heesters in de kweekcrijen hebben zich van hun kwijnenden toestand hersteld; de eerste, waaronder de rozen, herleven met een aantal bloemen, de laatste, vroeger lijdende onder de droogte en met eene vale tint overdekt, zijn groen geworden. Alles is weder bijgekomen, ook de nog kortelings zoo dorre weilanden, orschoon het gras zeer langzaam aankomt: de krachtigste groei is voorbij en de meeste weilanden zijn ook te zeer uitgeput om spoe dig gras te kunnen voortbrengen. Naliooi zal er om die reden dan ook nergens gewonnen worden, terwijl de daartoe nog bestemde stukken tot onontbeerlijk voedsel aan het vee moesten worden algestaan. De hooibouw is echter zeer gunstig geslaagd en zonder nahooi zullen de meeste Iandbou- j wers den winter onbekommerd te gemoet kunnen zien. Nu de droogte gevallen en regen gekomen is, wordt de doorlating van water uit den IJssel niet meer voortgezet. Het middel heeft den boezem ep een tamelijk voldoenden stand gehouden en voor water-bederf gevrij waard. -J De miliciens van de ligting dezes jaars, die in Mei bij de 4 regimen ten huzarenhet regiment veld- en het regiment rijdende artillerie zijn inge lijfd en daarna tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen den J'n October a s. bij hunne corpsen in werkelijke dienst worden gesteld ten i einde gekleed en geoefend te worden. De minister van financiën heeft aan een der provinciale inspecteurs der directe belastingen doen afgaan de volgende missive: ln antwoord op uwen j brief van den 28en Julij jl. deel ik u mede, dal geen personen van beneden j de achttien jaren1 tot geagreëerde bedienden van ontvangers belmoren te w orden aangesteld. •- Het stoomschip Madura is den 16"1" dezer te Datavia aangekomen, i De stoomschepen Conrad en Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, zijn Aden gepasseerd. Door het kiescollegie der Ned. lierv. gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der door het bedanken van d*. Knolnerus voortdurende vacature, liet volgende drietal gevormd: dd. van der Flier, pred. te Delft; Hogerzeil, pred. te Arnhem; Steinfort. pred. te Bloemendaal. D\ Jorissen, pred. te Rotterdam, heeft het beroep naar Apeldoorn aangenomen. - Bij hel te 's Hertogenbosch gehouden examen voor leerling-apotheker zijn van de 39 candidaten 26 toegelaten, waaronder 10 vrouwelijke candidalen. liet Pal. v. Just, meldt: Eene vrouw, in de vorige week door de reglbank te Amsterdam wegens diefstal veroordeeld lot cellulaire gevange nisstraf, heeft middel gevonden haar cel te onlvlugten, over den muur der gevangenis te klimmen en haar familie een bezoek te brengen, die haar echter weder in het haar aangewezen verblijf heeft terugbezorgd. De familie famine denkt er anders over. - Te Zaandam is gisteren in den vroegen morgen de stoomhoutzagerij «de Bruinvisch" van den heer Kamphuys afgebrand. Daar er des Zondags niet was gewerkt, kan men de oorzaak van den brand moeijelijk ontdekken. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt is het aan de politie nog niet; gelukt de personen op te sporen, die dezer dagen een koopman, per stoom boot van Amsterdam aldaar terugkcerende. op den openbaren weg hebben geblinddoekt, gebonden en van een groot pak manufacturen en eene betrek kelijk groote som gelds beroofd, terwijl zij hem daarenboven door verdrin king van bet leven trachtten te berooven Het geval wekt eenige bevreem ding. omdat het gebeurd is aan de Hoofdgracht, waar dag en nacht eene bijna onafgebroken passage is van zeelieden, terwijl in de onmiddellijke nabijheid vijf a zes druk bezochte kofüjhuizen zijn gelegen en drie militaire posten om en nabij die plaats uitstaan. Men vraagt ook, hoe het mogelijk is dat de koopman, die vroeger bij de mariniers heeft gediend en meester op alle wapens is, zich als een lam heeft kunnen laten binden en uitschudden. Naar men uit Geldermalscm meldt is de kersen-oogst in die streek zeer voordeelig geweest. Meer dan 60000 kilogr. kersen zijn naar Engeland uitgevoerd en in het geheel schat men de opbrengst op 100,000 kilogr. De gemiddelde prijs was 16 ets het kilogram. Tc Eist heeft een enkele boom voor ƒ32 aan kersen opgebragt. In de legerplaats te Milligen werd Zondag morgen ten 9 ure kerk- parade gehouden, waarna de troepen zich begaven naar de plaatsen voor de godsdienstoefeningen bestemd. Omstreeks 12 uren werd op het heideveld eene groote parade gehouden, onder bevel van den kolonel van Willes. Na de inspectie door den opperbevelhebber werd voor dezen gedefileerd, de infanterie met divisiën, de artillerie met batterijen in het front. Het weder was uitmuntend en de houding der troepen zeer goed, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat twee derden der manschappen van groot verlof onder de wapenen zijn gekomen. Zondag middag is de tent, waarin het bureau van den kommandaut van het 7e reg. infanterie was gevestigdver brand. Al het in de tent aanwezige werd geborgen. Op het Hüllandsche Diep, voor Willemstad, is Zaturdag II. de schipper van een Belgisch visschersvaarluig door het overslaan van het zeil over boord geworpen. De man wist zich nog eenigen tijd zwemmende boven te hondenmaar is eindelijk gezonken. De aan boord zijnde knecht kon hem niet spoedig genoeg met het vaartuig bereiken. Te Bergen-op-Zoom waren dezer dagen twee kinderen van 4 en 6 jaren bezig met spelen bij den afgegraven walgang dcrcourline Hoog-Mogende, bij het kleine kruidmagazijn Dumont. Op eens stortte een gedeelte van den aarden wal naar beneden en beide kinderen werden onder het zand bedol ven. Het jongste kind is levenloos opgegraven, het andere was als door een wonder ongedeerd. De ouders waren afwezig en hadden de zorg voor de kinderen opgedragen aan de hoogbejaarde grootmoeder. Blijkens de jongste berigten uit Ned. Indie, is namens de burgerij van Batavia de commissie, die voor de ontvangst der van Atchin aldaar terug- keerende troepen en zeelieden zorg droeg, voornemens ook aan het leger en de marine, die op het oorlogstooneel moesten achterblijven, een stoffelijk blijk van hulde en sympathie toe te zenden. Per boot van 20 Julij zouden daartoe verzonden worden: achttien-fusten roode wijn, vijftig pieols pruim en rooktabak en eene partij cavendish tabak, duizend borden, duizend gla zen, drie duizend messen, twee billarten met bijbehoorende lampen en ver der toebehooren, drie violen met bijbehoorende lessenaars en eene partij muziek, een contrabas, een violoncel, een staand draaiorgel met 32 aria's, tien harmonica's, duizend kains bestemd voor de soldatenvrouwen, driehon derd kistjes zeep, zes honderd deelen Hollandschc novellen en romans (gul dens-editie) en een compleet tooneel met eenige tooneel-litteratuur. Door de bereidwillige medewerking van een aantal leden is de commissie in staat gesteld dit alles voor betrekkelijk weinig geld in te koopen. 'sGRAVENHAGE, 18 Augustus. Door den minister van koloniën zijn de bh. L. H. J. J. Mazel, hoofd ingenieur 2* kl., eu J. W. Welcker. ingenieur 2* kl., beiden van den water- slaat hier te lande, te 'sGravenhage, en G. L. Brocx, gepensioneerd inge nieur 1' kl. van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned. Indië, te Delft, benoemd lot leden der commissie, belast met het afnemen van een examen van candidaten voor de betrekking van opzigter 3e kl. bij genoemden tak van dienst. De benoemde adelborsten 1* kl. L. A. T. J. F. van Oijen, jhr. G. S. Boreel, P. C. W. Vandevelde, J. M. M. Pfeill en W. B. J. van Eyk worden met 6 September aanst. geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Curagao. HUITIvNII.A N DSC IIE BEKIGTEN BELGIE Bij gelegenheid der kermisfeesten te Antwerpen hebben de koning en de koningin een bezoek aan de stad gebragt, ten einde de vernietiging bij te wonen van de zuider-citadel, welk fort de uitvoering der nieuwe haven werken en van andere werken verhinderde. Op een door den koning gege ven teeken lieten oorlogsvuurpijlen een deel van een der bastions van de citadel in de lucht springengelijktijdig wierpen negen mijnovens een muur van hetzelfde bastion omver, en vielen twintig boomeu door de uitwerking van liet dynamiet. ENGELAND. LONDEN. 17 Augustus. Blijkens het verslag van den postmeester-generaal over 1873, berekende men dat in 1839 drie brieven voor elk hoofd der bevolking door de post werden vervoerd: voor 1873 was dit cijfer geklommen tot 29. Met ieder jaar neemt het brievenvervoer toe. Vijf en dertig jaren geleden bestonden er niet meer dan 4500 postkantoren ol gelegenheden tot bezorging van brieven in het gansche Britsche rijk; tien jaren geleden waren er 15000 en in 1873 meer dan 21000. In dat jaar waren er bijgekomen 270 postkan toren en 700 straatbrievenbussen. In dienzelfden tijd werden er bijna 700 nieuwe bestellingen ingesteld, waardoor verscheiden, vroeger daarvan ver staken districten in het genot van onmiddellijke postgemeenschap werden gebragt. Meer dan twaalf honderd millioen voorwerpen gingen in 1873 door de postkantoren; drie vierden daarvan waren brieven, het overige bestond uit dagbladen, drukwerken en briefkaarten. De telegraaphdienst' bloeit in niet mindere mate dan de posterijen. Het getal gewone telegram men, in 1873 verzonden, bedroeg 17 percent meer dan in het vorige jaar; de voor de dagbladen bestemde telegrammen bedroegen ongeveer 50 percent meer, en dc inkomsten van de locale telegraaphdraden vermeerderen gestadig FRANHRIJH. De president der republiek heeft Zondag avond zijne reis door Brc- tagne aanvaard. Hij heeft zich voorgenomen nergens lange toespraken te houden, maar van elke gelegenheid partij te trekken om het septennaat aan te bevelen, en te betoogen dat het voor handel en nijverheid alle waarbor gen van orde en duurzaamheid oplevert. Volgens de Presse zal hij in September en October midden-, zuid- en oostelijk Frankrijk bezoeken, alwaar krachtens het besluit der kamer de grenzen versterkt zullen worden. In het departement Calvados is verkozen de Bonaparlist Leprevost Launay met 40794 stemmen. De candidaat der republikeinen had 27272 en die der legitimisten 8978 stemmen verkregen. In de l'uion de l'Ouest, een der organen van de gemagtigde regter- zijde, wordt een manifest afgekondigd, dat aangemerkt wordt als een be wijs dat die fractie zich voor goed van de uiterste regterzijde afscheidt. Daarin wordt gezegd dat alle afgevaardigden, welke tot de zoogeuaamde vereeniging-Colbcrt behooren, bij het hervatten der werkzaamheden van de nationale vergadering voor de ontworpen constitutionele wellen zullen stem men. Deze stellige verklaring van de gemagtigde regterzijde is niet nieuw, zegt de Mon., omdat de houding van hare voornaamste vertegenwoordigers in dc commissie van dertigen haar deed verwachten; niet te min is zij van belang en verheugt zij ons zeer. Aan haar hebben wij het te danken dat er nog eenige kans bestaat op het te voorschijn treden van de eene of andere regeling van liet openbare gezag uit de beraadslagingen van de na tionale vergadering. Mevr. Bazaine heeft uit Spa een brief geschreven aan den minister van binnenlandschc zaken. Zij zegt daarin: Bij mijne aankomst alhier heb ik uit de dagbladen vernomen, dat verscheidene personen, ten gevolge der ont- vlugting van den maarschalk, in verzekerde bewaring zijn gesteld. Ik was reeds voornemens u over de ontvlugting te schrijven: maar nu is het mij tot pligt geworden. Zoek geen medepligligenwant die zijn er niet. Mijn neef, de heer Alvarez de Rul, en ik zijn het, die alles volvoerd hebben. Daar ik zag, dat er in de behandeling van den gevangen maarschalk geene verandering plaats had en die behandeling zijn leven dreigde te verkorten, zoo had ik besloten hem voor het denkbeeld eener ontvlugting te winnen. Ik verzocht derhalve mijn neef, wien dit door zijne onafhankelijke positie mogelijk was, mij ter hulp te zijn, en wij gaven elkaar het woord alles slechts met ons beiden te doen en niemand in ongelegenheid te brengen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2