IUJITKM.AiMISCME BKItlGTEfN. "liet Metalen Kruis" te dezer stede hunne jaarltjksche bijeenkomst gehouden. Tusschen 9 en 10 ure kwamen de deelnemenden aan hel feest nil de hoven- genoemde plaatsen met ontplooide banieren alhier aan en werden aan het sLation van den Ilollandsehen spoorweg opgewacht en broederlijk verwel komd door de afdeeling 'sHage, alsmede begroet door de hoornniuziek der jagers. In oplogt Irok men door de Wagenstraten, Spuistraat, Lange Pooten over het Plein naar den Iloogduitschen schouwburg, de plaats van zamen- komst. Van hier nam later de eigenlijke togt door de stad een aanvang. Van de Korte Houtstraat op het Plein gekomen, schaarde men zich om het standbeeld van Willem den Eerste, den grondlegger onzer onafhankelijkheid, en werden de volksliederen gespeeld. Op het buitenhof werd bij het stand beeld meer bijzonder hulde gebragt aan de nagedachtenis van Neêrlands tweeden koning. Van de zijde der Metalen Kruisridders gaven zich de vaderlandsche gevoelens lucht in hartelijke toespraken. Eveneens werd stand gehouden voor de paleizen van Z. M. den koning en de prinsen en werd daar door de muziek het volkslied ten gehoore gebragt. Op het Plein 1813 gekomen werd hel monument, aan de bevrijding van Nederland gewijdom ringd en werden daar eveneens toespraken gewisseld, gelijk mede het geval was voor de woning van onzen burgervader, jh'. mr. Gevers Deynoot. die niet naliet deze te beantwoorden met de uiting van zijne sympathie jegens de strijders voor het vaderland. Na nog even geloefd te hebben voor de woningen van eeltige militaire autoriteiten, was de laatste hulde weggelegd voor wijlen den hertog Bernard van Saxen-Weimar, die in de harten van tie Nederlanders blijft voortleven, en wiens monument in het Voorhout prijkt. In de zaal in de Houtstraat teruggekeerd werd de stoet ontbonden en bleef men hier nog eenige uren gezellig bijeen. In de H. Nbode, leest men: Over den dubbelen moord van December 1872 werd in de laatste dagen weder veel gesproken. Eerst verhaalde men, dat de commissaris van policie Beukman tot nieuwe, splinternieuwe ont dekkingen was gekomen. Later, toen die ontdekkingen werden ge noemd, hoorde men, dat één voorwerp, hetwelk in het bezit van mevrouw v. d. K. zou zijn geweest, thans in handen was gezien van een naaste bloedverwant vail B. en dat die bloedverwant erkend zou hebben, dat zij het van B. gekregen had. Bij diezelfde gelegenheid of misschien eenige da gen later, toen zij over de herkomst van het voorwerp werd ondervraagd, schijnt de vrouw te kennen te hebben gegeven, dat B. het moet zijn ge weest. die de daad gepleegd heeft en dat zij bebloede kleëren had uitgewas- sclien Jammer dat die mededeeling eerst na een tijdsverloop van bijna 20 maanden geschiedde, ofschoon de mededeelster meermalen ruimschoots in de gelegenheid moet zijn geweest de policie op de hoogte te stellen. Dat inlus- schen aan de verklaringen van de meeste personen, dio in deze moordzaak als getuigen zijn gelio rd, weinig geloof mogt worden geschonken, is, be halve dat de zaak van den beginne af aan verkeerd op touw schijnt te zijn gezet, zeker een der oorzaken, dat men niet verder gevorderd is;"waarbij nog zou kunnen worden gevoegd, dal men zich weieens heeft uitgelaten, dat een zeker persoon (zich thans buiten Europa bevindende), aan wien vertrouwen schijnt geschonken te zijn, wien men althans niet mistrouwd heeft, meer van de zaak moet geweien hebbendan hij den commissaris van policie, "et pour cause", mededeelde. Wie weet of deze den buit niet mede genomen en de personen, die hij in het werk had gesteld, bestolen, ja hen misschien hun loon nog wel onthouden heeft? Wie weet ook of. als er geen 30 uren verloopen waren vóór dat men het sterfhuis is binnengetreden, al de schuldigen hun geregte straf al niet ondergingen? Gisteren namiddag teu 6 ure heeft bij de geschutgieterij op het Smids water bijna een groot ongeluk met den tramwagendie van het badhuis te Scheveningen langs den nieuwen weg kwam rijden, plaats gehad. In den bogt uit het spoor geraakt, trokken de paarden den wagen nog een eind voort en stortten van den steilen kant in de gracht, terwijl er weinig aan ontbrak of de -wagen, waarin eenige personen zalen, die zich nog intijds door uitspringen reddenhad hetzelfde lot ondergaandaar hij reeds bijna een nieter over den kaaimuur helde. Met veel inspanning heelt men de paarden, die geen letsel bekomen hebben, op het drooge gebragt. ENGELAND. LONDEN 12 Juljj. In de zitting van het hoogerhtiis van Donderdag heeft lord Carnarvon op eene vraag van lord Canterbury medegedeeld, dat de rapporten van den kommandaut van het Zuidzee-eskader en den consul te Fidji over de aan vaarding van hel protectoraat over dat rijk, nog niet aan het huis konden worden overgelegdvermits die quaestie nog niet rijp voor de openbare be handeling was te achten. Verder had in dezelfde zitting de tweede behan deling plaats van de wet tot bescherming van het leven en de gezondheid van kinderen en vrouwen, die in werkplaatsen of fabrieken aan het werk worden gesteld. De lord-mayor der hoofdstad heeft van den keizer van Rusland eene som van 1000 ontvangen, ten behoeve der armen. De Engelsche bank heelt hel publiek' gewaarschuwd tegen valsche banknoten van 5 gedagteekend 4 Maart 1874 en gemerkt I). 48. -• De luchtreiziger de Groof, die zica »dc vliegende man" noemde, en die reeds in Belgie proeven heeft willen geven van zijne kunst in het vliegen, die echter mislukten, heelt alhier op eene jammerlijke wijze het leven verloren. Hij was, ten aanschouvve van eene ontelbare volksmenigte, in een ballon opgegaan en zou, voorzien van twee vleugels als die eener vleermuis, daaruit naar beneden vliegen, maar is, daar hij geheel in zijne vleugels gewikkeld raakte, van eene hoogte van 100 voeten (de ballon kon wegens den luchtstroom niet hooger stijgen) naar beneden gevallen en met verschrikkelijke kracht in Robert-street nedergekomen. Hij was onmiddelijk dood. Het ongelukkig uiteinde van de Groof geeft het Daily News aanleiding tot de volgende opmerkingen. Ieder, die in liet openbaar op de eene of andere opzienbarende wijze zijn leven in de waagschaal stellen wil, kan zeker wezen van een grooten toevloed van kijkers. Niet slechts het onbe schaafd gepeupel, neen, duizenden uit de gegoede en meer ontwikkelde standen komen bijeen, om er getuigen van te zijn. hoe een acrobaat gevaar loopt den nek te breken bij duizelingwekkende luchtsprongen, of eene vrouw over een koord veertig voeten hoog door de lucht wandelt. De trek om naar dergelijke vertooningen te zien getuigt sterker van onze dierlijke her komst, dan de grimmige gelaatsuitdrukkingen, door Darwin in zijn jongste werk beschreven en verklaard. Ons komt het voor, dat al soortgelijke experimenten, waarbij geen nut hoegenaamd te behalen is, verboden moesten worden. Het moest niemand langer veroorloofd zijn, geld te verdienen door zijn leven aan nutteloos gevaar bloot te stellen. Wil de wetgever niet lus- scheubeide treden ter wille van den kunstenmaker zelf, laat hij het dan doen ter wille van het publiekwaarop vertooningen als de bedoelde zoo hoogst demoraliserend werken. FRANKBIJ K. De president-minister en dc minister van binnenlandsche zaken hebben eene bijeenkomst van de commissie van dertigen bijgewoond. De heer de Fourtou verzocht namens de regering de verdeeling des lands in kleine kies districten en de instelling eener tweede kamer, welker leden voor een ge- dcelie door den president der republiek zouden benoemd worden. Hij drukte tevens den wensch uit dat de commissie in haar wetsontwerp de grond slagen. waarop die tweede kamer zou ingerigt worden, zou vaststellen, waaromtrent de regering zich haar oordeel nog verlangde voor te behouden. Ook de ontbindbaarheid der kamer van vertegenwoordigers wcnschle de regering in beginsel in het ontwerp der commissie aangenomen te zien, het zij men het regt tot ontbinding aan den president alleen of in overleg met de andere kamer mogt opdragen. De heer dc Cissey verklaarde dat de regering in het minst niet voornemens was spoedig tot de ontbinding der kamer over te gaan, doch dat zij alleen wenschte gereed te zijn met het oog op alle gebeurtenissen. In de zitting van de nationale vergadering van Zaturdag heeft de heer Brice verlof gevraagd om de regering onmiddellijk te interpelleren over de aanhoudende aanvallen van zeker deel der pers tegen de regten der verga dering. De minister van justitie deelde mede, dat, ten gevolge eener beraad slaging van den raad van ministers met den gouverneur van Parijs, de Figaro voor 15 dagen was geschorst. De heer Brice trok daarop zijne in terpellatie in. die echter door Lepère werd overgenomen. De minister ver zocht, dc discussie te houden over eene maand. De vergadering stond dal toe. Le Monde meldt f dat mgr. de Mérode te Rome is overleden. Te Parijs was het Donderdag 11. verschrikkelijk heet. Volgens het i Petit Journal wees de thermometer in de schaduw 95 graden aan. Des namiddags legen drie uur werd de lucht met zware donkere wolken zoo-., zeer bedekt, dat men in onderscheidene woningen licht moest aansteken. Het begon te bliksemen, te donderen, te druppelen en legen vijf uur viel een zware slagregen. Eensklaps hield deze op en viel er een verschrikke lijke massa hagel, zoodat de goten verstopt geraakten. Een waterhoos ont lastte zich boven de stad. De openingen der goten konden die watermassa niet verzwelgen, en weldra stonden de straten onder. Tot halverwege moesten de voetgangers, die geen schuilplaats hadden gevonden, door de stortbcekjes waden. Een stormwind, die veel schade heeft veroorzaakt, joeg den regen en den hagel zoo onsluimig voort, dat de paarden lieven stilstaan en weigerden tegen den wind in te rijden. Des avonds te tien uren hoorde men nog in de verle het dofle gerommel van den donder. DlltTbCHLA X liet hof van appel heeft de uitspraak der districts-rcgtbank te Pader- bo.in in de zaak van den bisschop bevestigd en alzoo beslist, dat met de betaling van 400 th., door een ingezetene gedaan ter voldoening van de boete waartoe de bisschop was veroordeeld, de boete wordt gerekend vol daan te zjjn. De bisschop heelt daarop zijne diocesanen verzocht, voortaan hunne genegenheid voor hem niet meer op die wijze aan den dag te leggen, daar hij liever naar de gevangenis gaat, dan te dulden dat een ander voor hem schade lijdt. Het doen van huiszoekingen bjj de voornaamslen der socialisten houdt aan, en hunne vergaderingen worden gesloten. Ook te Berlijn had dit dezer dagen plaats, alwaar in eene volksvergadering de hh. Ilasselmann en llasenclever het woord voerden. Laatstgenoemde had zijn vriend nog ge waarschuwd, voorzigtig te zijn, daar er behalve dc openbare, ook geheime handlangers der policie aanwezig schenen te zijn. Hassclmanh kon het ech ter niet laten, zijn gemoed lucht te geven over de tegenwoordige handelin gen der openbare autoriteit. Onmiddellijk viel de polilie-conimissaris hem in de rede met de woorden, "ik verklaar de vergadering gesloten!" De Kreuzzeit. deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den dood van den Pruissischert kapitein Schmidt, die als dagblad-correspondent het republikeinsche leger volgde: De kapitein werd den 25" bij Villatuerta door Carlislische tirailleurs gevangen genomen. Daar hij in burgerkleeding was en slecht Spaansch sprak, werd hij voor een spion aangezien. Daar de veldslag zoo aanslonds beginnen zou, was het niet mogelijk hem voor een regelmatig zamengestelden krijgsraad te brengen; hij werd op staanden voet gevonnisd en. in weerwil van'al zijne tegenstribbelingenveroordeeld als spion te worden doodgeschoten. Den 30<» werd hij gefusilleerdniettegen staande don Carlos met een koerier bevel gegeven had de executie uit te stellen, welk bevel intijds is aangekomen. Voordat men hem, met 22 repu blikeinsche soldaten en officieren, ter dood bragt, had men hem veroorloofd zijne laatste groeten aan zijne familie te schrijven. De ongelukkige kapitein behoorde tot het wapen der artillerie en was versierd met de orde van het IJzeren Kruis l« kl. Hoewel protestant, had hij gehoopt zijn leven te red den door le verklaren, dat hij lot het katholieke geloof wilde overgaan,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2