LEÏDSCHE €0 l;RAI\T. 1874. ZATURDAG 11 JULIJ. M°. 100, BÏNNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de eypeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ssêaaagg^i^|rê«Ê3t^B^ LEIDEN, 10 Julij, Het zeer uitvoerig verslag omtrent het wets-ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs is aan de leden van de tweede kamer rondgedeeld. Het heeft tol ccne langdurige overweging in de afdeelingen aanleiding gegeven, waar aan door een betrekkelijk groot aantal leden werd deelgenomen. Door de com missie van rapporteurs werd naar aanleiding van eenc opgemaakte nota van vraag punten een mondeling onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken noodig geoordeeld, waartoe de minister zich volgaarne bereid verklaarde, doch terwijl de zaak in dezen stand verkeerde, ontstond de ontslag-aan vrage door de gezamenlijke ministers, na de kennisgeving waarvan aan de kamer de commissie van rapporteurs oordeelde dat het te honden over leg met den minister niet meer in aanmerking kon komen. Door de Staatscourant wordt medegedeeld het verslag van den raad van beheer der Nederlandsch-Indische spoorwegmaatschappij over het jaar 1873. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer F. J. van den Berg. Naar men verneemt worden eerstdaags benoemingen te gemcet gezien van militaire studenten tol officieren van gezondheid bij de geneeskundige dienst in Indie en bij de marine. Eerstdaags wordt hier te lande verwacht het Indisch kindergeschenk uil Batavia, voor 'L. M den koning bestemd, alsmede een prachtig Japansch geschenk, Z. M. den koning aangeboden door Hollanders in Japan verblijf houdende. Prins Alexander der Nederlanden heeft, volgens een schrijven aan het U.D., van 23 Junij tot 5 Julij te Kopenhagen vertoefd en is van daar over Malmö naar Stockholm gereisd. Daar de lijst der plaatsen, waar entrepóts gevestigd zijn, niet meer be antwoordt aan den tegenwoordigen toestand, zal zij daarom dooreen nieuwe, vollediger worden vervangen. Alle aanwijzingen en beschikkingen, krach tens welke in andere gemeenten entrepots waren of konden worden geves tigd zijn dus voortaan als vervallen te beschouwen. De tot dusver gevolgde regelen omtrent hel oprigten van nieuwe entrepots blijven van kracht. Ingevolge de opdragt der algemeene jaarlijksche vergadering dd. 25 en 26 Febr. 1873, heeft het centraal bestuur van iict algemeen Nederlandsch werklieden-verbond alle afdeelingen der maatschappij van nijverheid, van fabriek- en handwerksnijverheid, maatschappijen voor of ten nutte van den werkenden stand, vereenigingen en genootschappen voor of van industriëlen, bouwkundigen enz., alsmede de verschillende patroons-vereenigingen en de verschillende fabrikanten en patroons in den lande uitgenoodigd deel te nemen aan een congres, voor hetwelk tijd en plaats later zullen worden vastgesteld, ten einde middelen te beramm om de zamenwerking tusschen patroons en werklieden te bevorderen. De heer dr. T. C. Winkler, conservator bij Teylers stichting te Haar lem, werd dezer dagen benoemd tot buitenlandsch correspondent van de "Geological Society" te Londen. Deze onderscheiding, zegt de IJ. C.is te grooter, daar zij slechts aan zeer weinig geleerden wordt geschonken en zoover men weel in ons vaderland geen ander dien titel draagt. -- De gepensioneerde officier van gezondheid I' kl. dr. A. 11. A. Gobée, die wegens den oorlog tegen Atchin tijdelijk weder in dienst gesteld was, is op 62-jarigen leeftijd te Weltevreden (Java) overleden. De collecte op het Noordelijk zendingsfeest ten behoeve der zending gehouden heeft ongeveer ƒ1000 opgebragt. Te Delft is gisteren morgen door dc policie aangehouden een persoon, zich noemende P. N., oud 20 jaren, wonende te Amsterdam, wegens dief stal van vee uit de weide bij nacht. Dc ontvreemde koe, waarvan de eigenaar vooralsnog onbekend is, was reeds verkocht aan een Ie 's llage wonenden slager, doch men was zoo gelukkig, den verkooper, die zich met de ontvangen gelden bereids van de markt verwijderd had te achterhalen. Tc Schiedam werd Zondag 11. den binnenregent van liet St. Jacobs- gaslhuis. den heer J. H. Bieler, die dezer dagen 25 jaren zijne betrekking met voorbeeldigen ijver en naauwgezetheid vervulde, door de regenten en regentessen, in tegenwoordigheid van de bestedelingen, die te dezer gelegen heid feestelijk onthaald werden, uitgereikt een gouden ankerhorologie met gouden ketting en toepasselijk inschrift. i Op den 6dC[1 Mei 11, waren drie mannen van de maatschappij voor straatreiniging, te Amsterdam, werkzaam op het Jonas Daniël Meijerpiein. De eerste was belast met het leeg scheppen van een stadsriool, de tweede, van een kleinen put, de derde met het schoonmaken der straat. De eerste had zjjn kruiwagen vol geschept, den beugel over de opening gelegd en den wagen naar den wal gebragt. Terugkomende zag hij, bij het afdoen van den beugel, een armpje en hoedje in den put. Vreeselijk ontsteld riep hjj een kameraad; met groote moeite werd, na een haak in de kleederen ge stoken te hebben, hel kindje naar boven gehaald; geneeskundige hulp werd dadelijk verleend, doch tevergeefs, daar, hoewel in den beginne de verschijn selen niet onrustbarend waren, het kindje 1% dag later stierf. De werk man aan den put, sedert 13 jaren bij de maatschappij werkzaam en als een der beste beambten aangeschrevenstond eergisteren teregt beschuldigd van onwilligen manslag. Zijne verdediging kwam hierop neêr, dat vroeger voor het leegmaken van groote putten twee mannen gebruikt werden en een van hen zich, gedurende het openslaan van den put, daarvan nooit mogt verwijderen; dat thans die tweede man was afgenomen en men gewoon was bij het wegrijden van den kruiwagen den beugel over de opening te doen. Dat hem nimmer een order was gegeven een riool onbewaakt open te laten staan. Door twee hoogere beambten der maatschappij werd dit beweren be vestigd. De regtbank vereenigde zich daarmede ook geheel en sprak den beschuldigde vrij. in strijd met het M., dat van oordeel was, dat de beschuldigde door groote onvoorzigtigheid oorzaak was geweest van den dood van het kind, hij, ook al was de order hem niet gegeven, wist hoe gevaarlijk het was den put onbewaakt open te laten staan en dientengevolge? veroordeeling had gevraagd tot 2 maanden eenzame opsluiting en 25 boete. Aan het Noordzee-kanaal is dezer dagen een arbeider met een der beenen geraakt in een tros, waarvan er eenige achter elkander gesleept zouden worden door een stoombootje, dat te vroeg in beweging werd ge bragt, ten gevolge waarvan den ongelukkige het been van het ligchaam af gesneden werd. Toen de spoortrein van Zwolle naar Groningen Zondag 11.des namid dags ten 4 u. 30 m.slechts weinige oogenblikken het station te Zwolle verlaten had, bespeurde dc hoofdeonducieur, dat er ter hoogte van wacht post n°. 60 met een steen door een ruit van den bagagewagen werd gewor pen. liet is der policie mogen gelukken den dader, zijnde een 12-jarige jongen, B. Tempelman genaamd, op te sporen. - In de Zeeuwsche gemeente Koewacht had Maandag II. een treurig voorval plaats. Een oppassend en alom geacht landbouwer A. Geerts, met zijn broeder in het hooi werkende, werd door een geweerschot van het leven beroofd. Iemand, in de nabuurschap woonachtig, die aan de zuster der beide broeders een huwelijksaanzoek zou hebben gedaan, doch daarop, met medewerking der broederseen weigerend antwoord moet hebben be komen, wordt als de vermoedelijke dader aangewezen; althans die persoon is niet te vinden en denkelijk naar Belgie gevlugb 's GBAVENHAGE 1.0 Julij. De betrekking van onderwijzer voor de piano aan de kon. muziekschool alhier, opengevallen door het bedanken van den heer C. van der Does, is opgedragen aan den heer C. L. Wirtz. De heeren C. van der Waals, S. Kat en N. van der Walle, allen hulp- ouderwijzers te Leiden, zijn den gemeenteraad alhier aanbevolen voor de benoeming van een hulponderwijzer 4e ld. In de zitting van de provinciale staten van Zuidholland van heden werden, namens dc commissien, in wier handen verschillende stukken zijn gesteld, rapport uitgebragt. Vervolgens werd een aantal aan de orde ge stelde onderwerpen behandeld en overeenkomstig de voorstellen van gedep. staten beslist. Daaronder komen vcor: adres van hulde aan den ko ning bij gelegenheid van I1DS. 25-jarige regering; adres van bet bestuur dei- gemeente Boskoop, om een subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten gevorderd voor de inrigting ccner nieuwe algemeene begraafplaats aldaar; en adressen om subsidie uil de provinciale geldmiddelenin de kosten voor een te Leiden te houden taal- en letterkundig congres. Op deze adressen is afwijzend beschikt. Op voorstel van den voorzitter werd besloten tegen aanstaanden Dingsdag aan de orde te stellen: 1°. de verkiezing tot leden van de eerste kamer; 2". de benoeming van een hoofdingenieur van den provincialen waterstaat., en 3" de onderwerpen waaromtrent reeds rapport is uitgebragt.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1