LEIDSCI1E COIR A AT. X°. lf»8. 1S74 DINGSDAG 21 JULIJ. RN N EN LA NDSG11E BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den (iemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.5o 'sjaars. buiten de erpeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. rrn'-t.ymtv.sa LEIDEN, 20 Julij Met ingang ran 1 October 1874 wordt, op nader vast te stellen voor waarden, aan vjjf personen gelegenheid aangeboden, tegen genot eener jaar- lijksche toelage van ƒ1000, zich de noodige bekwaamheden eigen te maken voor de betrekking van Ieeraar in de landbouwkunde voor middelbaar on derwijs. Zij die hel genot dezer toelage verlangen, moeten genoegzaam ontwikkeld zijn om te doen verwachten, dat zij het examen voor de ge vorderde acle van bevoegdheid, na ongeveer twee jaren, met goed gevolg, zullen afleggen. Aan hen, die zich gedurende korter of langer tijd in de landbouwpraklijk hebben bewogen, wordt, bij overigens voldoende geschikt heid, de voorkeur gegeven. Wie vermeent voor zoodanige toelage te kunnen in aanmerking komenmoet vóór 1 Augustus c. k. met vrachtvrije brieven daarvan kennis geven aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den hoogleeraar dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30.50, 6.20 en ƒ3.05 en van 10 en 5 heet. waren de laagste prijzen ƒ6.en ƒ3.—. Bij kon. besluit van 11 Julij is bepaald dat er een postkantoor zal gevestigd worden te Druten. prov. Gelderland. Voorts zal er, volgens kon. besluit van dezelfde dagleekening. gelegenheid bestaan tol het overmaken van geld, door middel van postwissels, tusschen Nederland en Luxemburg doch tot geen hooger bedrag dan van 500 francs en 250 gulden, naarmate de wissels in Luxemburg of iu Nederland betaalbaar zijn. Met zekerheid verneemt men dat ook Nederland zich op het interna tionale congres, in het laatst dezer maand in Brussel te houden, zal laten ■vertegenwoordigen en wel door den generaal-majoor P. G. J. van derSchrieck, kommandant van de I' divisie inlanterie hier te lande. De milicien-verlofgangers der Iigting van 1871, die in de vorige maand in werkelijke dienst zijn opgekomen, zijn wederom in het genot van on bepaald verlof gesteld. De verlofgangers van 1872 zijn tegen 12 Augustus voor de werkelijke dienst opgeroepen. Bij het instructie-bataillon te Kampen zullen nog dit jaar een aantal onder-officieren van de verschillende corpsen des legers worden opgeleid voor 2fn luitenant-kwartiermeester bij het 0. I. leger. Het schroefstoomschip Bandjermassingonder bevel van den luit. ter zee l« kl. E. L. Ehnle, is Vrijdag II. van Texel naar Atchin vertrokken. Bij het dezer dagen te 's Gravenhage gehouden examen voor de be trekking van landmeter 3r kl. bij het kadaster, hebben een voldoend exa men afgelegd de adspiranl-landmeters: A. S. Keurschot, te Leeuwarden; P. J. U. Modderman, te 's Gravenhage; F. G. Stucki, te Sappemecr; P. Sil- levis, te Eindhoven: S. A. Paarwater, te Deventer; J. F. H. Meijer, te Deventer; F. P. M. Baelens, te Gorinchem; C. J. D. van Eek, te 'sGraven hage; D. E. van den Ouweeleii. tc Amsterdam; en E. Verslijnen, te Deventer. De 16 studenten, die zich voor het theologisch examen aan de theo logische school Ie Kampen hebben aangegeven, zijn allen met goed gevolg gepromoveerd. Zalurdag II. is er te Gouda een knaapje van 10 jaar, dat wilde zwem men in de Kleikadc verdronken. In de Krimpenerwaard hebben de bijenhouders hunne korven weder naar Hilversum en omstreken gezonden. Het heerlijke weder en de gun stige toestand der boekweitvelden doet een overvloedig honiggewin verwachten. Te Haarlem heeft Zaturdag en Zondag het tweedaagsche muziekfeest plaats gehad. De ontvangst der zangers was luisterrijk. De leden der deel nemende liedertafels, als van: Amphion van Rotterdam, Amstels Mannenkoor van Amsterdam, Caecilia van 'sGravenhage en Euterpe van Amsterdam, werden door de feestgevende liedertale! Zang en Vriendschap aan hel station opgewacht en begaven zich in oplogtmet banieren en opgeluisterd door de muziek van het 3d' reg. huzaren naar het feestlocaal in de sociëteit «Vereeniging". Nadat hun aldaar een welkomstgroet, gecomponeerd door den feestdirecteur W. H. C. Schmölling, was toegezongen, hield de bescherm heer mr. E. A. Jordens, burgemeester, eene toespraak en heette de zangers hartelijk welkom. Daarop werd de eerewijn aamreboden. Door wijlen mej. A. Spaander, wed. J. Warmenhuizenonlangs te Heets overleden, is een legaat, groot ƒ1600, besproken aan het fonds dei- hervormde diaconie en een legaat van gelijk bedrag aan het fonds der her vormde kerk aldaar. -- De Russische eereprijs van generaal Yasikoff, voor den leerling der Zaandamsche hoogere burgerschool, die onder de gunstigste omstandigheden het eindexamen zal afgelegd hebben, is dit jaar toegekend aan den leerling H. F. A. Sasse. Te Arnhem is Vrijdagavond de zoon van een geacht ingezeten met baden in de rivier den Rijn, ter hoogte van de zandplaat, tegenover den Westervoortschen dijk, verdronken. De kleederen van den verongelukte werden bij de ouders tehHis gebragt. Het lijk is niet gevonden. Reeds gcruimen lijd, meldt het Bil., had mer. pogingen aangewend, om de eilanden in de Noordzee door een geregelde stoomhooldienst met den vasten wal te verbinden. Maandag 11. werd door den heer Schol de boot "Atchin" in de vaart gebragt, welke boot, des morgens de haven van Terschelling verlatende, de Vlieree aandoet en dan doorstoomt naar liarlin- gen, waar zij blijft wachten op de passagiers, die met de stoomboot van Amsterdam komen. De boot werd bij hare aankomst met luid gejuich en het uitsteken der vlaggen begroet; hetwelk niet te verwonderen is, daar zij in eene lang gevoelde behoefte voorziet, want niettegenstaande den moed en den ijver van den wakkeren poslschipper van Terschelling op Harliugen gebeurde het toch meestal, dat reizigers, die na 1 a 2 uur des middags in laatstgenoemd plaatsje aankwamen, daar moesten wachten tol den volgenden dag, eer zij konden oversteken. Te Beekbergen, bij Apeldoorn, zijn vijf huizen afgebrand. Men zegt dat de brand iu een schuurtje is aangekomen, en door de sterke droogte spoedig voedsel vond. Uit Zwolle meldt men dat H. M. de koningin Maandag morgen omstreeks half ell ure aldaar is aangekomen. H. M. werd aan het station door den commissaris des konings en diens gemalinbenevens den burgemeester, ver welkomd. Een eerewacht van 15 personen, gecommandeerd door mr. Eek hout, vergezelde 11. M.. bij haar bezoek aan het hervormd weeshuis, het R. K. liefdegesticht en op een rijiocr naar het prachtige buiten van mevrouw douairière Backer, langs de Willemsvaart naar de schutsluis te Katerveer en het Nieuwe Werk. In het herv. weeshuis werd H. M. verwelkomd door den vice-president, den heer G. J. Wispelwey, en door het jongste wees meisje met een bouquet vereerd. Iu het 11. K. liefdegesticht werd 11. M. verwelkomd door den president, den heer G. Roelofs. De kinderen der school zongen toepasselijke liederen. Het dochtertje van dr. J. E. P. Schaepman reciteerde een vers en door drie meisjes werden 11. M. bouquctlen aangeboden. Om 1 uur reed 11. M. per exlralrein naar Kampen. Aldaar werd H. M. aan het station door het col- legie van burg. en wetli. ontvangen en liet het stedelijk muziekcorps zich hooren. Na een welkomsgroetdoor den burgemeester uitgesproken, reed 11. ML, begeleid door een eerewacht te paard, voorafgegaan door een rijtuig waarin het dagelijksch bestuur was gezeten, stadwaarts en begroette aldaar op het fraai versierde balkon van het raadhuis de menigte, die door uit bundig gejoel en hoera's lucht gaf aan hare opgetogenheid. Vervolgens be zocht II. M. de hervormde en de katholieke kerk, deed een rijtoer door de wandeldreven en vertrok ten 3 uur per extra-trein naar Zwolle. Na het maken van een rijtoertje langs het oostelijk gedeelte der stad gebruikte H. M. het diner bij den commissaris des konings en verliet ten 6 ure de stad. Zwolle en Kampen waren met vlaggen en ecrepoorten feesteljjk versierd. Te Middelburg kwam Vrijdag binnen de monitor Krokodil, üp de reis van Willemstad derwaarts had een leerling-machinist het ongeluk tus schen de machine te gerakenwaardoor hij zwaar gewond werd: hij is on middellijk naar het hospitaal vervoerd. •s GRAVENHAGE. 20 Julij, H. M. de koningin is cergister, Zaturdag avond, na eene afwezigheid van vier weken, alhier met gevolg teruggekeerd, het laatst komende uit Zwolle. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft de vorstin aan het station op gewacht en verwelkomd, terwijl daar ter plaatse nog ter ontvangst aan wezig waren 11'. M8. grootmeester graaf van Randwijck, HD8. kamerheeren W. F. baron van Reede van Ondshoorn en baron Taets van Amerongen van Natewisch. voorts de heer commissaris des konings in deze provincie, de burgemeester en de bevelhebber in de 1' militaire afdeeling. De heer Heemskerk Azn, die door Z. M, belast is met de zamenstel-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1