LEIDSCHE 1S71. PATENTBLADEN. PATENTBLADEN. 199. ZATURDAG 15 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Unndelivgen tan den Gemeenteraad t 3.35, [franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.— iedere regel meer 25 cents. - i m. ..in-.mui ui-^aaaaar- i - Bij deze Courant wordt verzonden IV". 44 (blad 49) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde paientbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken IV en V, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags (waalf tot twee uren, en wel tot en met den 9,ltn Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patcntbladen van die wijken Ier uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. MNNIiNLANlkSCHI<: BKRIGTEN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde paientbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar ziju dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf lot twee uren; wordende de belanghebbenden uilgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 14 Augustus. Naar wij vernemen zullen ter gelegenheid van het 3e eeuwfeest van Leidcns ontzet de volgende feestelijkheden plaats hebben Zaturdag 3 Octo ber feestrede iu de Pieterskerk, met uitvoering van koraalmuziek. Daarna oplogt van leden van den handwerks- en fabrieksstand. Des avonds alge- meene illuminatie en muziekuitvoering op verschillende plaatsen. Zondag 4 October godsdienstige viering bij de verschillende kerkgenootschappen. Maandag 5 October Vauxhall op Zomerzorg en aangrenzend terrein. Tot deelneming aan dien Vauxhall zullen reeds in de volgende week inteeken- lijslen rondgezonden worden Dingsdag G October des avonds groote muziek uitvoering in de llooglandsche kerk, van «Leidens ontzet" door Richard Ilol, en //Oettinger" Te Deum van Handel. - Buiten de lloogewoerdspoort werd heden morgen het lijk opgehaald van zekeren K., alhier woonachtig. Bij de uitgevers Warburg en C\, te Dordrecht, ziet het licht: Verlo ren maar teruggevonden, een verhaal uit Leiden's bange dagen, door J. II. van Linschoten Dn levendig geschreven verhaal, in verband gebragt met de geschiedenis van Leidens beleg, zal zeker met genoegen gelezen worden. - De eindexamens der hoogere burgerscholen in Zuidholland, op 16 Julij te Schiedam begonnen, zijn den 12den dezer geëindigd. Van de 52 candi dates die zich aanvankelijk hadden aangemeld, hebben er 48 aan liet ge- heele examen deelgenomen. Van dezen waren er 12 van de hoogere bur gerschool te 'sGravenhagc, 14 van die te Delft, 1 van de polytechnische school. 2 van de h. burgerschool te Schiedam, 12 van die te Rotterdam, 4 van die te Dordrecht én 3 van die te Gorinchem. liet getuigschrift zal worden uitgereikt aan de heeren: W. M. Boreel, A. J. M. A. Gerlach, B. J. 11. Ilaitink, J. Ilcken, J. Lefeber, S. R. Smit, F. J. II. Verhoef, H. 1'. M. A. VogelO. van der Wijck en A. Zonvan de school te 'sGravenhagc; L. van Gapellen, J. P. C. Harlevclt, E. F. In 't Veld, C. J. L. Kerbergcn, E. A. Klerks, J. A. Pecqueur, E. L. van llouveroy van Nieuwaal, M. C. van Rouveroy van Nieuwaal, J. G. de Serière, V. P. G. de Scrière en M. P. Voiite, van de school te Delft; A. A. de Jongh, van de School te Schiedam; D. S. Bouwmeester. .1. B. Breukelman, J. van Dussel- dorp, H. Elion, H. N. Francois, W. B. van Goor, C. J. Ludolph, J. M. Maury, H. C. van Mens, A. P. L. Spuybroek en L. G. de Val. van de school te Rotterdam; C. T. van Deventer, P. A. Giltay, W. de Jongh en G. Roosa, van de school te Dordrecht; J. E. van Cleef, L. W. Groeneveldt en L. D. van Ouwerkcrk, van de school te Gorinchem. Op de beide prijsvragen, uitgeschreven door de rederijkerskamer «De Oljjftak", te Antwerpenzijn ingekomenop de eerste: Een beknopte levens beschrijving van Marnix van Sint-Aldegonde, in populaircn trant, veertien antwoorden. Op de tweede: Vjjf volksliederen, 301 inzendingen; waarvan uit Noord-Nederland 168, Zuid-Nederland 131 en Duitschland 2. Over de vjjf uitgeschreven rubrieken verdeeld: 04 volksliederen, 58 werkmansliede ren, 53 zeemansliederen, 48 gezelschapsliederen en 78 minneliederen. Z. D. hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemd den zeer eerw. heer J. A. Lazaar. thans pastoor te Naaldwjjk, tot rector van het Begijnenhof te Amsterdam; den zeer eerw. heer J. W. van Saagsveldt, pastoor te Brielle, tot pastoor te Naaldwijk; den zeer eerw. heer D. Staas, thans sub-regent van het seminarie te Voorhout, tot pastoor te Brielle. Te Noordwijk is de bliksem geslagen in een huis, bewoond door een landman en zijn gezin. De bliksem ging door drie vertrekkenveroorzaakte geen brand, doch rigtte groote schade aan. In een der vertrekken waren man. vrouw en kinderen allen aanwezig, doch niemand bekwam eenig letsel. Te Dordrecht vierde eergisteren de heer L. C. Spoorman, pastoor by de r. k. gemeente aldaar, het 25-jarig feest zjjner priesterwijding. Van vele kanten werden hem bewijzen van belangstelling gegeven en geschenken aan geboden. Zijnerzijds werd op dezen dag aan de kerk een keurig zilveren vergulde ciborie in gothischen stijl geschonken. Bovendien werden ook de r. k. armen d or hem bedacht met eene bedeeling in brood en vleesch, terwijl op een anderen dag de schoolkinderen zijner gemeente door hem zullen worden onthaald. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat dezer dagen in de buurt schap Rectum, kerkelijk tot Rijssen bchoorende, een persoon is overleden, die gedurende 66 jaren onafgebroken ten laste der herv. gemeente van Rijs sen is uitbesteed geweest bij een en dezelfde familie in die buurtschap. De overledene had thans den ouderdom van 83 jaren bereikt, zoodat hjj reeds op 17-jarigen leeftijd ten laste der diaconie-fondsen is gekomen. Uit de legerplaats bjj Milligen meldt men dat de Dingsdag aldaar aan gekomen troepen werden verwelkomd door hevige slagregens en ouweder. Op de marsch naar het kamp moest eene der cantinières, behoorende tot het 4C rcg. infanterie, te Barnevcld wegens bijzondere omstandigheden ach terblijven. Vóór de troep zijne bestemming had bereikt, ontving men het berigl dat de sterkte aan kinderen bij dat corps met één was vermeerderd. Te Deventer is eergisteren brand ontstaan in de ijzerfabriek van de firma Nering Bögel en O., dien men echter spoedig meester werd, zonder dat groote schilde is ontstaan. Het IV. v. d. D. deelt een briel mede van een korporaaldie deel heeft genomen aan de expeditie tegen Atchin. Hij schrijlt omtrent zyne ervaringen het volgende: Waarde Ouders! Volgens mijne belofte neem ik de pen op, om u eenige letteren te schrijven. U zult u niet kunnen voorstellen met welke blijdschap of ik deze letteren schrijf. U moet dan weten, dat ik op expeditie ben ge weest. namelijk de tweede expeditie tegen het rijk van Atchin, alwaar de llollandsche vaandels prijken tegenover zoo een hardnekkigen vijand. Nu, dierbare ouders, u moet ik dan melden, dat ik daar van alles mijn portie wel heb mede gehad. Ik was pas drie dagen op 'svijands grond, toën ik werd aangetast door de cholera. Daarvan door Gods goedheid gelukkig ge nezen, kreeg ik nog eens eene aanmaning van de Atchinesche koorts, die mij niet vet uit het hospitaal liet gaan. Daarna zijn wij twaalf Februarij. na mijne ziekte, des morgens om vier uur nitgerukt van ons hoofdkwartier in volle marsch-tenu. Wij waren zoo wat twee uur van ons hoofd-bivouak verwijderd, toen er een luitenant en een kapitein der artillerie doodelijk gewond werden. Toen was het pas zes uur, wij hadden nog geen vijand gezien, en wij bleven tol acht uur in aanvals-beweging plat in de modder liggen. Daar eindelijk werden wij van drie zijden beschoten en wel zoo hevig, dat liet van kogels regende. Toen begon de grap en het was een gebulder van onze zijde en van die des vijands. Men kon niet tegen elkan der spreken. Dat heeft twee uren geduurd totdat wij de vijandelijke bea ting in beslag hadden genomen. Dat was dadelijk een hoera en natuurljjk dadelijk ook een extra oorlam. Toen kregen wij een paar uren rust en daarna begon het weer op nieuw en dat heelt geduurd tol 's avonds zes uur.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1