Heilanstalten. Alles wat slrekken kan lot liet schenken van gemak en comfort, met goede geneeskundige-behandeling, zal in.dit plan worden opge nomen. De heer dr. Mess uit Scheveningen heeft, naar men verneemt, wel willend zijne medewerking toegezegd. De uitwerking en voorloopige leiding van deze voor onze gemeente zoo wenschelijke zaak is door Z. K. H. opge dragen aan den heer M. Pleytete Baarn. Te Loenen op de Yefliwe overleed in de vorige week een 20-jarig meisje. Volgens de /V. Zul pk. C. is aan dat overlijden de volgende treurige geschiedenis verbonden: Zij diende als meid bij mej. de wed. VV. te Drum men en was om haar oppassen zeer beminddoch kreeg voor een paar weken koorts, zoodat mej. VV. haar onder geleide der werkvrouw per rjjluig naar haren nog al welgeslelden vader te Loenen zond; het schijnt, dat haar vader en stiefmoeder haar noode zagen komen en haar den volgenden morgen weder weggejaagd hebben; een ziekelijke broeder heeft haar naar Drummen geleiddoch onderweg schijnt de koorts haar versland beneveld te hebben «lal zij niet wist wat zij deed. Zij is ten minste haar broeder ontloopen en in de struiken gekropen, zoodat haar broeder en anderen, die zich bij hem voegden, haar niet konden vinden. Den volgenden dag heeft men het zoeken voortgezet, doch zonder beter gevolg; den derden dag heeft men haar eindelijk geheel uitgeput en doodelijk ziek gevondenzoodat zij twee gehcele dagen en nachten buiten gelegen heeft; hierop heeft men haar naar haren broeder gebragt, waar zij na een zorgvuldige verpleging van 11 dagen over leden is. Door curatoren der Latijnsche school te Arnhem zijn ter benoeming van een rector bij die school aan den gemeenteraad voorgedragen de hh. dr. F. H. It. von Hoff, docent aan het gymnasium te Zutphen. en dr. D. Burger, rector der Latijnsche school te Amersfoort. Te Kampen zijn vele toebereidselen gemaakt om H. M.. de koningin morgen luisterrijk te ontvangen. Eene eerepoort is opgerigt aan de noord zijde van het stadhuis; de spoorwegrails zullen verlegd worden, zoodat H. M. aan het fraai versierde lokaal der buiten-societeit uit den trein zal kunnen slappen. Voorts is het plan, dat 11. M. de om haren schoonen bouw stijl beroemde Boven- of St. Nicolaas-kerk zal bezoeken en ook de Buiten kerk en het oude stadhuis, waar vele oudheden bewaard worden, in oogen- schouw zal nemen. Een milicien-verlofganger, die zich bij gelegenheid van de jaarlijksche inspectie, in de vorige maand te Oss gehouden, bad schuldig gemaakt aan het in dronkenschap mishandelen van eenen burger en het inslaan van glas ruiten. is door den krijgsraad te 's B >sch veroordeeld tot drie weken celstraf en lot twee dagen detentie. Naar men uit Middelburg meldt heeft de justitie zich naar de gemeente Serooskerke begeven, om onderzoek le doen naar de oorzaak van een aldaar plaats gehad hebbenden brand. Er schijnen zware verdenkingen te zijn ge rezen tegen den bewoner van het perceel, bij wien de brand is uitgebroken; het vorige jaar is bij denzelfden persoon eveneens eene schuur door brand vernield. Dingsdag 11. is van Sas van Geut gevankelijk naar Goes overgebragt de heer A. A. V., notaris aldaar. 's GRAVEN11AGE17 Juljj. In de zitting van de provinciale staten van heden was aan de orde het begrootings-ontwerp van kosten voor het prov. bestuur van Zuidholland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1875, geraamd op ƒ82637. Dit werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven voor 1875. Na eenige discussie over enkele onderdeelen is die begrooting mede goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf ad ƒ1.032,834.36. Bij afd. II van hoofdst. Vlll (subsidien ten behoeve van het onderwijs) werd bij accla matie eene motie aangenomen van den heer Vlielander Hein, overgenomen door den heer llubrecht, lid. van ged. staten, waarbij de wensch wordt uitgedrukt dat ged. staten telken jarc een gemotiveerd voorstel zullen indie nen omtrent hel wenschelijke van hel verlengen dier subsidièn op de prov. begrooting uitgetrokken. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van gedep. staten lot hel verlecnen van een subsidie van hoogstens 300,000 voor den eventuele» aanleg der haven te Scheveningen, met welk voorstel de meerderheid der commissie, van onderzoek zich vereenigt. De heer Hoogendijk verklaarde zich op verschillende gronden tegen het verlcenen vaneen subsidie. Hij trachtte aan le tooncn dat de Scheveningschc visscherij door zulk een haven niet wordt gebaat en er onverschillig voor is. Spr. gelooft dat aan de waardigheid van de residentie zal worden tekort gedaan als zij ten gevolge der haven tot eene koopstad zal worden gemaakt. De heer Droogleever Forluyn wederlegde de bezwaren van den heer Hoo gendijk. Hjj wijst op het gunstig gevoelen vroeger door het collegie voor de zeevisscherijeu aan den minister van binnenlamlsche zaken breedvoerig ontwikkeld, waarin Z. Exc' belangstelling voor een haven wordt ingeroe pen die op de toekomst der visscherij een overwegenden invloed zal uitoefenen. De heer Gevers Deynoot herinnerde de geschiedenis van het plan tot aan leg van de haven te Scheveningen en hetgeen daarover geschreven is in brochures, alsmede aan de behandeling dezer zaak in het collegie van burg. en weth. en den gemeenteraad van 's Hage, die ten laatste, op voor waarde dat de haven ten zuiden van Scheveningen zou worden aangelegd, een subsidie heelt toegezegd. Den llaag verlangt een haven ook voor de stoompakketvaart en voor de communicatie met het buitenland, vooral Engeland en Noord-Duitschland. De heer Buys herinnerde aan de omstandigheid dat de heer Hoogendijk, die zich thans tegen den aanleg eener haven te Scheveningen verklaart, vroeger met warmte heeft gestreden voor de haven tc Middelbands en dit geelt spr. aanleiding tot de vraag of een dergelijke inrigting te Schevenin gen niet van grooter belang is. Hij wijst verder op den aandrang van het collegie voor de zecvisscherijcn tot aanleg van die haven, welk wettig or gaan der visscherij dan ook geene gelegenheid heeft, laten voorbijgaan om telkens het belang daarvan in het licht te stellen op op de totstandkoming aan te dringen. De heer Hoogendijk betoogt nader met klem dat er geen enkel belang voor de kust is gelegen in een haven tc Scheveningen. Niemand meer het woord vragende, wordt het voorstel van gedep. staten, ondersteund door de meerderheid der commissie, aangenomen met 46 tegen 19 stemmen. De behandeling der voordragt tot wijziging van het reglement van orde is tot de najaars-vergadering uitgesteld. De voorjaars-vergadering werd vervolgens in naam des konings gesloten. Omtrent de inhechtenisneming van de van kindermoord verdachte vrouw alhier meldt het fad..- Werkelijk heeft de jonge vrouw juist een maand geleden een kind het leven geschonken, dat eenige dagen later zorgvuldig in een mandje gepakt uit het water aan de Nieuwe Haven werd opgehaald. Zjj zou de pasgeborene in het water hebben geworpen, zonder daarvan iets aan iemand te hebben medegedeeld en den volgenden dag vertoonde zij zich in de buurt, alsof er niets ware gebeurd. De misdaad bleef nog tot jl. Dings dag namiddags onder den sluijer des geheims, maar kwam daarna aan het licht bij gelegenheid van een twist. Onder de buren, die de twistenden had den aangeboord, bevond zich een politiebeambte, die zich herinnerde dat eenige weken te voren een kinderlijkje in de nabijheid was opgehaald. Van hetgeen hij had vernomen gaf hij kennis aan den commissaris van politie, den heer WHlffers. die dadelijk de zaak verder onderzocht. De vrouw moet, naar men zegt, reeds tot een volledige bekentenis gekomen zijn. KlllTKISLVM>SKI1K BKIWI'. KIN KNGELA1VB. LONDEN. 16 Juljj. In hel lagerhuis zal het lid Welby een interpellatie rigten tot den minister van binnenlandsche zakennaar aanleiding van het treurig einde van den //vliegenden man", en vragen of de minister voornemens is stappen te doen om zulke gevaarlijke vertooningen voor het vervolg te voorkomen. De Daily Telegraph en na haar vele Engelsche en Europesche couran ten hebben het publick beziggehouden met het verhaal van een prijsgevecht. dat dezer dagen te Hanley tusschen een dwerg en een bulhoud zou zijn ge leverd. Officieel is vanwege den mayor van Hanly aan den Engelschen minister van binnenlandsche zaken geschreven, dat een volledig onderzoek is ingesteld, maar niet geleid heeft tot de ontdekking van iels, dat hetver- haal bevestigen kan. Van elders wordt medegedeeld, dat vóór 50 jaren iels van den bedoelden aard zou hebben plaats gehad. De in Chicago door den brand aangerigte schade wordt op 4 millioen dollars geschat, waarvan 2% millioen geassureerd zijn. fRAVKRU li. Het ontwerp van de commissie van dertigen, dat Maandag aanst. in de nationale vergadering, vóór het voorstel-Pe'rier, in behandeling zal ko- Imen. beval de volgende bepalingen: 1. De titel van president der republiek, dien verscheidene leden door een anderen wilden vervangen zien, blijft be houden. 2. Mac Mahon is alleen wegens daden van hoog verraad verant woordelijk. 3. De ministers zijn verantwoordelijk. 4. Het wetgevend gezag berust bij twee kamers. 5. De wijze van zamenstelling van den senaat wordt geregeld bij een wet houdende tevens omschrijving van hare bevoegdheid. 6. Alléén de president der republiek beeft het regt de kamer van afgevaar digden te ontbinden. 7. Bij ontbinding worden de nieuwe verkiezingen bin nen zes maanden uitgeschreven. 8. Mogt binnen de 7 jaren het bestuur aan een anderen persoon moeten overgedragen wordendan komen de twee kamers in een vcreenigde zitting bijeen om deze zaak le regelen. 9". Gedu rende de 7 jaren van Mac Mahons bestuur kunnen de constitutionele wet ten niet gewijzigd werden dan op zijn voorstel. In het Journ. des Héb. wordt betoogd dat geen der drie na de ver werping van het amendement .loubert bij dc nationale vergadering aanhangig gebleven financiële voorstellen in staat zal zijn het op het dienstjaar 1874 reeds bestaande tekort te dekken. Dat tekort wordt door het blad begroot op 60 a 65 millioen. zelfs al neemt men aan dat dc door misgewas en eene financiële crisis teweeg gebragte vermindering in de opbrengst der belastingen in de tweede liellt van het loopende jaar zal verdwijnen. VVierd het voor stel van den minister Magne nu aangenomen, dan zou er van dit tekort hoogstens eene som van 17 a 18 millioen worden gedekt; de vermindering van de amortisatie aan de bank van Frankrijk zou, vermits er reeds 160 van de overeen gekomen 200 millioen zijn afbetaald, hoogstens 40 millioen leveren; liet voorstel van den heer Gouin betreffende het disconteren van de van de spoorwegmaatschappijen terug te ontvangen sommen, hetwelk door den heer Pouyer Quertier in de zitting van Dingsdag verdedigd werd. zou voor 1874 slechts 30 a 35 millioen opleveren. Tegen het denkbeeld van den heer Gouin bestaat echter groot bezwaar, vermits het op de bloote onderstelling berust dat het verkeer op de spoorwegen iu 1885 tot zulk eene hoogte zal geklommen zijn, dat er niet alleen geene betalingen voor rentegarantie van den slaat meer zullen noodig zijn, maar zelfs de teruggave der uit dien hoofde gedane voorschotten een aanvang zal kunnen nemen, en het zeer gewaagd schijnt zulk eene onderstelling, welke even ligt tot teleurstelling kan leiden als zij kan bevestigd worden, tot den grondslag te maken eener financiële operatie, waarvan het evenwigt tusschen de inkom sten en uitgaven en het crediet van den staat afhangen. Het blad zou gunstig gestemd zijn voor het voorstel van den minister, doch de omstandig heden maken de aaneming daarvan niet raadzaam; in tijden van welvaart en bloei is verhooging der belastingen het meest natuurlijke en het beste middel om 's lands inkomsten te verbeteren, doch bij den tegenwoordigen toestand van Frankrijk zou dit middel slechts tot teleurstellingen leiden. De slotsom van bel betoog is, dal vermindering der amortisatie aan de bank,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2