nu VOEDSEL, bckoorende tot do Leidsche Courant van Maandag 27 Jul ij dts74, lf°. d73. PER TELEGRAAF. Tol controleur der direcle belastingen, enz. te Ommen is benoemd de beer J Sytsma Gzn., thans lijdelijk waarnemend controleur aldaar, en de beer J. A. de Lansy, thans ontvanger der direcle belastingen te Enschedé, j is benoemd tot ontvanger der in- én uitgaande regtcn en accijusen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden. Door den minister van financiën is bepaald dat te rekenen van Ja i Augustus aanst. te Hbenen tot de vèreeniïing der post- en telegraafdienst, ouder liet beheer van één ambtenaar, zal worden overgegaan. Gisteren trok de aandacht het feestelijk aanzien van het Zieken alhier, alwaar de fabriek van de bh. Ent hoven met vlaggen was versierd, ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan dier fabriek; ook uit vele nabijgelegen woningen waren, ten teeken van belangstelling in cene inrigiing, welke ge- durende zulk een geruimeri tijd aan duizenden bestaan heelt verschaft, vlag- gen uitgestoken, terwijl ook op andere wijzen van de sympathie blijk ge geven werd. Ten 9 ure heden avond zullen de werklieden in genoemde fabriek op het Oranjeplein zamenkomen. ten einde zich ten 10 nre naar de woningen van de beide hoofden dezer industriële inrigiing te begeven lot bet brengen van serenades bij gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan der fabriek. Van een in aanbouw zijnd perceel aan het Smidswater n». 4 is gis teren tegen den avond een werkman uit de derde verdieping door de nog niet bezolderde bindlagen naar beneden gevallen, met het ongelukkig gevolg dat bij zijne lendenen gebroken heeft, zoodal zijn toestand hoogst zorge lijk is. BUITKiM.ANtKSCilE BE I IG TE N. K IV (i ELA X LONDEN24 July. Bij gelegenheid van het jaarlijksch feestmaal, door den lord-mayor van Londen Ier eere der ministers gegeven, heeft de heer Disraëli zich omtrent dc Iniitcnlandsehe betrekkingen, volgens liet verslag van de Timesaldus uitgelaten: Ik kan ïfet zeggen dal de toestand van Europa op dit oogen- biik door iemand met gerustheid kan worden ingezien. Ik zou u en mij- zelven misleiden, wanneer ik gewaagde van den iu liet buitenland heer- schenden vrede, ledereen weet, en iedereen zal het voorzeker betrenien. dat eenige van (ie rijkst bedeelde streken van Europa, door dc Voorzienig heid rijk gezegend en door de voormalige beschaving barer bevolking be roemd vcrkeereii in anarchie of iu eenen aan anarchie grciizeuden toestand; ik kan u echter de verzekering geven dal ik mij geen tijdvak van onze geschiedenis herinneren kan. waarin de Britsche regering van alle natiën, mogendheden en stalen zoo vele bewijzen van vriendschap en achting ont vangen heeft als tegenwoordig. Ik mag ronduit verklaren dat er nooit een tijd is geweest, waarin de vriendschap, de werkelijke vriendschap, van Engeland zoo ijverig gezocht werd door de voornaamste mogendheden en landen van Europa en Amerika, als thans. Daarom bezit Eng damt een grooten invloed, en die iuviocd, voor zoo ver dat van mij afhangt althans, zal worden aangewend ten behoeve van den vrede en van de ontwikkeling der menschheid. Meent echter niet dal wij het hij voorkomende gelegen heden zullen laten bij ijilele woorden lot lien, die onze vriendséhap zoeken en onze hondgenooten willen zijn. Wij willen voor geen oogenhlik de leer verkondigen dat wij jegens de staten van Europa niet betrokken zijn hij de meeste qnaeslien, welke kunnen oprijzen en de toekomst der wereld kunnen beheerschen: maar wij meenen dal in de tegenwoordige omstandig heden Engelands invloed met goed gevolg kan worden aangewend niet slechts lot handhaving van den vrede, maar ook tot opbeuring door onze sympathie en door onze raadgevingen van die staten en lauden, welke thans worstelen oai eene plaats te heroveren, waarop voormalige grootheid en welvaart hun aanspraak geven; als ook dat Engelands invloed leiden kan lot verzoening van belangen, die thans vijandig legen elkander overslaande de krachten van dc schoonste oorden der wereld dreigen uil te pullen. De slavenhandel aan de oevers der Roode zee bloeit steeds, niettegen staande Engeland zoo veel gedaan heeft en nog doet om er een einde aan temaken. Lit een brief van een correspondent te Djeddalt aan den secretaris der Anti-Slavery Society" le Londen blijkt dat de havens van de Boode zee vol mensehenvleesch zijn. dal te koop wordt aangeboden. Ondanks de strenge verbodsbepalingen, door den onderkoning van Egypte uitgevaar digd. worden op het westelijke strand van de Boode zee aaitlioudeud slaven ingescheept. F K A. X' !t. ES ÏJ K. Te Montmartre heeft men een nieuwe proefneming gedaan met efn r middel om een brand oogcubiikkeiijk uit te dooven. Men stak zes valen. die met allerlei brandstoffen, zooals pek. petroleum enz. gevuld waren, in brand, en in twee minuten waren de vlammen, die zelfs vier a vijf meier hoogte bereikten, door een weinig wijnsteenzuur, geme.igd met bi-carbonas sodac, uitgedoofd, liet toestel, dat lot het blussclien gebezigd wordt, is zeer eenvoudig en bevat ongeveer 15 ol 20 kan van die scheikundige oplossing, boor een kleine buis van gutta percha wordt het op een afstand van onge veer 12 meter op het vuur geworpen, dal in minder dan 2 minuien gansch is uitgedoofd. Dit toestel is reeds in verscheideue groole huizen van het noorden van Frankrijk aangenomen. If fi T C H TL A X Eï. Het gebeurde te Kissitigcn heeft de aandacht doen vestigen op de katholieke gezelien-vereenigingen hier le lande. De Nordd. Allg. Zeit. zegt daaromtrent o. a. liet volgende: Toen de voormalige werkman, later kapellaan, Kolping, met zeer geringe middelen de eerste gezellenvereeniging stichtte, had hij ten doel de zonen van katholieke familien op hunne liand- werksreizen voor zedelijk bederf le behoedenverblijfplaatsen voor hen in te rigten waar zij onder liet opzigt van geestelijken stonden, onder wier leiding zij aan de uitspanningen der jeugd deel zouden nemen, lot verdere ontwikkeling opgeleid en bovenal voor den omgang met vagabonden en ligtzinnige kameraden bewaard zottden worden De gezelien-vereeniging nam met verwonderlijken spoed in bloei toe. Reeds in het jaar 1859 lelde zij meer dan 30009 leden in honderden van plaatsen. Aan bet hoofd der locale vereenigingen stond een president, die altijd een geestelijke was, op kleinere plaatsen de kapellaau, in bisschoppelijke zetels gewoonlijk een dom mer. Op de werkzaamheid der vereeniging viel tot omstreeks 1800 niets aan te merken: wat het dogmatische betreft bespeurde men niets van dwee- perij, wat liet zedelijke aangaat was zij geheel onberispelijk. De zedeljjke leiding der jonge lieden, welke de stichter hoofdzakelijk op het oog had gehad, geraakte op den achtergrond. Aan de vereenigingen werd meer cn i meer een polilick karakter gegeven. De politieke voordnagten, welke een- ol tweemaal 's weeks door de presidenten voor de gezelien-vereenigingen en katholieke mannen-verecnigingcn gehouden werden, maakten de harts- togtcn gaande, en de fanatieke clerieale dagbladen, die in de vergaderplaat- sen ter lezing lagendroegen cr toe hij om het euvel te verergeren. Ook le Koningsbergen hebben op last van het openbaar ministerie lmis- zoekingen plaats gehad bij de bestuursleden van verschillende vereenigingen, o. a. bij de aldaar gevestigde algemeene Duilsche metselaars- en steeuhouwers- vereeniging. Bij die gelegenheid is een massa correspondenliën en andere geschriften in beslag genomen. Dewijl daaruit is gebleken, dat die vereeni ging iu reglstreeksehe betrekking slaat tol andere vereenigingen, is zij on verwijld gesloten. ilc-t astronomisch observatorium te Berlijn is, ten gevolge van aanbouw in den omtrek, vooral van groote fabrieken met stoommachines, zoodanig ingesloten, dat verschillende magnetische en andere waarnemingen niet naauwketirig kunnen worden gedaan. Daar nn het observatorium bij de universiteit behoort en dus niet gevoegelijk buiten de stad kan worden ge plaatst, zal op den zoogenaamden Teiegraafherg nabij Potsdam cene tweede sterrewacht worden aangelegd. Beeds in liet aanstaande najaar zal met den houw een aanvang worden gemaakt. Naar berekening zal het werk min stens twee jaar duren, cn om in dien tijd geen belemmering in de waar nemingen te ondervinden, zal te Potsdam terstond een tijdelijk observato rium worden opgerigt, waarheen in de eerste plaats de groote magneten zullen worden overgebragt. VERSAILLES. 24 Jtiiij. In de nationale vergadering heeft de beer Cas- lellane een voorstel gedaan tot verdaging van dc behandeling der ontwer pen betreffende de openbare magten tot na bet recès. De lieer Picard bestreed, en de heer Changarnier ondersteunde dit voorstel. Daarop stelde de heer Malartre voor, dat de vergadering uileen zou gaan na de eindstem ming over hel budget, om op 5 Januarij van het volgende j iar weder bijeen te komen. De vergadering beeft hierop de behandeling der constitutionele ontwerpen verdaagd, de urgentie van liet voorstel-Malartre aangenomen, en vervolgens dc discussie over liet budget voortgezet. LONDEN. 24 Juli), lil antwoord op eene interpellatie van lor' Russell verklaarde lord Derby lieden in liet parlement, dalaangezien Spanje de interventie van Engeiand met betrekking tot Frankrijk's voorgewend hulp betoon jegens de Carlisten niet verzocht had. de Britsche regering daarom trent tol de Fransche ook geene verloogcn gerigt had. Lord Derby meende, dat hel erkennen van liet tegenwoordige Spaansche gouvernement een ge meenschappelijke stap van de mogendheden behoorde te wezen. Het nemen van dien slap zou in overweging kunnen gegeven worden zoodra in Spanje een duurzaam bewind zou blijken gevestigd te zijn. HINDEN. 24 Jtrtij. Door liet comité van houders van obligaliën ten laste van den slaat Venezuela is bekend gemaakt, dat de onderhandelingen over eene regeling met betrekking tol de btiilenlaiidsclie schuld niet lot den ge- wenschlen uitslag hebben geleid, daar liet congres er op aandrong dat vóór die regeling dc spoorweg van Caracas naar zee gemaakt zou worden. HINDEN. 24 Jtiiij. Naar men verneemt zal sir Alfred liorsford Engeland op het inlern itiouale congres le Brussel vertegenwoordigen. SANTANDER. 24 Juli;, liet garnizoen van Bilbio heeft de Carlisten naar Encartaciones verjaagd. Volgens gerucht zou Jliriones de Carlisten in Nav.arra geslagen en 1000 gevangenen gem lakt. doelt zelf slechts geringe ve liezen geleden hebben. In de provincie Tarragona hebben 1800 Carlisten de nederlaag geleden. PETERSBURG, 24 Jtiiij. Graaf Sclittwalow, bevelhebber der gendarmerie, is tot gezant te Londen benoemd en wordt in eerstgenoemde betrekking vervangen door luit.-generaal Polopow. wiens plaats le Wilna wordt inge nomen door luit .-generaal Abeilinsky, gewezen procureur-generaal der Oostzee- provinciën. Admiraal Possiel is. Ier vervanging van graaf Bobrinski, tot minister van liet openbaar verkeer benoemd. Rand aan iedereen? Wilt gij nooit zomersproeten in het aangezicht hebben. Wilt gij blank en fijn van vel zijn. Hiervoor is liet Eau d'Anvers van AUG. DE MARBAIX uitnemend geschikt. Men giet er van eiken morgeit en middag in bet water waarmede men zich vvqscht. De uitwerking laat zich niet wachten. INGEZOXBEN. KERMIS-NIEUWS, Het is oiimoirelijk van Ren-Ali te zwijgen, die heeft er zoo bijzonder den slag van zijn talrijk publiek te onderbonden, dal liet aan wonderen grenst, en al délailieeren wij nu zijne werkzaamheden niet. toch brengen wij hem. door hem te noemen, juist onder de aandacht van onze stadgenooten. Voor bet eerst op deze kermis traden bij liet gezelschap van den lieer Vogel op de beide Engeiscbe dames Leich, die liet voorrecht hadden het publiek buitenmate te bevallen; spel. zang en dans waren dan ook uitstekend. Geen wonder dat eiken avond een groot publiek in de stads-zaal tegenwoordig is. Mw. Sasse cn Mw. Valdovani ondervinden bij herhaling' de tevredenheid van bet publiek cn vooral wordt bet applaudissement niet teruggehouden bij de opvoeringen van komischen aard. i Zeker zal liet onzen stadgenooten groot genoegen doen, dat het gezelschap van dc heeren Boas, Jtidels en Louis Bouwmeester ook nog Maandag en Dingsdag zuilen spelen; wij vestigen in het bijzonder de aandaclil op dc aangekondigde stukken, zooals de wederopvoering van «Tilus Vuurtoren", dal nu twee malen zoo uitstekend bevallen is en Dingsdag avond «de Komponist en de Orgelman", een looneelwerk waarin de heeren Judels en Louis Bouw meester de hoofdrollen vervullen. In de voorstellingen, die wij tot nu toe zagen, hebben wij gezien dat dit tooneelgezelscbap zijnen roem heeft staande gehouden; bet ontbreekt aldaar dan ook niet aan toeschouwers, zelfs ge- looven wij dat, was de tent eens zoo groot, zij zeiis vol zou zijn. Wij kunnen liet evenwel niet ontkennen, en dit drukt ons verlangen uit, dat wij sommigen der artistcn gaarne meer in hunne volle kracht hadden gezien, b. v. Mw. Willi. Sluiters en Mw. Bruyn-Sablairoiles; wij zeggen dit niet om aanmerking te maken, maar wel om ons verlangen naar hun spel te kennen le geven, doch wij voeden de hoop dal wij in den aanstaanden winter daartoe nog in de gelegenheid zullen gesteld worden. De kastelein van Musis Sacrum heeft weder de attentie de leden een Con cert aan te bieden, dat wij zeer aardig cn gepast vinden; immers, na eene drukke en woelige kermisweek, zal het rustig zitten op Musis bij goede muziek en een schoonen Zondag-avond verkwikken, en het programma in ziende, bemerken wij, dat de heerGrentzius eene goede keuze heeft gedaan. d. R. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. 9RABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5