Door den raad is besloten dat na 1 Jan. 1875 te Amsterdam geene bon den als trekdieren meer mogen gebruikt worden. Het U. D. meldt dat de internationale aldaar nog eens zal trachten haar zinkenden invloed te herstellen. Tegen Zondag 9 Augustus is bij de wed. Esselink in het Wed eene vergadering; aangekondigd van de afdeelingen 's Gravenhagc, Rotterdam en Amsterdam, in vereeniging met de afdeeling te Utrecht, in zooverre deze nog bestaat, waarop alle werklieden worden uitgenoodigdtegen 10 cents entree. Op den Oosterspoorweg is het gedeelte HilversumAmsterdam reeds voor dubbel spoor gereed en wordt hiervan gebruik gemaakt. Tusschen Hilversum en Utrecht is men met het leggen van het tweede spoor druk bezig en men verwacht, dat binnen drie weken ook dit gedeelte gereed zal zijn. De opbrengst van den Oosterspoorweg levert zeer bevredigende uit komsten op wat het financiële betrelt, want, naar men verneemt, is de ontvangst per dag-kilometer in de afgeloopen maand geweest ƒ23. Te Muiden heeft zich Vrijdag 11. bjj een persoon het geval van zooge naamde watervrees voorgedaannaar Amsterdam vervoerd is hij aldaar Zondag 11. overleden. Hij was drie weken geleden gebeten door zijn hondje, dat toen. ook nog een ander persoon in zijne kleederen gebeten hebbende, werd afgemaakt. De persoon, uit Maarsen. die beschuldigd werd op de rails van den 1 Rijnspoorweg een hard voorwerp gelegd te hebben en daarvoor aangehou den werdis weder op vrije voeten gesteld. Te Zalt-Bommel is gisteren de 29s" algemeene vergadering geopend van de Geldersche maatschappij van landbouw. Voorzitter is de heer D. J. baron Mackay tot Ophemert. Te Middelburg is het berigt ontvangen dat de oudste wethouder dier gemeente, jhr. W. 11. de Jonge van Gampens Nieuwland. terwijl hij met zijne familie een builenlandsch reisje deed, te Hamburg is overleden. De overledene was ridder der Militaire Willemsorde. Volgens berigten uit Kaapstad, van 4 Julij. had men daar en in de j omstreken in de vorige dagen hevige regenbuijen met onweder gehad. In sommige buitendislricten is het ongewoon koud en vriest het. Te Queens- town had men den 23,,r0 der vorige maand tot IG graden beneden het ■vriespunt en had men ijs ter dikte van 1 duim. Te Rurgersdorp bevrozen de molenstroomen en was het ijs met man en paard te begaan. Ook uit den Oranje-Vrijstaat meldt men van koude; iu het laatst van Junij teekende de thermometer te Bloemfontein 22 gr. Fahr. Met ingenomenheid was de tijding ontvangen van het tot stand komen der overeenkomst met de maatschappij Hooker, om Zuid-Afrika in verbiu- ding te brengen met het Europeesch lelegraafnct. De verbinding zal over Aden plaats hebben. Een deel der Engelsche expeditie, die den overgang van Venus over de Zon op 8 Dec. aanst. zal waarnemenis aan de Kaap j aangekomen. 's GRAVENHAGE6 Augustus. Bij het .depart, van koloniën is ontvangen eene som van ƒ440, door eenige dilettanten, hoofdzakelijk officieren der landmagt. bijeengebragtom te strekken ter tegemoetkoming van militairen, die in den strijd tegen Atchin door verminking hulpbehoevend zijn geworden. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De luit. ter zee le kl. A. J. Willekens wordt geplaatst als 1' officier aan boord van het in dienst te stellen schroefstoomschip Curagao, en zulks ter vervanging van den luit. ter zee 1« kl. L. J. E. Hajenius, wiens plaat sing wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Voorts worden de luitt. ter zee le kl. D. M. G. de Swart en W. J. A. Nolthenius geplaatst respectivelijk als le officier aan boord van het raderstoomschip I f'alk en in de rol van het wachtschip te Amsterdam, ten einde als kom- j mandant van de kanonneerboot n°. 7 gedetacheerd le worden bij de torpedo- dienst cu op le treden als lid van de torpedo-commissie. Heden zijn de prinsen van Saksen-Mciningen, die gedurende twee maan den hun verblijf te Scheveningen hielden, naar Duitschland teruggereisd. Onze voormalige stadgenoot de heer John Lothrop Motley is uit Enge land herwaarts gekomen en bevindt zich sedert eenige dagen op het Huis ten Bosch, waar hij de eer geniet de gast van II. M. de koningin te zijn. De voormalige kolonel van het Ned. Indisch leger van Daalen zal zich, hier te lande teruggekeerd, alhier met der woon vestigen. Den 3Uen September a. s. zal aan het ministerie van binnen), zaken wor den aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Nieuwe Maas le Rotterdam. De Zondag 11. bevestigde leeraar bij de Ned. herv. gemeente le dezer stede. dr. J. A. Gerth van Wijk, hield gisteren avond in de Groote kerk zijne intree-rede naar aanleiding van 1 Cor. II: 2. Door de 's Gravenhaagsche tiiinbouw-vereeniging is in de groote zaal der «Vereeniging" (Willemstraat) eene tentoonstelling van bloemen, planten enz. tot stand gebragt. De planten, zegt het D. 's Gr., wij noemen hier vlugtig de Coniferen, de Agave's, de Bromcliaceëude Centaurea's, en de bloemen, vooral de rozen, reseda's en dahlia's, benevens de bloembouquetten en ook de voorwerpen tot versiering der tentoonstelling, die door de bloe misten herwaarts werden gezonden, vormen een geheel, waarboven naar waarheid bet opschrift mag worden gesteld: zeldzaam sehoon, en dat ver dient bezigtigd te worden door allen, die de planten en de bloemen liefheb ben, gelijk zij de pogingen waarderen van deze tuinbouw-vereeniging, welke, voorgegaan door een werkzaam bestuur, eene dergelijke expositie vermogt tot stand te brengen. Ter beoordeeling der ingezonden voorwerpen is eene commissie werk zaam, waarin o. a. zitting heeft de heer F. W. Meijer, bloemist te Leiden. Zaturdag 11. werd alhier de jaarlijksche vergadering der Ned. dans- onderwijzersverecniging geopend. Het belangrijkste van het verhandelde is de aanbieding van een nieuwen rondedans, die door de aanwezigen met de meeste geestdrift werd begroet en die gedoopt werd met den naam JLa Reine." Dit kunststuk is niet het werk van één onderwijzer, maar is uit het overleg van verschillende personen voortgesproten. Gisteren namiddag is een kind een ongeluk overkomen, dat naar om standigheden nog al goed afliep. Het was met eenige andere knapen aan het spelen in den gang van de houtzagerij van den heer V., aan de Hoofts- kade. toen het, door een ander jongske geduwd, met zijn hoofdje tusschen het fabrieksrad geraakte. Hoewel oogenblikkelijk uit die benarde positie bevrijd, heeft bet kind een zware wonde en kneuzing aan het hoofd bekomen. ÏUJITKIVLAMISCHE BKIUGTKM. E Ni ft ELANS. LONDEN 5 Augustus. I In de Times wordt opgemerkt dat het vertrek van het Britsche Mid- dellandsche Zee-eskader naar de Spaansche kust en het afzenden van Duitsche, Italiaansche en lot andere mogendheden behoorende oorlogsschepen naar de golf van Biscaye geene andere beteekenis kan hebben dan van een bewijs van vijandschap tegen de Caiiisten, hetgeen dezen door hunne bar- baarsche wijze van strijdvoeren ten volle hebben verdiend. Van eene eigen lijke tusschenkomst in de binnenlandsche zaken van Spanje kan echter, hierbij geene sprake zijn. De admiraal Drummond zal zelfs die weinige gelegenheden niet hebben om zich te onderscheiden, welke den admiraal Yelvertou voor Carthagena ten deel vielen. De junta van die plaats kon tot eene zekere hoogte als eene zeemogendheid worden beschouwd; voor de oogen van den Engelschen admiraal werden geregelde zeegevechten geleverd, en hij was in de gelegenheid het leven van honderden Spanjaarden le redden. De Carlisten daarentegen hebben geene schepen; wij zullen hen niet bemoeijelijken in hunne militaire operatiën, en wat het aan land brengen van oorlogscontrabande betreft, wanneer de Spaansche zeemagt het onderhouden van eene werkelijke blokkade langs de Cantabrische kust verzuimt, zou het eene vervaarlijke daad van inmenging yijn voor eene vreemde natie zich met die zaak te belasten. Volgens het uitgebragt verslag omtrent het spoorweg-verkeer hier te lande bedroeg het getal reizigers in het Vereenigd Koningrijk 401,465,086. Onder dit getal zyn echter nog niet begrepen de reizigers met abonnements kaarten waarvoor geen controle bestaatmaar die net eindcijfer nog met vele millioenen vermeerderen. Alhier is overleden de beroemde reiziger Charles Beke, op 74-jarigen leeftjjd. Hij maakte zich een naam door zijn togten in Afrika en in het Oostenen door zijne mislukte poging tol bevrijding der Britsche gevan genen in Abyssinië. Blijkens eene door bet statistisch bureau te Washington openbaar ge maakte opgave bedraagt de bevolking der gansche aarde 1.391,032,000 zielen. Van de werelddeelen heeft het sterkst bevolkte, Azië, 798, Europa 300%, iAfrika 203, Amerika 84% en Australië 4% millioen zielen. Van de bevol king van Europa wonen 71 millioen in Rusland, 41 in het Duitsche rijk, 36 in Frankrijkeven zoo veel in Oostenrjjk-Hongarije32 in Grool-Brit- tannië en Ierland, 27 in Italië, 16% in Spanje, 16 in Turkije. In Azië telt China 425. Hindostan 240, Japan 30 millioen inwoners; de bevolking van den Indischen Archipel heeft er 30%, Achter-Azië, Birma en Siam 26, Aziatisch Turkije 13%, Aziatisch Rusland 11. Van de bevolking van Australië zijn 2% millioen zielen over de verschillende eilandengroepen verdeeld en bedraagt de bevolking van het vaste laud I millioen. Twee derden der bevolking van Amerika bewoont het noordelijk deel. Daarvan telt de Noord- Amerikaanschc Unie 39, Mexico 9, de Britsche kolonie 4 millioen. Van de 25% millioen zielen, die de bevolking van Zuid-Amerika uitmaken, wonen 10 millioen in Brazilië, 4 op de West-Indische eilanden en 3 in de staten van Midden-Amerika. De sterkst bevolkte stad der wereld is Londen, met 3.254,260 zielen; daarop volgen: Sutchan in China met nagenoeg 2 millioen. Parijs met 1,800,000. Peking met 1.300,000, Hangtsanfu, Schantchaulti, Singtan en Kanton, ieder met 1 millioen. Vervolgens komen New-York met 942,000Tientsin met 900,000, Weeuen met 834,000, Berlijn met 826,090 enz. FRANKRUK. De minister van oorlog heeft een wetsontwerp bij de nationale verga dering ingediend tot reorganisatie van de dienst der kazernering. De kos ten voor den bouw van nieuwe kazernen worden bij dit ontwerp op 114 millioen fr. geschat. Door de gewesten en gemeenten is aangeboden om van deze som een bedrag van 31 millioen voor hunne rekening te nemen, en om f.7 millioen aan den Staat te dezer zake voor le schieten. De Mort. imtc. verzekert dat door den minister van oorlog instructiën zijn gerigt tot de kommandanten der 16', 17' en 18' legercorpsen ten aan zien van de maatregelen, die genomen moeten worden om te beletten dat krijgsbenoodigdheden over Frankrijk naar de Carlisten worden toegezon den. Naar hetzelfde blad verneemt, zouden aan de militaire autoriteiten de strengste bevelen zijn gegeven om den doortogt van de in uniform gekleede Carlisten van het eene punt der grens naar het andere te beletten. De mi litaire posten aan de verschillende toegangen der Pyreneën zullen met het oog daarop aanzienlijk versterkt worden. Men leest in de Temps: Wat Frankrijks betrekkingen tot Italië aan gaat, meenen wij er zeker van te zijn, dat zoowel in de onderhandelingen over den herderlijken brief van den aartsbisschop van Parijs, als in de quaestie van den Oréttoque, de Italiaansche diplomatie met de grootste om- zigtigheid heeft gehandeld. Langs vriendschappelijken weg en door officieuse tusschenkomst is de aandacht der Fransche regering op deze punten geves tigd. Het Italiaansche gouvernement, van oordeel dat een officiële aanvraag iets kwetsends, iets dringends hebben zou, heeft zich niet kunnen vergissen over de beteekenis, die de officiële nota had, welke de Fransche regering

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2