splitsen!: COI'ILU'T. v. m 1S74 MAANDAG 27 JULIJ. STADS-HER ICH TEN. FATE BI T B 1. A E TB. IINNKN LA NSCHE BKIUGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f} 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar mor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Maarten Pieter Ocdshoorn, wonende alhier, daarbij verzoekende om in het perceel aan de Hoogewoerd n*. 4 twee bakovens te mogen doen plaatsen: Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". 19); Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag den 30s,fD Juli aanst. 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Juli 1874. E. KIST, Secretaris. De RURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde palentbladenover het dienstjaar 1874/5, voor de wijken I, 11 en MI. bij hel College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, van des middags twaalf lot twee uren, wor dende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 Juli 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 25 Juli 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 25 Julij. Gelijk wij verwacht hebben, valt aan de voorstellingen in hel Caglioslro- thealer van den heer E. Basch voortdurend een zeer druk bezoek ten deel. De afwisseling, die de heer Basch aan de voorstellingen weet te geven, het geacheveerde van al hetgeen hij onder de oogen van liet publiek brengt en de zoo kunstvolle wijze van uilvoering kunnen niet nalaten een gunstigen indruk te maken, waarvan telken avond de aanhoudende toejuiching des publieks getuigenis geeft. Voor hen, die nog niet in de gelegenheid waren deze voor stellingen bij te wonen, staat daartoe nog de gelegenheid open op de twee eerste dagen der volgende week. -- liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tol 86 volwassen personen en 26 tol 37 kinderen. Het stoomschip Bolland is den 23cn dezer van Nieuwe Diep te Batavia aangekomen en hel stoomschip Celebes is van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. -- Door de commissie tol het afnemen der examens van leerling-apothe ker, die van 16 tot 24 Julij te Leeuwarden zijn gehouden, zijn 21 candidate!) toegelaten, waaronder 4 dames; 2 waren niet opgekomen. 1 trok zich gedurende het examen terug en 4 werden afgewezen. - - Volgens de. rekening en verantwoording van de penningmeesters der maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het dienstjaar 1873/74 hebben de ontvangsten bedragen 95763.67, waaronder 55379.75 y2 als saldo der rekening van het vorige jaar en 31242.85% aan contributie der leden. De uitgaven bedroegen J 51129.25 waaronder ƒ7130 als subsidiën in zake onderwijs; ƒ1797.29 als subsidie ter opleiding voor het tooneel; ƒ1050 ter ondersteuning van volksvermaken; ƒ1180 voor volksvoorlezingen4406.7^ voor den almanak; ƒ5323.65 voor andere geschriften enz. Voor het dienst jaar 1874/75 zijn de middelen begroot op 84027.09% en de uilgaven op ƒ79150. Door de arrond.-reglbank te Amsterdam is de bediende van het Vrie- seveem, beschuldigd van, door onvoorziglig gebruik van licht, een brand op het Kolkje bij den Zeedijk, in het pakhuis "Het Verlangen" te hebben veroorzaakt, vrijgesproken, op grond dat niet bewezen is, dat door onvoor- zigtige handelingen van den beklaagde, de brand is ontstaan. Te Amsterdam wandelde gisteren langs de Weesperzijde een persoon met twee lieve meisjes lusschen de 8 en 10 jaren oud, die met zoetigheden werden meegetroond. Het publiek op den weg begreep, dat die kinderen niet in het gezelschap van den zoo verdacht uilzienden man behoorden, en op herhaalde sommatie van eenige huismoeders koos de man het hazenpad, üp dat pad viel hij gelukkig in handen der policie, die hem, tot nader onderzoek, voorloopig een onderkomen bezorgde. Op hel hulppostkantoor te Bovencarspel is in den avond van 26 Junijjl. bezorgd een brief, gesloten in een langwerpig couvert, met gom diglgemaakl, geadresseerd: «den heeren Crediet-Vereeuiging, Keizersgracht te Amsterdam", bevattende: 1 op zegel geschreven wissel, groot ongeveer ƒ2800, ten laste van J. Deen, te Broekerhaven, wegens van de Crediet-Vereeniging ontvangen gelden, en I bankbillet van ƒ40. Die brief en de daarin gesloten stukken en geldswaarde zijn niet aan het adres bezorgd. De officier van justitie te Hoorn verzoekt opsporing en berigt. Tc Groningen was dezer dagen de loodgieter L., een man in de kracht van het leven en hoofd van een gezin, in een put in de Zwanenstraat. afge daald, ten einde daarin eenige werkzaamheden te verriglen. Eensklaps stortte hij in dien diepen put naar beneden en eerst na betrekkelijk geruimen tijd gelukte het slechts zijn lijk daaruit te voorschijn te halen. Donderdag avond had te Tilburg een treurig ongeluk plaats. De laatste trein van Breda, 9.23 van Tilburg vertrekkende, was uaauwelijks in bewe ging, ol hij kwam in botsing met den pleiziertrein, komende van Utrecht; twee wagens, waaronder de postwagen van eerstgenoemden trein, werden gedeeltelijk verbrijzeld en uit het spoor geworpen, terwijl daarbij de heer van Evck, van Geldrop. zware verwondingen bekwam en van de met hem in dezelfde coupé gezeten passagiers eene dame list gekneusd werd. Van den pleiziertrein was alleen de locomotief zwaar beschadigd en kwamen de reizigers er met den schrik af. De heer v. E. werd, nadat aan beide beenen verband was gelegd, naar het gasthuis vervoerd. Het ongeval wordt toe geschreven aan de verkeerde stelling van een wissel, waardoor de van Utrecht komende trein bij de splitsing van het spoor op den afeaanden trein stootte, nadat de locomotief en tender van dezen trein l et: scheipunt gepasseerd waren. Het kerkelijk feest der heiligdomsvaart te Maastricht is thans gesloten. Duizenden bedevaartgangers hebben dal feest bijgewoond. Donderdag 11. zijn na het vieren eener pontificale mis in de 11. Servatius-kerk, de reliquien voor de laatste maal aan de in een overgroot aantal opgekomen menigte ver toond. Na den afloop werden zij door geestelijken, wier lange rij door den bisschop van Roermond gesloten werd, onder klokkenspel en klokken gelui, van uit de kerk. langs het Vrijthof, naar de hei'igdomskapel, gren zende aan de kerk, teruggebragt. De stoet werd geopend door de helft der eerewaeht van 18 jongelieden te paard, die den bisschop van het station had afgehaald, benevens door de muziek der koninklijke harmonie, en door de andere helft der eerewaeht gesloten. - Uil een schrijven uit Batavia, van 17 Junij deelt het U. D. het vol gende mede: De zaak van kapitein van Daalen heeft hier zeer veel opzien gebaard, omdat de kapitein een algemeen geacht officier is. Hij had geen bijzondere veete tegen den gouverneur-generaal, maar heelt blijkbaar partij willen trekken voor gen. Kroesen. den vroegeren kommaudanl van 't Indisch leger, wien men, om zijn te groot vertrouwen in de eerste expeditie, hard is gevallen en wiens naam zijn oud-adjudant heeft willen verdedigen, doch op minder gelukkige manier. Men zegt, dat de kapitein, wiens benoeming bij keuze tot majoor gereed lagnu hij eervol ontslag heeft bekomen met recht op pensioen, naar den heer v. Biilzinglöwe gaat, den vertegenwoordi ger van het Roode Kruis te Atchin die zich zoo een geheel buitengewoon eervollen naam beeft verworven door zijn houding op het oorlogslooneel, De heer Biilzinglöwe moet den wakkeren, alhoewel wal onbesuisden kapitein hebben toegezegd, hem een eervolle en voordeelige betrekking op een zi'iier

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1