LEIDSCIIE CilUEAAT. V. 152. 1874. DONDERDAG 2 JULIJ. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den tiemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.—, iedere regel meer 25 cents. - - -||-- - ".r LEIDEN, 1 Julij. Thans ziet het licht het programma van de 97e algemeene vergadering en het congres der maatschappij ter bevordering van nijverheid, van 13tot 17 July a. s. tc Alkmaar te houden. Den 13deD, 's avonds, leestelijke ont vangst ten raadhuize, en muziekuitvoering. Den 14dt°, 's morgens, eerste zitting der algemeene vergadering. Dejeuner in de sociëteit »de Vereeniging". Vervolgens matinee musicale; table d'höte; 'savonds concert, onder directie van den lieer W. StumpfT, met illuminatie van een gedeelte van den Alkmaarschen llout. Den IS1*"1, 'sochtends, nijverheids congres. Table d'höte. 's Namiddags, rijtoer naar Bergen en het Bergerbosch; muziekuitvoering aldaar door het stedelijk muzick-corps. Den 16dtD, 's morgens, tweede bij eenkomst en sluiting van het congres, idem van de algemeene vergadering. Dejeuner. Namiddag, matinee musicale in de Bniten-Societcit. Gemeenschap pelijke maaltijd, 'sAvonds, feest-concert door het muziek-corps van het 7e reg. infanterie, onder directie van den heer Sonneman, op het Doeleveld en aangrenzende localen. Den 17dcn Julij, bezoek aan de Kaasmarkt; daarna rjjtoer over Bergen, Sehoorl naar Kamperduin; vervolgens bezigliging der zeewering te Pelten; diner aldaar in het Gemeenelandshuisom voor den laatsten trein naar Haarlem te Alkmaar terug te zijn. Gedurende de maand Junij 1874 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3205 portiën warme spjjs, 186 portiën vleesch, 50 portiën spek; totaal 3440 portiën. Te Warmond werd Zondag 11. in het oude kerkgebouw der hervormde gemeente voor het laatst godsdienstoefening gehouden. D». Osti sprak bij die gelegenheid naar aanleiding van Hebr. XIII vs. 8. Het inwijden der nieuw gebouwde kerk zal aanstaanden Zondag morgen ten 10 ure door ge noemden predikant plaats hebben. - Tot hoofdonderwijzer aan de christelijke school tc Delfzijl is benoemd de heer P. S. van Dorp, van Nijmegen. De Staatscourant bevat de prijscourant voor de aangifte in Neder!. Indië, gedurende het tweede kwartaal van 1874, van de waarde ter bere kening van het in- en uitvoerregt der daarin vermelde goederen. Door de schooljeugd in Ned. Indië zal een zeer fraai geschenk aan Z. M. den koning, ter herinnering aan het krooningsfecst, worden aangeboden. Het bestaat uit een album van blaauw fluweel met zilveren versieringen en 100 photographieën uit Indië bevattende. De platen zijn in drie seriën ver deeld; de eerste bevat afbeeldingen der voornaamste gebouwen te Batavia, de tweede van types uit de bevolking, de derde van landschappen, tempels en oudheden. Te Utrecht had Maandag II. de jaarlijksche vergadering van aandeel houders der Rijnspoorweg-maatschappij plaats. Uit het bij die gelegenheid uitgebragt verslag bleek dat de ontvangsten over het afgeloopen boekjaar in het geheel meer hebben bedragen dan ten vorigen jare, 216,055.33%. Van de reizigers vermeerderde bet aantal met 92352 en de opbrengst met ƒ65,944.68%; per reiziger werd gemiddeld ontvangen ƒ1.24?!. tegen ƒ1.27 in het jaar tc voren. De vooruitgang was minder dan het vorige jaar. liet internationaal verkeer was betrekkelijk slap. Vracht- en koopmansgoederen waren cr 71725 tonnen minder vervoerd; aan vracht is daarvoor echter ƒ97,434.36 meer ontvangen. Hel vervoer van vee, paarden en rijtuigen herstelde zich weder genoegzaam geheel van den achteruitgang van het vorige jaar. Het saldo der balans ad ƒ177,860 is goedgekeurd en het divi dend is bepaald als volgt: per volgefonrnecrd aandeel 8,50; per aandeel, waarop ƒ96 is gestort, 3,40; per aandeel, waarop ƒ36 is gestort,^,27%. -- Te Utrecht is overleden de heer H. A. van den Wall Bake, muntmeester, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Woensdag avond, meldt hel Dbl., wordt in het Oudezijds Heeren logement de laatste veiling van huizen, tevens de laatste publieke verkoo- ping, gehouden. De heksluiter zal zijn het huis waarin de banketbakker Boon woont op het Rokin. Sedert, onheugelijke jaren werd in het Oudezijds Heerenlogement, waarvan de gevel zooals die nu nog beslaat in 1647 werd opgetrokken, geveild. Des Maandags kwamen huizen, hofsteden en andere vaste goederen onder den hamer en reeds in 1681 werd bij ordonnantie bepaald (23 Dec: van dat jaar), dat de geregtelijke verkoop van schepen en koopmanschappen nergens anders dan hier mogt geschieden. Meer dan twee eeuwen achtereen, tot op den huidigen dag, zijn dus in dithötel, wJar eens Amalia van Solms (1665), prins Willem de Derde (1672). Peter de Grooté (1697) en prins Willem de Vierde verblijf hielden, veilingen gehouden. Binnen kort zal het ruime gebouw met den grond gelijk worden gemaakt en zullen de zalenwaar de stemmen der levenden nog al luidruchtig weer- klonken, voor een deel in een verblQf van dooden (anatomie, ljjkenhuis) worden herschapen. De arrond. regtbank te Almelo heeft aan de Overijsselsctie weverij eri bleekerij aldaar de door die instelling gevraagde surseance van betaling verleend. Uit het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs oVer het wetsontwerp betreffende de bedelarij bljjkt, dat de groote meerderheid (vat» de 42 leden), wijzende op de onzekerheid van het tijdstip waarop eene geheel nieuwe strafwetgeving zal worden ingevoerd, zich ingenomen verklaarde met het denkbeeld der regering om deze wijziging in onze strafwetgeving te brengen, waaraan dringende behoefte bestaat. Het is noodig dat de wet geving op de bedelarij ophoude te berusten op eene reeks van onaanneme lijke fictien. Belangrijker verschil openbaarde zich echter over het blijkbaar overgangskarakter der ontworpen herziening, doch van eene andere zijde kwam men tegen den wenschom aan dat ontwerp zyn transitoir karak ter te ontnemen, in verzet. 's GRAVEN11AGE. 1 July. Met 6 Julij aanst. worden geplaatst: aan boord van het schroefstoom- schip Cornells Dirks, de luit. ter zee 1* kl. J. C. Commys, als 1« officier, de luitt. ter zee 2e kl. A. E. Arkenbout Schokker, W. II. Tromp en M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, de adelborsten 1' kl. J. D. Heyning, W. P. A. M. Kluit en jhr. J. A. G. van der Staal, de officier van gezondheid 2e kL d'. F. M. Cowan. en de officier van administratie 2e kl. F. A. Frederiks: aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2e UI. J. M. Steers. De adelborsten le kl. II. G. Herderschee, C. F. de Ruylcr de Wildt en R. Betz worden geplaatst, de eerste in de rol van het wachtschip te Wil lemsoord en de beide laatsten aan boord van het ramschip Buffel. Het schroefsloomschip Cornelis Dirks, liggende te Hellevoetsluis, wordt met 6 Julij aanst. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong. De minister van koloniën zal morgen en die van marine overmorgen geen gehoor verleenen. Z. Exc. de minister van koloniën is heden middag ten 3 ure naar Mariënbad, in Bohemen, vertrokken, alwaar hy tót herstel zjjner gezondheid eenigen tijd zal verblijven. In de zitting van de eerste kamer van lieden is het ontwerp (van Houten) tot beteugeling van den arbeid van kinderen in labrieken, na door den minister van binnenl. zaken te zijn aanbevolenaangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Al de verder aan de orde zijnde ontwerpen, waaronder die betredende den ijk der gasmeters, het onderwijs in veeartsenijkunde, wijziging der geneeskundige wet en regeling van de uitoefening der vee artsenijkunde, zijn aangenomen, het laatste met 23 tegen 10 stemmen. Na de behandeling der huishoudelijke raming van uitgaven in comité is de kamer uiteengegaan. De Detde zonen van Z. K. 11. den kroonprins van Pruissen worden aanstaanden Zondag 5 Julij te Schcveningen verwacht en zullen gedurende hun verblijf aldaar in het gemeentebadhuis intrek nemen. Men verneemt, dat de reglercommissaris alhier zich onledig houdt met het voeren van een instructie in een strafvervolging tegen de baronnesse B. alhier woonachtig, tegen wie den 17den Junij door den hrig.-majoor der rijksveldwaeht op last van den hoofdcommissaris van polieie proces-verhaal is opgemaakt wegens verzet tegen de polieie. In hel kort komt de zaak hierop neder, dat toen de aanzienlijke dame bij het passeren van de zan gers, bij gelegenheid der kunstovatie, werd uitgenoodigd met baar calcche. toen staande op de laan tegenover het Huis ten Bosch, ccnigzins den weg le bevrijden, zij pertinent heeft geweigerd aan dat verzoek te voldoen, althans baar koetsier daartoe last heeft gegeven, ja, zich zelfs ten laatste voor de paarden heeft geplaatst, om het afspannen, waarloc de heer van Schermbeek last had gegeven, te beletten. (/V. li. C.) De door de alhier gevesligde afdeeling van de Iloll. maatschappij van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1