De waterstand is dezen zomer buitengewoon laag; vele slooten zijn ge- heel uitgedroogd, zoodat men hier en daar reeds lot de slatting daarvan is overgegaan. Voor het weidende vee is dan ook op vele plaatsen gebrek aan goed drinkwater. Het boezemwater, dat ten vorigen jare om dezen tijd 4 centimeter beneden zomerpeit teekende en toen reeds als laag werd aangemerkt, is thans, volgens de peilschaal alhier, tot op 12 centimeter be- j lieden dat peil gedaald. Men meldt uit Dokkum: Onze stad heelt een burger verloren, wiens naam sedert eene reeks van jaren verbonden was aan menige roemrijke overwinning, maar steeds van vreedzamen aard. Wij bedoelen den pikeur Harm Hendrik Luurs, die alhier in nog krachtvollen leeftijd is overleden, en wel ten gevolge eener verwonding, op zijn veld van eer. bij eene hard draverij in de provincie Groningenbekomen. Het was de slag van een paard, waarmede het zijne zou kampen, die hem al dadelijk eene ernstige becnkwetsunr berokkende en zijn dood ten gevolge had. Bij gelegenheid van den rij loer. door de te Groningeu vergaderde on derwijzers gemaaktis een der wagens in eene sloot gevallen. In dezen wagen zaten 5 personen, waaronder ook een paar dames, onderwijzeres sen-afgevaardigden. Eene dezer laatsten bekwam een kneuzing aan den linkerarm, terwijl twee der heeren een geringe kwetsuur in het aangezigt bekwamen. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen en werden de wonden verbonden. Aan de tfinsch. C. wordt medegedeeld dat door wijlen den heer P. Warmolls, dezer dagen te Groningen overleden, aan de algemeene armen dier gemeente een som van J 80000 is vermaakt. De notaris A. A. V., te Sas-van-Genl. onlangs in hechtenis genomen, is in vrijheid gesteld. De raadkamer van hel provinciaal geregtshof in Zee land heeft hem, wegens het eerste der hem ten laste gelegde feiten, ver wezen naar de openbare teregtzittingdoch omtrent het tweede verklaard, dat er geen termen tot teregtstelling beslaan, en levens zijne invrijheidstel ling bevolen. Op de laatste kermissen hier te lande was o. a. in een kijkspel eene zeemeermin te zien, waarvan een aanschouwelijke voorstelling, op een zeil boven den ingang geplaatst, door hel publiek werd bewonderd. Hetzelfde of een dergelijk natuurwonder had eene standplaats trachten te verkrijgen op de kermis, die thans te Brussel gehouden wordt. Men heeft daar echter goedgevonden aan het boerenbedrogwaardoor de domme menigte werd bij den neus genomeueen einde te maken door zich van de identiteit der zee meermin te overtuigenen zie hier wat de uilslag van het onderzoek is ge weest. De verleidelijke zeenimf, wier belooverende stem (volgens de expli catie van den man met het rietje aan den ingang der tent) de zeevarenden lol zich lokt om hen daarna in het verderf te storten, waseen jongen met een vrouwenkapsel op liet hoofd. Het bovenlijf was van caoutchouc vervaardigd en de vischstaart van papicr-mócbé! Dm het gewenschte-effect te verkrijgen stond de jongen regl overeind onder den val van een verbor gen spiegel. De uilwerking was tevens van dien aard. dat de bak. waarin zich «hel meerwijf" oogenschijnlijk bevond, en waarin slechts eenigc cenli- mers water stonden, veel dieper scheen dan hij werkelijk was. 's GRAVENHAGE3 Augustus. Tot notaris te Dordrecht is benoemd de heer rar. J. D. Schultz van llaegen, advocaat en cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer J. H. Schultz van Haegen, op zjjn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen. Tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren is benoemd de tele graphist 2e kl. H. Flugt, aan wien is opgedragen het beheer van het ver- eetrigd post- en telegraafkantoor te Dralen. Door den minister van koloniën zijn de hh. mr. .1. W. Zuurdeeg en G. L. Brevet gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden benoemd lot regterlijk ambtenaar daar !c lande. Met 17 Augustus aanst. worden geplaatst aan boord van het schroef- sloomschip Curacaode luit. ter zee le kl. L. J. E. llajenius, als le offi cier; de luilt. ter zee 2e kl. J. D. A. Nederburgh, W. A. Buytendijk, 0. Kreet de Virien en jhr. VV. Laman Trip; de adelborsten 1' kl. O. II. Kuyck, C. F. de Ruylcr de VVildt, R. Betz en H. Rudolph; de officier van gezond heid 1» kl. dr. D. Hellema; de officier van gezondheid 2® kl. dr. G. A. Hare maker; de officier van administratie le kl. J. H. C. ten llove, en de scheeps klerken J. F. de Meester en H. A. Engeringh. Tot adjudant van Z. K. 11. den inspecteur der cavalerie is benoemd de 1' luit. F. C. W. Juckema van Burmauia baron Rcngers, adjudant bij het 4® reg. huzaren. De minister van justitie zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De heer de Vries, minister van justitie, heeft voor eenige weken de residentie verlaten tot het doen van eene buitenlandsche reis. Gisteren avond is de onlangs alhier van Groningen beroepen predikant, d'. .1 A. Gerth van Wijk, in zijn dienstwerk bevestigd door d\ Bryce, die bij die gelegenheid cenërede hield naar aanleiding van Num. X, vs. 29, 31 en 32. Aangaande de invrijheidstelling van de jonge dochter, die onder ver denking van kindermoord eenige weken in preventieve hechtenis heeft door- gebragtvernemen wij naderdat die geschied is op grond dat hare beken tenis noch door getuigen, noch door aanwijzingen kon worden bevestigd. In den afgeloopen nacht tegen half een ure had een volksop loopje plaats op het Ledigerf, dat tot burengerucht aanleiding gaf. Eenige policie-agentendie zich beijverden de orde te handhaven, ondervonden een dusdanig verzet dat zij van hun sabels hebben moeten gebruik maken om de zich hun opdringende menigte te verjagen, na welke maatregelen de rust wederkeerde. Drie personen, waaronder een vrouw, zijn naar het politie bureau overgebragt. wegens hunnen wederstand aan de politic-beambten, weshalve tegen hen te dier zake proces-verbaal is opgemaakt. R li 1T K N L A N SC 11K BiLRIGTKN. E3i« ELANB. LONDEN 2 Augustus. Door de regering is in het lagerhuis voorgesteld de aanvulling van het reglement van orde met vier bepalingen, inhoudende dat bij de indiening van eene wet strekkende tot uitvoering van eenig werk van algemeen nut, waarvoor 15 of meer woningen van arbeiders moesten gesloopt worden, aan het huis zou moeten overgelegd worden eene verklaring, waarbij de persoon of maatschappij, ten wiens behoeve de wte strekte, zich verbond aan de bewoners dier woningen minstens 8 weken vóór de slooping kennis van de aanstaande ontruiming te geven, en waarbij tevens opgegeven werd welke maatregelen genomen zouden worden om aan de bedoelde bewoners het voorzien in de behoefte aan woningen gemakkelijk te maken, hetzij door zeil andere woningen voor hen beschikbaar te stellen, hetzij door het verleenen van andere hulp. De bedoeling dezer bepalingen is om in de eerste plaats voor de arbeidende klasse vau een gedeelte van Londen le zorgen, waar de uitvoering van spoorweg werken eu groote bouwonderne mingen tot het sloopen van een aantal arbeiderswoningen had geleid, zonder dat er voor de oprigling van nieuwe woningen van dezelfde soort was ge zorgd geworden. Nadat twee leden der oppositie den minister hunnen dank voor den genomen maatregel hadden betuigd, werden de voorgestelde bepa lingen in het reglement van orde opgenomen. Te Plymouth is het berigt ontvangen van het vergaan der British Admiral, eene nieuwe ijzeren stoomboot, op reis van Liverpool naar Australië. Zij maakte hare eerste reis en had behalve de bemanning 89 passagiers aan boord. Na reeds eenmaal in de golf van Biscaye bare mas ten verloren le hebben en naar Liverpool te zijn teruggekeerd, ontmoette zij, bij de tweede poging, eene hooge zee, die hare compassen en chrono meter beschadigde, en stiet vervolgens den 23!t0D Mei op de riffen van Kings-Island, in Straat-Bass. Slechts eene kleine boot kon uitgezet worden en daarin namen de tweede stuurmanvier matrozen en drie passagiers plaats. Deze boot sloeg echter om en slechts drie der opvarenden werden gered. De andere booten werden door hel vallen van masten en ra's ver nield. In het geheel zijn de derde stuurman, vier passagiers en drie ma trozen behouden op het eiland aangeland. De overige opvarenden zijn in-de golven omgekomen. De Times vestigt er de aandacht op dat binnen een jaar tijds zeven groote Engelsche sloombooten zijn vergaan, een verlies aan de assuradeurs veroorzakende van meer dan 12 millioen gulden; vele assurantie-compaguiën hebben in de laatste twee jaar ongeveer geen dividend kunnen betalen. Eene verhooging van de assurautie-premiën zal daarvan het gevolg zijn. Donderdag II. is alhier van de Carlistische leening, groot 6 millioen fr., het eerste gedeelte ten bedrage van 2 millioen fr. gestort en onmiddellijk naar Spanje verzonden. In de Verecnigde Staten hadden op den 4den der vorige maand, bij de herdenking van de vestiging der Noord-Amerikaansche republiek twee be langrijke feiten plaats: het steken van de eerste spade in den grond voor het leggen van den eersten steen voor het tentoonstellings-gebouw en de opening der groote Mississippi-brug bij St. Louis. Het eerste was eene korte plegtigheid. Dé mayor van Philadelphia stak eemvoudig tweemaal de spade in den grond en wierp de uitgegraven aarde op een wagen. Een groot aantal arbeiders zette daarop het aangevangen werk voort en daarmede was die plegtigheid afgeloopen. Van meer beleekenis was het tweede werk. Vijf jaren heeft de bouw der Mississippi-brug geduurd en ongeveer 9 millioen dollars gekost. De voornaamste moeijelijkheid bij den houw bestond daarin, haar zoo hoog boven den waterspiegel te brengendat het drukke verkeer daardoor niet gestoord werd. Daarom werden de bogen der brug op het laagste gedeelte op 50 voet bepaald; de vier pijlers, waarop de bogen rus ten, zijn in de rotsachtige bedding van de rivier bevestigd en hunne hoogte is van den voet tot den hoogsten rivierstand 97 voet. Op de pijlers zijn voorloopig torens gebouwd en van daaruit vond de overbrugging met uit gegoten ijzer vervaardigde bogen plaats, en wel zonder stellaadjes of eenige stoornis voor de scheepvaart. Den 2<ico werd de sterkte der brug beproefd door 14 zware locomotieven, die ieder van 35—51 tonnen wogen. De proef viel tot algemeene tevredenheid uit. FRAVKRUK. Bij de beraadslaging over het wets-ontwerp op de zamenstelling der tweede kamer heelt de commissie van dertigen in hare laatste bijeenkomst het beginsel aangenomen dat de senaat bestaan zal nit 300 leden, waarvan 150 zullen worden verkozen in evenredigheid van de bevolking der depar tementen; de andere helft der leden zal bestaan uit de senatoren van regts- wege en uit de door den president der republiek benoemde. Het zal den 1 president vrijstaan bij de instelling van den senaat al of niet terstond van zijne bevoegdheid tol benoeming voor het geheel der openstaande plaatsen gebruik le maken. Het algemeen rapport van de commissie voor het budget voor de dienst van 1875 is gereed. De ontvangsten zijn geraamd cp 2.588.900,624 fr., waarvan uit de belastingsten en andere opbrengsten 2,545,900,624 fr. en uit buitengewone middelen 43,500,000 frs. Deze buitengewone middelen 4 beslaan in twee leeningen, een te sluiten met de Société Algériene van 3,500,000, en de andere van 40,000,000 fr. te sluiten met de Fransehe bank of met het publiek, wanneer de bank bezwaar mogt hebben. De uilgaven G> zijn geraamd op 2,582,764,430 fr.zoodat een batig saldo zou overblijven f: van 6,136,194. De nationale schuld en dotatiën vorderen een uitgaaf van 1,223,199,474 fr.; de uitgaven voor het dep. van oorlog 493,776,328 fr., dat L< van marine 158,599,542, dus te zamen 652,375,863. M De zitting der nationale vergadering van Zaturdag is weder zeer on stuimig geweest. Bij den aanvang der zitting zeide de heer Schoelcher in het Journ. Off. gelezen te hebben, dat Galloni d'Istria (Bonapartist) den

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2