ling van een nieuw bewind, heeft een langdurig onderhoud gehad met den heer Weitzel, minister van oorlog. Door den minister van koloniën zijr. de hoofdonderwijzers L. J. Idsinga, L. van Leeuwen en G. Plantema gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor de dienst daar te lande. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In November a. s. en in Maart des volgenden jaars zullen te dezer slede de vercischte examens worden afgenomen van onder-oflicieren voor den rang van tweeden luitenant der infanterie bij het I. leger. In zake de vordering tot teruggave van betaalden hoofdelijken omslag, door den lieer van Lennep legen de gemeente 'sGravenhage, heeft heden de kantonregter, mr. L. G. Greeve, vonnis gewezen. ZE. Achtb. heeft daarbij o. a overwogen, dat de kennisneming dezer zaak geheel en al ligt binnen de grenzen zijner bevoegdheid; dal uit de woorden en de geschie denis van art. 245 der gemeentewet voortvloeit dat er onderscheid gemaakt wordt tusschen hoofdverblijf en verblijf en men maar één hoofdverblijf kan hebben, doch in eene andere gemeente verblijven. De vraag was alleen of de eischer aangetoond heeft te Heemstede en niet te 's Hage hoofd verblijf te hebben, die hij bevestigend beantwoordde. Het mede-ondertee- kencn van een adres aan den gemeenteraad en hel hebben in eene gemeente van een gemeubileerd huis behoefde geen hoofdverblijf aldaar me'de te brengen. Vermits de eischer derhalve de gegrondheid zijner vordering heeft bewezen, werd zij toegewezen, De kantonregter veroordeelde derhalve het gemeentebestuur om aan den eischer terug te betalen eene som van J 40.G7. zijnde 5/12 der onverschuldigd betaalde belasting, met de renten. lu de nabijheid van het strand te Scheveningenop een kleinen af stand van liet groot stedelijk badhuis, ziet men thans geheel voltooid in gothischen stijl opgetrokken de kapel of kerk, ten behoeve van de badgas ten. voor de stichting waarvan ten vorigen jare onder de leiding en door de goede zorgen van d\ J. J. Dermout de vereischte gelden werden bijeen- gebragt. Het is in- en uitwendig een eenvoudig, maar keurig nel gebouw. Gisteren morgen had de inwijding dier kapel plaats. Reeds vroegtijdig werd het gebouw zoo door ingezetenen van de residentie en het zeedorp, als door in het dorp logerende heeren en dames-badgastengevuld. Ten elf ure werd deze eerste dienst door den stichter. d\ Derinout. geopend met de opge- komenen uil te noodigen, als voorzang, psalm 95, vers I en 3, aan te heflèn. Gedurende dezen zang nam 11. M. de koningin met gevolg in de hofloge plaats, waarin reeds van vóór den aanvang der dienst 11. lv. H. prinses Mari anne en ook de Ie Scheveningen verloevende vorstin Zu Salm llorsmar ge zeten waren. Vóór dat de laatste toonen van den voorzang waren weggesmolten, werd door d'. Dermout professor J. J. van Oosterzee, de beroemde kanselredenaar, die de inwijdingsrede houden zou, de kapel binnen- en voor de spreeklessc- naar geleid. In ziin inleidend woord hragt die redenaar hulde ajn den stichter van de kapel, van dat werk der liefde, en aan allen, die hetzij in ruimere of mindere mate tot het wel gelukken van de oprigling hadden bijgedragen. Tot tekst zijner bespreking koos hij den 84'° psalm. De rede naar vond daarin aanleiding om tegen on- of bijgeloof op te komen en aan te toonen hoe voor de meestonlwikkelden de godsdienst dubbel noodig is. Hij wensebte dat de in den tekst te lezen woorden: «een dag in Godes voorhoven doorgebragt is beter dan duizend elders," mogt bewaarheid en niet de meeste ijdelheid zou worden op den voorgrond gesteld; dit was de roeping van den mensch. De rede, die bijna twee uren duurde, werd afgewisseld door een tusschen- zang (Gez. 211). en na het dankgebed werd door de gemeente aangeheven Gezang 96; bij de laatste regelen stonden al de aanwezigen op. H. K. II. prinses Marianne heeft heden middag op IID. buitenverblijf "Rusthof" nabij Voorburg den heer prof. van Oosterzee ontvangen. liet heerlijke, maar warme weder lokte gisteren duizenden naar Sche veningen om de tropische hitte in de stad te ontvlieden en aan het luch tige zeestrand verademing te zoeken. Gedurende den geheelen dag en avond stroomde de menigte derwaarts, liet was in een woord een uitstekende middag en avond, rijk aan afwisseling. Alle etablissementen genoten een druk bezoek en het strand en terras wemelden van menschen. Niettegen staande alle vervoermiddelen, tramwagens, omnibussen, gondels, particuliere en andere rijtuigen, bestond er (och gebrek aan voertuigen. Van het zeebad werd een ruim gebruik gemaaktvooral in den ochtenstond. toen nog een krachtig golfslagje den bader tegemoet kwam Aan de tables d'hötes namen zeer velen deel. voornamelijk aan de open tafel in hel gemeentebadhuis, waar 325 personen aanzaten. it'7ITtëfr' LaM>s<jiK HEIUGTKN. K ai JB JL A ft SS. LONDEN. 19 July. Door het hoogerlmis zijn twee wets-ontwerpen verworpen, waarvan het eerste voorschriften gaf tot waarborging van goede woningen aan pach- I ters. het andere strekte om aan eenige Icrsche sleden dezelfde municipale instellingen te geven, welke de Engelsche steden bezitten. Deze wel was in hel lagerhuis door de regering ondersteund geworden, doch sedert zij in dat huis was aangenomen had de zienswijze der regering, ten gevolge van daartegen uit Ierland zelf geopperde bezwaren, eene verandering ondergaan. I zoodat zij de wet geheel had losgelaten. Donderdag II. is op hel stadhuis piegtig aan sir Henry Bartle Frère, i in een gouden kistje ter waarde van 100 guineas, de vrijheid der City van Londen ter hand gesteld, ter waardering van zijne lange en eervolle loop baan in Iiulie en de uitstekende dienstenaldaar door hem aan den staat bewezengelijk van de belangrijke voordeelcndie voor de zaak der men- j schelijkhcid verkregen zijn door sir Barllc's welgeslaagde zending naar Afrika's Westkust. De eigenaren van de steenkolenmijnen in de graafschappen Fife en Clackmannan hebben bekend gemaakt, dat het daggeld 15 pCt. zal verlaagd worden. FRANKSIJIL ln de officieuse bladen wordt het ter beurze verspreide gerucht beves tigd dat de heer de Fourlou zijn ontslag als minister van binnenlandsche zaken zou hebben gevraagd. In eene Vrijdag gehouden vergadering van den ministerraad had de heer de Fourtou de redenen medegedeeld, welke hem tot die aanvrage hadden geleid; er wordt echter bijgevoegd dat het gevraagde ontslag waarschijnlijk niet zal worden verleend, althans niet voor Maandag, op welken dag de nationale vergadering met de behandeling van het voorstel der commissie van dertigen ecnen aanvang zal maken. Zaturdag hebben daarop al de ministers hunne portefeuilles ter beschik king van den president gesteld. De heer de Broglie wil zich niet met de zamenstelling van een nieuw kabinet inlaten. De onderhandelingen daarover worden nu gevoerd door den heer Decazes. De nationale vergadering heeft met 338 tegen 325 stemmen aangeno men het voorstel van Wolowsky, om de amortisatie der bank met 50 mil- lioen te verlagen. L' Unirers deelt mede dat de nieuwe Lanterne van Rochefort thans te Londen het licht ziet onder den titel van Rochefort Chronique. liet eerste nummer van dit schotschrift is der redactie geworden, verscholen tusschen de vouwen van een tamelijk onschuldig orgaan, the Foresters Journal. Wij beijveren ons, zegt dit blad, dit feit ter kennis te brengen van de beambten, belast met de zorg voor de reinhouding der stad Parijs. Bij eenige aanzienlijke personen te Marseille, als Bonapartisten bekend, hebben huizoekingen plaats gehad, die echter geen ander gevolg hebben ge had, dan dat eenige drukwerken en postzegels met de beeldtenis van Napo leon IV zijn in beslag genomen. DlIITiCKLAN». Naar gemeld wordt heeft hel ministerie besloten zijne maatregelen ten opzigtc van het katholieke Verein ten strengste te handhaven. De minister van justitie heeft last gegeven, streng toe te zien op de agitatie der ultra- montanen. bijzonder op dié in de dagbladen, omdat handelingen in strikt met de wet en zware misdaden daarvan het gevolg zijn. Kallmann is van Kissingen naar Schweinfurt overgebragt en, gelijk reeds gemeld, is de pastoor Haulhaler is op vrije voeten gesteld. Wel is waar was de schijn tegen hem, maar het is gebleken dat hij onschuldig was. Op zijne woonplaats was hij steeds als een rustig, vredelievend man bekend, en nimmer bezigde hij opruijende taal. Wat betreft het tegenhou den der paarden van Bismarck is de volgende opheldering gegeven. Hij stond vooraan en werd van achteren zoodanig opgedrongen, dat hij naar den anderen kant overliep, omdat daar meer ruimte was. Reeds bij den eersten stap riep eene bejaarde vrouw hem toe: "blijf staan! de paarden!" "Och die zullen mij geen kwaad doen!" antwoorde hrj en stapte voort, maar op hetzelfde oogenblik raakte het eene paard hem met den kop bijna tggen het lijf, en daar hij hel toen in zijn schrik met de hand heeft terug gedrongen, heeft men ten onregte gemeend, dat hij dit opzettelijk had ge daan, ten einde Kullmann gelegenheid te geven om goed te mikken. Prins Bismarck heeft dezer dagen meer dan 1000 telegrammen met gelukwensching ontvangen. De zaak van hel wegnemen van de Fransche vlag van den toren van Melz wordt door de Uöln. Zcit. geheel anders voorgesteld dan door andere beriglgevers. Niet een vlagmaar een windwijzer, in den vorm van een vlaggetje, stond op den toren. Deze windwijzer had indertijd de Fransche j kleuren gedragenmaar daar zij lang verbleekt waren en het vlaggetje goed den wind aanwees, hinderde het niemand. Thans echter wordt de kerk op kosten der rijks-regering gerestaureerd, en daar men van meening is. dat de torenspits van een gothisch gebouw niet in een vierkant stuk ijzer, maar in eene kruisbloem moet uitloopeu, heeft men door een der gewone werklieden den windwijzer laten afnemen. O O T - AT 0 I E. BATAVIA. 0 Junij. Den 5'1'0 dezer is de baron Rloet van de Reele van hier naar Atchin vertrokken, met ongeveer 350 man en een aantal inlandschc vrouwen. Volgens den Jarabode is het getrokken geschut, hetwelk uit Atchin naar Batavia was overgezondenvan daar naar Atchin terugvervoerd. De Javabodc meldt, dat bij de regering een lelegraphisch berigt is in gekomen betreffende Edi, inhoudende, dat het noodig wordt geoordeeld, een magt van 100 man troepen, met achterladers gewapend, daarheen te dirigeren. Volgens genoemd blad is aan kolonel Pel last gezonden 100 man uit Atchin naar Edi te zenden. De heer Ronra. gezagvoerder van het stoomschip Patty, varende tus schen Singapore. Penang en de peperhavens, die gedurende negentien jaren handel heeft gedreven met de Atchinezcn, is onlangs hier geweest en, na verscheidene conferenlien met den gouverneur-generaal en den algeineenen secretaris, met een zending naar de peperhavens vertrokken als bemiddelaar. De raad van onderzoek, uitspraak doende in de zaak van kapitein van Baaien. heeft dien officier in zoover vrijgesproken, dat met vier tegen drie stemmen ontkennend geantwoord is op de vraag, of hij al dan niet uit de gelederen behoorde verwijderd te worden. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur 2' kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken J. G. C. Dentzsch; aan den verificateur 4' kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen G. E. van Olden, en aan den 2cn commies op het resid.-bureau te Samarang L. Geesdorp. Ontslagen: op verzoek, eervol, de adjunct-commies bij de post- en telegraafdienst L. ,1. A. de Bitrlet; eervol, de gewezen le

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2