H.jM. de koningin gaf gisteren op hel Huis ten Bosch een diner, waarop eenige leden van de diplomatie, o. a. de Russische gezant, genoodigd waren. De reis naar Duitschland door II. K. H. prinses Marianne, waarvan wij gister melding maakten, heeft ten doel een togtje door Silezië en langs den Rijn. De prinses zal daartoe Woensdag 18 dezer van hier vertrekken om in October te Voorburg terug te komen. Rij gelegenheid van de gisteren alhier plaats gehad hebbende uitrei king der decoratie van de Willemsorde aan den len luit. Prager, werd des namiddags in het Ilotel de l'Europe een diner gegeven, door een 80-tal offi cieren van reg. grenadiers en jagers den ridder aangeboden. Ter uitroeiing van een in geheime zitting genomen raadsbesluit is door burg. en weth. dezer gemeente eene sommatie gedaan aan de vertegenwoor digers der particuliere gasfabriek om mede te werken tot de benoeming van een deskundige ter bepaling van de waarde der gasfabriek. Voor het geval deze sommatie ten gevolge mogt hebben dat de belanghebbenden bij de gas fabriek hun deskundige benoemenwenschen burg. en weth. ook een des kundige van wege de gemeente benoemd te zien en het is daarom dat zij den raad voorgesteld hebben in de zitting van aanst. Donderdag tot diens benoeming over Ie gaan, waartoe aanbevolen zijn de hh.: C. Vermeys, architect, directeur der gemeentewerken te Utrecht, en dr. E. F. van Dissel, I sectie-ingenieur bij de staatsspoorwegen te Rotterdam Bl'ITKM-ANUSCHK RKISIGTKN. i SELGIE. De heer N. Ravis, ambtenaar bij de kon. academie te Brussel, is voor nemens een werk uit te geven, getiteld: Dictionnaire universel des AcadémiesSociélés Sarantes. L'niversite'sObservatoires, Musées, Ar chives, Bibliothèquesetc. en verzoekt de hulp van de besturen en hoofd ambtenaren van genoemde instellingen in te roepen, ten einde hem in staat te stellen, dat werk zoo volledig mogelijk te doen worden. Gaarne ont vangt hij inlichtingen op de volgende punten: 1°. naam der instelling: 2°. dagteekening barer oprigting; 3». haar doel; 4°. de titels van de bestuurders; 5*. haar zetel, met naauwkeurige opgave van hel adres: 6". wedstrijden, prijzen enz.; 7". haar bibliotheek; 8°. haar archief en de wijze waarop het is zamengesleld9". musea, verzamelingen van penningen, oudheden, enz.; 10». de geschriften door haar uitgegeven, in aantal en soort, met het aantal hockdeelen sedert de oprigting verschenen, de gemakkelijkste wijze om de werken te verkrijgen hetzij door koop hetzij door ruiling en den prijs per deel of bij abonnement en het adres van den uitgever; 11». alle andere in lichtingen van eenig belang voor wetenschap, kunst of letteren. EKGUUA3IIS. LONDEN 10 Augustus. Naar men verzekert is de heer Disraëli voornemens eerstdaags een be-'J zoek te brengen aan Ierland. Blijkeus het rapport van den postmeester-generaal zijn in het afgeloo- pen jaar in Groot-Brittannië per post verzonden 18700 brieven zonder eenig adres. Bijna 500 van die brieven bevatten geldwaarden tot een gezamenlijk bedrag van 13000 FRANKRIJK. De dagbladen vermelden dat de regering van de Duitsche regering eene nota zou hebben ontvangen, waarin aangedrongen werd op de spoedige erkenning van de Spaansche regering. Terwijl dit berigt tot velerlei beschouwingen aanleiding geelt, wordt het door een correspondent van de Indép. Beige, in een brief uit Parijs van 8 Aug.. ten stelligste tegengesproken. De heer Guizot heelt de beide eerste afleveringen van het vierde deel zijner Histoire de France in het licht gegeven, waarin de toestand van Frankrijk na den dood van Hendrik IV geleekend wordt. Noch in den gang der gedachten, noch in den stijl kan men, volgens eene verzekering van de Bébats. eenig spoor ontdekken van den hoogen leeftijd des beroemden schrijvers. SPANJE. De Gazcta deelt een verslag mede van de verdediging van Tcrruel. De stad werd gedurende 15 uur aangevallen door 13000 Carlisten. onder bevel van Don Alphonsus en Lizarraga en, slechts verdedigd door een regiment infanterie, door de vrijwilligers en de gendarmerie, sloeg zij de aanvallen moedig af. Op den eisch van Lizarraga aan het garnizoen en de burgers gerigt, dat zij de stad zouden overgeven, antwoordden de soldaten eb bur gers eenparig dat zij liever wilden sterven. De regering heeft de bevolking van Terruel geluk gcwcnscht met hare moedige houding.v ITALIË In de Opinone wordt. Ier opheldering van de inhechtenisnemingen te Rimini en elders, vermeld dat aan de regering sedert cenigen lijd geruchten waren ter oore gekomen aangaande een plan tot het verwekken van rust verstoringen op verschillende plaatsen des lands, hetwelk vaii de meest ijverige aanhangers der partij van Mazzini uitging. De reeds hier en daar wegens de duurte der levensmiddelen voorgevallen oploopen hadden de revolutionaire partij de hoop gegeven dat er van de bestaande spanning voor hunne zaak partij te trekken zou zijn. maar te gelijker tijd de waak zaamheid der regering gaande gemaakt. Reeds waren er hier en daar, te j Ferrara en lmola bij voorbeeld, zamenkomsleii van Mazzinisten ter voorbc- j rciding van de beweging, welke vooral in de Iiomagna zou moeten uitbre- j ken, gebonden, doch te Rimini zou de bijeenkomst worden gehouden, I waarop de tijd der uitbarsting zou worden vastgesteld. De regering had afgewacht tot dat de afgevaardigden der verschillende Mazzinistische genoot schappen te Rimini bijeen warenen had toen het geheele gezelschap in hechtenis en al hunne papieren in beslag genomen. Sedert hebben er te Rome, Florence en op andere plaatsen inhechleiiisneraingen plaats gehad, en is er in den nacht van 7 op 8 dezer, tusschen lmola en Castel San Pietro, eene bende van veertig personen gevangen genomen, welke reeds tot de uitvoering van het plan scheen te zijn overgegaan. Er wordt althans bij vermeld dat zij de telegraaphdraden hadden afgesneden en de spoorweg wachters overrompeld; de toeleg was tegen Bologna gerigt, in welke stad zeven kisten met geweren en ammunitie gevonden en in beslag waren ge- nomen. De bevolking van de Romagna had, gelijk er in het telegraphische berigt (van 9 Augustus uit Rome gedagteekend) bijgevoegd wordt, aan de openbare magt bijstand verleend om zich van de bende meester te maken. DlJITSCMliAND. De kanonneerbooten Nautilus en Albatross zijn Zaturdag 11. uit Kiel naar de Spaansche wateren vertrokken. Naar men beweert zou aan den kommandant alleen zijn opgedragen, leven en eigendom van Duitsche onder danen te beschermen tegen de gevaren waardoor zij van de zijde der Car listen worden bedreigd, zoodat van eene afsluiting voor schepen met ladin gen wapens en ammunitie slechts met medewerking der overige mogendheden sprake kan zijn. Thans verneemt men dat de bekende kapitein Werner, wegens zijne houding voor Carthagenadoor den krijgsraad is vrijgesproken en dat het vonnis door den keizer is bekrachtigd. Naar men verneemt heeft het voortgezet onderzoek in de zaak van Kullmann geen meer licht over den aanslag verspreid. Omtrent de aanlei ding tot de misdaad en mogelijke medepligtigheid van anderen laat hij zich niet uit. Naar men uit Zwickaude hoofdstad van het Beijersche district van dien naam, meldt, is aldaar in verzekerde bewaring genomen de heer Cle mens Trümper, koopman aldaar. Op een openbare plaats heeft hij niet slechts in zeer beleedigende bewoordingen gesproken over den moordaanslag tegen den heer von Bismarck, maar hij heeft zich daarbij tevens van uit drukkingen bediend, welke het vermoeden hebben doen opvatten, dat hij is ingewijd in plannen, gesmeed tegen het leven van den heer von Bismarck en den heer Falk. Al de personen, die den gearresteerde eenigzins van nabij kennen, verklaren eenstemmig, dat hij fanatiek ultramonlaanschge- zind is. en daarin is gesterkt door de opruijende taal en de geschriften, welke hij hoorde en las in de katholieke vereenigingen en in de dagbladen der clericale partij; daarentegen houden zij zich overtuigd, dat de man zeer stellig niet in een complot zal zijn opgenomen, indien het althans door voorzigtige lieden is aangelegd. De Germania had dezer dagen medegedeeld dat, volgens een schrijven uit Weenen aan de Keulsche Volks-Zeit., de keizer te lschl zou gezegd hebben dat de moordaanslag te Kissingen hem voorkwam niet ernstig ge meend te zijn; want op zulk een afstand kan men met een oud pistool met hagel geladen nooit een mensch dooden. Het kwam hem. voegde de keizer er bij, voor, dat de aanslag eigenlijk de daad van een ziekelijk overspannen persoon was, die van zich wilde doen spreken. De Post meldt thans, dat de minister van binnenlandsche zaken zich genoopt heeft gevoeld om boven staand artikel der Germania ter kennis van den keizer te brengen en dat Z. M. het aan den minister teruggezonden heeft met de volgende kanttee- kening: Het berigt is van A tot Z verdicht en moet bepaald tegengesproken worden. Uit Straatsburg meldt mendat de recrutering in den Beneden-Elzas is afgeloopen en dat de resultaten bijzonder gunstig zijn. In de districten Weissenburg en Zabern bijv. is de afloop geweest als volgt: Het aantal dienstpligligen in hel eerste district was 138; daarvan zijn opgekomen 134. Van dit aantal zijn 59 in dienst gesteld, 12 wegens ligchaamsgebreken af gekeurd en de overige voor een jaar vrijgelaten. Te Zabern was het aantal dienstpligtigen 363 man, en 373 boden zich bij de kenring aan, derhalve 10 boven het gevorderde contingent. Van deze werden 187 man bij ver schillende corpsen ingelijfd. Uit Bern wordt gemeld dat de groote raad van het kanton van dien naam met eene groote meerderheid besloten heeft tot de oprigting eener theologische faculteit van de oud-katholieke rigting. Reeds is gemeld dat de heer Loyson zijne betrekking te Genève heeft ncdergelegd. Hij heeft daarvan kennis gegeven aan den staatsraad te Genève, door het volgende schrijven: /'Innig gehecht aan de katholieke kerk, waarin ik ben gedoopt en die ik wensch te zien hervormen, maar niet te zien ineenstortenbovendien door eene voldoend langdurige ondervinding over tuigd dat de geest, die in het liberaal katholiek werk te Genève het over- wigt heeft, politiek niet liberaal en godsdienstig niet katholiek is, heb ik de eer mijn ontslag in te dienen uit de functiën van pastoor te dezer stede." Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat er, bij gelegenheid van het dui zendjarig IJslandsch jubilaetim, besloten is een som van 6000 th. beschik baar te stellen voor een standbeeld van Thorwaldsen, hetwelk te Reykjavik zal worden geplaatst. Thorwaldsen was van IJslandsche afkomst. OOST-INDIK. BATAVIA. I .Inlij. Het blijkt, dat de Atchinezen den oorlog nog maar volstrekt niet als geëindigd willen beschouwen en geene gelegenheid laten voorbijgaan om de onzen aan te vallen; wel worden zij telkens teruggedreven, maar zij laten zich nooit geheel uit het veld slaan. Den lCdCD Junij vielen zij de door ons ter bescherming van Marassa opgerigte werken aan en den 19dfn beschoten zij bijna al Onze etablissementen, ook de batterij aan de koewala Naridji, waar een havenhoofd gebouwd wordt, doch zonder resultaat. Beter gelukte het hun, op den regtcroever der Atchin-rivier tusschen Penajoeng en de marine-benting, eene versterking aan te leggen. Wel spreekt het officiéél telegram slechts van pogingen daartoe tusschen 11 en 14 Junij, maar die pogingen schijnen toch zoo gelukt te zijn, dat den 20s,to een afdeeling troe-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2