LEID8CUE (01 KAM. 1*74. MAANDAG 29 JUNIJ. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BE1UGTEN. N°. 149. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der üandelingen van den Cemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. DE 1IOOGEWOERDSPOORT TE LEIDEN. (25 Juni 1874.) Het vonnis werd geveld. De grijze poort moet vallen. Zij heeft alrêe te lang gestaan. De nieuwe beeldstorm bruist en doet haar loflied schallen, 't Aeloud gedenkstuk moet er aan. 't Is dan ook al te dwaas dat zulke prachtgebouwen Van lieden degelijk in schijn Het tienmaal langer dan ons eigen bouwsel houên, Wjj die toch tienmaal knapper zijn. Die hardsteen is zoo hard, dat beeldhouwwerk zoo kwistig, Zoo overladend aangebracht. 't Bederft den goeden smaak en predikt zelfs, arglistig, Den kunstzin van het voorgeslacht. En dan haar toren, die zoo plechtig wijst naar boven, Beschaduwd door dat oud plantsoen. 't Is waarlijk of hij ons wil spreken vangelooven. Wat heeft zoo'n poort daarmêe te doen? Weg, weg er meè! Rukt aan met moker en houweelen, Maar kiest vooral de beste soort; Zoo'n ding waar nog in slaat u soms een pots te spelen; Zij is zoo taai, zoo'n «zwakke" poort. Dus; vrienden, opgepast! Komt, brengt haar ras ten onder. De kunst vindt bij dat sloopen baat; Hoe wilt gij dat men ooit de nieuwe zaal bewonder', Zoolang zij over «Rhijnland" staat. Wie zal een paardenkop of dito kop waardecren Zoolang die schepping met een «crout' Als het collegium der staten concurreeren Met groven wansmaak strijden moet. Slaat toe! Neen wacht een wijl ter wille van die dwazen, Der domste wanbegrippen slaaf Die om zoo'n wagglend prul, als half-bezeetnen, razen; En haal mij eerst een photograaf. lees «de Sieckentroost" der poort, voor haar verdwijnen, Dan vall' ze en, nog een zegepraal, De brug er bij; opdat de zon der rechte lijnen In onbezweken luister straal. 'tlswaar. Het helpt niet veel zoolang der straten kromheid... Enfin! Men weet toch nooit!... Misschien!... Wie 't monster wil verslaan van eeuwenoude domheid, Moet niet op honderd jaren zien. Licht zal hel nageslacht den gulden tjjd begroeten, Waarin de snelste kogelsoort, Geschoten uit «de Vink", «Ik leer nog" zal ontmoeten, Door niets 'khoop door geen mensch gestoord. Zoo ruischt het zegelied. De poort, gewijd ten doode, Staat rustig, zwijgend daar en wacht. Zij heeft één woord gehoord van den vernielingsbode. Dat woord, haar troost, is: nageslacht! Leiden, 26 Juni 1874. J. M. E. DERCKSEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 27 Juni 1874. v. d. BRANDELER. Deze gedachte wordt beter vertolkt door de geestige plaat, bij de Breuk en Smits alhier in liet licht verschenen«De poort der manege" enz. LEIDEN, 27 Junij. Door den heer commissaris des konings in de provincie Zuidholland is benoemd tot lid van het college van zetters der directe belastingen de heer J. Zaalberg JCz.in plaats van wijlen den heer P. L. Tichler. De sluiting der mail met de Madura, van dé stoomvaart-maatschappij Java, naar Batavia te verzenden, geschiedt te den Helder op 30 Junij, ten 7.30 it. des avonds, na aankomst van trein II van den Noordhollandschen spoorweg. De laatste ligting der brieven met die mail te verzenden heeft alhier plaats ten 1 u. des namiddags. De maatschappij voor toonkunst te Leiden ondervond dezer dagen eene niet geringe uitbreiding van haren werkkring, t. w. door de aansluiting van het muziekcorps der dd. schutterij. Het doel van deze aansluiting is. het geven van harmonie-concerten gedurende de zomermaanden en uitvoeringen voor strijk-orchest gedurende de wintermaanden, kosteloos door de leden der maatschappij bij te wonen; door het uitbreiden van het aantal leden der maatschappij den flnanciëlen toestand te verbeteren, en daardoor in de gelegenheid te worden gesteld de musici beter te salariëren en ontbrekende elementen voor het orchest te engageren. Ter bereiking van dit zoo nuttige doel zullen, naar wij vertrouwen, de ingezetenen van Leiden het hunne wel willen bijdragen om door toetreding als lid der maatschappij voor toonkunst deze zaak krachtig te steunen. De contributie, a 5 per jaar, mag waarlijk niet te hoog gesteld genoemd worden, terwijl men daarvoor toch in de gelegenheid zal zijn muziekuit voeringen van verschillenden aard bij te wonen. Het verdient allezins toejuiching dat men op deze wijze door aansluiting iet» goeds in ons midden tot stand wil brengen. Ook op dit gebied kan men door eendragtige zamenwerking goede resultaten verkrijgen. Aan de lofwaardige poging van hh. commissarissen moge daarom de waardering te beurt vallen, die zij zoozeer verdient. Deze week werd op Zomerzorg tweemaal eene soirée musicale gegeven door Pflagings concert- en operetten-gezelschap uit Rotterdam. Dat de goede verwachting omtrent dat gezelschap niet beschaamd werd, bleek wel uit hel talrijke gemengde publiek, dat er telkens tegenwoordig was. Gisteren avond traden daarbij op de dames Scheele en de komiek Martens. De lieve voordragt van Fanny in het Chansonnette, de geestige uitvoering van eenige Tyroolsclie trio's door de beide zusters met den heer Martens en het katten duet door mr. en made Martens, een kunststuk in dat genre, lokten vele welverdiende toejuichingen, en het geheel vestigde wederom de overtuiging dat de cafés chanianl, op Zomerzorg aangeboden, gerustelijk zoowèl door dames als heeren kunnen worden bijgewoond, wat zeker niet altijd van dergelijke voorstellingen kan worden gezegd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 tot 95 volwassen personen en 29 lot 36 kinderen. Ingevolge een verzoek van den heer minister van binnenlandsche zaken tot het bekomen van een tabellarisch overzigt van de bewaar- en klein- kinderscholen enz. in deze provincie gedurende 1873, hebben de ged. staten de gemeentebesturen uitgenoodigd de daartoe strekkende opgaven in te zenden. Voor het admissie-examen tot plaatsing aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem hebben zich aangemeld 60 adspiranten, uit de pro vinciën GelderlandZuidholland, Noordholland, Zeeland, Overijssel. Drenthe, Friesland en Utrecht. Ilcl vergelijkend examen voor de 21 beschikbaar ge stelde rijks-toelagen ad 300 zal den 7'1™ Julij e. k. te 's Gravenhagc aan vangen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1