanig benoemd J. A. van der Burg, aan wien eervol ontslag is verleend als officier van gezondheid 2,le kl. van het leger in Nederl. Indië, wegens ongeschiktheid tot het hervatten van de werkelijke dienst ten gevolge van ligchaamsgebreken. Men verneemt dat Z. M. de koning, na 11D». terugkomst van het Loo op 18 dezer, zich in de laatste dagen van September weder derwaarts zal begeven om tot circa 25 October op HD5. buitenverblijf te vertoeven. Van den 10Jeo a. s. tot laatstgcmelden datum zullen daar tegenwoordig zijn Zr. M\ pensionaires in de muziek, die onder leiding van den heer van der Does auditiën zullen geven. Z..K. II. prins Frederik zal zich aanstaanden Zaturdag wederom naar Neuwied begeven, ten einde aldaar eenigen tjjd bij zijne kinderen en klein kinderen door te brengen. Z. K. H. de prins van Oranje heelt gisteren namiddag ten half zes ure het nieuw benoemde ministerie in audiëntie ontvangen. Ten hall vier ure ihaakten de nieuwe ministers hunne opwachting bij Z. K. 11. prins Frederik ten zijnen paleize in het Korte Voorhout. De minister van koloniën zal. te beginnen met 4 Sept. a. s., wekelijks gehoor verleenen des Vrjjdags, ten 1 ure. De Duitsche gezant alhier, graaf van Canitz, vroeger als zoodanig in Spanje en in Julij 11. als opvolger van graaf de Perponchcr alhier aangeko men, heeft gisteren in eene plegtige audiëntie den koning zijne geloofsbrie ven aangeboden. Volgens een hier ontvangen berigt is de komst van den nieuwen Spaanschen gezant eenige dagen uitgesteld. Z. Exc. bevindt zich thans te Brussel. Gisteren middag is de luit.-gcneraal Verspijck uit Deventer, waar hij eenige dagen heeft doorgebragt, te dezeF slede teruggekeerd. IU.ITKM,.\M)SCHE HHIWtiTKiV K N E L A. X LONDEN. 31 Augustus. De bij de regering ontvangen telegraphische mcdedcelingen uit Indië luiden wat de uilzigten op den oogst betreft niet geheel bevredigend. Schoon de opbrengst van den herfstoogst in de meeste streken van Bengalen en Benar goed ol althans middelmatig was. is in het noorden en noordoosten, in Thirhoot, Burdwan, Moorschcdabad en Nuddea de regen onvoldoende ge weest, en dientengevolge de oogst zeer schraal. De uilkomsten van den winteroogst hangen geheel af van de hoeveelheid regen, welke in September zal vallen. De regering heeft reeds maatregelen genomen om den toevoer van graan naar de het meest door den nood geteisterde streken te vermeer deren; zij rekent er op dat de bij haar aanwezige voorraad nog tot Decem ber toereikend zal zijn. Vijf expeditien ter waarneming van den doorgang van Venus zijn reeds in Junij uit New-York in zee gegaan, en wel naar Hobarttown. Kerguelen- land, Nieuw Zeeland, het eiland Crozet en het eiland Chat tam. Twee an dere zijn dezer dagen naar Nagasacki. in Japan, vertrokken. Binnen drie weken gaat nog eene achtste expeditie op reis naar Nagasacki, om aldaar te blijven. Elke dezer expeditien is voorzien van alle noodige instrumenten onder anderen een teleskoop van 40 voel lengte, waarroede een photogra- phisch zonnebeeld van 4 du;m middellijn kan .worden verkregen, een cquator- teleskoop, lang 7 voet op een middellijn van 5 duim, enz. FKAN H J> Si. Het Journ. des Déb. verligt er de aandacht op dat in de verslagen van de reis van den maarschalk Mac Mahonwelke in het officiële Llad worden opgenomen, slechts hoogst zelden de benaming van president der republiek, zijuen wettigen titel, wordt aangetroffen, maar meermalen van liet hoofd van den staat gesproken wordt als maarschalk, waardoor dus

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2