PER TELEGRAAF. hel armwezen o. a. gezegd: De toestand van het armwezen, waaronder wij hier den toestand der behoeftige klasse verstaanwas in 1873 over het algemeen gunstig. Wel wordt door zeer enkele gemeentebesturen, in de ook deswege ten behoeve der zamenstelling van ons verslag afzonderlijk ge geven inlichtingen medegedeeld, dat er minder werk was dan in 1872 of meer zieken onder arbeiders en werklieden, doch deze verschijnselen waren het gevolg van bijzondere locale toestanden, eu mogen als zeldzame uitzon deringen worden beschouwd. In verre de meeste gemeenten bestond gele genheid tot het verkrijgen van werk, en was ook de volksgezondheid vol doende te noemendaar geene der heerschende ziekten zich meer algemeen verspreidde en onder deze ook de cholera binnen enge grenzen beperkt bleef. Bovendien kenmerkte de winter zich door zachte weersgesteldheid, wat op zich zelf reeds het lot der armen ccnigzins lenigde, maar waardoor ook de scheepvaart nagenoeg ongestremd, en de daarmede gepaard gaande bedrijvigheid bijna onbelemmerd bleef en de voortzetting van velerlei arbeid werd bevorderd of bespoedigd. Deze gunstige omstandigheden werden ech- |j ter getemperd door de steeds voortdurend hooge prijzen der levensbehoeften, waarmede bij de meeste werkzaamheid het verdiend loon niet altijd in verhouding stond. Daarbij mag niet onopgemerkt blijvenzooals door een der gemeentebestu ren wordt aangeteekenddat vaak eigen schuld en het misbruik van sterken drank tot gebrek doet vervallen, en physiek en moreel de krachten verdooit om zich daaruit weder op te hellen. liet middel, dat door de burgerlijke maatschappij tot bestrijding van dit kwaad en in het algemeen tot vermin dering van armoede met de meeste verwachting op goeden uitslag kan wor den aangewend, is voorzeker gelegen in de bevordering van beschaving en kennis en verstandelijke ontwikkeling. Prijzenswaardig zijn dan ook de pogingendie met dit doel algemeen op meer of minder uitgebreide schaal in het werk worden gesteld, door, in weerwil der daaraan verbonden gelde lijke opofferingen, aan de kinderen der behoeftigen kosteloos onderwijs te verstrekken, en hen tot deelneming aan hel onderligt zooveel doenlijk aan te sporen. Aan instellingen van weldadigheid is uitbetaald eene gezamenlijke som van J 699,226. Vele bijzonderheden worden over de aanwending dier gel den medegedeeld. Banken van leening telde men in 16 gemeenten, waarvan 7 verpacht of door particulieren beheerd. Spaarbanken had men in 33 gemeenten; spaar kassen in 8. 's GRAVENIIAGE23 Julij. Door Z. M. zijn benoemd bij het departement van binnenlandsche za ken: tot hoofdcommies de commiesen jhr. J. 11. A. Roëll. baron A. Calkoen, mr. 11. Tollius Drabbe, A. Borsboom; lot adjunct-commies de eerste klerk F. C. E. van der Puttentot bode de vaste knecht J. G. Ritter. Tot burgemeester der gemeente Ambt-Hardenberg is benoemd de heer J. van Barneveld, met toekenning van eervol ontslag als burgemeestér der gemeente Ooimarsum, en tot burgemeester der gemeente Wildervank de heer J. M. Meihuizen. --De kapitein J. I. Valter, van het 3' reg. infanterie, is, op zijn ver zoek, op non-activiteit gesteld. De luilt. ter zee 2' kl. J. D. A. Nederburgh en 0. Kreet de Virieu respectivelijk dienende aan boord van de monitors Krokodil en Heiligerlee, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de luitt. ter zee 2e kl. 11. C. Achenbach en J. C. Jeekel. De heer A. Turing is erkend en toegelaten als Britsch consul te Rot terdam, voor de provinciën Zuidholland en Zeeland. De minister ven binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcencn. 11. li. II. prinses Marianne zal zich morgen naar Hanover begeven, vanwaar zij. na eenige dagen verblijf, aanstaanden Maandag op HD. buiten plaats Ruslhol zal terugkeeren. Men verneemt dat voor de betrekking van directeur der met 1875 in werking komende stedelijke gasfabriek alhier o. a. den gemeenteraad zijn aanbevolen de heeren: Frangois, directeur der gasfabriek te Dordrecht; Dr. W. F. Koppeschaar, lecraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool te dezer stede; J. E. Ivross, directeur van de gasfabriek te Carcasosne (Frankrijk). Een groot gedeelte dezer stad werd gisteren avond tegen half elf ure in duisternis gehuld. Zoowel de straatlantaars als de lichten binnenshuis gingen eensklaps uit en in de winkels] en koffijhuizen zag men de pe troleumlamp of waskaars verschijnen De belofte van den directeur der gas fabriek. nadat een gelijk geval zich had voorgedaan, in een brief aan den gemeenteraad gegeven, dat zulks niet meer gebeuren zou, is dus niet nage komen en ofschoon de duisternis ten huize van de gasverbruikers en op straat slechts enkele oogenblikken aanhield, ware het toch wenschelijk dat eene herhaling werd voorkomen. ÜKlWi.TEN. K Ti ii K X m s». LONDEN 22 Julij. In de beide huizen van het parlement is eene boodschap der koningin ingekomen, waarbij U. M. de medewerking van het parlement inroept om op waardige wijze te voorzien in het onderhoud van haren vierden zoon, prins Leopold George Duncan Albert, bij het bereiken zijner meerderjarig heid. Deze boodschap zal in de beide huizen op den 23"" in overweging worden genomen. FftAIVKHMH. De Corr. Havas deelt het volgende mede: Men verzekert dat de rege ring zich Donderdag tegen het voorstel Périer zal verklaren. Van het in de kringen der regterzijde heerschende denkbeeld om terstond bij de ope ning der zitting van Donderdag een uitstel der constitutionele discussien tot de maand November voor te stellen, schijnen velen teruggekomen te zijn. j Men gelooft dat dit voorstel eerst gedaan zal worden na de stemming over het voorstel Périer en wanneer dit verworpen wordt. In dat geval zou de verdaging van de zittingen der vergadering in den loop der volgende week waarschijnlijk zijn. De heer de Witt, schoonzoon van den heer Guizot, is door den nieu wen minister van binnenlandsche zaken tot onder-secretaris van staat of zijn secretaris-generaal benoemd. Het Birmanische gezantschap, hetwelk een tijdlang te Parrjs en te Ver sailles heeft vertoefd, heeft Frankrijk verlaten, na eenige voorname steden van het zuiden des rijks bezocht te hebben. In het Industrie-paleis, Champs Elysées, te Parijs, zijn thans de plan nen tentoongesteld voor de op Mont-Martre te bouwen kerk, die aan het H. Hart zal gewijd zijn. Niet minder dan 75 plannen en teekeningen zijn ingezonden. Eene premie werd voor het bekroonde plan niet uitgeloofd. Alleen liefde voor de kunst en het grootsche onderwerp zeil hebben de bouwkunstenaars geinspireerd. Bij het laatste onweder, dat boven Parijs gewoed heeft, zijn niet minder dan 30 pCt. van de zeldzaamste vogels in de zoölogische tuinen ge storven. Over dit verschijnsel zal een rapport aan de Academie van weten schappen worden overgelegd. De Paus kan, naar men uit Italië aan de Corr. Havas meldt, zijne titels met één vermeerderen: hij is bij de gemeentelijke verkiezingen te Villar- basse, in I'iemont, tot lid van den gemeenteraad van dat vlek verkozen. srAWJË. De capitulatie van Ciien^a wordt voor de regering een groot verlies geacht. Cuenga is eene aanzienlijke stad van omstreeks 20000 inwoners, op dertig uren afstand van Madrid en onder het ressort der hoofdstad. Het is reeds vroeger eenmaal bij overrompeling dorr de Carlisten onder Santos bezet geworden, doch kort daarop weder verlaten. Ditmaal ontbrak het der stad niet aan middelen van verdediging; er was eene bezetting van na genoeg eene brigade met vier kanonnen; op het oogenblik der capitulatie waren er nog 40000 patronen. De brigadier, die in de stad bevel voerde, was Iglesas. de officier die tijdens den staatsgreep van generaal Pavia de kamer van afgevaardigden uiteen joeg, een man vol energie en moed, van erkende militaire bekwaamheid en van onberispelijke antecedenten. Er worden omtrent de redenen der overgave allerlei gissingen gewaagd. Som migen ineenen dat de bevelhebber heeft moeten zwichten voor den aandrang der moedeloos geworden ingezetenen, die van het begin der berenniug af volslagen gebrek aan water leden, daar de Carlisten de waterleidingen afge sneden hadden. De stad heeft zich gedurende zestig uren verdedigd. Vele huizen zijn in de asch gelegd, vooral in de voorsteden. Indien de verdedi ging iels langer geduurd had zouden de tot ontzet afgezonden kolonnes bij tijds hebben kunnen aankomen. De uil Madrid aanrukkende kolonne had juist op het tijdstip der capitulatie en zelfs nog vroeger kunnen aankomen, indien haar vertrek niet door nalatigheid bij het ministerie van oorlog ver traagd was geworden. Ten gevolge van de jongste verordening op de drukpers worden dooi de telegraafkantoren geene andere nieuwsberigten overgeseind, dan die in het officiële regeringsblad openbaar zijn gemaakt. ntlITSCHLAN I». De Xordd. Jllg. Zeit. bevat eene bekendmaking van den president van politie te Berlijn van 21 Julij, waarbij, op grond der verordening van 11 Maart 1850, ter voorkoming van een voor de wettelijke vrijheid en orde gevaarlijk misbruik van het regt van vergadering en vereeniging, de voor- loopige sluiting wordt aangekondigd van de volgende in Berlijn bestaande vereenigingen: 1°. de katholieke gezellen-vereeniging met de daartoe behoo- rende vereenigingen genaamd de akademie der gezellenvereeniging: de St. Canisius-vereeniging van jonge werkbazen; de St. Eduards-werkbazen-ver- eeniging; de leerlings-vereeniging; 2°. de Bonifacius-vereeniging met de daar toe behoorende Studenten-Bonifacius-vereeniging, St. Bonilacius-vereeniging van zelfstandige katholieken en vereeniging ter eere van de II. familie; 3°. de Pius-vereeniging. Bij de bekendmaking wordt herinnerd dat volgens de aangehaalde verordening de deelneming als lid aan eene zelfs maar voorlonpig geslolene vereeniging gestraft wordt met eene geldboete van 5 tot 50 rijks daalders. of met gevangenisstraf van 8 dagen tot 3 maanden. De dagbladen deelen mede dat de Duilsche gezant bij het Nederlandsche hof, de heer de Perponcher. op 16 Julij een bezoek ontving van den Neder- landschen minister van buitenl. zaken; het bezoek des ministers had ten doel, om den gezant, in naam der Nederlandsche regering, zoomede in naain van den minister zeiven, de levendigste verzekering te geven van de vreugde, gekoesterd over de redding van den rijkskanselier uit het zoo dreigende gevaar, en van den afschuw, die werd gevoeld over den laaghartigen aanslag tegen het leven van dien staatsman gepleegd. Hel gansche Nederlandsche j volk, zoo voegde de minister er bij, was doordrongen van diezelfde ge- i' voelens. Te Stuttgart zal eene oud-katholieke gemeente opgerigt worden. Volgens de Landtcirthsch. Zeit. zijn in het Grunewald, de gelief koosde uitspanningsplaats der Berlijners, in de laatste 14 dagen reeds 1000 i stuks damherten gevallenterwijl ook in het wildpark van prins Carl van ongeveer 100 stuks 70 dood zijn. De autoriteiten nemen alle maatregelen om de verspreiding der ziekte, het miltvuur, waaraan deze dieren te gronde gaan, te beletten, maar het is bijna ondoenlijk door het drukke verkeer, dat in het Grunewald beslaat. Er zijn er, die beweren, dat deze vreesse- lijke sterfte niet aan miltvuur, maar aan opzettelijke vergiftiging is te wij- ten, zooals oniangs in de Berlijnsche diergaarde gebeurde. BERLIJN, 22 Julij. Volgens de Prov. Corr. moet prins Gortschakoff op

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2