eene lei. Dezer dagen droomde zij. dat haar moeder dood was, werd zeer verschrikt wakker en vertelde al schreijende en stamelende haar treurigen droom. Haar spraakvermogen was alzoo plotseling teruggekomen. Binnen kort zal zij huiswaarts keeren om zich te overtuigen, dat haar droom slechts een droom was, maar die voor haar een zoo gelukkig gevolg heeft gehad. Berigten uit Paramaribo, van 31 Julij, bevatten het volgende: De reis van Z. Ex. den gouverneur naar de Marawijne heeft vele bijzonderheden in het licht gesteld wegens de goud-ontginning, die aan de Fransche zijde van die rivier reeds tot zekere ontwikkeling gekomen is. Daardoor worden de berigten, reeds van de vorige eeuw dagteekenende, dat ook in Suriname goud gevonden wordt, allezins bevestigd. Aan de Fransche zijde der Mara wijne heeft men een twintigtal concession van gronden, welke door Euro peanen kleurlingennegers en Indianen worden bewerkt en waarvan de grootste 27000 hectaren omvat. Deze concession zijn gelegen boven de Sa- koerakreek. en het lijdt geen twijlel ol daartegenover, aan onze zijde der rivier, verkeert de bodem onder dezelfde omstandigheden. Nabij liet Nassau- gebergte is de plaats om goud te vinden als aangewezen. Naar de Sarin, ('our. vermeldt, is het hoofd van ons koloniaal bestuur geheel doordrongen van liet gewigt dezer zaak. en maakt het, bij zijn onafgebroken en onver moeid streven om zijn beheer aan het welzijn dezer kolonie en hare inge zetenen bevordelijk te maken, reeds een onderwerp van ernstige overweging bij hem uit. om haar, zonder botsingen met andere belangen, naar behoo- ren te regelen Den 2Gstt,n heeft op de plantage //Mcerzorg", aan de overzijde der stad, ecu hevige brand gewoed, waardoor twee Irasloodsen vernield zijn. Eergisteren hebben, op de plantage «Visserszorg", cenige koelies hun hooldinan allerwreedaardigst vermoord. De autorileiteu zijn dadelijk naar de plaats vertrokken om een onderzoek in te stellen, zoowel naar die mis daad, als naar andere strafbare feiten, die door immigranten zouden bedre ven zijn, als diefstal en vernieling op de plantages «Zoelen" en «Katwijk", llij den evengemelden brand in de trasloodsen schijnt ook aan kwaadwillig- beid te moeten worden gedacht. Over liet geheel hebben zich in de laatste weken teekenen van onwil en toenemend .verzet van immigranten in vele districten voorgedaan, zoodat de toesiand der plantage in dat opzigl zorg wekkend is. De dagbladen dezer kolonie dringen bij de overheid op het nemen van strenge maatregelen aan, daar bedoelde immigranten voor de milde, hier bestaande instellingen nog niet vatbaar schijnen te zijn. Dezer dagen is door een Fransch blad een verslag medegedeeld omtrent het verhandelde in het congresdat thans te Brussel wordt gehouden over liet bekende voorstel van Rusland. Bij de behandeling van het eerste hoofd stuk, over de regten van oorlogvoerende partijen die tegenover elkander staan, heeft, volgens dat verslag, de Nederlandsche afgevaardigde, de heer van Lansberghe, gezegd dat Nederland, eene vredelievende natie, wier mili taire organisatie zuiver defensief is. en die altijd in vrede met de andere natiën wen sell t te leven, dal Nederland vast besloten had zich tot het uiterste te verdedigen, wanueer liet werd aangevallen en dan ook geen enkel middel van verdediging zou opgeven. Elke clausule, die, in welk opzigtdan ook. de burgers zou kunnen losmaken van hun heiligen pligt om het vader land met alle mogelijke middelen te verdedigen, zou door de publieke opinie in Nederland worden algewezen en de regering zou zich met zoodanige clau sule niet kunnen vereenigen. Zijne zienswijze werd gedeeld door de Belgi sche en Zwitserschc afgevaardigden. 's GRAVENHAGE26 Augustus. Door Z. M. is vergunning verleend aan F. VV. graaf van Limburg Stirtim. te 's Gravenhage, tol het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche repu bliek geschonken, Tot burgemeester der gemeente Marum is benoemd jhr. II. van Sminia. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. M A. de Savornin Lohman, als, raadsheer in liet prov. geregtshof in Gronin gen. onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in verschillende reg- terlijke betrekkingen aan den lande bewezen, en aan jhr. m'. A. A. F. van l'aiihuys. als plaatsvervangend kantonregter te Leeuwarden. Tot notaris te Utrecht is benoemd de heer 11. W. Arentzen, cand.- notaris aldaar. Door Z. M. is, op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van den lieer dr. II. G. van dc Sande Bakhuyzen, hoogleeraar te Leiden, tot lid der commissie, die gedurende één jaar, ingegaan 1 Augustus 1874, belast is met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van o Julij 1871 en van het natuurkundig examen voor hulpapothe- kers. vermeld in art. 5 dier wet. Voorts zijn benoemd: tot lid der com missie dr. R. A. Mees, hoogleeraar te Groningen, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid der gemelde commissie, dr. A. van Hcnnekeler, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. Tol leeraar aan dc rijks- hoogere burgerschool te Alkmaar is benoemd de heer dr. D, A. Kerkhoff, thans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. zijn bevorderd tot luitenant ter zee 2* kt.de adelborsten le ld. J. II. M Jansen, C. J. Framjois, D. A. Menscrt, J. S. van Drooge, W. 11. Souman, A. G. I). Nolthenius. 1. van den Bosch, jhr. A. 0. J. M. de Gasemhrooi. L R. Koolemans Beynen, W. Allirol, J. J. Poortman. A. B. de Jongh. J. Bollaan en C. J. G. de llooy. - Z. K. 11. prins Hendrik is gisteren avond van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. Z. M. de koning is heden middag ten 5 ure met een extra-trein van hel Bijnspoor alhier aangekomen. Z. M. werd ontvangen door Z. K. II. prins Hendrik, den commissaris des kouings in deze provincie, den gouver neur der residentie, den opperschenker van der Uuyn en den burgemeester. Eene talrijke menigte begroette den koning met een herhaald hoera! en eene weigekleede jonge dame bood Z. M. een verzoekschrift aan. Men verzekert dat de benoeming der nieuwe ministers reeds heden avond iri de Staatscourant zal verschijnen en dat de nienwe ministers, na dat zij in handen des konings den gevorderden eed zullen hebben afgelegd, morgen hunne betrekkingen zullen aanvaarden. Heden hebben de aftredende en de optredende ministers eene conferentie gehouden. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is als zoodanig gekozen de oud-hoogleeraar dr. J. C. G. Evers, met 618 van de 783 uitgebragte geldige stemmen. De jager, die onlangs door zijn waanzinnig schieten de bewoners der Oranje-kazerne zoozeer verontrustte en in hel garnizoens-hospitaal ter ver pleging werd opgenomen, is. hersteld zijnde, daaruit ontslagen en zal naar het huis van detentie worden overgebragt, ten einde voor den krijgsraad teregt te staan. Naar men verneemt is dezer dagen bepaald, dat de agenten van policie en nachtwakers geen bekeuringen meer mogen doen zonder twee getuigen te kunnen aanwijzen die hunne verklaring staven. De pertinente onlkcnte- nis van vele bekeurden tegenover de soms, te goeder trouw, falende be ambten moet tol dezen n aatregel hebben aanleiding gegeven. KUITKiNLANDSCllE BKKIGTBN. ENGELAN». LONDEN25 Augustus. Aan de Times wordt een verslag toegezonden van de door den minis ter van financiën in Spanje gedane voorstellen betreffende de betaling der drie vervallen coupons van de builenlandsche schuld. De inzender brengt, eerst de schikking in herinnering, welke des ministers voorganger den d4'" April dezes jaars met eenen agent van den te Londen gevestigden «Council of foreign bondholders" getroflen had. De, toen slechts twee bedragende, onbetaalde coupons zouden worden betaald door de uitgifte van 5 pCt. schuld briever. binnen 20 jaren al pari aflosbaar en gewaarborgd door ver panding van de voor den verkoop der Rio Tinto-mijnen ontvangen schuld bekentenissen en van schuldbekentenissen ontvangen als koopprijs van do meinen, tot een gezamenlijk bedrag van 474 millioen realen in baar geld. Deze schikking zou de regering in staat stellen de voor de betaling der twee coupons vcreischle som van ongeveer 53 millioen guldens te vinden. Bij den legenwoordigen minister Camacho waren bezwaren tegen deze schikking gerezen, waarvan de voornaamste was'dat de regering niet in hel bezit was van het noodige getal schuldbrieven om haar te kunnen uil- voeren. Hij onderwierp dit bezwaar aan den staatsraad en aan den minis terraad, welke, zonder de partijen met welke de vorige minister van finan ciën had gecontraheerd te kennen, eenvoudig uitmaakten dat de schikking niet als een formeel contract was aan te merken en dus geene verpligtin- 'gen op de Spaansche regering legde: zij werd dus vernietigd. Inlusschen veryiel de coupon van 30 Junij 1874. Niettegenstaande het 'geldgebrek van de schatkist, door de kosten van den burgeroorlog verer gerd, doch bezield met den wensch om de schuldeischers zoo regtvaardig mogelijk te behandelen, nam de minister Camacho bij een plegtig besluit van den president van het uitvoerende bewind van 26 Junij, in het officiële dagblad van 28 Junij openbaar gemaakt, het beginsel aan van eene andere schikking, welke voor de schatkist minder bezwarend zal zijn en aan de schuldeischers meer zekerheid geeft, in zooverre de schuldbrieven voor de Rio Tinto-mijnen ten hunnen behoeve verpand blijven. De schuldbrieven wegens de domeinen zullen echter vervangen worden door jaarlijksche aan wijzingen op de beste belastingen, welker inning aan de bank van Spanje zal opgedragen worden. Op deze wijze zullen de drie coupons, in 1873 en ultimo Junij 1874 vervallen, binnen 5 jaren ten volle in baar geld worden I betaald, terwijl bij de vorige schikking overeengekomen was dat de betaling in 20 jaren tijds in 5 pCt. obligation al pari zou plaats hebben. Hel be drag der drie bedoelde coupons is omtrent 6,600,000 de Rio Tinto obliga- tiën zullen, vermits, de geheele tegeldemaking niet onmiddelljjk noodig is. omstreeks 2,400,000 opbrengen. Wanneer er dus gedurende 4 jaren een bedrag van ruim 1.000,000 wordt gepraeleveerd, zullen de drie coupons zonder eenige inhouding noch kosten geheel afbetaald Kunnen worden. Te Leeds is thans een proces aanhangig tussclien dr. Jay, te Scarbo rough. en de «Gresham Life Insurance-company." Eerstgenoemde heeft de maatschappij in regten betrokken, omdat zij weigert ƒ36000 uit te betalen, voor welke som de doctor het leven zijner vrouw, die onlangs overleden is, verzekerd had. De maatschappij weigert te betalen, op grond dat mevr. Jay zeer onmatig was en vaak misbruik maakte van sterken drank, liet feit, dat zij deze zoude had, werd verzwegen toen de polisgeteekend werd. Sir Girbert Campbell, voorzitter van het Engelsche Carlistische comité, heeft dc aanzienlijkste Cariisten te Londen genoodigd tot hel bijwonen van een gastmaal ter eere van den gezant van Z. M. Karei VIIkoning van Spanje. F UAXH 55. IJ K. De Union bevat een brief van het lid der nationale vergadering Daliirel, waarin de volgende vragen worden gesteld: 1°. Is de erkenning eener builenlandsche regering niet eene daad van souvereiniteit? 2°. Zoo de regering bij het tijdelijke afwezen der nationale vergadering het gouver nement van Serrano heelt kunnen erkennenbehoeft die handeling dan niet later de goedkeuring van den souverein? Deze twee vragen zijn, dunkt mij. van liet grootste gewigt en verdienen in de dagbladen ernstig besproken te worden. Ik houd mij overtuigd dat de laatslvorige regeringen zich nooit zouden hebben veroorloofd tot de erkenning van een door eenen staatsgreep of liever door eene verrassing in het leven geroepen gouverne ment over te gaan, zonder althans liet gevoelen van het parlement te heb ben ingewonnen. De president is Zondag te Sainte-Anne d'Auray, in Bretagne, aange komen. De bisschop van Vannes heeft den maarschalk opgewacht aan de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2