PER TELEGRAAF. iivc; ez oar d en. De Nordd. Allg. Zeit. zegt dat nu er onlangs openbaarheid is gegeven aan eenige dreigende brieven, die Bismarck na den aanslag op zijn leven heeft ontvangenook de volgende brief van een aantal werklieden wel mag worden publiek gemaakt: «Wij, werklieden, die jaren achtereen te zamen hebben gearbeid en in dien tijd elkander ten volle hebben leeren kennen, wij hebben besloten en zweren u, wraak te zullen nemen voor eiken ver deren aanslag, dien zulke dweepzuchtige ultramontanen mochten ondernemen. Een kogel, die niet treft, zal een der bisschoppen het leven kosten. Een kogel, die treft, twee bisschoppen. Een kogel die u doodt, wat God verhoede! zal den Paus het leven kosten. Dat wij zoo tegen de wet handelen, moge God ons vergeven, en Hij zal het ons ook vergeven, omdat Hij, even als wij, een vijand der Baaispriesters is!" Wij hopen, zegt het blad, dat het hier in dit geval bij bedreigingen moge blijven en dat de voorstanders van Duitsch regt en Duitsche vrijheid, ook in tijden eener hoogst ernstige opgewondenheid, de wet, die in alle harten is geschreven, heilig zullen houden. Het Consistorie te Kassei heeft de onder zijn ressort behoorende pre dikanten aangemaandgeen geldelijke of andere ondersteuning meer te ver- leenen aan het zendingshuis te Melsungen, dewijl het gebleken is dat die instelling tegenwoordig niet meer is een middenpunt voor zendingswerk, maar voor kerkelijk-politieke woelingen door afgezette predikanten. Dezer dagen is te Sonneberg, in Saksen-Meiningen, het aangekondigde Lutherfeest gehouden. Het aantal personen, die er aan hebben deelgeno men, wordt geschat op ruim 10000. Ook hertog George van Meiningen heeft er eenige uren doorgebragt, na eerst in het nabijgelegen Judenbach te hebben vertoefd in de herberg, waar Luther zich in 1530 had op gehouden. Het Journ. de Geneve verneemt dat de heer Loyson (père Hyacinthe) zijn ontslag heeft ingediend als geestelijke te Genève. Omtrent den inhoud van het testament van den onlangs nabij Weenen overleden baron Anselm von Rotschild worden aan het Weener Fremdenblatt eenige bijzonderheden medegedeeld. De dochters van den overleden baron hebben niets ontvangen, wat men althans in vergelijking tot zulk eene groote nalatenschap niets noemt. De gehuwde dochters en de nog onge huwde dochter, baronesse Alice, hebben niets meer ontvangen dan haar va der bij zijn leven elk harer schonk. Het vermogen dezer laatste bedraagt intusschen nog altijd 1 millioen. De overledene schijnt er hoogen prijs op gesteld te hebben, dat zijn vermogen zooveel mogelijk bijeen blijven zou in de handen zijner zonen; de legaten zijn dan ook zeer bescheiden, zoowel wat het aantal als het bedrag betreft. Zelfs de armen zijn niet bedacht. De nalatenschap wordt op 220 millioen getaxeerd, waarvan volgens de Oos- tenrijksche wet de legitime portie voor elk kind 16 millioen ongeveer be dragen zou. Het leeuwenaandeel ontvangt de oudste zoon, baron Nathaniel, het geringste deel de tweede, baron Ferdinand, en iets meer dan deze laat ste de jongste, baron Albert. De begrafenis te Frankfort was meer dan eenvoudig; zells niet een lijkkoets, maar slechts een vrachtwagen van een expediteur was naar het station gezonden, om het stoffelijk overschot af te halen. LONDEN, 7 Augustus. Het parlement werd heden gesloten. Bij die ge legenheid werd eene boodschap van de koningin voorgelezen, die hierop nederkwamdat de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk zijn en dat de invloed, uit die betrekkingen voortspruitende, bij voortduring zal aangewend worden tot handhaving van de aangegane verpligtingen en trac- taten, en tot het bewaren van den Europeschen vrede. Hare Majesteit be treurt de woelingen in Spanje, en wenscht vurig naar het herstel van orde en vrede in dat land. Doch het zekerste middel om dit resultaat tot stand te brengen, is, meent zij, onthouding van bemiddeling in de binnenlandsche aangelegenheden van een zelfstandigen staat. MADRID, 7 Augustus. De Gaceta meldt, dat Laguardia in Navarre door de Carlisten vermeesterd is. De brigadier Yriarte is, onder de toejuichingen der bevolking, Teruel binnengetrokken; onmiddelijk hebben de Carlisten aldaar de vlugt genomen. De onlusten in Granada naar aanleiding van de conscriptie worden met kracht onderdrukt. De federalistische leiders zijn, naar de Impartial verzekert, heftig tegen elkander lerdceld. De regler van instructie in zake den moord van Prim heeft 50 nieuwe beschuldigden opgeroepen. LONDEN, 8 Augustus. De Duitsche kroonprinses is hier aangekomen. De vereeniging van eigenaren van steenkolenmijnen in Durham heeft be sloten het arbeidsloon met 20 pCt. te verminderen, en, in geval de werk lieden mogten weigeren hiermede genoegen te nemen, hun een scheidsreg- terlijke beslissing voor te stellen. MUNCHEN, 7 Augustus. De Neueste Nachrichten bevatten de volgende mededeeling: »De ondergeteekende heeft van den rijkskanselier de vereerende opdragt gekregen, aan de burgers van Munchen, welige op zoo hartelijke wijze hem hebben geluk gewenscht met de redding van zijn leven, nog bij zonder zijnen hartelijken dank te betuigenen daarbij zijn leedwezen uit te drukken dat hij, ten gevolge van de nog overgebleven stijlheid in de vingers, verhinderd is zelf te schrijven. Stumm, zaakgelastigde van Pruissen." Oudshoorn, 7 Augustus 1874. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen ontving ik eene briefkaart met het postmerk Leiden van den volgenden inhoud: «Door deze maakt schrijver dezes u attent op een groote fout in uw boekje: Het beleg en ontzet van Leyden. Op blad 31, 8eregel van boven, staat dat de Prins, namens den Koning van Spanje aan de stad de hooge- school schonk! UE. Dr. F. A." Indien nu maar de heer V. A. zijn naam voluit hadde geschreven, dan zoude ik ZEd., in weerwil van het vreemde van zijne kennisgeving, gaarne mondeling of schriftelijk de hem noodige inlichtingen gegeven hebben. Nu zie ik mij verpligt u een plaatsje daartoe in uwe courant te verzoeken. In de fundatie-akte, die in haar geheel te vinden is in de: Handvesten, Privilegiën, Octroyen enz. der stad Leyden door Frans van Mieris, bl. 514 vv.staat te lezen dat de Koning van Spanje zelf de stichting der hoo- geschool ordonneert, d. i. last geeft daartoe, dat met zijn zegel bekrachtigt en de uitvoering aan den Stathouder ende Capiteyn generael opdraagt. Dr. W. J. F. Nuyens zegt in zijn Opstand in de Nederlanden, 2e deel 2e werk bl. 185: «Om den moed en de trouw der burgerij te beloonen, gaf de prins, als stadhouder in naam des Konings, aan Leiden eene hooge- school, die den 8en Februarij 1575 met groote plechtigheid werd ingewijd." Het is bekend dat de in de fundatie-akte gebezigde formule, zoowel als het koninklijk zegel, door] de Staten en den Prins in alle openbare akten gebruikt werden tot in 1581, toen aan den Koning van Spanje als graaf en heer dezer landen de gehoorzaamheid opgezegd en zijne zegels verbroken werden; van daar dat het woord namens, dat is: op naam van, misschien beter nog dan in naam van. het feit juist uitdrukt. Ik twijfel niet of den heer V. A. zal dit voldoende zijn; mogt dat het ge val niet wezen, dan rigte hij zich schriftelijk met vermelding van zijnen naam tot mij, en het zal mij aangenaam wezen hem nog meerdere inlich tingen te geven. Inmiddels, mijnheer de redacteur, zeg ik u dank voor uwe welwillend heid, met hoogachting mij noemende Uw Ed. Dw. Dienaar, J. 11. EICHMAN. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN Zonierj.org. Maatschappij voor Toonknnst. Harmonie-Orkest, Dings- dag 11 Augustus, des avonds ten 7 ure. Directeur F. Blumentritt. 1c Afd.1. Sol daten Lust, Blumentritt; 2. Ouverture «Masaniello", Auber; 3. «Am schonen Rhein", Walzer, Kéler Béla; 4. Fantaisie de l'Opéra «La Dame Blanche, Boieldieu; 5. Camaral-Polka, Morelly. 2e Afd. 6. Concert-Ouverture, Titl; 7. a. Ab- schied am Walde, Mendelsohn, b. Serenade, Schubert; 8. Fantaisie «Das Nachtlager in Granada", (op vereerend verzoek) Kreutzer; 9. «Ueber Stock und Stein", galop, Stranss. Baden. Neemt nooit een bad, zonder er een flacon Eau d'Anvers te hebben inge goten. Deze parfumerie welke op geurige kruiden, planten, wortels, enz. gestookt is, verzacht het water, doodt de diertjes welke er zich in bevinden en zich aan de huid konden vastklemmen. Het Eau d'Anvers maakt het bad zoo verfrisschend en aangenaam, dat men het ongaarne verlaat. Het ontspant de vermoeide zenuwen, verzacht de huid, doet vermoeijenis ver dwijnen en schenkt de leden zulk een gevoel van verkwikking, hetwelk een goed toebereid bad moet veroorzaken. Wij raden dus iedereen bepaald aan nimmer een bad te nemen zonder het met een flesch Eau d'Anvers vermengd te hebben, welke parfumerie bij de voornaamste coiffeurs te verkrijgen is. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRARBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6