Te Oterleek, bij Alkmaar, had Zondag avond eene vreeselijke gebeur tenis plaats. Een jongmenschten huize van zijn neef komende, heeft eerst diens 20-jarige dochter en daarna zich zeiven met een revolver doorschoten. Te Utrecht liep Zaturdag 11. een jongen in de Korte Smeesteeg met zijn zesjarig zusje aan de hand, toen eensklaps een onbekend persoon hem het kind ontnam. De knaap echter, niet gesteld op die onverwachte ont heffing van zorg voor de kleine, protesteerde tegen die handelwijze met zooveel leven en geschreeuwdat een zestal mannen toeschoten en na korte opheldering der zaak van den onbekende het kind tcrugeischtenhetgeen deze echter niet dan na eene worsteling afstond, waarbij de kleeren der kleine gehavend werden. Jammer is hetdat de vreemdeling daarna alle gelegenheid kreeg om zich uit de voeten te maken en niet aan de policie is overgeleverd. In de vorige week is de bliksem geslagen in een boom, staande achter de woning van de wed. J. Bretinissen. te Wijchenten gevolge waarvan die boom geheel ontveld en 16 stuks schapen, welke bij en onder dien boom graasden, gedood werden. Zondag avond heeft onder Milligen een treurig ongeluk plaats gehad. Dij het overzetten over de rivier is een bootje, dat, naar men zegt, in geen zeer goeden toestand verkeerde, gezonken, tengevolge waarvan de per sonen, die er zich in bevonden, te water geraakten. Vier van hen, eene i moeder met hare twee kinderen en een nichtje, verloren hierbij het leven. Vier onder-officieren, die in het bootje waren, werden gered. Te Zwolle heelt in het huis van burgerlijke en militaire verzekering een poging tot moord plaats gehad. Een gedetineerde, die als kok fun geerde, heeft een ander gevangene onverwacht ernstige wonden aan het achterhoofd toegebragt met een hakmes. De boosdoener, die over eenige dagen naar Ommerschans moest worden overgebragt, heelt, naar men zegt, uit vrees voor die nieuwe gevangenis deze misdaad begaan. De verwonde verkeert in levensgevaar. 'sGRAVENIlAGE, 28 Julij. Bij beschikking van den minister van koloniën van 25 Julij zijn de heeren mrs. A. Victor Sibinga, J. van Assen, W. van Assen, I. B. Burger, II. VV. Diephnis, E. Frieswijk, J. W. Mees, P. Blussé en M. Levie gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor den benoemd lot regterlijk ambtenaar daar te lande. -- 11. K. II. prinses Marianne, die gisteren avond uit Duilschland te Arnhem is aangekomen, wordt heden op haar buitenplaats te Voorburg terugverwacht. De arrond.-regtbank alhier heeft bij haar heden gewezen vonnis in de jl. Dingsdag behandelde zaak van mevrouw B., geboren D., en haren koet sier K.beklaagd van verzet tegen de politie, laatstgenoemde bovendien van bedreiging, wettig en overtuigend bewezen verklaard dat zij zich in den avond van 17 Junij jl. in eene laan leidende naar het paleis het Huis ten Bosch onder de gemeente Wassenaar aan het hun ten laste gelegde hebben schuldig gemaakt. De regtbank beeft de geringe mate van den gepleegden wederstand als verzachtende omstandigheid aangenomen en vervolgens, ge heel overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, mevrouw B. opgelegd eene boete van 100 of subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen en den koetsier veroordeeld tot betaling van twee geldboeten ieder van ƒ25 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen voor elke boete. Men zal zich herinneren dat in de maand Maart jl. ten huize van den heer C., in de Parkstraat, een antieke doos door middel van inklimming ontvreemd werd, dat wel de doos, maar niet de dief werd gevonden. Gis teren deed zich de toevallige omstandigheid voor dat een der personen, wien de kostbare doos te koop was aangebodenaan het station van den Rijnspoorweg tegenwoordig was, toen onder begeleiding van eenen veld wachter een gevangene werd binnengebragt. Deze persoon herkende den gevangene voor dengene, die de doos te koop had gepresenteerd, en deed daarvan bij de policie aangifte. Ook de tweede persoon herkende bij nader onderzoek den verdachte en deze bekende later volledig zich toen aan bedoelden diefstal te hebben schuldig gemaakt. Sedert had hij zich tc Rotterdam vergrepen en bevindt zich nu reeds drie maanden in voorarrest. Gisteren namiddag ongeveer hall drie ure keerde het detachement veld-artillerie van het strand, waar hel schietoefeningen had gehouden, langs de Badhuisstraat te Scheveniiigen herwaarts. De wachtmeester zat in het zitbankje op het affuit. Zich even omdraaijende geraakte zijn been tus- schen hel wiel en ofschoon men gelukkig de paarden kon inhouden, be kwam de wachtmeester echter eene ernstige kneuzing en kwetsuur. Op de villa Duinoord van den lieer Viruly ingebragtwerd de verwonde liefderijk verzorgd en door den lieer med. dr. van der Mandele liet eerste en voor- loopigc verband gelegd. IH.ITKNLAiNi)SOfc) itKIMGTKP. S3 E CJ E E. Op de te Brussel bijeenkomende conferentie ter beraadslaging over bet door de Russische regering ontworpen programma betrekkelijk de reglen der oorlogvoerende partijen en de behandeling der krijgsgevangenen zijn volgens de Indep Beige vertegenwoordigd: Belgie, Denemarken, Duilsch land, Frankrijk, Griekenland. Groot-Britannie en Ierland, Italië, Nederland, Oostenrijk, llongaryc, Portugal, Rusland, Spanje, Turkye. Zweden en Noorwegen, Zwitserland, liet bestuur van de Fransche maatschappij der vrienden des vredes heeft bij de conferentie een adres ingediend, waarin wordt aangedrongen op de aanneming van eene verklaring ten gunste van de oplossing van internationale geschillen bij wijze van arbritrage, gelijk die door de kamer der vertegenwoordigers van het congres der Vereenigde Statendoor het Britsche lagerhuis, de Italiaansche en Zweedsche kamers |j z'rin vastgesteld. Mogten de tc Brussel vertegenwoordigde regeringen hiertoe niet willen overgaan, dan verzoekt het bestuur dat de conferentie zich I moge bepalen tot het treffen van schikkingen omtrent dc behandeling van krijgsgevangenen en gekwetsten, en alle andere bepalingen van het Russi sche ontwerp, als /'Strijdig met de begrippen van regt en alleen sfrekkende tot bescherming van de overmagt". verwerpen. De verdediging des vader lands tegen een vijandelijken inval door alle eerlijke middelen is, gelijk het bestuur aanvoert, de door het geweten aan ieder mensch opgelegde pligt, en de bepalingen van het ontwerp, waarbij aan de bevolking eener door den vijand bezette landstreek het vervullen van dien pligt verboden en aan hare ambtenaren zelfs bet dienen van den vijand voorgeschreven wordt, kan alleen strekken om de plannen dier regeringen te dienen, welke op veroveringen belust zijn en de kans van mislukken harer aanslagen zoo veel mogelijk willen verkleinen. EJfGEEAlSB. LONDEN 27 Julij. Het parlementslid Smyth heeft het voornemen te kennen gegeven, om in de volgende zitting een voorstel te doen tot het herroepen van de veree- nigings-acte tusschen Grool-Brittanié en Ierland. Alhier is het besluit genomen om naast het standbeeld van lord Derby, tegenover het parlementsgebonvvdat van lord Palmerston te plaatsen. FUANHK IJ H. Het plan tot verdaging van de zitting der nationale vergadering vindt natuurlijk bijna overal afkeuring. Het Journ. des Déb. meent dat het misschien maar het beste is dat de kamer vacantie neemt. Zij kan en wil toch niets; en waarom dan in ijdele en opwindende discussies de twee schoonste jaargetijden doorgebragt? Alleen, als zij terugkomt, vindt zij dezelldc hinderpalen. In de li appel wordt spottenderwijze aan de nationale vergadering het volgende voorstel in overweging gegeven: i». de vergadering blijft eeuwig; 2". de vergadering houdt nooit zitting. Zaturdag heelt de nationale vergadering allerlei quaesties besprokendie maar weinig de aandacht van hel publiek trokken. Eerst werd door Lacre- telle opgemerkt dat Donderdag aan de stemming over het voorstel Périer zooveel afwezigen hadden deelgenomen. Er werd een buitengewoon crediel van 370,000 fr. voor de dienst der gevangenissen toegestaan. Jacques trok zijn amendement in om den post van 28000 fr. voor de Muzelmansche regt- banken in Afrika te schrappen, toen de minister van justitie beloofd had acht te zullen geven op hetgeen hij daartegen had in het uridden gebragt. Een voorstel van Lambert, om geen 75000 fr. aan de dorpen van christelijke Arabische kolonisten toe te staanvond geen bijval. Te Montelimard, in de Rhóne-valleihebben al de werksters in de zijde- en foulardfabrieken den 22eo Julij den arbeid gestaakt. Alle fabrieken staan stil. Oproerige zamenscholingen vormden zich, en gendarmen en mili taire magt waren noodig om de muitenden tot rust te brengen. SPANJE. Volgens berigt uit Barcelona zijn er 41 Carlistische geestelijken en 'edellieden in hechtenis genomen en naar het fort Allarazonas gebragt. als maatregel van represaille wegens het fusilleren van krijgsgevangenen door de Carlisten. Te Castelfullit heeft een belangrijk gevecht plaats gehad tus schen de kolonnes van Morelo, Cagnas en Cirlot en de gezamenlijke strijd krachten der Carlisten in de provinciën Barcelona en Gerona. De Carlisten zijn geslagen en hebben aanzienlijke verliezen geleden. De jagers van Mas- sille hebben bij Cuchillo twee compagniën Carlisten, die weigerden zich over te geventot den laatsten man neergeveld. »UITS4iI5LAN D. Naar men verneemt is de keizer voornemens in den herfst, vergezeld van den kroonprins, Elzas en Lotharingen te bezoeken. In de Nordd. Alig. Zeit. vindt men de officieuse mededeeling dat het Dnitschc eskader, hetwelk thans bij het eiland Wight gestationeerd is, de bestemming zal erlangen om zich naar de noordkust van Spanje te begeven en aldaar eenigeu tijd te kruisen. Voorts zegt het genoemd blad: «Dat het Carlismus in Spanje verloren zou wezen, zoo Frankrijk werkelijk en ten volle zijne ondersteuning daaraan onttrok, daaraan twijfelt in Europa nie mand. Tusschen de ondersteuning, welke aan dc Carlisten van Frankrijks zijde onloochenbaar voortdurend verleend wordt, en eene formele interventie bestaat al een zeer gering verschil. Wie herinnert zich daarbij niet, dat Frankrijk in 1870 den oorlog begon wegens de, gelijk bekend is, niet werkelijk bestaande, maar slechts voorgewende inmenging van Duitschland in Spaansehe aangelegenheden Te Berlijn heeft men het plan opgevat bij het terngkeeren van prins von Bismarck, eereburger der hoofdstad, uit Kissingen een groot feest te geven. Uit Posen meldt men dat de wij-bisschop Janiszewski, onlangs lot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld, in hechtenis is genomen om zijne straf te ondergaan. Waarheen hij gebragt zal worden is nog niet bekend. Te Kleef is mede eene regterlijke vervolging ingesteld tegen eenige adellijke dames, wegens den inhoud van een adres aan den wij-bisschop dr. Bossman. De Benedictijner monniken, die onlangs uit het Zwitsersch kanton Sololhurn zijn verbannenzullen zich in den Elzas vestigen. Volgens het Elz. Journ. hebben zij tc dien einde het landgoed Thannweiler van graaf Caslex ondershands gekocht, om in den Elzas al hel goede te kunnen doen, hetwelk zij in Zwitserland gedaan hebben. Op verschillende plaatsen is sprake van een plan voor een monument ter eere van Fritz Reuter. Te Hamburg zijn reeds tooneelvoorstellingen aangekondigd, waarvan de opbrengst zal dienen als bijrage voor zoodanig gedenkteeken. PEK TKLMiKAAK W'EENEN. 27 Julij. De Abendpost zegt, dat de verontrustende geruch ten te Belgrado over militaire toerustingen van Turkije langs de Bosnische grenzen, blijkens ingewonnen informatiën, te eenenmale ongegrond zijn.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2