LEIDSCIIE COURANT. 154. ZATURDAG 4 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.36franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". delingen ran den Gemeenteraad. 36 blad 39 en 40) der Ban- BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEIDEN, 3 Julij. Sedert de vorige opgave hebben 16 candidatcn bet litt.-mathem. ge: dcelte van het natuurkundig staatsexamen afgelegd. Daarvan zijn 7 afgewe zen en 9 toegelaten, de hh. J. W. G. de Leeuw. J. A. Portengen, P. Depers^, H. Zwaardemaker, G. A. van dc lloemer, J. W. T. Donathy.il. C, Genken,^ B. N. Bcrsma, N. J. Kollewijn. Het natuurkundig examen werd met goed gevolg afgelegd door de hb. L. 1 Schiphorst, C. de Rooy, F. G. A. Iluber, J. M. Korver, W. J. van Haeflenp W. Stol, G. Lugt, J. il. Degens. Drie candidaten werden afgewezen. - De overgangs-examens van de leerlingen der hoogere burgerschool zullen alhier in het openbaar gehouden worden in het gebouw op de Pie terskerkgracht, van 7 tot 10 Julij, aanvangende des morgens ten 9 ure. Die examens zijn geregeld als volgt- Dingsdag 7 Julij, aardrijkskunde 1® kl. 9 u., cjjfer- en stelkunde lc kl. 9 u. 30 m., aardrijkskunde 2® kl. 10 u. 15 m., Engelsche taal 2' kl. 10 tl. 45 m.geschiedenis 2® kl. 11 u. 30 m.; staalsinrigting 3' kl. 1 u. 30 m., aardrijkskunde 3® kl. 2 u., geschiedenis 3® kl. 2 u. 30 m., aardrijkskunde 4® kl. 3 li., geschiedenis 4e kt. 3 u. 30 m. Woensdag 8 Julij, Fransche taal 1® kl. 9 u., Engelsche taal 1® kl. 9 u. 45 m., Fransche taal 2® kl. a 10 u. 30 m., Hoogduitsche taal 3® kl. 11 u.; meetkunde 3® kl* I u. 30 m., Engelsche taal 3® kl, 2 u., Fransche taal 3e kl. b 2 u. 30 m.2® kl. 3 it.Hoogduitsche taal 2® kl. 3 n. 30 m. Donderdag 9 Julij, Nederlandschc taal 1® kl. 9 u., geschiedenis 1® kl. 9 u. 30 m., Hoogduitsche taal 1® kl. 10 u., scheikunde 4® kl. 10 u. 30 m., Ne- derlandsche taal 4® kl. 11 u., handelsregt 4® kl. II u. 30 m.; staathuishoud kunde 4® kl. 1 u. 30 m., Fransche taal 4® kl. 2 u.Nederlandschetaal3®kl. 2 tl. 45 m., 2® kl. 3 u. 15 m. Vrijdag 10 Julij, cijfer- en stelkunde 2® kl. 9 u.meetkunde 2® kl. 9 u. 45 m., natuurlijke historie 2® kl. 10 u. 30 m.. 1® kl. 11 u., kosmographie 4® kl. II tl. 30 m.; natuurlijke historie 3® kl. 1 u. 30 m., wiskunde 4® kl. 2 u., ualuurlijke historie 4® kl. 2 u. 30 m., Engelsche taal 4® kl. 3 u Hoogduitsche taal 4® kl. 3 u. 30 m. De teekeningen zullen gedurende het examen ter bezigtiging worden gesteld. Tot predikant bij de herv. gemeente te Kattendijke is beroepen de heer F. van Spall, candidaat tot de h. dienst te Leiden. Genoemde heer heelt bedankt voor de toezegging van beroep naar de herv. gemeente te Krabbendijke. Het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevange nen, zijne bemoeijingen steeds in overeenstemming wenschende te houden met den stand en de behoeften van het maatschappelijk leven, heeft zich bij zijn vijftigjarig beslaan de vraag gesteld, of gewijzigde omstandigheden welligt wijziging zijner werkzaamheden noodig of wenschelijk maken. Prijs stellende op het oordeel van allen, zoowel buiten als binnen zijn kring, die in zijn arbeid belang stellen, heeft het genootschap aan zijn hoofdbe stuur het uitschrijven van de volgende prijsvraag opgedragen: '/Welke zijn, in het algemeen, de beste middelen om in het belang van gevangenen en •ontslagenen werkzaam te zijn? Bestaat er reden om. met het oog op die middelen, de werkzaamheden van het genootschap te wijzigen of uit te breiden?" De antwoorden moeten voor 1 Maart 1875 bij den secretaris, dr. E. Laurillard, te Amsterdam, ingezonden worden. De inzender van het antwoord, dat als het beste beschouwd wordt, kan een gouden medaille be komen ter waarde van ƒ300, of diezelfde waarde in geld. Bij besluit van 2 Julij jl. is door de gedeputeerde staten dezer provin cie bepaald dat de afzonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Maandag den 27®'®° Julij aanst.wordende tevens her innerd aan de bepalingen van het provinciaal jagtreglement, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben dan op het water langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, met wij ziging der beschikking van 14 Mei 1869, betreffende de verdceling van het hoofdkiestrict Gouda ter verkiezing van leden van de tweede kamer der l staten-generaalde gemeente Ammerstol tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van dat hoofdkiesdistrict aan te wijzen. Blijkens eenc door het ministerie van financiën gedane opgave zijn in de eerste zes maanden van 1874 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrie ven uitgereikt aan 49 schepen, metende 9375 lasten, waarvan 38 binnen 's lands en tl buiten 's lands gebouwd zijn. In de eerste zes maanden van 1873 bedroeg het aantal dier schepen 42 (8019 lasten), waarvan 29 binnen 's lands en 13 buiten 's lands gebouwd waren. Naar men verneemt zal er in het najaar nog een examen worden afge nomen aan onderofficieren, die genegen zijn als 2e luitenant der infanterie naar Ned. Indie te gaan. De N. Bred. Cour. meldt nader dat het verzoek van wege de Indische regering tot den minister van oorlog gerigt, om 2 a 3 officieren van den generalen staf voor den lijd van drie jaren te detacheren bjj het Indische leger enz., niet is om behulpzaam te zijn bij de organisatie van den gene ralen staf, maar om als leeraar op te treden bij de op te riglen stafschool aldaar. Sedert het uitbreken van den oorlog op de noordelijke kust van Sumatra zijn hier te lande aanzienlijke giften verzameld ten behoeve van de moedige strijders in Atchin. die ziek of gewond het oorlogstooneel vulden ol verlieten. Al de bijdragen, uitgezonderd die yan ƒ10000 door het comité Rotterdam hetwelk haar regtstreeks naar Indië heeft verzonden, zijn aan hel hoofdcomité van het Roode Kruis ter hand gesteld, welke vereeniging ze op de meest doelmatige en nuttige wijze aanwendde. Het totaal der bjj het hoofdcomité ingekomen bijdragen beloopt 17811.92 Te Rotterdam is gisteren avond een jongmensch, 19 jaren oud, bjj het baden in de zweminrigting aan de Baan verdronken. Hij was onderhevig aan de vallende ziekte. Te Amsterdam had eergisteren avond aan het Oetgenspad, buiten de Weesperbarrière, een treurig ongeval plaats. Een twintigjarig meisje, in een koffijhuis behulpzaam, stond op het deksel van den waterketel, die in een fornuis was gemetseld. Het deksel brak onder haar en meer dan ter halver lijve viel zjj in het ziedend nat. De ongelukkige had nog de tegen woordigheid van geest om in een nabijzijnde sloot te springen; zjj heeft zoo zware brandwonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad aldaar had een interpellatie plaats over de toepassing van het Licrnurstelsel, naar aanlei ding van het opstel van dr. Egeling in «Hygieia". De voorzitter zeide dat die klagten ongegrond zijn en door de stoomboot, die nu in gebruik is ge nomen, de toestand thans zeer goed is. Hij betreurde het dat dr. Egeling dergelijke beschuldigingen had geuit, zonder burg. en weth te waarschuwen en vermeldde de omstandigheid dat juist toen dr. E het altaplokaal bezocht cene verstopping de pijpen onklaar maakte. De maatschappij voor tuinbouw en plantkunde hield Dingsdag 11. te Arnhem hare jaarlijksche bijeenkomst, waaraan door een vrij groot aantal leden werd deelgenomen. Na den afloop der zamenkomst hebben de leden de prachtige plantenverzameling van den heer R. D. Wolterbeek. op den huize "Valkenburg", te Oosterbeek, bezigtigd. Woensdag namiddag ten 3 ure kwam een visscher van Harderwijk met den trein van Zwolle aan het station te Nunspeet. Toen hij aan dat station wilde uitstappen, bemerkte hij dat die trein niet stopte. Onmiddel lijk opende hij hel portier en sprong er uit, evenwel met het ongelukkig gevolg dat zijn arm ontwricht werd. Bovendien is er proces-verbaal tegen hem opgemaakt, zoodat zijn roekeloosheid hem duur te staan komt. Door de maatschappij van landbouw in Friesland is een gouden medaille toegekend aan den heer H. Pasma Fz.te Heerenveen, voor het antwoord op de uitgeschreven prijsvraag: »omlrcnt de oorzaken van de zoogenaamde viezigheid van de boter, vooral des winters." Behalve den bekroonde hadden nog 7 anderen hunne antwoorden ingezonden. Te Groningen is Maandag 11. in het schoolgebouw van het instituut van doofstommen de jaarlijksche vergadering gehouden van de leden van het hoofdbestuur. Blijkens het uitgebragt verslag bedroeg bij den aanvang van het schooljaar hel getal kweekelingen 167, van welke 18 voor het eerst de lessen bijwoonden. Dertien kweekelingen worden dit jaar ontslagen, die allen bekwaam zijn om in de maatschappij te verkceren en belijdenis van hun geloof hebben afgelegd bij het kerkgenootschap, waartoe zij behooren. Geen kweekeling werd in het afgeloopen jaar door den dood aan de inrig-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1