voering dikwijls alleen redenen van zeer persoonlijken aard bestaan. De vergadering was het voor een deel niet den hoogleeraar eensdoch verschilde i voor een ander deel geheel en al met hem van gevoelen. Daarom werd be- sloten, deze belangrijke quaestie te bewaren voor de punten van beschrijving voor de volgende algemeene vergadering. Na den afloop der vergadering hebben de leden o. a. gezamenlijk een be zoek gebragt aan het graf van den dichter de Génestet. De hooglceraar de i Vries was aldaar aller tolk, toen hij in eene gevoelvolle improvisatie eene welverdiende hulde bragt aan den zoo vroeg ontslapen dichter. Een krans van lauwerbladen werd op het graf nedergelegd. Naar men verneemt zal het garnizoen te Leeuwarden in de volgende maand worden vermeerderd en wel met een escadron huzaren van het 4' regiment uit Deventer en eene batterij (6 stukken) veld-artillerie. thans in garnizoen te Arnhem. Tol predikant bij de Ned. Iierv. gemeente te Amsterdam is beroepen ds. G. Doedes, pred. te Velsen. -- Te Amsterdam, meldt de Tijd, lag eergisteren een vat stroop van on geveer 300 kilog. voor een kruidenierswinkel in de Rosmarijnsteeg, gereed om langs den gebruikelijken weg in den kelder neêrgelaten te worden. Eensklaps komt een omnibus de sleeg inrollen en stool tegen liet vat aan; dit draait, rolt voort en kom! voor den daar naast gelegen melkkelder te regt. Door den schok was inmiddels de bodem uit liet vat geslagen, en nu liep liet vocht met een breede golf in den melkkelder, zoodat deze in wei nige oogenblikkcn onder siroop stond. Onnoodig te zeggen, dat de straat jeugd dit ffccn zoeten inval" vond. Een meisje, dat zicli aan de over de straat gevloeide stroop wilde te goed doen, bleef bij liet bukken met de kleederen aan den grond zitten, op een wijze, die de lachspieren der om standers niet weinig in werking bragt. Maandag II. waren een twintigtal mariniers, onder behoorlijk toezigt, in de Pijp bij het wachtschip te Amsterdam aan het baden geweest, toen een hunner, die het laatst in het water was gebleven, nog eens naar den grond zou duikenmaar lot aller schrik niet meer boven kwam. Hoewel men den man spoedig met behulp van een haak naar boven haalde, was hij echter reeds dood. Men vermoedt dat hij met het hoofd in den modder is blijven steken en gestikt is. Te Haarlem zijn gisteren morgen de kleederen van een driejarig kindje van een koffijhuishonder, dat met lucifers zat te spelen, in vlam geraakt, zoodat het geheele ligchaam aan ééne zijde is verbrand en men voor het behoud van het leven weinig hoop kan voeden. Te Nunspeet is Zondag brand ontslaan in de jonge dennenbosschen, op 20 minuien afstand van het dorp, aan de spoorlijn. Door een stevige koelie aangewakkerd, vond het vuur overvloedig voedsel in de drooge heide en helm. Door spoedig aangebragtc hulp heelt dc schade zich tol een opper vlakte van drie bunders bepaald. Nabij Doesburgh heeft Zondag avond een treurig ongeluk plaats gehad. Een zestal jonge meisjes trachtte met een schuitje den IJssel over te ste ken; dc sloep sloeg echter weldra om, en twee meisjes, een van 10 en een van 20 jaren oud, vonden haar graf in de rivier. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee blijft bij voortduring in deze provincie hare offers eischen. In de vorige maand zijn aan die ziekte gestorven 5 runderen, en zijn te dier zake afgemaakt 101. Van J Januarij tot 1 Julij zijn aan de longziekte in deze provincie gestor ven of afgemaakt 1046 runderen. In de gemeente Wijmbrilseradeel zijn, naar wordt medegedeeld, van 1850 tot 1874 niet minder dan 8147 runderen aan de longziekte gestorven of dientengevolge afgemaakt. 'sGRAVENHAGE, 22 Julij. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan R. Plan- tenga, te Harlingen. wegens dc redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffe lijk getuigschrift. Z M. heeft vergunning verleend aan dr. C. li. D. Buys Ballot, hoofd directeur van het Ned. meteorologisch instituut te Utrecht, tot het dragen der versierselen van kommandeur der Frans-Josepli-orde en van kommandeur der orde van St. Jacob van liet Zwaard, hem respeetivelijk geschonken door den keizer van Oostenrijk en den koning van Portugal. Tot hoofdcommies hij hel departement van financiën is bevorderd dc heer J. Botimeester, thans commies, en eervol ontslag is verleend aan dc heeren J. A. VV. Huslins en 11. van den Hoonardl, adjunct-conimiesen bij genoemd departement. Aan den heer mr. S. Hellinga Tonckens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Üdoorn. -- Tot directeur van het postkantoor te Rhenen is benoemd de heer G. J. van Mansvelt, thans te Steenbergen, en tot directeur van het postkantoor te Steenbergen de heer W. H. Mirandolle, titans geagreëeril klerk ten post- kantore te Harderwijk. Aan den heer dr. F. van Calcar is, op zijn verdoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan dc rijks hoogere burgerschool te Tilburg, en tot tijdelijk leeraar aan die school is benoemd de lieer dr. 11. P. M. van der Horn van den Pos, te Vogelenzang; ook is aan den heer nv. E. Fokker, op zijn verzoek, cevol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. De luit. ter zee 2e kl. II. Vcllhuyzen. uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning wordt tegen den 20st'n der volgende maand uit Mon- treux te dezer stede terug verwacht. De minister van koloniën is van zijne buitenlandsche reis in de resi dentie teruggekeerd. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is het ontwerp-adres aan bh. curatoren van liet gymnasiumop hunne missive vvaamij zij hun ontslag hebben genomen goedgekeurd, nadat op voorstel van een der leden daaruit de zinsnede was weggelaten, waarbij men verklaarde de redenen niet te kennen die hen tol dat besluit hadden geleid. De voorsteller meende dat dit onopregt zou zijn. BUITENLAM)SC 1 iE BEBIGTEN. E KTE E A JS SS. LONDEN. 21 Juljj. Volgens de bij de Times uit Britsch-Indië ontvangen berigten is de hongersnood in Bengalen volkomen overwonnen. Men heeft genoegzaam voedsel in liet land gebragt en overal zijn depots van levensmiddelen aan gelegd, zoodat niemand meer dan een paar mijlen behoeft te gaan, om geholpen te worden. Nabij Wigan heeft Zaturdag in een steenkolenmijn eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Van de 25 werklieden die zicli in de mijn bevonden zijn 15 gedood; zij laten 10 weduwen en 31 kinderen na. Ten gevolge der droogte hebben hier en daar boschbranden plaats. In Shropshire staat een bosch reeds sedert acht dagen in brand. Het mos en het varen, die droog als tondel waren, zijn in brand geraakt en de vlam men, die men in het begin der vorige week hoopte te kunnen overmeeste ren, hebben zulke onwederstaanhare kracht gekregen, dat men het bosch aan zijn lot heeft moeten overlaten. Vrijdag en Zaturdag was de heuvel e'én vuurkolom vau onderen tot hoven. Zware wolken, zwarte rook en asch verduisterden overdag het zonlicht in den omtrdt en zeven mijlen ruikt men het gezengde hout. Van alle zijden slroomen de menschen toe, om des nachts het indrukwekkende tooneel tc zien. Rondom het bosch werden Lreede grachten gegraven en de hoornen en het kreupelhout omgehouwen, ten einde de zich steeds verder verspreidende vlammen tegen te houden, en zoo mogeljjk de lager gelegen boerderijen te redden. Indien geen zware regen weldra nedervalt, vreest men. dat de brand nog wel drie of vier weken zal kunnen duren. Aan den staat van Californië is door den heer James Lick eene som van 700,000 dollars geschonken voor de oprigling van een astronomisch observatorium, dat toegerust moet worden met een maglige telescoop, mag- tiger en beter dan eenige telescoop, welke tot nu toe vervaardigd is. F RAAK K IJ K. In de nationale vergadering is door den generaal de Cissey mededeeling gedaan van de benoeming der heeren Mathieu Bodel en den generaal de Chaband La Tour tot ministers van financiën en van binnenlaiidsclic zaken. Bij de mededceliug van dit berigt voegt het Journ. des Deb. het volgende: Wij gelooven dat deze dubbele keuze bij alle mannen van gematigde denk wijze in de kamer bijval zal vinden. Het kabinet is dan nu weder voltallig om deel te nemen aan het pleglige debat hetwelk heden geopend moest worden. Maar onze beriglgever meldt ons, dat de regering voornemens is te vragen dat dit debat tot Donderdag uitgesteld worde. Wjj beseffen niet regt het nul of de doelmatigheid van dit uitstel. De vergadering heeft al den tijd gehad om hel rapport van den lieer Ventavon grondig tc bestude ren. Het land is ongeduldig over die gedurige vertraging. Daar men er toch eindelijk toe zal moeten komen om de quaestie te beslissen, zou het goed zijn dat dit zoo spoedig mogelijk geschiedde, zoowel met hel oog op het publieke belang als met liet oog op de waardigheid en den zedelijken invloed der vergadering. Bovendien moet, onzes inziens, liet ontslag van den heer de Fourlou vele moeijclijkheden uit den weg ruimen. Door dat ontslag na rijp beraad aan te nemen, heeft de maarschalk Mac Malion ge toond dat hij rekening wist te houden met de publieke opinie, welke zich zoo ondubbelzinnig en zoo nadrukkelijk tegen dien minister verklaard bad. Het bedoelde uitstel is door dc vergadering verleend. Inmiddels zal zij zich met de begrooting voor 1875 bezig houden. In de vergadering van het aardrijkskundig genootschap is medegedeeld dat de nog jeugdige reiziger en natuuronderzoeker Donrnaux-Dupéré in de Sahara-woestijn het leven heeft verloren. Hij werd door eenige personen van den stam der Chamba's vermoord. Een zijner gidsen wordt in deze zaak van verraad verdacht. SPANJE. De proclamatie van den brigade-generaal van don Carlos, gerigt aan den gouverneur van het district Mungnia, waarbij de gevangenneming dei- gijzelaars wordt bevolen, luidt als volgt: "Om de zeerooverijendie de vijandelijke stoombooten bedrijven tegen de arme visscliers aan de kust. die zich niet eens verdedigen, tegen te gaan, en in aanmerking nemende dal zij dc laagste middelen te baat nemen om de vissclierij en daarmede de bron van bestaan van tallooze aan dc kust wonende familien te vernietigen, ge loof ik, dat tegenover zulke schandalen de tijd gekomen is om met allen spoed de krachtigste middelen aan tc wenden den vijand op dien weg van vandalisme te keer te gaan; daarom heb ik besloten als volgt. Zoodra gij dit bevel ontvangt zult gij alle liberalen aan de zeezijde van uw district gevangen nemen; daarvoor zult gij de uoodige versterking aan vragen. Na u aldus van luin persoon tc hebben verzekerd, zult gij buil g deze order voorlezen, en ben te kennen geven, dat deze maatregel voor geschreven wordt door de daden van liet republikeinsche gouvernement. Gij zult hen aanzeggen dat voor elk kanonschot, dat de vijandelijke stoombooten zullen lossen op de weerlooze dorpen, een der gijzelaars, door liet lot aan te wijzen, doodgeschoten zal worden. Voor de verliezen, door de vijande lijke projectielen teweeg gebragt, zult gij eene schadeloosstelling eischen. •verdeeld over de liberale gevangenengij zult de noodige maatregelen nemen om uit te deelen wat noodig is. Voor de nauwgezette opvolging van bo vengemelde voorschriften zult gij mij een nauwkeurig rapport opzenden van de kanonschoten, gelost op de plaatsen in uw district, opdat ik dag en uur voor de executie bepale.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2