!5UtTGNLAiNDSGIE BEUIGTEN. PER TELEGRAAF. Ondernemingen meenleraad, houdende bezwaren tegen het verrijzen van een «leeljjk stand beeld" van Thorbecke. Zijn oordeel was dat de vordering nooit kon worden toegewezen. De uitspraak zal over veertien dagen plaats hebben. Naar men verneemt is door den hoofd-commissaris alhier proces-verbaal opgemaakt legen een lid der tweede kamer, gewezen burgemeester eener groote gemeente, die zich bij gelegenheid van de harddraverij, verleden week alhier gehoudenschuldig maakte aan politie-overtreding. Dit proces verbaal moet reeds naar den procureur-generaal bij den hoogen raad zijn opgezonden. In de bekende gaszaak van J. J. S. alhier heeft heden advocaat-gene raal mr. Rümer ter teregtzitling van den hoogen raad zijne conclusie voor gedragen. Hij kon zich met de feitelijke beslissing door het hof van Zuid holland gegeven wel vereenigen en concludeerde tot verwerping van het be roep tegen het arrest van het hof ingesteld. De hooge raad zal den 21eD dezer uitspraak doen. ENfiELASiB. LONDEN 6 Juljj. Het hoogerhuis heeft bij tweede lezing goedgekeurd het ontwerp van lord Shaftesbury, betreffende het verbeteren der woningen van den werken den stand. Dit ontwerp bepaalt o. a. dat gemeenteraden tegen geringen prjjs kleine stukken grond moeten afstaan, wanneer de koopers verklaren dat zij daarop goede en gezonde arbeiderswoningen zullen bouwen. FRANKRIJK. De gematigde dagbladen keuren vrij algemeen de vastberaden houding van de regering tegenover het manifest van den graaf van Chambord goed. Hel Journ. des Déb. doet bovendien opmerken dat zoowel in het besluit tol schorsing van 'l Uuion als in de Zaturdag gehouden redevoering van den minister van binnenlandsche zaken uitdrukkelijk gesproken werd van den maarschalk Mac Mahon als president der republiek, terwijl eveneens de dezer dagen uitgegeven dagorder van den maarschalk voor de eerste maal het opschrilt «Fransche republiek" droeg. Het blad verheugt zich over deze overwinning, die het ministerie op zich zelf behaald heelt. Volgens de dagbladen zijn de leiders der legitimistische partij in de natio nale vergadering niet minder dan de andere partijen verrast door het manifest van den graaf van Chambord. Geen hunner wist dat de graaf op dit oogenblik voor het publiek zou optreden; eerst weinige uren voor dat het in I'Union werd openbaar gemaakt werd het manifest, naar de Francaii beweert, aan den graaf van Parijs medegedeeld. De Siècle wijst er op dal in twee departementen, Seine-et-Oise en la Manche, van de bekende proclamatie van den president, die overal aan de prefecturen moest worden aangeplakt, de woorden «Fransche republiek" en «De president der republiek", bij den aanhef en bij het slot, op eigen geza^ door de prefecten zijn weggelaten. De algemeene raad van het depart, der Rhone (Lyon), die buitenge woon was bijeengeroepen om eene beslissing te nemen omtrent een door den prefect voorgesteld ontwerp van annexatie aan Lyon van de voorsteden of buitengemeenten Caiuire, Villeurbanne en Venissieux, heeft zich doorzijn deswege genomen besluit aan dien prelect, den heer Ducros, zeer vijandig geloond. De raad heeft namelijk het ontwerp met algemeene stemmen ver worpen. In de bedoelde voorsteden is men zeer tegen de annexatie en te Lyon acht men die schadelijk voor de gemeentebelangen. Uit de jongste huiszoekingen zou, naar het Journ. des Déb. mede deelt. gebleken zijn dat het comité de candidaten ondervroeg en hun in struction gaf, dat het direct geld toezond aan de Bonapartistische bladen of aan de verkiezings-agenten. Onder meer andere papieren zou men ook gevonden hebben een lijst van officieren en ambtenaren, aanhangers van een beroep op het volk, een lijst van Bonapartistische bladen, ten getale van 74, en de resultaten van een enquête, door de oud-prefecten en ouder-prefecien van het keizerrijk ingesteld over den toestand van de departementen. Onder de koffijhuizen. die dezer dagen te Parijs door de policie gesloten zijn, behoort ook het café Harcourt in het Quartier latin. De aanleiding daartoe was de volgende: Voor de wapenschouwing van Zondag waren de soldaten der laatste ligting en ook de eenjaarsvrijwilligers niet ingedeeld, waarschijnlijk omdat zij niet zoo goed geoelend waren. Onder de laalsten waren eenige studenten in de medicijnen, die 'savonds naar het calé Har court gingen, waar zij min of meer opgewonden werden en o. a. vertelden, dat men hen niet aan de wapenschouwing deel had laten nemen, omdat men een republikeinsche demonstratie vreesde. Daar er overal geheime policie-agenten zijn, werd deze uitlating spoedig aangebragt. Wat met de soldaten gebeurd is, weet men niet, maar aan de koffijhuishoudersis kennis gegeven, dat, als zij politieke gesprekken dulden, hunne inrigtingenonmid dellijk zuilen gesloten worden. Het is nader gebleken, dat de heer Jules Janin zijne bibliotheek niet aan zijne geboortestad heeft gelegateerd. Zijne uitgebreide boekerij is thans de eigendom van zijne vrouw. De weduwe van den gevierden schrijver heeft, naar verzekerd wordt, vast besloten de bibliotheek haars mans later aan het instituut te vermaken. 8PANJE. De Carlislen zijn, nadat een groot gedeelte van het garnizoen van Bilbao naar het leger van het noorden vertrokken was. die stad weder zeer digt genaderd. Zij hebben op nieuw verscheidene positién langs de rivier van Bilbao bezet en zelfs de gemeenschap tusschen die stad en Sommorostro afgesneden. Santander wordt door de Carlisten bedreigd; men heelt Van daar dringend om versterking van garnizoen gevraagd. De scheepsmagt is de stad zooveel mogelijk genaderd, om zoo noodig tot de verdediging mede te werken. DUIT8€HLANR Volgens de Köln. Zeit. is bij de Pruissische regering een ontwerp aanhangig, om, in afwachting der wet op het onderwijs, voorloopig aan de privaat-docenten bij de universiteiten eene toelage te vcrleenen, omdat de behoefte aan docerend personeel zich meer en meer doet gevoelen. Door de officieuse Nordd. Allg. Zeit. wordt bepaald aangekondigd dat de rijks muntwet en mitsdien de rekening in rijksmarken den l"eD Januarij 1875 in Pruissen bij alle openbare kassen en in liet algemeene verkeer ingevoerd zal worden. In een door de Nat. Zeit. medegedeeld schrijven uit St. Petersburg wordt beweerd dat het in den Brusselschen Nord openbaar gemaakte ont werp eener internationale overeenkomst betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog, hetwelk op de aanstaande conferentie te Brussel in behan deling moet komen, niet van de Russische, maar van de Duitsche regering afkomstig zou zijn. Van de Duitsche regering is op dit beweren eene officieuse tegenspraak gevolgd. Aan het ministerie van oorlog is men ijverig werkzaam aan het op maken der noodige stukken, waaruit met uaauwkeurigheid zal kunnen blij ken, welke uitgaven ten behoeve van den jongsten oorlog zijn gedaan. Voorloopig is opgemaakt de staat van oorlog van 1870. De regering wenscht zooveel doenlijk tot een volledige kennis dier uitgaven te komen, maar dit zal blijken tot de onmogelijkheden te behooren. Er zijn gedurende den oorlog zoovele requisitiën gedaan in 'svjjands land, die zich thans niet meer laten nagaan, dat de regering, met den besten wil gewapend, nooit tot eene volledige kennis der zaken zal kunnen komen. De president van het Algemeen Duitsch Werklieden-Verbond heeft tot de leden eene proclamatie gerigd, in hoofdzaak hierop nederkomende: Zij moeten zich niet laten afschrikken door de strenge maatregelendie in Pruissen tegen het verbond zijn genomen. Wat de Pruissische policie ook moge aanvangen, zij zal het socialisme niet uitroeijen. Integendeel, juist door die vervolging zal het sterker worden. De strijd moet dus worden voortgezet. Allen moeten zich zooveel te krachtiger aaneensluiten. Op het thans te Weenen vergaderde cholera-congres is de vraag: ont staat alleen in Indië de epidemische cholera uit zich-zelve of vertoont zij zich ook in andere lauden met een endemisch karakter? met groote meer derheid in dien zin beslist dat de bron van de verschillende epidemiën in Indië moet gezocht worden, De Engelsche afgevaardigde verklaarde zich ten sterkste tegen deze opvatting. Ten aanzien van het vraagpunt: «Wordt de cholera door den mcnsch over geplant?" oordeelde prof. Petlenkofer (Munchen), dat zoowel de gezonde als zieke mensch het contagium overbrengt. Deze meening vond groote bestrij ding bij verschillende leden der conferentie; ten slotte werd de vraag in dezen zin beantwoord, dat «de mensch in het algemeen de drager kan zijn van de kiem dezer ziekte." Met algemeene stemmen werd het vraagpunt bevestigend beantwoord: «Kan de cholera overgeplant worden door voorwerpen, afkomstig van de geïnfecteerde plaats, vooral door die voorwerpen, welke de lijders aan cholera gedragen hebben De vraagpunten, betreffende de bevordering van cholera door voedings middelen en de verspreiding door dieren, lokten eene zeer levendige discussie uit. De meerderheid was de meening toegedaan, dat op deze wijze de cho lera bevorderd en verspreid kan worden. Het Weener Fremdenblatl bevat het berigt, dat er een opstand te Tanger is ontstaan. De opstandelingen zouden in het bezit zijn der pu blieke gebouwen. Een zamenkomst van de Europesche consuls zou hebben plaats gehad, om in overleg te treden omtrent de maatregelen welke ter bescherming van de nationaliteiten zouden moeten genomen worden. VERSAILLES, 6 Julij. De nationale vergadering heeft bepaald dat de interpellatie van den heer Lucien Brun, betreflende de schorsing van l'Union, aan de orde zal zijn na de behandeling der wel op de gemeentelijke ver kiezingen, waarover het debat morgen zal plaats hebben. PARIJS, 7 Julij. Het besluit der nationale vergadering, de behandeling der gemeentekieswet te doen voorafgaan aan de interpellatie van Lucien Brun|, wordt verschillend uitgelegd. Het is mogelijk dat die interpellatie morgen uitgesteld wordt. PARlJS, 7 Julij. Uit Spanje is berigt ontvangen dat 5000 Carlisten Teruel aangetast en een voorstad in brand gestoken hebben, doch terugge slagen zijn geworden, met achterlating van 40 dooden, 100 gevangenen en een groot aantal gekwetsten. MADRID, 5 Julij. Men verzekert dat de Carlisten te Estella een Pruis- sischen officier, genaamd Hermann, gefusilleerd hebben. van iedere soort zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het ge wone leven waagt men groote sommen zonder dat daarvoor naar evenredig heid kansen zijn geboden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkomDerhalve zal voor allen welke gaarne aan soliede ondernemingen deel nemen de advertentie van het gerenommeerde huis van S. STE1NDECKER CüMP.in Hamburg, in het blad van heden van bijzonder belang zijn, want hier handelt liet zich om eene door den Staat gegarandeerde en op de hechtsle grondslagen gevestigde geiden-verloting welke door hare voordeelige inrigting bij een in verhouding geringe inzet groote gevvinkansen aanbiedt.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3