te Laag Soeren overledenis aan de diaconiekas der vereenigde doopsge zinde gemeente te Haarlem besproken een legaat, groot ƒ4000 nominaal, 2 H pCl. nat. schuld. Onder de vreemdelingen en bezoekers, die dezer dagen den Domtoren j te Utrecht beklommen, behoorde ook zekere C. Fonds, uit Zaandam. De man, die 53 jaar telde, was aan beide beenen verlamd en beklom de 365 trappgn met zijne krukken; een togt die 2 uren duurde. Zaturdagavond had de sergeant A. J. S.van de 4de comp. l,te batt. van het 74< reg. infant, te Nijmegen in garnizoen, bet ongeluk terwijl hij zich, in de rivier de Waal, bij een zandplaat even boven de stad baadde, jammerlijk het leven te verliezen. Een zijner vrienden, die hem vergezelde, j kon hem. hoe goed zwemmer ook, met inspanning van al zijne krachten, niet redden. Door de aanhoudende droogte zijn de weilanden in Friesland ver schroeid, zoodat er weinig of geen voedsel voor het vee meer te vinden is. Ilier en daar wordt het vee met brood en hooi in de weide gevoederd. Te Breda bad Donderdag II. een treurig ongeluk plaats. In eene che mische wasscherij bad eene ontploffing van naphta plaats, waardoor brand ontstond, die spoedig werd gebluscht. De eigenaar en zijne vrouw hadden echter zulke hevige brandwonden bekomen, dat de laatstgenoemde reeds I Zaturdag is overleden. Ook de man verkeert in zorgvollen toestand. --De gemeenteraed van Middelburg heeft met 13 tegen 4 stemmen het verzoek ingewilligd van de lib. van Zeylen en Decker, uit Rotterdam, om een droogdok te bouwen, met subsidie van ƒ50000. Op het vernemen van dit beslnit is overal in de stad de vlag uitgestoken. In Limburg heeft voortdurend de sluikerij van gedistilleerd op groote schaal plaats. Dezer dagen hebben de marechaussees, te Gennep gestalion- neerd, een smokkelaar betrapt, die 12 liter gedistilleerd trachtte in te voe ren. Bij eene daarop gevolgde huiszoeking vonden de ambtenaren en maréchaussees in de woning van den smokkelaar niet minder dan 102 liter Pruissische jenever en likeuren. Aan de ambtenaren van de velddienst ge lukte hel, iu den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl.op eene bende van niet minder dan 8 personen, eene hoeveelheid van 40 liter spiritus en gedistil leerd aan te halen. Twee der sluikers vielen in banden der ambtenaren; de overigen wisten door de vlugt te ontkomen. 's GRAVEN1IAGE 14 Julij. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan A. F. j Tienpont, te Amsterdam, wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit vail 22 Sept. 1855, alsmede een LONDEN. 13 Julpj. Zaturdag 11. is liet standbeeld van den staatsman lord Derby, dat in Parliament-square, voor het gebouw der volksvertegenwoordigers, is opge- rigt, onthuld geworden. Liberalen en conservatieven woonden de pleg- tigheid bij. Disraeli voerde daarbij liet woord. Hel standbeeld is van brons en tien voel hoog. Het is van de hand van den beeldhouwer Noble en de gelijkenis wordt zeer geroemd. Een bronzen krans van eikenloof en eikels is om het voetstuk geslingerd. In de dagbladen van Rio Janeiro wordt het antwoord openbaar ge maakt, hetwelk de Braziliaansche minister van buitenlandsclie zaken gege ven heeft op eene nota van den Pauselijken nuntius, mgr. Sanguigni, waarbij deze tegen de veroordeeling der bisschoppen van Para en ülinda geprotesteerd had. In dat antwoord zegt de minister; /'De bewoordingen van het protest alleen zijn voldoende om aan te loonen hoe het antwoord der keiz. regering moet uitvallen. Ik formuleer het in weinige woor den, niet als of het der regering moeijelijk zou vallen staande te houden wat Uwe Exc. loochent, maar omdat ik in geene discussie over deze aan gelegenheid met onbevoegden wil treden. De vierschaar, welke den ccrwaar- digen bisschop van Olinda veroordeeld heeft, en op het punt is van vonnis over den bisschop van Para te vellen, is het hoogste rijksgeregtshof, het welk naar onze wetgeving competent isen deze bevoegdheid hangt niet af van bet gevoelen van eenige buitenlandschc autoriteit, welke ook. Uwe Exc. gelieve mij alzoo te vergunnen dat ik hel protest van den apostoli- schen internuntius voor onbetamelijk en nietig verklare, hetwelk als zoo danig geenerlei gevolg kan hebben." FRANKRIJK, In de nationale vergadering is de zitting van Vrijdag en een groot deel van die van Zaturdag ingenomen door de algemeenc beraadslagingen over de voorstellen lol dekking van bet tekort op het budget voor 1875. Drie voorstellen kwamen iu behandeling: vooreerst dat van den minister Magne, tot verhooging van alle indirecte belastingen met eene halve opcent, waarover de budget-commissie een ongunstig verslag had uitgebragt; ten tweede het voorstel van den heer Wolowski, waarbij de schuld aan de bank in grootboek-schuld werd geconverteerd; ten derde een naar aanleiding van deze twee voorstellen door de budget-commissie opgemaakt voorstel, iuidende als volgt: //De minister van financiën wordt uitgenoodigd met de bank van Frankrijk te onderhandelen over de vermindering van de jaarlijksche aflossing tot eene soin, die niet minder dan 150 millioen francs bedragen mag. en welke zal worden betaald tot dat de gansche schuld aan de bank zal afbetaald zijn." De voortzetting der beraadslagingen werd op Maandag bepaald. In hel Journ. off. is afgekondigd de wet betrekkelijk de kiesbevoegd heid voor de verkiezing der gemeenteraden. Tot de schorsing van de Figaro heeft aanleiding gegeven een heftig artikel van zekeren Sainl-Genest, waarin Mac Malioti lot de dictatuur ge dreven en de nationale vergadering met beleedigingen overladen wordt. Hij schrijft o. a.Zoo gij aan eene andere nationale vergadering uw constitue rende mggt zult willen overdragen, zullen wij u niet gehoorzamen. De man. die u zal gehoorzamen, is een oproerling. De magt van den maar schalk is builen uw bereiken gij kunt haar trouwens niet aanraken, want liet geheele leger verdedigt haar. Daar de maarschalk door tl liet hoofd van den slaat gemaakt is, kent het leger slechts hem, volgt bet leger slechts® hem, gehoorzaamt het leger slechts hem. Want het leger heeft een afschrik I van de oproerlingen van het parlementarisme en zal tegen allen den soldaat j verdedigenwien gjj de oppermagt geschonken hebt. En zoo in een oogen- blik van opwinding de aanvoerders der partijen terug wilden komen op hetgeen zij onherroepelijk besloten hebben, dan zal de eerbied, dien bet leger u toedraagt, bet nopen, ben te dwingen uw eigen werk te eerbie digen. De schrijver is een gewezen officier, die zijnen waren naam verbergt. Naar men verneemt heeft de prefect van het depart, der Beneden-Pyre- neën den verkoop op straat toegestaan van een dagblad, dat onbewimpeld de zaak der Carlislen verdedigt. Naar aanleiding van de aanstaande tentoonstelling der ingekomen plan nen voor den bouw der groote cathedraal op den heuvel van Montoiartre te Parijs, deelt le Siècle mede dat die kerk wel niet zonder een zeer aan zienlijk subsidie van wege het rijk zal kunnen gebouwd worden. Toen de aartsbisschop van Parijs daartoe het eerste denkbeeld opperde en de indie ning van eene onteigeningswet bij de regering verzocht, verklaarde bij volgens het genoemde blad, dat, vermits de kosten van het groote werk op zeven millioen fr, te schatten waren, en die som door vrijwillige bijdra gen der geloovigen zou worden bijeengebragt, er van geene geldelijke onder steuning van den staat sprake zou kunnen zijn. Het is thans echter uit de verschillende plannen gebleken dat het geheele kerkgebouw onmogelijk geheel in gereedheid zal gebragl kunnen worden voor minder dan vijftien millioen fr.terwijl van den anderen kant de vrijwillige bijdragen der ge loovigen, in plaats van zeven, slechts even derdehalf millioen beloopen. Vol gens le Siècle zal er niettemin met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt, omdat men berekent dat de regering, later tegenover een voldon gen feit geplaatst, de betaling der kosten niet zal durven weigeren. De heer Hardy, hoogleeraar in de geneeskunde te Parijs, die onlangs in een brief in den Vniters is beschuldigd van op een zieke een uoode- looze en hoogst gevaarlijke operatie te hebben ondernomen, werd dezer dagen, toen hij de collegiezaal binnentrad, door de studenten, bij wijze van demonstratie tegen die beschuldiging, met aanhoudende toejuichingen ont vangen. 9PANJE. De generaal Zabala schijnt een ander operatie-plan te willen volgen dan zijn voorganger. In plaats van Estella te naderen en zijne linie aan de eene zijde in de rigting van Tafalla en aan de andere zijde in die van Pampelona uit te breiden, trekt hij zijne troepen in de nabijheid van Lo- grono, in het Ebro-dal, bjjeen. Het;garnizoen van Bilbao is versterkt ge worden. Uit Hendaye wordt van de Carlistische zijde berigt, dat door een Engelsch vaartuig te Berneo, in Biscaye, 25 stuks stalen geschut en 200 loflelijk getuigschrift. De 2' luit. W. F. 11. S. Petier, van bel 3e reg. infanterie, is overge plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indiè. De officier van gezondheid 2e kl. S. F. Kruyt wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van den monitor Tijgergeplaatst aan. boord van het wachtschip te Willemsoord, en de officier van gezondheid 1* kl.' B. H. Thomson wordt geplaatst aan boord van eerstgenoemden bodem. 11. M. de koningin yal aanstaanden Zaturdag des avonds van HD' reis naar Marienbad, en na Overijssel le hebben bezochtin deze residentie terug- i keeren. Daags daarna hoopt 11. M. de inwijding van de thans voltooide kapel voor de badgasten te Scheveningen door d'. van Oosterzee met hare tegenwoordigheid te vereeren. In de zitting van de provinciale staten van lieden is nog benoemd tot hoofdingenieur van den provincialen waterstaat de heer John van der Vcgt, ingenieur 1' klasse bij rijks waterstaat te Briellc, met 54 van de 74 stem men. Vervolgens werden al de aan de orde zijnde rapporten afgedaan en de conclusicii daarvan aangenomen. Vrijdag zal de begrooting behandeld worden. In de gisteren gehouden vergadering van den geneeskundigen raad alhier is o. a. eenige woordenwisseling gevoerd over gevallen van cliolera- asialica, die in het verslag der mededeelingen van den heer inspecteur als twjjfelachlig zijn vermeld. Dat twijfelachtige is nader door den inspecteur toegelicht uit liet oogpunt der velerhande gevallen, waarin niet alleen de huisgenooten van den overledene, maar zelfs geneeskundigen in dwaling en in onzekerheid daaromtrent kunnen verkeeren. Ook bet feit in datzelfde verslag geconstateerd, dat bij 348 sterfgevallen, waarvan 112 te Gouda, werd opgegeven dat de overledene niet door cenen geneeskundige was be- handeldgaf lot bespreking aanleiding, in verband tot de vraag, of daar omtrent ook eene laakbare onverschilligheid bij de overblijvenden zou in het spel zijn, inzonderheid tegenover jonge kinderen en oude lieden, en daarbij de gewone meening: er was toch niets aan te doen; dan wel of er andere beweegredenen toe leidden. Verschillende omstandigheden zijn met het oog daarop bijgebragt, als daar zijn o. a. bet al of niet lid zijn van ziekenbussen, de al of niet werkelijke inroeping der hulp van geneeskundi gen. of liet te laat inroepen dier hulp. bet al of niet misbruik van die fondsen, de al of niet geneigdheid van gcneeshccreii om de ziekte te om schrijven enz. Over de gevallen, waarin zich cholerine had voorgedaan, was de vraag gedaan of het niet wenschelijk was eene vervolging in te stellen ter zake van niet-opgave daarvan welke vraag door den inspecteur ontkennend werd beantwoord. Maar vooral bad deze bedenking, dewijl zich die gevallen in andere provinciën zouden hebben voorgedaan, daaromtrent wcnschen of wenken aan andere geneeskundige raden kenbaar te maken. hüitkinlaiMISCIIK IJKHMMIKW™ ËNGEUANB.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2