LEIDSCHE COURANT. 1874. DINGSDAG 25 AUGUSTUS. BINNENLAINDSCHE BERIGTEN. S\ 108, Tie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. 13.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 24 Augustus. Gedep. staten dezer provincie hebben aan de waterschaps-besturen van dit gewest eene circulaire gerigt, waarin gezegd wordt, dat het in oor logstijd wenschelijk kan zijn, tot het stellen van militaire inundatiën gebruik te maken van bestaande poldergemalen, die in dat geval daartoe vooraf moeten geschikt zijn gemaakt, en dat de minister van oorlog er uit dien hoofde prijs op stelt, telkens wanneer soortgelijke gemalen geslicht, of aan beslaande belangrijke herstellingen uitgevoerd worden, daarvan kennis te dragen, ten einde met de daarbjj betrokken besturen te overleggen omtrent het iuriglen dier werktuigen tot het voorschreven doel. Gedep. staten hebben mitsdien de waterschaps-besturen verzocht om bij stichting of ver nieuwing van poldergemalen, binnen den kring van het waterschap gelegen, daarvan aan den minister van oorlog ten spoedigste kennis te geven. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ57, ƒ30, ƒ0.20 en ƒ3.05 en de laagste prijzen ƒ57, ƒ30, ƒ5.90 en ƒ3. Naar men verneemt zon de Beijersche hoogleeraar Döllinger zich sedert eenige dagen te Katwijk aan Zee bevinden, tot bet gebruik der zeebaden. Naar men uit Leiderdorp aan de N. II. C. meldt, heeft de ziekte onder de varkens, die in de laatste jaren regelmatig terugkeert, aldaar in de laatste weken menig slagioller gemaakt. Over het algemeen wordt elk aangetast varken onmiddellijk afgemaakt; de enkelen, die men heeft laten leven, zijn hersteld, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de ziekte dit jaar een goedaardig karakter heeft. Het zou van belang zijn na te gaan, waar de aangetaste varkens blijven. Donderdag passeerde aldaar een hon denwagen. waarop 4 doode beesten lagen, die waarschijnlijk te Leiden voor goede waar worden verkocht. Den 26"" Julij en 1 Augustus 11. zijn te Hoorn uitgegeven en aange houden twee verdachte 25-centslukkenbeide met de beeldtenis van koning Willem II, het eene met het jaartal 1848 en het andere met het jaartal 1849. Te 's Gravenhage werd den 2in Augustus jl. ontvangen een van valschheid verdachte gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848. Deze stukken, door het muntcollegie onderzocht, zijn verklaard valsch te zijn en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspeciën. Dezer dagen werd uit Deventer naar Rotterdam gevankelijk overgebragt G. H. Mekenkamp, ten einde aldaar eene cellulaire gevangenisstraf van vier maanden te ondergaanwaartoe bij door de reglbank te Deventer werd ver oordeeld ter zake van landlooperij. Reeds op zijn elfde jaar, in 1843, werd deze persoon tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal; hierop volgden in 1846. 5!, 53. 58 en 61 vonnissen, waarbij hij wegens diefstal, mishandeling en bedelarij tot gevangenisstraf van 1 jaar, 1%, 5 jaren, 14 Ragen werd veroordeeld. Na het ondergaan dier strafTen werd bij overge bragt naar het bedelaarsgesticht te Ommerschans. In 1867 maakte hij zich schuldig aan diefstal met braak en inklimming in een bewoond huis te Olst en werd hij door het prov. geregtshof in Overijssel lot 7 jaren tuchthuis straf veroordeeld. Uit het tuchthuis ontslagen, zwierl hij rond als land- looper, en dit heeft tot zijne laatste veroordeeling geleid. De financiële commissie uil den Amslerdamschen gemeenteraad heeft advies uitgebragt over de voorstellen van burg. en weth. tol het sluiten van eene geldleening van ƒ17,000,000. Daaruit blijkt, dal het voorstel om 17 millioen te leenen bij de meerderheid geen gunstig onthaal heeft gevonden en er bij haar gewigtige bezwaren bestaan om de aanneming aan te bevelen. Tegen onderscheidene der voorgedragen posten zijn bedenkingen gerezen, zoowel wat de grootte der voorgedragen som betreft als tegen het nu reeds leenen van geld voor werken, waaromtrent de raad nog gcene beslissing genomen beeft. Het Utrechtsch D. meldt: In het vorige jaar verliet een inwoner dezer gemeente op geheimzinnige wijze de echtelijke woning, zonder dat men tot dusver cenig spoor van hem kon ontdekken, zoodat zijne echtgenoote en familie in de mecning verkeerden, dat hij op de een of andere wijze om het leven zou zijn gekomen. Thans echter beeft zich hier een meisje aauge- meld, waarmede hij op eene ongeoorloofde wijze te Rotterdam elf maanden geleefd had. Uit zijn portret en de nadere mcdedeelingen ontdekte men, dat hij de zoo geheimzinnige verdwenen C. was; ook dat meisje was door hem bedrogen. Door menschenvrienden was zij in staat gesteld naar haren ontrouwen minnaar zoowel hier als in het buitenland onderzoek te doen. Het is daarbij gebleken, dat C. te Londen andermaal gehuwd was; na aldaar twee maanden met zijne vrouw geleefd te hebben, heelt hij ook deze verlaten. Men heeft alle gronden om te gelooven, dat hij zich in Indië bevindt, onder de koloniale troepen. Omtrent den brand, die in de vorige week te Oude Pekel-A plaats had, meldt de Pr. Gron. C\: De hrand is des nachts ontstaan in het huis, toe- behoorende aan en bewoond door bakker B., en heeft zulke snelle vorde ringen gemaakt, dat twee leden van de familie van den commissionair G., die een gedeelte van dit huis bewoonde, nl. een zuster van jufvrouw G. en een allerliefst jongentje van 6 jaar. in den brand zijn omgekomen. Naar men verder verneemt, is de brand ontstaan in hel bovenste gedeelte van het huis en uitgebarsten korten tijd nadat B. van eene harddraverij te Veen- dam tehuis was gekomen. Pas was de brand gebluschtof liever, pas was het huis een puinhoop gewordenof B. spoedde zich (5 uur in den morgen) naar hel nabij gelegen Wildervank, waar hij in het huwelijk zou treden. Men zegt dat er nog al wat goederen van waarde in veiligheid zijn gebragt. Een klein net huisjenaast het vorige staande en bewoond door de ouders van B.is mede afgebrand. De oorzaak? «onbekend," Behoorlijk verze kerd «ja." Verder wordt nog gemeld dat de eigenaar van het afgebrande perceel reeds met zijne familie naar Wildervank reed, toen de brand nog woedde, doch dat de burgemeester van Pekcl-A per telegram aan zijn collega te Wil dervank verzocht het huwelijk voorloopig niet te doeu doorgaanhetwelk dan ook is uitgesteld. Dingsdag 11. had in een polderkeel aan den Ganzendijk, gem. Finster- wold, ten nadeele van een putbaas een diefstal plaats. Een der poldergas ten had zich ziek gemeld en was in de keet gebleven, terwijl de kist was opengebroken, waaruit ontvreemd was; ongeveer ƒ400 aan rijksdaalders, twee gouden halssloten, acht gouden ringen, tweepaar gouden oorbellen en een gouden horlogeketting. De dader Max Eduard Heinzeman, bijgenaamd Frederik Burger, afkomstig uit het hertogdom Saksen-Weimar Eisenach, zou denzclfden dag nog te Nieuwe Schans zijn gezien en den weg naar Bonda, alzoo naar Prtiissen, zijn opgegaan. Te Bergen op Zoom is in 72-jarigen ouderdom overleden de heer C. II. G. Steuerwald, gepensioneerd luit.-generaal en inspecteur der artillerie, ridder van onderscheiden orden. Te Woensel had eene boerenmeid des namiddags de koeijen naar de weide trebragt. om die aldaar te laten grazen, en naar gewoonte aan een paal, welke in den grond geslagen wordt, vastgemaakt, waartoe zij zich bediende van een houten hamer. Toen zij des avonds op de weide kwam, om de beesten weder naar den stal te halen, vond zij den paal uitgetrok ken en een der beste koeijen dood op den grond liggen. Bij nader onder zoek bleek het, dat eenige onverlaten den paal hadden uitgerukt en dien door middel van den hamer, welke de meid gewoonlijk op de weide liet liggen, ongeveer HO centimeters in het achtergedeelte van de koe hebben gedrongen en liet dier alzoo hebben laten liggen. "sGRAVENHAGE, 24 Augustus. Z. M. de koning zal aanstaanden Woensdag namiddag, met den Rijn- spoor 4 ii. 48 m.uit Montrcux in de residentie lerugkeeren. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aansl. geen gehoor vcrleenen. Voor ecp paar dagen moet men aan het gemeente-badhuis te Scheve- ningen bemerkt hebben dat niet alle werksters en schoonmaaksters van dat hotel in eerlijkheid uitmunten, hetgeen lot een onderzoek aanleiding gaf. Dat onderzoek schijnt te hebben geleid tot de ontdekking dat sommige Schevcningsche vrouwendie van 's morgens vroeg tol 's aionds laat in het hotel werkzaam zijn. bij haar vertrek, onopgemerkt goederen van verschil lenden aard, die voor geen berging achter slot vatbaar zijn, huiswaarts medenamen. Zoodra de politie met de ontvreemdingen in kennis was ge steld. heeft zij de voorwerpen opgespoord en ze bij nachtelijke huisvisita- tiën gevonden en in beslag genomen. Naar men verneemt zouden de schul digen meest weduwen met jonge kinderen zijn, welke omstandigheid heeft doen besluiten geen voorloopige aanhouding te bevelen. Voor ontvlugtiug der schuldig'.li bestaat dan ook hoegenaamd geer. vrees.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1