in handen van den heer Amedée Joos (familielid van den notaris), welke, hij het niet voorhanden zijn van gedachten wissel, voorloopige quitantie ver- leend heeft en zulks in hijzijn van het zoontje van den sluiskuecht Cornelis van Aken, Ie Sas van Gent, die als klerk ten gezegden kantore fungeert. Te Maastricht is door de policie aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld een chef-conducteur van den grand-central Beige, beschul digd van het ontvreemden van goederen aan zijne zorg toevertrouwd. J)c synode der herv. kerk heelt, blijkens het overzigt harer handelin gen in de Kerk C., met belangstelling kennis genomen van eene proeve van verbetering der Psalmberijming, ingezonden door de commissie tol die verbetering vroeger benoemd. Hoog waardeerde de vergadering dezen arbeid der commissie, maar achtte zich, daar de proeve slechts weinige dagen geleden was ingekomen en het haar onmogelijk was bij zoovele werkzaamheden het geleverde te bcoordeelen, onbevoegd hare goedkeuring j over dien arbeid bepaaldelijk uit te spreken. Zij besloot de aandacht dier commissie op het haar gegeven mandaat ter verbetering der zangwijzen te vestigen en haar uit te noodigen hiertoe, in overleg met de Synodale com missie, de noodigc stappen te doen. Had de vergadering met leedwezen opgemerkt, dat de uitgaven van de nieuwe vertaling van het N. Testament slechts geringen aftrek vinden en hal zij eene commissie benoemd om haar omtrent de oorzaken daarvan en de middelen om het debiet te vermeerderen voor te lichtenzij besloot j thans om, in aanmerking nemende, dat de verspreiding van die vertaling schijnbaar onoverkomelijke belemmering ondervindt en daardoor niet beant- l woordt aan het doel, dat de synode zich daarbij had voorgesteld, de hh. J. J. Prins en W. Muurling. leden der gewezen commissie voor de eind revisie, uit te noodigen de Synodale commissie te willen adviseren omtrent eene herziene vertaling van het Nieuwe Testament. IJc nieuwe redactie van art. 38 van het reglement op het godsdienstonder wijs. ter voorkoming van moeijelijkheden, hier en daar bij het aannemen van lidmaten ontstaan, door de vorige synode voorloopig vastgesteld, werd thans finaal gearresteerd en zal aan bet votum der provinciale kerkbesturen onderworpen worden. Tot de meest belangrijke wijzigingen, welke de synode, overeenkomstig het haar in art. 62 algemeen reglement toegekende regl, in de redactie des vorigen jaars gemaakt heeft, behoort, dat thans in hel nog in werking zijnde artikel ook de bepaling is opgenomen aangaande liet aannemen lot lidmaat in eene andere gemeente als die zijner woon- p'aats. en dat aan het slot, in plaats van de bereidbetooning om toestem mend te antwoorden op de in art. 39 vervatte vragen, van de aannemelin- gen de verklaring zal gevorderd worden, dat zij, overeenkomstig de begin selen der Nedcrlandsche hervormde kerk, de godsdienst, door J. C. in leven en sterven geopenbaard, liefhebben en naar de toeëigening van die gods dienst zullen streven. 'sGRAVENHAGE, 10 Augustus. Hoor Z. M zijn de hh. m". W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oijc, referendaris aan het depart, van buitenl. zaken, en jhr. A. P. C. van Karnebeek. raad van legatie, werkzaam aan genoemd departement, be noemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft tot officier der orde van de Eiken kroon benoemd den heer mr. L. van Deventer, hoofdcommies aan het minis terie van buitenlandsche zaken. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in O. I. be stemden soldaat R. A. Schulze, van het koloniaal werldepot, tot het dragen der Dnitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt in 1870/71. Z. M. heelt den luit. ter zee 2e kl. jhr. S. F. T. de Vaynes van Bra- kell voor den lijd van drie jaren bestendigd in het genot van het hem, bij besluit van 12 Julij 1872, toegekende pensioen van 350 's jaars, en op pensioen gesteld den kapitein H. P. van Walt, plaatselijk adjudant lc kl. te Helder, en den kapitein H. Piccardt, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, en aan laatstgenoemden kapitein den rang verleend van majoor. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen iusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de kon. militaire akademie, zullen met September aanst. aan die inrigting als kadet worden geplaatst: voor de inianteiie hier Ie lande: H J. vou Briicken Fock, W. A. E. Mansl'eldt, jhr. L. van Capcllen; voor de artillerie hier te lande: J. J. P. Slickers, jhp. M. W. Boreel. E. Boellaard. A. W. Noordtiyn; voor de genie hier te lande: J. Z. Stilten, R. Scheffer, A. J. M. A. Gerlach, W. J. Rahder, F. L. baron Quarles de Quarles, F. J. II. Verhoef, B. M. Brantsma, J. 11. A. Mijsberg, J. F. II. Mingcls; voor de infanterie in Oost- Indië: J. C. Lindgreen, S. F. Boers-, voor de genie in Oost-lndië: A. Zon, J. J. 11 llarcke, J. G. II. de Voogt, J. J. A. Muller. J. N. A. baron van Wassenaer van St. Pancras, E. Ticlenius Kruylhofl', J. Lc Feber, J. W. C. Beelenltamp, M. C. van Rotiveroy van Nieuwaai. W. I'. Haver Droeze. He minister van oorlog Z3l Donderdag aanst. geen geboor verleenen. Z. i\II. prins Hendrik is, naar men verneemt, gisteren van Soestdijk naar Weimar vertrokken. II. K. II. prinses Marianne is voornemens weldra Voorburg te verlaten om weder geruimen tijd in het buitenland verblijf te houden. Ten 10 ure heden voormiddag stond het garnizoen, grenadiers en jagers, huzaren en artillerie, in het Malieveld in groot uniform opgesteld, ten einde de plegtige uitreiking op te luisteren van het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4,|c kl. aan den l'" luit. van het 4' balt. bij dit corps A. J. Prager. Deze officier, vroeger gedetacheerd bij het Indisch leger, ontving deze onderscheiding wegens zijn moedig gedrag gedurende de Delische expe ditie. Na voorlezing van het koninklijk besluit van benoeming door den plaatselijken adjudant, werd hem door den generaal-majoor MichelhofL plaatselijk kommandant der residentie, de decoratie naast het expeditiekruis op de borst gehecht. De generaal sprak den gedecoreerde hartelijk toe onder het brengen van zijne gelukwënschenna het einde waarvan de muziek het Wilhelmus en fanfares deed hooren. Door de troepen werd vervolgens voor den gedecoreerde gedefileerd. De afgetreden curatoren van het gymnasium hebben dezer dagen aan den gemeenteraad hun verslag ingediend van den toestand dezer instelling over het schooljaar 1873/74. Curatoren, de vroeger reeds meermalen uitge sproken klagt over het lage peil der admissie-examina aan onze hoogescho- len niet herhalende, wijzen niettegenstaande nogmaals op dat kwaad, dat met ieder jaar grooter wordt. Reeds nu zijn ruim 50 leerlingen van ver schillende scholen van voorbereidend hooger onderwijs langs dat bijpad tot de hoogste instellingen van onderwijs binnengeslopen en in September zal dat getal ongetwijfeld nog grooter worden. Intusschen komen deze leerlin gen, onvoldoende voorbereid tot het hooger onderwijs, aan de akademiën aan, de leerlingen weten zeiven, dat zij onvoldoende voorbereid zijn, maar tevens weten zij, dat het peil hunner ontwikkeling en van hun onderrigt moeijelijk zoo laag kan zijndat zij dat van het admissie-examen aan één onzer hoogescholen niet zouden kunnen bereiken. Zoo worden, zeggen curatoren, kwalijk onderlegde jongelieden naar de akademiën gevoerd, die. de uilzonderingen daargelaten, in den regel niet in staat zijn de lessen aan de hoogeschool te volgen; terwijl op den geest der leerlingen van de gym nasia hierdoor een verderfelijke invloed wordt uitgeoefend. Reeds in de lagere klassen kan men bij sommigen verslapping van ijver waarnemen, zij dragen de overtuiging met zich, dat indien zij niet in slaat zijn het overgangs-examen tot eene hoogere klasse van het gymnasium af te leggen, zij toch nog altijd goed genoeg zijn admissie-examen voor eene hoogeschool met goed gevolg te doen. Dezen morgen ten 10 ure bragt een tweetal extra-treinen van den Hol- landschen spoorweg uit Delft en Leiden alhier aan een transport van 4 hoofdofficieren, 40 officieren en 600 mindere militairen, alle van het4dereg. inf., die na bij het kruispunt op de lijn van de Rhijnspoorwegmaatscbappij te zijn overgebragt, verder tot Veenendaal zijn gespoord met bestemming vervolgens naar het kamp te Milligen. Met gelijk doel zullen den 14df11 dezer 700 militairen alhier aankomen. Heden ochtend zijn eenige compagniën van het 4Je bataillon jagers, van liet rcg. grenadiers en jagers, naar Leiden en Delft gemarcheerd, ten einde gedurende den kamptijd van het garnizoen dezer plaatsen te Milligen aldaar dienst te doen en de wachten te betrekken. Als een bewijs van het druk verkeer in de afgeloopen maand tusschen hier en Scheveningen kan strekken, dat het personen-vervoer van en naar dat zeedorp in de afgeloopen maand Julij o. a. aan de tramway-maatschappij ƒ15.000 heeft opgebragt. HHTKM.AiNDSCIIK BKKir.ï KIN. ËKeELANJI. LONDEN9 Augustus. Volgens de berigten, door den correspondent van den Times in ver schillende streken van Bengalen ingewonnen, mag men thans aannemen dat het tijdperk van hongersnood in dat gewest voorbij is. De toekomstige oogst belooft veel, en is hier en daar reeds binnengehaald, üok met den veestapel staat het veel gunstiger dan men had durven hopen. Jammer slechts, dat de regenmoussondie verleden jaar door zijn uitblijven het land in zulk een treurigen toestand bragt, thans met meer dan gewone hevigheid losgebroken is, zoodat in enkele districten de gezwollen rivieren nog al ver woesting hebben aangerigt. FRANKS IJ £4. Bij het op 15 Maart jl. gesloten tractaat tusschen Frankrijk en het rijk van Annam in Achter-lndië, hetwelk door de nationale vergadering is goedgekeurd, heeft de koning van Annam afgezien van alle aanspraken op de laatstelijk door Frankrijk aan zijn gebied aldaar geannexeerde provinciën, terwijl Frankrijk aan Annam heeft kwijtgescholden hel nog niet betaalde gedeelte der bij een vroeger tractaat opgelegde oorlogschatting ad 5% mil- lioen fr. Voorts heeft Frankrijk zich verbonden aan den koning van An il nam af te staan vijf stoomschepen van 500 paardenkrachten en de ver- eischte hoeveelheid wapenen en ammunitie om de kust van zceroovers te zuiveren en de scheepvaart in de golf van Tonkin te beschermen; verder zal zij hem later personeel cn materieel verschaffen om leger en vloot be hoorlijk in te riglen, het binnenlandsch bestuur en het finantiëel beheer in orde te brengenalsmede de vcreischte werken van algemeen nut aan te leggen. Echter onder de volgende bedingen. De koning van Annam zal geene politieke verdragen met eenige andere mogendheid dan Frankrijk slui ten, cn geene handelsovereenkomsten aangaan zonder alvorens daarin Frank rijk te hebben gekend, en altoos in overeenstemming met het met Frankrijk gesloten tractaat van 15 Maart. Alle havens worden opengesteld voor de scheepvaart van alle natiën., gelijk mede de vaart vrijgesteld op de rivier Shongkoi, voor zooverre die op Annamsch gebied stroomt; de vreemdelingen zullen zich in het koningrijk mogen vestigen, er gronden bezitten en vrije lijk handel drijven en nijverheid uitoefenen. Verder worden de belangen en regten- der Christenen in het tractaat voor het eerst gewaarborgd, en aldus voorzien in een dikwerf ondervonden leemte van het tractaat van 1862. Naar men verzekerd heeft de ministerraad, op voorstel van den minis ter van buitenlandsche zaken, besloten de Orênoque uit de wateren van Civita Vecchia terug te roepen. Prins Napoleon moet zich als lid van den algemeenen raad van Ajac- cio, wegens periodieke aftreding, aan eene herkiezing onderwerpen. De Bonapartisten, die den heer Rouher volgen, zullen hem niet meer stemmen,1 Ij daar zij in hem een valschen broeder zien. Zij hebben tot candidaat een neef van Charles Bonaparte. De strijd wordt met bitterheid gevoerd, j De heer Thiers, die zich met zijne echtgenoote op reis heeft begeven, heeft te- Pau eene schitterende ontvangst genoten. Toen hij in het hotel Gassion zijn intrek had genomen, stroomde het bezoekers. De deur stond

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2