BlilTENLANDSCHE KEMCTEN. BELGIE. Graaf de Theux, minister-president zonder portefeuille, is op zijn bui tenverblijf overleden. Hij was het hoofd der clericale partij, maar ook bij zijne tegenstanders zeer geacht. BVGELAHB. LONDEN23 Augustus. In de Vercenigde Staten wordt sedert eenigen tijd de aandacht van het publiek bezig gehouden door een zoogenaamd »Tilton-Beecher-schandaal." De zaak is, dat de heer Beecher, een der gevierdste kanselredenaars en broeder van de schrijfster, mr'. Harriet Beecher-Stowe, door den heer Tilton, die niet zeer gunstig staat aangeschrevenbeschuldigd wordt van overspel met mevrouw Tilton. Nadat dc zaak reeds lang hangende was, is het nu lot een proces gekomen en vraagt de heer Tilton 100,000 dollars schadever goeding. Volgens een telegram uit New-York, heeft de heer Moulton, een vriend van beide partijen, die gezegd wordt volkomen op de hoogte te zijn van de toedragt der zaak. maar tot dusver geweigerd had zich over een en ander uit te laten, thans de verklaring afgelegd, dat de heer Beecher hem zijnen ongeoorloofden omgang met mevr. Tilton niet alleen, maar met nog vijf andere dames herhaaldelijk bekend heelt, llcl berigt zegt, dat de ge moederen te New-York daardoor in groote beweging zijn gekomen. F ik A IV li K ïi. De Temps schrijft over de jongste zitting der permanente commissie: De discussiëu hebben het gebrek, dat zij zuiver politieke gesprekken zijn en lot geene conclusie leiden, omdat zij niet door een votum worden ge volgd. Stemmen doet de permanente commissie alle<n dan, wanneer hel voorstel is ingediend, om de nationale vergadering bijeen te roepen. Houdt men dit in het. oog. dan is de zitting van Donderdag niet van gewigt ont bloot. Men heeft uitvoeriger de zaken besproken dan men gewoon was. (lok is in dit opzicht vooruitgang te bespeuren, dal de toon der ministers hofïelijk. gematigd is geweest en dat inzonderheid de minister van binnen- landsche zaken een geest van verzoening heelt aan den dag gelegd, die een gelukkig contrast vormt met de scherpte en de aanmatiging, welke voor been wel eens in de permanente commissie geopenbaard zijn. Naar men uit Marseille meldt zal de president gedurende de parlemen taire vacantie ook het zuidelijk deel des lands bezoeken. Hij zou den 17 September tc Marseille komen en aldaar twee ol drie dagen blijven. Van daar zou hij zich naar Tonlon begeven. L' Jvenir Mil. meent er de aandacht op te moeten vestigen dat in het leger de mcening meer en meer veld wint, dat de instelling van de *rijwillige dienst voor één jaar binnen kort geheel anders ingerigt, zoo niet opgeheven zal worden, liet is althans bekend dat bij de tegenwoordig aangenomen wijze van examen-afnemen het gemiddelde getal der voorwaar delijk in dienst gestelde dienstpligtigen zeer gering is. Van de vrijwilligers zjjn 55 püt. geheel van onderwijs verstoken geweest, zij kunnen te naauwer- nood lezen en schrijven; 38 pCt. kennen hoogstens de eerste beginselen van liet lager onderwijs, en zouden geen onderofficiers-examen met goed gevolg kunnen afleggen; 7 pCt. hebben diploma's van volbragte studiën. Men kan zich de bezwaren voorstellen verbonden aan het geven van een gemeen schappelijk onderrigt aan zoo uileenloopende elementen. De instelling der éénjarige vrijwilligers belemmert overigens de dienst bij de corpsen, en het behoeft geen betoog dat door haar de gewone contingenten beroofd worden van vele dienstpligtigen, welke geschikt zouden zijn om tot onder officier gevormd te worden. liet hof van Assises te Nancy heeft zekeren Jules Jacob, wiens vader een geboren Duitscher was, veroordeeld lot zes jaar gevangenisstraf wegens zijn gedrag gedurende den oorlog. Bij de bezetting van Nancy werd Jacob benoemd tot inspecteur van hel vlcesch, door de militaire autoriteiten gere- quireerd. Hij toonde daarbij zooveel ijver en verkocht zooveel vee aan de Dtiilschcrs, dat hij, hoewel hij in 1887 bankroet sloeg, thans in het bezit is van een vermogen van 300,000 franken. Hij trachtte tot zijne verdedi ging in tc brengen, dat hij Duilsch onderdaan was; maar de regler deelde hem mede. dat elk. die in Frankrijk woont, 'slands wetten dient te eer biedigen. en dat het niemand, van welke nationaliteit ook. vrij stond het land te verraden, dat hein gastvrijheid aanbood. Tegen hem werd een ge strenge straf geëischt, als een lesje voor dc 2000 Dtiilschcrs die in het dep. dc Mcurthe wonen, opdat alle vreemdelingen, die in Frankrijk wonen, lecren mogen de wetten der gastvrijheid te eerbiedigen. SPASJE. De Carlisten looncn zich zeer verheugd over de bemagliging der citadel vail Sett d'Urgel door Trislany. liet bezit van dit versterkte punt zal, in zonderheid wanneer het, gelijk te vreezen is. door de bezetting van Puy- eerda gevolgd wordt, hun bezorgen hetgeen zij zoolang hebben gewenscht, eene directe gemeenschap met Frankrijk en de oostelijke Pyreneën. Indien dit stadje na Sen d'Urgel in hunne handen viel. zouden zij een zeer gewig- tig vast puilt in Caialonië bezitten. De regering van Madrid zal maatregelen belmoren te nemen legen eene dergelijke gebeurlijkheid, en moeten zorgen dat de bewaking der poorten van Puycerda aan meer getrouwe personen wordt opgedragen, dan zij waren, die dc citadel van Sen d'Urgel aan de Gariisicn overgeleverd hebben. I ITALIË. Uit Rome meldt men: De dagbladen van Florence berigtcn dat de civile cn militaire autoriteiten aldaar van den J3dc" tot den 15df" dezer bui- j lengewonc maatregelen van voorzorg genomen hadden, om mogelijke oproerige bewegingen terstond te kunnen onderdrukken. Aan alle hoeken van straten waren oproepingen aangeplakt gevondenwaarbij hel volk aangezet werd tot eenen opstand in naam der sociale republiek, terwijl ondersteuning van elders werd toegezegd. Het spoorwegstation, het telegraaphkanloor, de gas fabriek en andere inrigtingen werden door troepen bezet, en de schouwbur gen, alsmede eenige veel bezochte koffijhuizen, gesloten. Ten gevolge van deze maatregelen vonden de zamenzweerders het geraden zich stil te houden. Natuurlijk ontbrak het niet aan de gebruikelijke zamenscholingen op het plein der Signoria en elders, doch eene aanmaning der policie was voldoende om ze te verstrooijenzoodal de tusschenkomst der troepen niet noodig was. Eenigc Bomagnolen, die naar Florence schenen gekomen te zijn om aan de verwachte onlusten deel te nemen, werden in hechtenis genomen. Nadat nu de laatste dagen rustig zijn voorbijgegaan, acht men alle gevaar ver dwenen. De troepen hebben dus de genoemde punten weder verlaten cn de soldaten zijn niet langer in de kazernen geconsigneerd. DUITSCIILANI». Overal in Duitschland worden toebereidselen gemaakt om den dag van 2 September feestelijk te vieren. In de programma's wordt aankondiging gedaan van: godsdienstoefeningen, klokluiden, kanonschoten, schoolfeesten, optogten, openbare vauxhalls, concerten, uitvoering van zangstukken, vuur werken, in sommige zelfs van spiegelgevechten en bivaks en andere militaire schouwspelen. De commissie, door de regering benoemd tot het onderzoeken der ingediende aanvragen om schadevergoeding wegens bombardement, enz., door de inwoners van Diedenhoven, Bitsch, Pfalsburg en Marsal, heeft hare taak geëindigd. De goedgekeurde aanvragen wegens schade door beschieting enz. hebben beloopen 23,426.059 fr. en de vorderingen wegens requisitiën van verschillenden aard door de bewoners dier streken 29,408,982 fr.: de afdoening dezer sommen is geschied uit rijksfondsen. Door de reglbank te Kleef is uitspraak gedaan in zake het verbranden van het portret des keizers, bij gelegenheid van een concert te Suchtelen. Twee ingezetenen te Suchtelen zijn tot 3, een tot 4, en twee uit eene naburige gemeente tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Berlijn is een Japanner, Susum Sato, met den hoögsten lof lot doctor in de medicijnen gepromoveerd. Zijne dissertatie was in het Duitsch geschreven en ook in die taal verdedigde hij zijne theses. Hij gaat nu nog een paar jaar naar Wecnen, zal vervolgens de voornaamste hospitalen iu Europa bezoeken en keert dan naar zijn vaderland terug. - De Karin'. Zeit. bevat een mededeeling uit Tlutrgau, betreffende het gebeurde op den Napoleonsdag op het kasteel Arenenberg. Het aantal vreemde gasten, aldaar aanwezig, was een veertigtal; onder deze bemerkte men o. a. den voormaligen minister, den heer Rouher, den maarschalk Frossard cn den generaal Bourbaki. Tegen 11 uren des morgens bevonden allen zich op het plein tusschen het hoofdgebouw cn dc kapel. Eenige minuten vóór 11 uren naderde de ex-keizerin, vergezeld van haren zoon. .Bij de eerste ontmoeting scheen zij door aandoening te worden overstelpt, zoodat zij genoodzaakt was ter zijde te treden. Na zich spoedig ie hebben hersteld, begaf zij zich weder bij het gezelschap, dal op haar wachtte, en allen traden de kapel binnen, om deel te nemen aan de godsdienstoefening. Zoodra deze plegtigheid was afgeloopen. werd een collation opgedragen. De Zwilsersche bondsraad heeft besloten dringende voorstellen te doen aan de kantonnale regeringen van Genève, Neufchalel, Freiburg en VVaadt- land, om gestrenge maatregelen te nemen tot wering van een schandelijk misdrijf. Reeds herhaaldelijk heeft de bondsraad de aandacht dier regerin gen gevestigd op het volgende feit: dat een regelmatige handel wordt ge dreven in jeugdige kinderen, vooral van het zwakkere geslacht, onder voor wendsel, dat zij naar het buitenland, vooral naar Rusland, worden ge zonden om daar in de gezinnen van voorname familiën de speclgenooten te worden der dochters. Men weet inlusschen, dat dit alles slechts bedrog is en dat de ongelukkige kindereu, voor een gansch ander doel, doorgewe- tenloozc speculanten aan de ouderlijke woning worden ontvoerd. OOST-I VDIE. BATAVIA. 15 Julij. liet Bat. Ilhl. meldt: Sedert ons vorig mail-overzigt heeft de rege ring geene tijdingen van het oorlogsgebied gepubliceerd; toch moeten er wel tot haar zijn gekomen, en de inhoud cr van is dan ook bekend. Den 28,,MI Junij heeft kolonel Pel eene offensive beweging gemaakt, en daarbij de ver sterkingen des vijands te Kotta Radja Pedil, op een heuvel aan den regter- oever der Alchin-riviergenomen. Het gevecht was hardnekkig en kwam ons te staan op 4 dooden en 26 gekwetsten aan mindere militairen en 4 ge kwetste officierenhet voornemen was om zoo achtereenvolgens al de vijandelijke stellingen om onze vesting aan te vallen, en te beginnen met den Pedirschen dijk. Waarschijnlijk met het oog op die nieuwe tactiek zijn de zes achlerlaadkanonnenvroeger door generaal van Swieten terug gezonden, weer naar Atchin geëxpedieerd. Reeds vóór de laalstgcmcldeé overwinning moet generaal van -Swieten verklaard hebben, dal de oorlog juist ging. zooals hij zich had voorgesteld: het is mogeljjk, dat ook liet veranderen van houding tegenover den vijand in zijn plan lag. en kolonel Pel dus eenvoudig de hem gegeven instructies heeft gevolgd: men is geneigd dit daaruit te besluiten, dat de .gonv.-gen. dezen laatste een zeer harteljjkc tevredenheidsbetuiging heeft gezonden, wat wel niet het geval zou zijn ge weest, indien daarin noodzakelijk een desavoueeren van het beleid des gene raals lag opgesloten. Ondertusschen is het ernst met het aanleggen van een spoorweg en een telegraaflijn op het Atchinesche grondgebied, en de voor bereidende maatregelen daartoe worden reeds genomen. -- Door het sloomschip Banda zijn berigten van de oostkust aangebragt, inhoudende, dat Perlak den oorlog met Edi had geëindigd en zich bereid verklaarde de Nederlandsche souvereiniteit te erkennenmet verzoek om de Hollandscke vlag te mogen hijschen. Ook Soengei-Rajah had zich daartoe bereid verklaard. Simpang-Olim had den oorlog verklaard aan Edi, waar men tevens bevreesd was voor een inval uit -het. Djoelosche. In de Indiër leest men: Van Batavia had de tweede expeditie ijzeren schroefpalen medegenomen om een zeehoofd voorloopig uit te brengen, dat

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2