PEK TELEGRAAF. ADVKJtoTËKTIBM. Ik deel u nu naauwkeurig de bijzonderheden der ontvlugting mede eji hoop daardoor aan de justitie licht te verschaflën en te verhinderendat onschuldige personen langer in de gevangenis opgesloten blijven. Ik verliet Spa den 29",D Julij, vergezeld van mijn neef. Wij vertrokken naar Genua, waar wij den 5de° Augustus aankwamen. Donderdag den G'1"1 gingen wij naar de maatschappij Peirano Danovaro, om een stoomjagt te huren, onder voorwendsel van een pleiziertogtje in de Middellandsche zee te willen doen en als voorwaarde stellende, dat het vaartuig volledig te onzer beschikking moest zijn Zaturdag 8 Augustus verlieten wij 's ochtends te 5 ure de ha ven van Genua en kwamen wij nog in den loop van den voormiddag te Porto Maurizio, waar wij ten gevolge van het ongunstige weder moesten overnachten. Den volgenden ochtend ten 9 ure, begaven wij ons naar San Remo, waar wij den ganschen dag bleven. Ten 3 ure ontving de kapitein van ons last, naar de golf van Juan te stevenen, daar wij, gelijk wij hem zeiden, een bediende van een aan de kust gelegen villa wilden afhalen; want de kapitein was niet bekend met ons plan. Den maarschalk had ik door middel van «sympathetischen" inktgeschreven, dat hij dadelijk na aan komst van de stoomboot in de golf van Juan maatregelen zou nemen, om 's nachts het eiland te verlaten. Toen de kapitein zich op weg wilde be geven, om zijne scheepspapieren in de golf van Juan te laten viseren, vroeg hij ons waarheen en hoe laat wij wilden vertrekken. Wij antwoord den hem: wij begeven ons naar eene in de nabijheid gelegene villa, om een bediende af te halen, en misschien ook nog eene kamenier, en wij denken dan omstreeks middernacht naar Nizza terug te keeren. Ten 7% verlieten wij het vaartuig, gingen in een daarbij behoorende boot over en lieten ons in de nabijheid van La Croisette aan land zetten, ten einde niemand, ook niet de matrozen van het stoomjagt, te compromitteren. Van het punt waar wij aan land gingen, begaven wij ons te voet naar La Croisette; daar huur den wij eene boot om een watertogtje te doen. Vermits de zee zeer on stuimig was en geen van ons beiden de kunst van sturen verslond, bereik ten wij eerst tusschen 9% en 10 ure den voet der rots (tegenover Juan). Van daar zagen wij den maarschalk zich aan een touw neerlaten, en om hem een teeken te geven, waar onze boot lag, maakten wij door het wrij ven van een lucifer een vlammetje. De maarschalk gaf hierop dadelijk een sein, door ook zijnerzijds een lucifer te doen ontvlammen, en zoo konden wij de plaats ontdekken, waar hij afgedaald was. Kort daarna sprong hij in zee, om de boot te bereiken. Dij het opklimmen moest mijn neef hem helpen; want de maarschalk had kneuzingen ontvangen en zijne krachten waren uitgeput. Nu zochten wij met ons drieën de boot van het stoom jagt op. die ter plaatse, waar wij haar verlaten hadden, ons zou afwachten. Toen wij de boot, na vele moeijelijkheden overwonnen te hebben, terug hadden gevonden, stapten wij er in en gaven aan den kapitein last om, aangezien het reeds 1 ure 'snachts geworden was, onverwijld verder te gaan en naar Genua te stoomen, waar wij den 10Jtl1 Augustus, ten 11 ure 's voormiddags, aan wal slapten. De heer Forcade de la Roquelte, minister onder Napoleon III, is plot seling overleden. In de kerk van den H, Augustinus te Parijs is Zaturdag de lijkmis ter gedachtenis van keizer Napoleon gevierd. Ongeveer 1800 personen waren volgens de dagbladen daarbij tegenwoordig. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten eene prijsvraag uit te schrijven betreflende de beste wijze van lijkenverbranding, en zich tot de hooge regering te wenden, met verzoek eene wet in te dienen, waarbij de gemeente Parijs gemagtigd wordt het systeem van lijkenverbranding in toepassing te brengen. De akademie heeft den eersten prijs Montyon (voor deugdzame daden) toegekend aan het echtpaar Bcsnard te Rennes, dat zich, zeil armoedig, door groote barmhartigheid tegenover veriatenen en gewonden had onder scheiden; aan Emilie Prudhomme te Nanles, welke van hare armoede inliet onderhoud voorziet van een ouden werkman, die zich vroeger over haar ontfermd had; aan den abt Massoneau, een edelmoedig pastoor, wiens lief dadigheid en ijver te Longue in materieel en moreel opzigt wonderen hebben gedaan. Een aantal kleinere prijzen zijn aan anderen toegekend. Een aan tal boekwerken is bekroond geworden. De driejaarlijksche prijs van Thiers (3000 fr.) verkreeg Henri Houssaye voor zijn geschiedenis van Alcibiades en der Atheensche republiek in die dagen. De akademie schreel voor 1875 een prijs uit voor poëzie en koos tot onderwerp daarvan: Livingstone. SPANJE Men schrijft uil Madrid: De minister van marine is gemagtigd zoo veel schepen uil te rusten als hij noodig oordeelt om de kust beter te bewaken en aan de Carlisten allen toevoer over zee af te snijden. Het is in allen gevalle hoog tijd dat de tot dus ver in dit opzigt geheerscht hebbende na latigheid een eind neme. Ofschoon de Carlisten hunne nederlaag bij Oteiza doen voorkomen als eene zegepraal, ten einde aan hunne vrienden aan deze en gene zijden der Pyrcneën weder moed in te boezemen, laat het echter geen twijfel meer over, dat Moriones bij Oteiza niet alleen meester van het slagveld gebleven is, maar ook de positien, aan w ier versterking Mendiri gedurende vijf dagen met achttien bataillons gearbeid had, alsmede Oteiza zelf bemagtigd heeft. Het gevecht begon den ll4en Augustus ten 11 ure voor den middag en was des namiddags ten 3 ure geëindigd. Don Carlos heeft, zeker naar aanleiding van de voorgenomen erkenning der Spaansche regering door de mogendheden, een manifest gerigt tot «de Christelijke mogendheden," waarin hij o. a. verklaart dat hij de wettige koning van Spanje is en feitelijk reeds regeert over het groote deel der Spaansche natie. Hij bestuurt het land op vaderlijke wijze en behandelt zijne vijanden met goedertierenheid. Zijne vijanden zijn moordenaars, brand stichters en slagters. Hij heeft echter van deze moordenaars en brandstich ters uit weerwraak slechts een van de tien doen fusilleren. Een Duilscher was gefusilleerd, omdat hij met een revolver in zijn hand aan het hoofd van een troep brandstichters het dorp Villatuerta binnen trok. Dit was wel gedaan, en in dezelfde omstandigheden zal hij een spion en brandstichter steeds dus behandelen. Bovendien plaatst een vreemdelingdie deelneemt aan een burgeroorlog, zich buiten hét volkenregt. i D1IITSCMLAND. 1 N*ar men uit Keulen meldt heeft Bazaine aan den gouverneur dier i vesting, generaal Kummer, een bezoek gebragt, hetwelk deze met een tegenbezoek beantwoordde. Mevrouw Bazaine is met haren neef naar Spa vertrokken om hare kinderen af te halen en derwaarts te brengen. Men verneemt dat de onderhandelingen, door eenige Spaansche hoofd officieren te Berlijn met verschillende personen gevoerd, om wapenen enz., aan de Spaansche regering te leveren, voorloopig zijn afgebroken. Het grootste bezwaar, bij deze zaak ondervondeu, is het geven van devereischte zekerheid voor de betaling der te leveren voorwerpen. LONDEN, 17 Augustus. De Parjjsche correspondent van de Times schrijft het volgende omtrent de circulaire van de Duitsche regering aan hare ver tegenwoordigers in het buitenland: De regering bewijst, dat Duitschland nimmer tegenover Spanje de grenzen van eene morele tusschenkomst over schreden, doch louter de wenschelijkheid aangetoond heeft eener erkenning vgn de tegenwoordige Spaansche regering. De burgeroorlog in Spanje heeft Europa genoodzaakt eene afwachtende houding aan te nemen. Tot dusver week ook Duitschland van die houding niet af. Doch thans is de toestand anders geworden. De gruweldaden der Carlisten brengen de monarchale en conservative beginselen in gevaar, van welke de Carlisten voorgeven de ver tegenwoordigers te zijn; terwijl aan den anderen kant de tucht in het Spaansche leger en het onderdrukken der communalistische woelingen bewijzen, dat het besuur te Madrid genoegzaam gevestigd is. Voorts blijkt uit de vruchtelooze pogingen der Carlisten hunne onmagt om een beslissend voordeel te behalen, zelfs toen de regering de handen vol had met het beteugelen van andere oproerige bewegingen. Europa kan het herstel van den vrede in Spanje slechts verwachten van de bevestiging der regering te Madrid; en de mogendheden zullen, door die regering te erkennen, hare taak vergemakkelijken. Dit zal het eenige middel zijn tot morele tusschen komst en tot het doen ophouden van een staat van zaken, die op den langen duur den algemeenen vrede in gevaar zou brengen. PEST1I, 17 Augustus. De Pesthi Naplo meldt, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche regering het Spaansch bewind heeft erkend. LONDEN, 17 Augustus. De koning van Denemarken en grootvorst Wla- dimir zijn door de prinses van Wales ontvangen geworden. Gisteren kwamen zjj te Granton aan wal en heden hebben zij een bezoek aan den hertog en de hertogin van Edinburg afgelegd. De koning zal. vergezeld van de prinses van -Wales, morgen vertrekken. LE MANS, 17 Augustus. Maarschalk Mac Mahon is heden hier aange komen, en heeft de kazerne en de wapenfabrieken bezigtigd. Hij vertrekt heden avond naar Laval. INGEZONnEN. EXPERIENTIA DOGET. (Aan M. V. D. L. Dagblad 18 Augustus.) De commissie voor de feestviering van «Leiden ontzet" kon niet beter doen dan een geldelijke entree te stellen voor degenen, die zullen willen gebruik maken van het concert te geven in de Hooglandsche kerk. Men herinnere zich maar hel orgel-concert op 11 Mei 11. in de Pieters kerk. Indien de uitvoering gratis wordt gegeven zullen noch uitvoerders noch hoorders eenig genot smaken en ware het beter het concert van het pro gramma der feesten te nemen. s. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongercgt te Leiden, dd. 10 Augustus 1874. 1 wegens het inrigten. zonder vergunning, eener slagtplaats. 1 wegens het uiten van scheldwoorden zonder daartoe te zjjn getergd. 1 wegens het toelaten, na elf ure des avonds, van personen in zijn koffijhuis. 1 wegens het rijden met een van twee wielen voorzienen wagen in verbo den rigting door de Mooijapiksleeg. 3 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het vastmaken aan eène leuning van een met honden bespan nen kar. I wegens liet laten losloopen op straat van een hond die als trekdier werd gebruikt. 4 wegens het baggeren in den Rijn, zonder toestemming van het Hoog heemraadschap van Rijnland. 1 wegens het visschen met dobbers zonder consent. 2 wegens het visschen met een gebbe zonder consent. Bevallen van een Zoon E. SCHMIER DE POORTER DE POORTER. Leiden, 16 Augustus 1874. Bevallen van eene Dochter N. J. GOEKOOP STOKHUYZEN. Leiden, 18 Augustus. Heden beviel voorspoedig van een Zoon H. N. MASTENBROEK TRAP. 18 Augustus 1874. Jlgemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3