LEIIKSCIIE 01IIA A T. 1874. V. 203. MAANDAG 31 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTEM. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 29 Augustus 1874. STOFFELS. Weth'. 1°. Burgr. LEIDEN, 29 Augustus. Heden werd in de Stads-Gehoorzaal de tentoonstelling geopend van bloemen en planten door den werkman gekweekt, uitgeschreven door de commissie voor de volksvoorlezingen. De president der commissie, d'. A. M. L. Rümke, opende de expositie met een woord van dank aan allen die door hunne tegenwoordigheid te dezer plaatse van hunne belangstelling blijk gavenvan hulde tot hen die door geldelijken steun het welslagen hadden mogelijk gemaakt en dit laatste niet het minst tot de inzenders, wier moeite, zorg en liefde voor de planten en zaden, hun toevertrouwd, thans deze zaak in zulk een verblijdende male hadden lot stand helpen brengen. De spreker herinnerde aan den oorsprong van het denkbeeld dezer zaak aan Engeland ontleend, aan de eerste poging tot navolging dezer gelukkige ge dachte in Nederland op het buiten van mevrouw de wed. Backer nabij Zwolle en de daarna gehouden tentoonstelling in Amsterdam en welke gun stige resultaten deze aldaar had opgeleverd. De spreker betoogde vervolgens den veredelenden invloed, den prikkel tot orde en regel, de krachtige op wekking tot het schoone en goede, welke de verzorging van bloem en plant op het gemoed uitoefent. Hij wees er op hoeveel deze teêre maar onnavolg baar schoone kinderen van Flora den menschenkinderen dagelijks konden getuigen van de grootheid in het zamenstel der schepping. Ten slotte wijdde hij een woord van dank aan de commissie van heoordceling en bckrooning, wier taak gansch niet gemakkelijk was, om daarna deze eerste tentoon stelling van bloemen en planten te Leiden door den werkman gekweekt voor geopend te verklaren. De tentoonstelling, welke heden middag door muziek werd opgeluisterd en bezocht door vele belangstellenden en natuurlijk ook door de inzenders, heeft een schoon aanzien. Gelijkt zij al niet op de groote bloemententoon stellingen door de maatschappij van landbouw e. a. uitgeschreven, de keu rige schoone planten, het aantal en de variëteiten verwekken bij de bezig- tiging, de herkomst en het doel in aanmerking genomen, teregt ieders ver bazing. De groote zaal is dan ook in een sierlijken lusthof herschapen, waar in het midden Flora als in haar rijk zetelt. Eene inzage van de registers overtuigde ons met hoeveel zorg de com missie haar taak heeft behartigd. AI naarmate zij die stekken of zaden ontvingen de gelegenheid hadden hun voedsterlingen aan de zon- of wind- zijde te plaatsen, is daarvan aanleekening geschied, evenzeer om de keuze der planten te regelen, als om de omstandigheden waaronder zij werden gekweekt te kunnen waarderen. Tot Maandag avond is de tentoonstelling open. Zondag legen verminder den toegangsprijs, terwijl Maandag avond bij verlichting en concert door het hoofd der gemeente als den eerevoorzitter, dr. W. C. van den Brandeler, de prijzen zullen worden uitgereikt. De commissie van beoordeeling, bestaande uit de heeren: F. W. Meijer, J. D. Speet, Joh. v. Leeuwen, J. Mater en A. Boeree, kende de volgende prijzen toe: een eerste prijs, zijnde een dncaat en een getuigschrift, aan: 1. E. de Groot, J. SlechtenhorstJ. Schrijver, J. van der Meer. P. S. Schoon- dergang. Een tweede prijs, zijnde een rijksdaalder en een getuigschrift, aan: P. Dingjan, D. Siljee, J. F. Otto, D. Klinkenberg, F. W. Lanta van Aysma, II. J. Drinhuizen, J. llemerik, J.vanEyk, F. Dooven, J. Drinhuizen. Een derde prijs, zijnde een getuigschrift, aan: A. Staal, G. Chaudron, wed. van der Ileyden. J. Blommendaal, wed. den Oude, J. Tisseur. J. M. van Gelder, F. L. Dee, M. Du Pré, T. Marijt, F. Laterveer, L. Uittenbosch, J. van der Nat, J. N. van der Mark, S. Bonte, P. Bey. L. Zijlslra. J. Vol- kert, wed. Jongblocl, W. Dee. Loffelijk vermeld zijn: G. Diepen bach, P. J. Gertenaar, W. T. Chaudron. G. Favier, T. van der Nat, J. Bonman, A. de Ia Court, G. J. Hulst, S. Bonte. J. A. Beuzeroaker, R. C. Stokhuizen, J. M. Lefeber, H. W. van Niehof. Al deze prijzen zijn toegekend voor planten, die aan de inzenders in het voorjaar als stekplantjes door het bestuur zjjn verstrekt. Voorts zijn, voor andere, vroeger vertoonde, en voor ter versiering der tentoonstelling ingezonden planten, toegekend de volgende bestuursprpzen, aan: J. van der Meer de eerste bestuursprrjs, geschonken door den burge meester van Leiden, eere-voorzitler der tentoonstellingscommissie, en voorts aan: F. Sollie, A. van den Brander, L. Clavant, H. Selier, G. Loozen, J. llemerik, J. Tisseur, G. van der Post, A. de Ia Court, D. Klinkenberg, L. Uittenbosch. Lanta van Aysma, P. Groen in 'tVVoudt, G. J. Hulst, P. Dee, P. Bey. J. G. Mathol, F. Laterveer, I. J. Slechtenhorst. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 80 tol 88 volwassen personen en 30 tot 36 kinderen. Men meldt ons uit Warmond: Uit erkentelijkheid voor het hun ten deel gevallen eerbetoon op 19 Augustus, hebben de lieer en mevrouw de graaf en gravin van Limburg Stirum II. Woensdag eenige volksvermaken als ringrijden, hardloopen enz. doen plaats hebben en de jeugd onthaald. De ingezetenen van Warmond deden van hunne ingenomenheid hiermede blijken door het uitsteken van vlaggen en door het aanbieden, 'savonds, van een vuurwerk. De feestvreugde duurde tot ongeveer 1 uur 's nachts. Gisteren heeft de sneltrein van 11.56 uit Leiden aan de Leebrug nabij Warmond een oponthoud gehad van een half uur, door een gebrek aan de machine ontstaan, dat echter spoedig hersteld was. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 25 Junij lot heden zijn van hier 44 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan, waarvan sedert 17 Aug. 9 schuiten zijn aangekomente zamen met 750 ton pekelharing en 63200 stuks steurharing. Voor de pekelharing werd besteed 18.75 a 22.50 per ton. voor de steuiharing ƒ19.50 a 24 per 1000. Door eene schuit wordt de kaulvisscherij nog uitgeoefenddie de vorige week besomde ƒ130 en in deze week in 5 dagen ƒ214. Voor de versche visch werd zeer hooge prijs besteed, voor tong 10 a 35 cis par stuk; rog 20 a 25 cis per stuk; braad ƒ3.50 a 4 per mand; droogscharren 8 a 10 per mand; droosschol 7 a f8 per mand. liet getal van badgasten is nog zoo groot dat niet alleen het groot en klein badhuis geheel is bezet, maar ook bij vele ingezetenen kamers in huur zijn. Het bezoek van logé's op Katwijk is nooit zoo druk geweest. lie minister van oorlog: overwegende, dal onderscheidene gepaspor- teerde onderofficieren en korporaals zich, bij terugkeer in het burgerlijk levenin het vinden van een beslaan teleurgesteld zien en dat het zeer waarschijnlijk is, dat vele van dezen zich op nieuw voor de militaire dienst zouden willen verbinden, wanneer hun bekend ware, dat zij in den graad, dien zij vroeger bekleed hebben, wederom kunnen worden aangenomen, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij ministeriële dispositie van 20 April 1868, aan de chefs der corpsen volkomen vrijheid is gegeven om zoodanige gewezen doch ongehuwde militairen reeds dadelijk in hun vorigen graad tot het aangaan eener verbindtenis voor de militaire dienst toe te laten. liet stoomschip Prins van Oranje is den 26®lcD dezer te Batavia aan gekomen. De Conrad, op weg naar Nieuwe Diep, is den 27sttn te Port- Saïd aangekomen. liet Weekbl. v. h. Regt deelt den tekst mede van de kennisgeving, die voor eenige maanden in de westelijke grensprovinciën van Pruissen is afgekondigd omtrent Nederlanders, die zich daar hebben gevestigd. Uit dat stuk blijkt, dat de bedreiging van uitzetting geenzins op Nederlanders, in den waren zin, betrekking heelt, maar alleen op hen, die opgehouden hebben Nederlanders te zijn. Hel bejaalt1". dat de Nederlanders, die hun Neder landerschap verloren hebben, óf binnen een te bepalen termijn hunne natura lisatie in Pruissen moeten aanvragen, óf na afloop van dien termijn uit het land moeten gezet worden, cn 2'. dat diegenen, die nog niet hun Neder landerschap hebben verloren ol zich later in Pruissen vestigen, met uitzet ting ntoeten worden bedreigd, ingeval zij niet op den tijd, dat zij hun regt als Nederlandsche burgers zouden verliezen, in Pruissen zijn geneutraliseerd. Dat de aardappelteelt in Nederland een zeer belangrijk deel van den

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1