PER TELEGRAAF. Ondernemingen iudien men bijeentelde al de personeu die als landverhuizers in stilte zijn weggetrokken en buiten het bereik der wet zijn. In verschillende dorpen nabij Koningsbergen hebben verregaande ongere geldheden plaats gehaddie eerst konden bedwongen worden toen eene aan- i zienlijke militaire magt was aangerukt, die er duchtig op insloeg. 150 ge vangenen zijn naar Koningsbergen gevoerd. Het oproer wordt toegeschreven aan verkeerde opvattingen omtrent eene nieuwe-districtswet, die aldaar in werking wordt gebragt. Ook te Saarbriicken zijn gevankelijk binnengebragt vier katholieke geestelijken en ecnige burgers uit St. Wendel, die zich ge welddadig hadden verzet tegen het overbrengen van een geestelijke naar Saarbriicken, om de gevangenisstraf te ondergaan waartoe hij was veroor deeld. Ook daar moest de militaire magt van de wapenen gebruik maken. OOIT- IKDIE. BATAVIA. 3 Junij. Het eskader in de wateren van Noord-Alchin bestaat uit 15 schepen, waarvan in den regel een of twee tijdelijk afwezig zijn, wegens reparation of transportdiensten. Om onze krijgsmagt in Atchin te versterken, is het stoomschip Prins Alexander naar Samarang vertrokken om troepen in te schepen. Behalve kleinere detachementen, die reeds vroeger gingen, zullen van Padang, Sa marang en hier binnen eenige dagen 900 man ten strijde trekken. Voorts wordt verzekerd, dat elke maand 200 man derwaarts zullen gaan tot aflos sing of vervanging van andere troepen. Aan generaal Verspyck is eervol ontslag en pensioen verleend met den titulairen rang van luitenant-generaal. De kolonel van Daalen, die zijn pensioen had aangevraagd, doch wien, zoolang de enquête nog niet afgeloo- pen was, eervol ontslag werd onthouden, is gepensioneerd. De generaal de Neve bevindt zich tot herstel van gezondheid te Bui tenzorg. Met de Prins Alexander is alhier aangekomen de luit. Hulstyn, die door zijne in Atchin bekomen wonden genoodzaakt is op krukken te loopen. Een van den resident van Palembang ontvangen telegram meldt, dat, volgens een rapport van den adsistent-resident van Lahat, eenige kwaad willigen uit Benkoelen, waaronder de beruchte raden Burniat, zich in de doesoen Engkiat zouden schuil houden, waar ook gewapend volk zou ver zameld zijn, doch dat volgens een ander meer stellig berigt Burniat zich op de grens van Djambi bevindt. Een nader telegram van genoemden resident berigt ter zake het volgende: »Geene vrees voor rustverstoring. Zoo er al vreemd volk te Endikat mogt geweest zijnhet bevindt zich daar niet meer. Hoofden zijn opgeroepen en komen op." Zijn wij wel ingelicht, meldt de Sum. Cour., dan hebben toevallige omstandigheden tot de ontdekking geleid van eenige schromelijke .omissie zonden in de boeken van de Sumatrasche wees- en boedelkamer alhier. 'Als eerste gevolg hiervan is de secretaris van dat collegie dezer dagen in voor- loopige hechtenis gesteld. -- Te Batavia is de cholera thans weder als epidemie opgetreden. In Ba- gelen kwamen in April 4480 cholera-gevallen voor. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den pastoor bij de r. k. gemeente te Maumerie (Timor) C. J. Omtzigt; aan den inspecteur der spoorwegdiensten G. A. Hoogenstraaten; aan den omgaan- den regter in Celebes mr. M. C. Piepers; aan den ambtenaar op wachtgeld J. A. Blom; aan den adsistent bij de geograf. dienst J. L. baron van Issei- muden, en aan den pakhuism. te Tjilatjap (Banjoemas) YV. B. Kloot. Be noemd: tot lid in den raad van justitie te Padang, J. H. Appelius van Ho boken, agent der Jav. bank aldaar; tot adjunct-landmeter 3e kl. van het kadaster, de gewezen teekenaar bij de opname der djatti-bosschen op Java J. C. Bertsch; tot 3en commies bij de algem. secretarie, de geëmployeerden A. K. Derx en L. B. Welter; tot 3eD commies bij de algem. rekenkamer, de ambtenaar op wachtgeld C. H. J. Waersegers; tot 3en commies op het bureau van den chef over de geneesk. dienst, de klerk J. Gorter; tot opzigter l«kl. bij de cultures ter Sumatra's Westkust, de opzigter 2e kl. C. Maagdenburg; bij de in- en uitvoerreglen en accijnsen: tot verificateur 4e kl.de ontvanger te Joana (Japara) II. A. Brans; tot ontvanger te Joana (Japara), de verifica teur 4e kl. C. J. Bentzen; lot inspecteur van het lager onderwijs voor Euro peanen enz. in de 3e afd., de hoofdonderw. aan de openb. lc lagere school te Soerakarta W. van der Lee; tot hoofdonderw. aan de openb. 2e lagere school te Djokdjokarla, de le hulponderw. aan de openb. Ie lagere school te Samarang J. van den Bos; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Banjoewangi, de le hulponderw. aan de openb. lagere school te Probolinggo 11. Colpa; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school le Pamakassan (Ma dura), de le hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Batavia E. As- beek Brusse; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Padang-Pand- jang (Sumatra's Westkust), de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Pamakassan (Madura) J. F. van der Blij; tot leo hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Batavia, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Padang-Pandjang (Sumatra's Westkust) C. II. L. Croes; tot len hulponderw. aan de openb. lagere school te Samarang, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Banjoewangi F. J. van der Linden; lot adsist.-resident van Bandnng (Preanger-Regentsch.), de ambtenaar op non-activiteit T. J. Canter Visscher; tot commits 2e kl. bij de post- en telegraal-dienst, de telegrafist 2e kl. N. J. J. Marlier de Houlon; bij de algem. rekenkamer: tot ]en com mies, de 2' commies B. W. 11. Weber; tot 2en commies, de 3e commies J. Diepenhorst; tot 3'" commies, de le klerk F. C. L. C. J. Spangenberg. Ont slagen: eervol, de opzigter i* kl. bij de cultures ter Sumatra's Westkust P. II. Ungerer; de adsist.-resident van Kraksaau (Probolinggo) A. J. L. de Witte van Itaemstede; de landmeter bij de statist, opname van Java J. F. Dijkman; de klerk op het adsist.-resid. bureau te Toeban (Rembang) J. H. C. de Hond, en de klerk bij 's lands plantentuin te Buitenzorg J. A. N. Persijn. Onthe ven eervol, van de functiën respeetivelijk van secretaris en adjunct-secre taris van den regerings-commissaris voor de zaken van Atchin, gedurende de 2C expeditie, de ambtenaar mr. H. van Dissel Jr. en de adspir.-controleur K. F. van Swieten. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. S. G. Prins, en aan den majoor der inf. F. P. Cavaljé, Ontslagen: op verzoek, eervol, de kolonel der int. E. G. van Daalen; wegens ziekte, de milit. ambtenaar 2e kl. G. W. Anthonijsz. Benoemd: tot 2en luit. bij het wapen der cavalerie, de wachtmeester A. R. J. G. Betzhold. Vergund: om naar Nederland terug te keeren, aan den voor den tijd van vijf jaren van het leger in Nederland bij dat in Ned. Indië ge- detacheerden len luit. der inf. Th. G. Koppen. Departement van marine. Benoemdtot 2emachinist bij de gouv. marine, de machinist-leerling 1« kl. J. A. C. Schmidt: tot machinist-leerling le kl. L. A. Abrahams, thans smid en bankwerker aan het marine-etablis sement te Soerabaija; tot machinist-leerling 2e kl., P. 11. Willemse, te Soe- rabaija. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk bij het havendep. te Ma cassar G. W. Muller; de le klerk C. J. Specht, en benoemd: tot len klerk, de klerk F. Wasch. Geplaatst: bij het licht-établissement op Zwaantjes droogte de benoemde lichtopzigter 3e kl. J. C. van Leeuwen. LONDEN, 10 Julij. In het lagerhuis werd gisteren door den heer Gurney de tweede lezing der bill betreffende de eeredienst in de Anglicaansclie kerk voorgesteld. De heer Hall stelde de verwerping der bill voor, welke door den heer Gladstone met warmte bestreden werd. De voortzetting der dis cussie is op Maandag bepaald. De heer Iiourke gaf op een vraag van den heer Whalley le kennen, dat de slavenhandel op de Oostkust van Afrika weder aanmerkelijk toeneemt. Hij gelooft ook dat lusschen Egypte en Abyssinie handel in slaven wordt gedreven; deswege zijn vertoogen tot den Khedive gerigt, die maatregelen genomen heeft. VERSAILLES, 10 Julij. Inde nationale vergadering heeft de heer Berlault tot den heer de Cissey eene interpellatie gerigt omtrent de strekking der boodschap met betrekking tot het regt van president of vergadering om te beslissen of de wet van 20 Novenber een legislatief dan wel een constituti oneel karakter dragen zal, en tot den aard van het gezag en de verant woordelijkheid des presidents. De discussie over deze interpellatie is uitgesteld tot de behandeling der constitutionele wetten. De heer Fourtou opperde de vraag, of het gouvernement het beginsel van het regt tot ontbinden der kamer opofferde, en of de president thans dit regt alleen uitoefenen zou, dan wel in overleg met de eerste kamer. De heer de Cissey antwoordde, dat de regering eene ontbinding niet wenschte te bespoedigen, doch op elke eventualiteit zou trachten voorbereid te zijn. LONDEN, 10 Julij. De arbeidstaking der ijzermijnwerkers 'n Schotland is geëindigd. De arbeiders hebben de voorwaarden aangenomen, hun door hunne patroons gesteld. PARIJS, 11 Junij. De regering zal, wat het zenden van een vertegen woordiger naar het internationaal congres te Brussel betreft, het voorbeeld der andere regeringen volgen. Men denkt niet dat Frankrijk een gevolmag- tigd minister derwaarts zal afvaardigen. BERLIJN10 Julij. De Nordd. Alg Zeit. meldt dat het Duitsche oorlog schip Arcona den 3 Julij te Nagasaki is binnengeloopcn. Aan de eischen der Duitsche onderdanen op de Samoa-eilanden is voldaan geworden. Deze eilanden en de Fidschi-Archipel zijn door de Arcona bezocht. KISSINGEN, 10 Julij. Prins Bismarck, die dagelijks vóór het middagmaal een bad neemt, heeft bij advertentie in de Badezeitung aan het publiek verzocht hem op zijne wandelingen van begroetingen te verschoonen. NEW-YORK, 10 Julij. De Herald meidt per telegraaf uit Amoy, dat de Japansche krijgsoperatiën afgeloopen zijn. De conferentie wegens Formost duurt voort; China heeft zich aangeboden de kosten van den veldlogt te dragen en de veiligheid der vreemdelingen te waarborgen. Japan heeft dit aangenomen en laat zijne troepen terugtrekken. üSeüaïBg'iPsjffe vooi' velen In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte originele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het'door zijne naauwkeurig- heid bekende bankiershuis ADOLP1I HAAS, in Hamburg, kan deswegens iedereen sterk aanbevolen wordenen doen wij op het heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. van iedere soort zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het ge wone leven waagt men groote sommen zonder dat daarvoor naar evenredig heid kansen zijn geboden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkom! Derhalve zal voor allen welke gaarne aan sohede ondernemingen deel nemen de advertentie van het gerenommeerde huis van S. STEINDECKER COMP., in Hamburg, in het blad van heden van bijzonder belang zijn, want hier handelt het zich om eene door den Staat gegarandeerde en op de hechtsle grondslagen gevestigde geiden-verloting welke door hare voordeelige inrigting bij een in verhouding geringe inzet groote gewinkanseu aanbiedt. Kaail aan Huismoeders. Voor huisgezinnen waar veel kinderen zijn, is het Eau d'Anvers onont beerlijk. Indien men er 's morgens van in het water giet. waarmede men de kinderen wascht, versterkt het de gezondheid. Üm een heerlijken geur in vertrekken te doen ontslaan, waar het zeer warm is, is het uitnemend ge schikt. Het Eau d'Anvers bevordert, daar het op aromatische en zuivere planten gestookt is, de gezondheid zeer. PÜOGRA31M VA Ai MliZiEKiTTVOERHIGEN. Komerr.org. Dingsdag 14 Julij, des avonds ten half zeven ure, directie 11. Völlmar. le Afd. 1. //Zangers Feest-Marseh", Dunkier; 2. Ouver ture de l'opéra «Les Frangais en Espagne", Fesca; 3. Mosaïque de l'opéra de Ricci //Une Folie a Rome", Zinnen; 4. //Krönungslieder", Walzer, Strauss; 5. Fantaisie de l'opéra de Grisar //Les Porcherons", Buyssens. 2e Afd. 6. Ouverture //Schutzenfest", Reithmeijer; 7. Elégie et Valse de l'opéra '/Les Bleuets", Cohen; 8. //Le Rêve", xVndante, Dunkier; 9. Grande Fantaisie sur deux Romances; //Le Soleil de ma Bretagne de Mile Puget et l'Eclair", de 11 Halevy, Zetsche; 10. //La Villageoise", Polka, Dunkier. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6