V. 186 ISM, DIÏYGSDAG 11 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. P A T PJ T A B E W. BINNENLANÜSCÜE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35\franco p.p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar mor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. sr.-gwtf n ,t wmtoct De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor de wijken vier en vijf, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 4 Augustus J874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 10 Augustus. Gisteren morgen ten half acht ure is het alhier in garnizoen liggende detachement veld-artillerie naar het kamp van Milligen vertrokken. Heden morgen vertrokken de bataillons van hel 4' reg. infanterie derwaarts. Gisteren avond, ongeveer II ure, is uit den Singel, nabij de voormalige VViiicpoort, opgehaald het lijk van A. M. Men vermoedt dat dronkenschap de oorzaak van zijn dood is, daar hjj veel misbruik van sterken drank maakte. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30.50, ƒ6.eu ƒ3.15 en de laagste prijzen 30.50, 5.80 en 3.00. De minister van oorlogontvangen hebbende een aantal requesten waarbij, door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de te dezen jare te hou den najaars-oefeningenheeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid lot plaatsing van 7 leer lingen aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onder wijs gedurende twee jaren, ten ware zij zieh door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toouen. Alleen zij worden opgenomen, die van 20 tot 35 jaren oud zijn. Belanghebbenden zijn uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden, vóór iO September e. k., kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zjj hare woonplaats hebben, voor Zuidholland, den heer dp. L. J. Egeling, te 's Gravenhage. De Staatscourant bevat hel verslag van den minister van binncnland- sehc zaken aan den koning bctrefiende de exploitatie der staatsspoorwegen, gedurende het jaar 1870. Op 11 Augustus zullen in de legerplaats bij Milligen aankomen 4 bataillons van het 4dc regiment infanterie, 4 bataillons van het 7<lf regiment infanterie. 3 bataillons veld-artillerie, 1 compagnie artillerie transporttrein. 1 detachement transporttrein voor administrative dienst. Den'15 Augustus zal de sterkte der corpsen aanmerkelijk vermeerderd worden door de aan komst van de miliciens der ligtingen 1870, 71 en 72. Den 20slt° Augustus komen nog zes escadrons huzaren en een batterij rijdende artillerie. Dc godsdienstoefening voor de hervormde militairen zal den IB11"1 Augustus worden geleid door d«, G. W. Locher, pred. te Garderen: die der r. k. militairen wordt, van 10 tot en met 30 Augustus, geleid door den heer Terschouw, pastoor te Apeldoorn, na dien tijd door den heer Maas, pastoor te Putten. Van het bat. mineurs en sappeurs, te Utrecht, zal naar het kamp te Millingen vertrekken een telegraafbrigadebestaande uit een onderofficier en 12 mineurs-telegrafisten, om aldaar gedurende den kamptijd dienst te doen. De eerste dagen zeereis van de schroefsloomschepen Sambas en Palem bang. die in den aanvang dezer maand naar Atchin zijn vertrokken, heelt, naar aan het Fad. wordt berigt, volkomen den indruk bevestigd, dat de zeewaardigheid van beide schepen vrij wat te wensehen overlaat. Was bij den proeftogt van dc Palembang tweemaal de stuurketting gebroken en alleen door dc handigheid en vlugheid van den loods het op den wal loopen van de boot voorkomen, thans is ook op dc Sambas dc borgkelting van het roer gebroken, zoodat laatstgenoemde bodem hoogstwaarschijnlijk te Lissabon zal moeten dokken. Beide schepen stampen hard en hebben allerlei gebreken. Zoo is b, v. op de Palembang het bovendek vrceselijk lek en is reeds een ge deelte der victualie als bedorven en schadelijk voor dc gezondheid afgekeurd en over boord geworpen. Uit een buitengewoon policieblad blijkt, dat op 5 Aug. jl. ten nadeele van den horologicmaker J. A. Beltink, te Utrecht, zijn ontvreemd 1 gouden dames-horologie. waarin van achteren een portretje was geplakt. n°. 32460; 1 zilveren cylinder-horologie met porcelcinen wijzerplaat, zwarte cjjfers en secondenwijzer. Dc officier van justitie te Utrecht verzoekt opsporing, aan houding en berigt. Naar men verneemt is op verzoek onzer regering door het Franschc gouvernement de uitlevering toegestaan van den voormaligen mede-directeur der Overijsselsche bank Jacob Wolff. Dientengevolge zal deze binnen eenige dagen naar de gevangenis te Zwolle worden overgevoerd. Naar men uit Rijnsburg meldt is de oogst van de vroege aardappelen aldaar geëindigd; het beschot was niet voordeelig, maar dc qualiteit zeer goed. Alleen naar Amsterdam zjjn verzonden 82 schuiten, inhoudende p.m. 2400 hectoliters. Te Lisse is tot hoofdonderwijzer benoemd de heer de Haas, van Amsterdam. Bij de Vrijdag 11. te Delft gehouden aanbesteding van dc levering, ver vaardiging en opstelling van het ijzerwerk der nieuwe torenspits van dc Nieuwe kerk aldaar zijn daarvan aannemers geworden de hh. D. A. Schret- len C°. alhier voor ƒ9545. Blijkens de berigten uit Vlaardingcn heeft de haringvangst in den laat- sten tijd eenen ongunstigen keer genomen. Thans reeds levert de aaubrengst, vergeleken met die van het vorige jaar, een nadeelig verschil op vau 3500 ton. Te Stolwijk is den 7eD dezer het 2% jarig zoontje van J. Zuidervliet in hel water gevallen en verdronken. In de laatste maand is de kaas aldaar ƒ4 per 100 kilogr. gedaald. De opkoopers besteden thans ƒ24 a 28. Te Berg-Ambacht heeft zich dezer dagen een geval vertoond van diph- theritis met doodelijken afloop. De familie van Heek te Enschedé heeft, ter voldoening aan den wensch van wijlen den heer 11. J. van Heek, zich bereid verklaard het schoolgeld voor drie jongens op de industrieschool aldaar te beLalen, indien zich vol gens oordeel van curatoren geschikte sollicitanten aanmelden. Omtrent den brand, die Vrijdag 11. ontstond in de stoomkatoenspin- nerij van de hceren ten Bruggcncate en llesselink meldt de Ensch. Ct„ dat behalve de machinekamer, die voor het grootste gedeelte behouden is. de geheele fabriek eene prooi der vlammen is geworden. Daar de fabriek juist weder in volle werking was, ontstond er niet weinig ontsteltenis onder de arbeiders, die beducht voor hun leven de vlugt namen, en waarvan enkelen van eene aanmerkelijke hoogte sprongen, waardoor echter geene ongelukken ziju te betreuren. Naar men zegt, zou de brand zijn ontstaan op de tweede verdieping, door het droogloopen der as, waarvan eene vonk zon zijn ge sprongen in de wol. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ten gevolge van den aanhoudenden vrij hevigen westenwind, schrijft men aan de Pr. Gr. Ct. uit Ulrum dd. 6 Augustus, welken wij in de laatste dagen hadden, werd het zeewater zoo hoog legen onze kusten opgestuwd, dal heden middag, omstreeks vier uur, wederom eene overstrooming in den Westpolder plaats had, die aanzienlijke schade veroorzaakt heeft Een nieuwe kadijk, tot bescherming der werkzaamheden gelegd, was niet in staat hel zeewater te kceren. Kruiwagens, planken enz. werden aan den dijk gespoeld en een paar huisgezinnen, buiten den zeedijk wonende, wer den genoodzaakt hunne goederen te pakken en naar binnen te vlugten. Omtrent de zaak van den te Sas van Gent gevestigden notaris Verman dei, die hij bevelschrift der arrond.-regtbank te Goes naar den procureur- generaal bij het prov. gcreglshof in Zeeland verwezen is, ter zake eener onwaarheid behelzende zinsnede, in een acte van wisselprotest opgenomen, schrijft de heer J. P. B. Kieboom, van Wesldorpc, bet volgende aan het N. en Adv.-blad van Zeeuwsch- F laanderen. De wissel, waarvan sprake en van welke voornoemde notaris Vermandei, op den 2d'n der vorige maand, 's namiddags half acht uur, acle-protest ten mijnen huize is komen doen, is, :n den voormiddag van dien dag (2 Julij). omstreeks half tien ure, door mij ondergeteekende betaald geworden, ten zijnen kantore, te Savan Gent

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1