LEIDSCIIE COURANT. 1874 W. 155. MAANDAG 6 JULIJ. STADS-BERICHT EN. lilNNENLANDSCHE BEniGTÏEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Bij deze. Courant wordt verzonden iV°. 37 blad 41) der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dal in de afgeloopen week gcene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 4 Juli 1874. v. d. BUANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 9 1874, 's namiddags Ie twee uren. KENNISGEVING. Juli De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland. Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 30st,D Junij 1874, n". 57. Gelet op art. 11 der wet van den 13"1'" Junij 1857 Staatsblad n°. 87; Brengt ter kennis van de belanghebbendendat by voornoemd besluit door de Gedepule> rde Staten is bepaalddat de afzonderlijke jasten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 27"'° Julij aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jagtbedrijven, vermeld in art. 15 lilt. tf, en h der wet op de jagt en visscherij. is geoorloofd: wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stran den, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Frovinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 's Gravenhage,2 Julij 1874. F O C K. LEIDEN, 4 Julij. Bij den boekhandelaar C. Kooyker, op den Nieuwen Rijn, zal gedurende deze week ter leekening liggen, voor de manslidmaten der Nederduitsch Hervormde gemeente van Leiden, een adres aan de Gemeente-commissie en een daaraan geheel eensluidend aan het college van notabelen, van den navolgenden inhoud: De ondergeleekenden. alle lidmaten der Nederduitsch-hcrvormde gemeente te Leiden, vernomen hebbende, dat bij de gemeente-commissie door een barer leden onlangs is ingediend een ontwerp dat strekt, om door gedeeltelijke afschrijving van bestaande inschrijving op het grootboek, en door heffing van een hoofdelijken omslag, eensdeels te voorzien in de allernoodzakelijkste uitgaven lot onderhoud en instandhouding van het in- en uitwendige van de kerken der gemeente en anderdeels om cene verbetering te brengen in de bezoldiging der predikanten (dit een en ander nader te regelen niet (medewerking van, en in overleg met het college van nolabelen aan welke de vaststelling der begrooting en de goedkeuring der rekening en verant woording overeenkomstig de bestaande reglementen is opgedragen); Overtuigd dat de bestaande toestand niet langer houdbaar is en dat het belang der kerk vordert dat op eene of andere wijze bij de zoo dringend noodzakelijke vermeerdering van uitgaven ook maatregelen worden genomen, om daarin naar belmoren te voorzien, wenden zich bij deze met gepasten eerbied en met alle vrijmoedigheid tot u, aan wier oordeel dit zoogewichlig en belangrijk ontwerp moet worden onderworpen, om dit in ernstige over weging te willen nemen, en zulks konde het zijn wat althans hel hoofd beginsel betreft hier in deze gemeente in toepassing te brengenopdat ook in de gemeente van Leiden naar het voorbeeld van zoo vele anderen dat alles plaats hebbe, wat het belang der kerk gebiedend voorschrijft. Door commissarissen der stedelijke gaslabrick alhier is eene voordragt opgemaakt ter benoeming van eenen directeur van die inrigting. in de plaats van wijlen den heer de Timmerman. Die voordragt bestaat uit de hh. D. van der Horst, te Kralingen, en F. Payens, alhier. -- Dingsdag aanst., des namiddags ten 6 ure, zal op de Beestenmarkt de sioombrandspuit in werking worden gebragt. De beminnaars van het billardspel worden blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging, uitgennodigd Maandag avond een bezoek te brengen aan het Hotel de la Poste op de Aalmarkt. De heer Désiré is voornemens aldaar eenige proeven te geven van zijne bedrevenheid in dat spel en wel met de hand. Ooggetuigen verzekerden ons dat het talent van dien heer in dat opzigt allermerkwaardigst is. Zijne werkzaamheden werden dezer dagen te Amsterdam en gisteren nog te 's Hage met de meeste vol doening door een talrijk publiek bijgewoond. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 86 tot 97 volwassen personen en 32 tot 37 kinderen. Van wege het ministerie van koloniën is bekend gemaakt, dat voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië zijn benoodigd negen adspirant-ingenieurs. Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in het bezit van een diploma van civiel ingenieur, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voordeelen en onder de verpiiglingen, omschreven in het kon. besluit van 22 Aug. 1873. als adspi- raut-ingenicur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich, tot en met 25 Julij 1874, bij ge zegeld request tot het dep. van koloniën wenden. Naar men verneemt heelt de heer M. Simon Gz.. eerstaanwezend inge nieur hij de staatsspoorwegen te Vlissingen. aan de provinciale staten van Zuid-Holland geschreven, dat hij, uit de dagbladen gelezen hebbende dat hij door gedeputeerde staten was geplaatst op de aanbeveling voor provinciaal hoofdingenieur van den waterstaat, voor die betrekking niet wenschl in aanmerking te komen. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer F. M. Cowan, med. doet., officier van gezondheid 2e kl. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan d'. R. Posthumus "Aleyjes, pred. te Amsterdam, eervol emeritaat verleend. Het stoomschip /'rinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 3 Julij te Port-Saïd aangekomen. Sedert eenigen tijd wordt door een handelshuis te Amsterdam onder den naam van Turksch meel en linzenmeel in den handel gebragt eene stof of poeder, die bij onderzoek is gebleken hoofdzakelijk te bestaan uit zwa velzure kaik, vermengd met eenige koolzure magnesia, en geen meel in te houden. Olschoon uit de geringheid van den prijs (ƒ5 per 100 kilogr.) ge makkelijk is af te leiden dat de verkocht wordende waar geen meel kan zijn, zoo heeft de justitie het nogtans dienstig geacht op dien handel de aandacht te vestigen. Men meldt uit Vlaardingen: Van den kommandeur aan boord van den laatslcn haringjager is bij commissarissen der haringjagerij berigt ingeko men dat hij den tweeden jager 26 Junij, den vierden jager 29 Junij had afgeladen en naar huis gezonden en dat nog haring genoeg boven water was om den derden jager (die niet te zien was) af te laden. Volgens een nader ontvangen berigt zijn al de haringjagers vol thuis te wachten. Heden ochtend ten 7 ure was een jager in het gezigt met 217 ton. Van Sliedrecht is gevankelijk naar Gorinchem gebragt zekere de H., verdacht zijne woning in brand te hebben gestoken. Onder Schooien is gisteren nacht, waarschijnlijk door het inslaan van den bliksem, eene boerderij een prooi der vlammen geworden. De bewoners zijn slechts met moeite gered. De correctionele kamer der arrond.-regtbank te Amsterdam had eergis teren, meldt het IV. r. d. O., de volgende zaak te behandelen. De dienst bode van den heer van G. was door hare meesteres in den avond van 26 Mei uitgezonden om 7 rekeningen te betalen, een bedrag vertegenwoor digende van ƒ1300. De rekeningen en het geld waren haar ter hand ge steld en bovendien had zij een papier ontvangen, waarop de namen en woonplaatsen der leveranciers vermeld stonden. In plaats van dadelijk de boodschappen te doen. had zij haren beminde, die op den Oeterwalerweg woonde, verzocht mede te gaan. Hieraan werd gevolg gegeven, beiden wandelden aangenaam voort, totdat de dienstbode haar boezelaar van het mandje, waarin de rekeningen gelegd waren, deed en bemerkte dat het brielje verloren was. Pogingen werden aangewend het verloren stuk terug te vinden, doch te vergeefs. De toen aanwezige rekeningen werden den be minde ter bewaring gegeven en alle betaald. Thuis gekomen Demerkte uievr. v. G. dat twee rekeningen, waarin ƒ800 aan papier gedaan was, ont- j braken. Zij sprak de dienstbode daarover aan. die. zonder te ontstellen, beweerde zich niet te herinneren die twee rekeningen te hebben ontvangen: mogt dit liet geval zijn. dan waren zij stellig verloren of weggewaaid. Deze vreemde verklaring deed den heer v. G. besluiten de zaak in handen te ge ven van den heer officier van justitie. In de woning van den heer v. G. was natuurlijk het goed der dienstbode onderzocht, men vond daar niets, alleen een kleedingstuk. dat toekwam aan de kindcrjnfvrouw. Ook hiervan moest besch. opheldering geven, hetgeen zij deed door te beweren dat zij dat stuk nimmer bij haar goed had gezien, en het dus bij vergissing op die plaats gekomen was. Het O. M.. bij monde van den snbsl.-off. mr. Verloren van Themaat, vond beide ophelderingen zeer vreemd; de besch. was altijd te oplettend geweest om niet te weten, dat zij een zeker getal rekfningen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1