ONDERWIJS, MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. TWEED E~~C0 NCERT, ZOüf ERZOI&G. Al» V KK TB* r* Mft. AFDEELING HARMONIE. 1 bouwgrond inneemt kan het volgende bewijzen. In 1872 werden daarvoor niet minder dan 12G.449 van de 747,411 hectaren bouwgrond in gebruik genomen. De opbrengst van dit gewas in dat jaar wordt geraamd op 18,738,778 hectoliters, vertegenwoordigende, naar den gemiddelden markt prijs berekend, eene waarde van ƒ51.719,027. Den I8d"> Aug. jl. is door de plaatselijke policie te Zwartsluis op het vermoeden van valschheid in beslag genomen een rijksdaalder, welke bij uitspraak door het muntcollegie verklaard is valsch te zijn en nagebootst. Te Lopik is uitgegeven een valsche gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849. Een zevental zeelieden, die zich onlangs te Rotterdam voor de marine verbonden hadden, kregen, nadat het handgeld geheel of voor een groot deel verteerd was, berouw, en besloten zich te verbinden ter koopvaardij. Hoewel zjj zich, door het afscheren van baard en op andere wijze, bijna onkenbaar hadden gemaakt, zijn toch alle 7, waaronder een Afrikaan, loeu hun verloftijd verstreken was. opgespoord en aangehouden, waarna zij ge boeid aan boord van het wachtschip zijn gebragt. Uil Schoonhoven meldt men dat onlangs aldaar in een varkenshok ge vonden is een dun koperen muntje, van de heerlijkheid «Jever" in het hertogdom Holstein Oldenburg, de grootte hebbende van een stuivertje. Men vermoedt dat dit een uiterst zeldzaam koperen stukje is, daar het in de bekende muntwerken niet voorkomt. Hoe het kleine muntje, ruim 300 jaren oud, in dat varkenshok is kunnen komen, zal wel een raadsel blij ven: het eenige wat men kan gissen is. dat het aangevoerd is geworden in de wortels van een plant, die gestrekt heeft tot voedsel voor het destijds daarin zijnde varken. In de maatschhappij "Arti et Amiciliae" te Amsterdam zal dit jaar geene tentoonstelling van schilderijen gehouden worden, maar wel, tegen het midden van September, eene internationale tentoonstelling van photo- graphie en wat daarop betrekking heeft worden geopend. Z. M. de koning heeft weder ter beschikking der jury gesteld een groote gouden medaille, met het daarbij behoorend diploma, uit te reiken op de aanstaande stedelijke tentoonstelling te Amsterdam aan een Neder- landschen kunstenaar, onverschillig of deze reeds vroeger onderscheiding van «ege den koning of het rijk verwierf. In de te Utrecht gehouden vergadering van het Ned. Weerbaarheids- houd zijn de aftredende leden van het centraal comité, de hh. C. R. Merkus, W. II. Doorman en F. baron van Ilogendorp herkozenterwijl ter vervulling van de steeds openstaande plaats van secretaris de heer W. F. Klokke werd gekozen. Rij de behandeling van het voorstel: "toelating van afdee- lingen van schutterij en leger als leden van het Ned. Weerbaarheidsbond, op gelijken voet als weerbaarheidsvereenigingen," bleek, dat het brengen van meer verband tusschen leger, schutterij en weerbaarheid^ wenschélijk werd gekeurd, maar dat men het er nog niet over eens was, of dit door opneming van afdeelingen leger, marine en schutterij in het bond wensche lijk was. liet voorstel van het centraal comité werd derhalve in dien zin gewjjzigd. en besloten aan een commissie op te dragen voorstellen omtrent de toepassing van dat beginsel te doen. Een voorstel om de contributie aan de bondskas van 15 tot 25 cents te verhoogen, werd verworpen, maar aangenomen om eenige bepalingen, waaruit voor sommige vereenigingen vermindering van contributie volgde, te doen vervallen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Haarlem gekozen. Men meldt uit Leeuwarden. Met de schietoefeningen op de nieuwe schietbaan alhier, die voor een paar weken pas een aanvang hadden geno men, is het thans weder gedaan. De baan is wederom, wegens hare on veiligheid voor het omliggende terrein, gesloten. De prijs der boter aan de waag alhier was le soort ƒ58,50 a ƒ57. 2' soort ƒ51.3e soort (bittere) niet aangeboden. Te Groningen is gevankelijk binnengebragt een 15-jarige knaap, die des nachts onder Veendam een paard uit de weide heeft gestolen. Naar men uit Maastricht meldt heeft men bij de in deze week plaats gehad hebbende boringen, in de omstreken van Heerlen, te Renzcnrade we der een kolenader ontdekt. Beriglen uit Paramaribo van 4 Augustus melden o. a. het volgende: Het is nader gebleken dat de aangevallen hoofdman der koelies op de plan tage Visserszorg" wel eene zware wonde door een houw aan het hoofd bekomen heeft, doch niet overleden is; onder zorgvuldige behandeling ge steld. heeft zijn toestand een beter aanzien verkregen dan zich aanvankelijk vermoeden liet, en men heeft hoop op zijn volkomen herstel. Drie koelies zijn in hechtenis genomen. Een der aanvallers is door een houw over den voorarm ook zwaar verwond. Gisteren is hier van de plantage "Mecrzorg" gevankelijk binnengebragt een koelie, die door de andere gevangenen zou zijn aangewezen als de ver moedelijke stichter van den brandwaardoor de trasloodsen op de plantage zijn vernield. 'sGRAVENHAGE, 29 Augustus. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Oost- Indie bestemden soldaat C. G. Rlech, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Aan den heer J. O. H. Arntzenius is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. De 2e luit. A. F. A. Schultze, van het 2e reg. infanterie, is in rang en ancienneleit overgeplaatst hij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndie. Door den minister van koloniën zijn ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indie gesteld de hulponderwijzer D. A. Detmar en de hoofdonderwijzer A. M. Overeynder, om te worden benoemd tot onder- wijzer 3' kl. voor de dienst daar te landeen de kctelscheepmakers aan 's rijks werf le Amsterdam C. Brnyne en C. van Hoekom te worden ge plaatst bij een der marine-etablissementen daar te lande als vice-comman- deur, levens ketelscheepmaker voor het vak van scheepsbouw. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat door hem eiken Donderdag, des middags ten 12 ure, aan het lokaal van het departement, zullen ontvangen worden zij die hem over zaken, dat departement betref fende, wenschen te spreken. Naar men verzekert moet Z. M. de koning, vernomen hebbende dat de gewezen luitenant van het Indische leger C. Comfurius dezer dagen alhier is aangekomen, HD5 diep leedwezen hebben uitgedrukt over het be treurenswaardige lot, dat dien officier getroffen heeft bij de tweede expe ditie in Atchin, toen dezen de beide oogen werden weggeschoten. Z. M. heeft tevens het verlangen geuit om den heer Comfurius, die zich thans met ter woon te dezer stede gevestigd heeft, weldra bij zich te ontvangen. De eerste luitenant van het wapen der artillerie J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, die deel heeft uitgemaakt van den staf bij de tweede Atchi- nesche expeditie, is uit Indië alhier teruggekeerd en wederom in functie getreden als ordonnance officier van Z. M. den koning. De zelfmoord-manie is in de laatste dagen alhier toegenomen. In het begin der week beroofde zich een schoenmaker door ophanging van het leven en eenige dagen later is het getal van hen die zich op dergelijke wijze het leven hebben benomen tot drie geklommen, nl. twee kleedermakers en gisteren een winkelier in boter en kaas. [Zie verder het Bijvoegtel.) Overleden te Zwolle Vrouwe C. M. VAN REEDEgeb. TOBIAS. 27 Augustus 1874. Voor de bewijzen van belangstelling, die wij bij de geboorte van onzen zoon ontvingen, zeggen wij hartelijk dank. A. HEYNSIUS. Leiden, 29 Augustus 1874. E. P. HEYNSIUS, du Rieu. Visites worden afgewacht Dinsdag eu Woensdag 1 en 2 September. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij de bevalling mijner Echtgenoote, breng ik bij deze, ook namens haar, mijnen harle- lijken dank. Leiden, 30 Augustus 1874. A. SCHMIER DE POORTER. Bezoeken worden niet gewacht. Voor de deelneming, betoond bij het overlijden van onzen waarden broe der en behuwdbroeder Mr. JACOBUS PETRUS DE FREMERY, betuigen wjj Onzen welgemeenden dank. P. I. DE FREMERY. C. J. C. DE FREMERY, Cun*us. Voor de vele bewezen van deelneming, zoowel in als buiten de stad, ondervonden bjj het overlijden mijner geliefde Echtgenoote APOLONIA PETRONELLA MEYSING. betuig ik, ook namens wederzijdsche ouders, mijnen hartelijken dank. Leiden. 29 Augustus 1874. N. STADHOUDER. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen gedHrende de ziekte en bij het overlijden van mijnen geachlen broeder, den Heer CORNELUS VAN CAZANT, betuig ik, ook namens mijne familie, mijnen oprechten dank. G. VAN CAZANT. Iemand, bij hel onderwijs werkzaam in eene der provincie-hoofdsteden, geëxamineerd in de drie moderne talen en in de wiskunde, zoekt eene betrekking in heiden of in Utrecht, die hem in staat stelt de Academische lessen bij te wonen. Brieven worden ingewacht onder letter tt aan het Bureau dezer Courant. DINIDAG 1 September 187-4, 's avonds ten 7 ure, NB. Degenen, aan wien Circulaires zijn toegezonden, worden herinnerd dat elk lid vrijen toegang heeft met 2 dames. Hel lidmaatschap voor een geheel jaar bedraagt ƒ5. Die nog lid wenschen te worden kunnen zich schriftelijk aanmelden bjj den loco Secretaris 51'. H. Ii. A. «BKEKV. De BAARD wordt flink ontwikkeld in 8, 10 of 12 weken door de Balsem van THEOPHILE, Haarkundige, /hnsterdam, 514, Kerkstraat. Franco aanvraag a ƒ2, of 42 blauwe postzegels.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2