LEIDSCHE COURANT. 1874 177. VRIJDAG 31 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den (lemeenteraad /|s3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommer» der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. r.-.ms.tv p at ST ADS-BERICHT EN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Vrijdag 31 Juli 1874, 's namiddags te drie uren. Te behandelen: De tolheffing aan de Rijnsburgervliet. BIlNNKNLANDsqiE BtëiUGTEft. LEIDEN, 30 Jtilij. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is o. a. ingekomen een voorstel tot uitbreiding van het Liernurstelsel. Voorts deelde de voorzitter mede dat in den gezondheidstoestand van de hoofdonderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1» kl. voor meisjes geene ver- belering was gekomen, zoodat het haar verleende verlof tot November was verlengd; eerstdaags zouden er voorstellen omtrent die school aan hangig worden gemaakt. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan G. H. de Bockals onderwijzer le kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs 2e kl. voor jongens, aan G. van der Waals, als hulponderwijzer aan de school li». I voor minvermogenden, en aan C. van der Waals, als hulp onderwijzer aan de school n». 1 voor onvermogenden. Tot onderwijzer der )e kl. aan de eerstgenoemde school is benoemd P. van den Ent. te Amersfoort. Aan de orde was verder de voordragt betrekkelijk den afstand in gebruik van het Schuttersveld aan het rijk. De discussie hierbij liep over de door de commissie van financiën voorgestelde wijziging in de concept-overeen komst een der ledende lieer van Heukelomverklaarde zich tegen den afstand. Deze zag in het bezit van een garnizoen weinig voordeel voor de gemeente en zou daarvoor die opoffering niet willen doen; daarenboven was er nog kans dat door het meer bruikbaar maken van het terrein, zooals hel plan was, de belangen der stad benadeeld werden. De heer Stoffels verklaarde hierop dat het land door de voorgenomen inpoldering niet dan verbeteren kon, en de voorzitter voegde hierbij dat. zoo men bij de voor genomen verbetering op eeuc eigendunkelijke wijze te werk ging, de stad het zou kunnen verhinderen. De wijziging, door de commissie van financiën verlangd, had de strekking dat de gemeente zich meer duidelijk het regt zou reserveeren om gebruik le maken van het land voor de exercitiën der schutterij en voor het houden van volksvcrmakelijkhc den op 3 October. Ook had zij bezwaar in de bepaling dat na het eindigen van het loopend pacht- contracL de schadevergoeding door liet rijk te betalen ƒ550 niet zou mogen te boven gaan. Zij wilde alleen spreken van cene nadere regeling, zondermeer. Na uitvoerige discussie is, wat betreft het eerste, aangenomen een amende ment van den heer Verster, om in de concept-overeenkomst op te nemen hetgeen voorkomt in de voordragt van burg. en weth., t. w. dal de ge meente zich reserveert hel gebruik van het veld voor de oefeningen der schutterij en in buitengewone gevallen voor het houden van openbare volks feesten en volksvermakelijkheden. Wat het tweede bezwaar betreft werd. op voorstel van den voorzitter, besloten zich met het voorstel der commissie van financiën te vereenigen, maar daarbij den pachttijd met drie jaren te verlengen. De geheele concept-overeenkomst werd aangenomen met 14 stem men tegen l. De verzoeken van W. van Mannekus, tot het leggen van ecu plankijs. van J. van der Wiel, ter bekoming van gemeentegrond, en van J. Doelen tot het plaatsen van ecu schuitenhuis in den singel, werden toegestaan. De voordragt betrekkelijk de verpachting van het baggeren in de wateren der gemeente werd goedgekeurd. Dientengevolge is het adres van den iegenwoordigen pachter P. van Beek, om onderhandsche continuatie, afge wezen. en zijn burg. en weth. gemagtigd tot eene nieuwe verpachting over te gaan lot Augustus 1878. Hierbij bragt de heer Eigeman ter sprake het geen in de medegedeelde stukken werd gezegd omtrent het gebruik van een stoombaggermolen. De quaeslie van liet baggeren was vroeger door hem aangeroerd; echter niet om daardoor waterverversehing te verkrijgen, maar wel om het water zuiverder te maken door het meer en beter baggeren. De lieer Hartcvclt uitte den weusch dat bij hét uitbaggeren spoedig de hand mogt geslagen worden aan de Binnenvestgracht bij hel Plantsoen en aan het Levendaal. Het verzoek van m'. J. A. F. Coebergh, ter bekoming van een gedeelte vanv den Nieuwen Rijn tot aanplemping, waaromtrent, blijkens de uitge- bragte rapporteneenig verschil bestaat tusschen burg. en weth. en de com missie van fabricage, is aangehouden, tot na de inzage eener in bewerking zijnde kaart, waardoor men in staat zal zijn een juist oordeel over de rooi- jing aldaar te vellen. Twee voordragten tot verkoop van inschrijvingen op het grootboek, waar van een ten behoeve van de stedelijke gasfabriek, werden goedgekeurd. De voordragt betrekkelijk de tolheffing aan den Rijnsburgervliet werd door den heer Cock eenigzins vreemd genoemd. Ilem ontbrak in die zaak nog het noodige licht en daarom stelde hij voor de bchanueling uit le stellen om de zaak af tête repose'e te onderzoeken. De voorzitter trad in eene korte ontwikkeling van den tcgenwoordigen stand der zaak, overeenkom stig de uitgegeven stukken, en zeide dat hij dan de vergadering reeds tegen morgen zou moeten bijeenroepen, aangezien het nieuwe tarief, op aandrang van gedeputeerde staten, met 1 Augustus in werking moest komen. De heer Cock geloofde dat deze zaak een groot nadeel voor de stad zou opleveren, misschien wel een duizend-gulden, en daarom drong lijj op uitstel aan, ten einde de zaak te onderzoeken. Morgen zou hij echter de vergadering niet kunnen bijwonen. De voorzitter achtte het cijfer der schade, door den heer Cock genoemd, overdreven. De heer van Heukelom was van meening dat het nieuwe tarief thans ingevoerd moest worden, want de handhaving van het oude zou slechts verzet uitlokken; men kreeg toch het geld niet. Bij de stemming over het voorstel tot uitstel slaakten de stemmen, 7 voor en 7 tegen, waarop de voorzitter verklaarde dat hij nu de leden tot eene vergadering, op morgen te houden, uitnoodigde. Bij kon. bèsluit van 25 Julij jl. is de heer S. de Clercq Wz. op nieuw benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland. Men meldt ons uit 'sHagc: Men verzekert dat de lijst tot zamenstel- ling van het nieuw ministerie thans werkelijk den koning is aangeboden. Zij zon geheel overeenkomstig zijn met hetgeen laatstelijk werd bei'igt, met dit onderscheid alleendat als minister van marine daarop zou voorkomen de heer Taalman Kip, thans minister. De heer Pels Rijcken zou zich, op het laatst van de gevoerde onderhandelingen, hebben teruggetrokken. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie door middel van het stoomschip Java, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 5Jen Augustus aanst. is bepaald. De daarmede te ver zenden correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 4de" Augustus aan het Nieuwediep aangekomen le zijn. Het schroefstoomschip Je kl. Curagao, liggende te Willemsoord, wordt met 17 Augustus in dienst gesteld met bestemming naar Oosl-Indie; het be vel over dien bodem is opgedragen aan den kapitein ter zee J. A. Vandevelde. In een buitengewoon nummer van het Alg. Politieblad verzoekt de officier van justitie te Rotterdam berigtnaar aanleiding van een bij hem ontvangen mededeeling, dat door het Kreisgerecht lstc Ablheilung te VVesel bevel van aanhouding is verleend tegen: C. W. Vogel, die zich heeft schul dig gemaakt aan verduistering van een brief met een aangegeven geldswaarde van 4(100 thaler, bestaande in Pruissische banknoten, waaronder zeven stuks van 500 thaler ieder. Door de Kais. Ober-Postdirection te Dnsseldorf is op zijn aanhouding een belooning gesteld van 250 thaler. Men meldt ons uit Warmond: Zondag jl. werd het orgel, hetwelk uit de oude naar de nieuwe protestantsche kerk was overgebragt, in dit gebouw voor het eerst bespeeld. Alle lof komt toe aan de firma wede. Lobman en Schaaffelt, te Leiden, door welke liet geheel is gerestaureerd en aan wier zorg en uitmuntende bekwaamheid hel mitsdien te danken is dat. hel door weiluidenden klank als anderzins in zoo ruime male aan de gemeente voldoet. Ter voorziening in de vacature van kantonregter te Schiedam, ontstaan door de benoeming van mr. J. de Clercq van Weel tot kanlonregier te Haarlem, heeft de arrond.-reglbank te Rotterdam de volgende aanbevelings lijst opgemaakt: 1. mr. H. J. Schuurman, griffier bij het kantongeregl te Voorburg; 2. mr. 11. W. de Bas. kanlonregier te Beverwijk; 3. jhr. mr. G. van Suchtelen van de tlaere, kantonregter te Dokknin 11. M de koningin heeft gisteren te Rotterdam de diergaarde bezigtigd en een bezoek gebragt aan het kinderziekenhuis en de ambachtschool. Door 11. M. werd in de diergaarde ten huize van den directeur gebruik gemaakt van een collation.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1