LEIDSCHE COURANT. M°. 102. 1874 DINGSDAG 18 AUGUSTUS. ST ADS-BERICHT EN. PATENTBLABEK. WNNENLAiNDSCIIE BEÜJGTEfl. PATBNTBLADEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; ■met het F erslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35[franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars. huiten de expediliekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken IV en V, bij hel College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeeute verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den i9l,el, Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischeu tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1874. y. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 Augustus. Bij de heden ten raadhuize gehouden verkooping is kooper geworden van de Hoogewoerdspoort en den vestmuur daar buiten A. Hardeman, voor de som van ƒ2842, en van het uurwerk met de wijzerplaten ep verder toe- behooren S. l'remcr voor /450. Bij de aldaar gehouden aanbesteding van het maken en leveren van 12 kagehels met pijpen, mantels en stookgerecdschapren is daarvan aannemer geworden Langezaal voor ƒ599. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ58, ƒ29.50, ƒ6.21 en ƒ2.95 en de laagste prijzei^58, 29.50, 5.80 en ƒ2.90. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's Hage aan besteed: het uitvoeren van eenige werkzaamheden ter uitbreiding der lokalen van het physiologisch laboratorium en eenige daarmede in verband staande werken, behoorendc tot de akademische gebouwen te Leiden. Er waren zeven billetten van inschrijving ingekomen. Het minst was ingeschreven door J. C. Tom, te 'silage, voor 17301. 's Lands middelen over de zeven eerste maanden dezes jaars hebben' opgebragt 49,717,406.80% zijnde 3.127,757.25 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1873. De raming bedroeg 46,279,456.44. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dal de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lol het geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 7 October aanst. en .volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenscbcn af te leggen, zich uiterlijk vóór 16 September bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of. van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Volgens het Fad. loopt in gewoonlijk goed onderrichte kringen het gerucht, dat correspondentiëu tusschen Montreux en den Haag tot hel resultaat hebben geleid, dat de heer Gericke van Herwijrien, en niet de heer v. d. Does de Willebois, in het ministerie-Heemskerk als minister van buitenlandsche zaken zal optreden. De Ned. Lid. meldt dat het model van het standbeeld-Thorbecke in de werkplaatsen der firma L. J. Enthoven en C., te 'sHage, behouden is aan gekomen en dat het den vervaardiger, den heer Ferdinand Leenhofl, alleziiis tot eer verstrekt. De gelijkenis zoo van gelaat als gestalte wordt hoog ge De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk VI. bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dageljjks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf lot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 14 Augustus 1874. y. d. BRANDELER. is als zoodanig toegelaten de prezen. Het beeld is daarbij zeer gelukkig voorgesteld. Het geheel maakt een hoogst gunstigen indruk. De uitslag van den wedstrijd, uitgeschreven door de rederijkerskamer /'de Olijftak", te Antwerpen, is bekend gemaakt: Prijskamp voor een levens beschrijving van Marnix van Sint-Aldegonde: le prijs aan J. van der Have, van Utrecht; 2e prijs aan H. van den Bosch, van Antwerpen; 3e prijs aan Edw. van Bergen, van Antwerpen. Prijskamp voor volksliederen: 1' prijs aan G. Antheunis, te Thourout, in West-Vlaander jn; prijs voor het werk manslied aan W. G. Borrias, le Arnhem; prijs voor het zeemanslied aan Browne, te Voorburg, bij 'sGravenhage; prijs voor het minnelied, aan G. Antheunis, te Thourout. Volgens de Amst. C. zou mej. Mina Kruseman door de hh. Albregt en van Ollefen, looneel-directeurs, voor gastvoorstellingen in het aanstaande speelsaizoen zjjn geëngageerd. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zijn als candidaat tot de H. dienst toegelaten de heeren A. Voorhoeve en J. D. van Arkel, de eerste van welke reeds toezegging van beroep heefi voor Nederhemert en Uitwijk. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland heer A. Wijn. Tot rector der Latijosche school te Arnhem js bepoeigd de freer dr. T. Halbertsma, te Haarlem, Naar men uit Vlaardingen meldt zijn na dei) jaagtjjd. yvaafjn 151,8 ton haring zijn aangebragt, tot beden 39 reizei) gemaakt eij 4550 ton haring aangebragt; in het yorige jaar zijn 64 reizen gedaan en 13000 ton aangevoerd. Te Zaandam vaLt aan de aldaar tentoongestelde oud- gn merkwaardig heden van de Zaan een zeer druk bezoek ten deel; van 2 tot 14 Augustus beliep het aantal bezoekers 2407. Door fret pr.ov. geregtshof in Utrecht is gene aanbevelingslijst opgemaakt voor de betrekking van raadshegr in gemald bof, waarop zijn gebragt: 1». mr. C. G. Berger van Hengst, regter in de arrond.-regtbank te Utrecht; 2°. mr. F. A. R, A. baron van Ittersum, regter in de arrofld.-regtbank je Utrecht; 3'. mr. 11. Croockewit Jr., regter in de arrond. regtbank te Amers foort; 4°. mr. A. F. L. Gregory, subst.-ofïicier bij de arrond.-regtbank te Utrecht; 5°. m'. I. van Brakel Schimmelraadsheer in het prov. geregtshpf in Drenthe, en 6". mr. F. H. van Persijn, regter in de arrond.-regtbank te Amersfoort. De voormalige directeur der Oyerijsselsehe bank Jacob Wolff is uit Duinkerken reeds naar Zwolle overgebragt. Bij zijne aankomst te Zwolle waren duizenden menschep op de been, vvaaronden velen die luide hunnen haat tegen den ex-direc.teur te kennen gaven; met moeite kon de gevan gene tegen den volksoploop worden beveiligd. Men meldt uit Leeuwarden: Vrijdag middag arriveerde alhier een peletou van het 2e regiment huzaren uit Breda, onder bevel van den luit. A. A. graaf van Limburg Stiruni, en eene sectie der 2' batterij yap fret reg. veld-artillerie uit Arnhem met twee stukken geschut, gecommandeerd door den luit. van dat wapen J. D. Wagner. Deze troepen weiden door d,e regimentsmiwiek van het garnizoen opgewacht en onder een toevloed van duizenden nieuwsgierigen naar hunne bestemming geleid. Dal de vee-, boter- en kaashandel in Friesland zeer belangrijk is, kan uit de volgende cjjlers worden afgeleid. Aan de gezamenlijke markten toch werden in 1873 aangevoerd 4420 paarden, 454 veulens, 63037 koeijen, 16030 kalveren, 81673 schapen, 28949 lammeren. 10147 varkens en 151/9 biggen. De aangevoerde boter bedroeg 7,9C9,393 kjlogr..; deaanvoer van kaas was 2.076,811 kilogr. Te Veendam is dezer dagen de 20-jarige £ooo eeper .yygduwe, die op het veld aan den arbeid was, door een kogel uit een geweer gel rollen; frli is ter verpleging naai" Groningen vervoerd. Alje pogingen worden aange wend om den dader te ontdekken. 's GRAVENHAGE17 Augustus. Door Z. M. is de 2' luit. J. J. Bos, van het 3' reg. infanterie, .overge plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië; ,en -de officier van gezondheid 2' kl. J. J. lloogeveen, thaas voor twee jaren gede tacheerd bij het leger hier lande, overgeplaatst van het leger in Nederl. Indië. bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Bij beschikking van den minister van finantiëu is bepaald, .dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zul-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1