sclieiijke om enkel Nederlanders de expeditie te doen ondernemenwerd bij acclamatie aangenomen liet voorstel van den voorzitter, om eene expeditie naar de Korintji-vallei en omliggende landen op touw te zetten. Aan liet bestuur werd opgedragen, nadere inlichtingen te verzamelen en de voorbe reidende stappen te doen. Op den Oosterspoorwegop ongeveer 2 kilometers afstand van het slation Amersfoort, is door cene locomotief liet eenjarig kind overreden van eene baanwachtster, die, zich op haren post begevende, het aan den tuinman, die in de nabijheid wérkte, had toevertrouwd. Deze schijnt niet tc hebben opgemerkt dat het kind zich al spelende te ver had verwijderd, zoodat de moeder, toen de locomotief voorbij was, zich naar hare woning begevende, haar kind vermorseld op de spoorbaan vond. Boven Zaandam hebben zich in de vorige week achtereenvolgens drie hoozen vertoond, waarvan de eene, een lange, witte, kegelvormige figuur, veel geleek op een kronkelende slang. Veel schade is niet aangerigt; een kuil werd in den grond gemaakt, het water opgejaagd en het gemaaide gras over schuur en molen geslingerd. Het vee in de weiden was zeer ongerust. Door den heer A. van Gelder, te Zaandam overleden, zijn bij testamen taire beschikking o. a. de volgende legaten gemaakt: aan het dep. Zaandam der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen ƒ800; aan de weldadigheids-com missie ƒ400; Plaatselijk nut ƒ400; Nedcrlandsch Mettray/500; doofstom- raen-inst. te Groningen 1000: blinden-institiint te Amsterdam 1000; aan de beide doopsgezinde gemeenten te Zaandam ieder ƒ500; idem te Wormerveer ieder 1000; idem voor Wormer en .lisp en G. en W. Knollendam ieder ƒ1000; emeritaatsfonds voor doopsgezinde predikanten 2000. Omtrent het monument te Ileiligerlce deelt de N. W. C. thans mede, dat de vervaardiger van het gedenkteeken. de heer Geefs uit Antwerpen, te Winschoten is geweest en met een paar leden der commissie de daaraan bevonden beschadiging in oogenschouw heelt genomen. De heer Geefs moet daarbij hebben medegedeeld, dat hij, doordien de Duitsch-Fransche oorlog hem belet had de door hem voor het gansche monument bestemde steen soort te verkrijgen, zich voor een gedeelte had bediend van eene andere soort, die Item mede voor deugdzaam was verkocht, doch later was geble ken niet bestand te zijn tegen den invloed der atmosphcrische toestanden. Hij heeft echter tevens beloofd, alles binnen een zeer kort tijdsverloop we der in een behoorlijken toestand te zullen brengen. De eigenlijke groep zelve is. als van beteren steen, ook thans nog ongeschonden. Uil Boxmeer meldt men: Woensdag morgen omstreeks 7 ure was de landbouwer I'. kamers te Beugen met zijne vrouw ter kerk, terwijl een 15-jarig dienstmeisje boter karnde. Gerucht in den stal vernemende, opent de meid de'staldenr, en zij ziet daar tot hare niet geringe ontsteltenis een man met zwarten jas. De vreemdeling riep haar toe: «groet Lamers van mij", waarop hij zich door de buitendeur verwijderde. Naauwelijk was.de meid aan de karn teruggekeerd, of door een raam zag zij de vlam uit den stal slaan. De brand heeft het gehcele huis in asch getegdwaardoor eene schade van p. m. ƒ3000 veroorzaakt werd. De policie doet ijverig onderzoek naar den brandstichter, maar de weinige aanwijzing, welke de dienstmeid kan geven, maakt haar dit onderzoek zeer bezwaarlijk. Vanwege, de kamer van koophandel en fabrieken té Vlissingen is een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gezondeninel betrekking tot de maildienst op Engeland. Daarin wordt betoogd, dal de haven van Vlissingen daartoe beter geschikt is dan de Rolterdamsche waterweg en op de inrigting van een maildienst te Vlissingen aangedrongen. In het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken omtrent het ontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der staalsbegroo- ting voor 1874, blijkt o. a. dat de minister nader verdedigt de aangevraagde sommen tot uitbreiding van het laboratorium te Leiden geheel in overeen stemming met het plan van den hoogleeraar Hcynsius. De leden, naar wier meening tol nu toe aan de plannen voor het nieuw akademiegebouw weinig gedaan is, verkeeren iu dwaling. Dadelijk nadat cene som van ƒ300.000 was toegestaan voor het nieuwe akademiegebouw en voor het zoötomisch laboratoriumis de minister met curatoren in over leg getreden over de voor beide gebouwen vereischte plannen. Dat voor het zoötomisch laboratorium is na herhaalde wijzigingen in het begin van 1874 goedgekeurd, en waarschijnlijk zal het gebouw in den zomer van 1875, of reeds vroeger, in gebruik kunnen worden genomen. Voor het akademie gebouw zijn herhaaldelijk plannen ontworpen e.i gewijzigd, zonder dat er een verkregen werd, dat aan deeischcn. die men meende te mogen stellen, geheel beantwoordt. Onlangs zijn de twee laatste plannen aan het oordeel der rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst onderworpen, wier advies dezer dagen aan curatoren is medegedeeld. 'sGIUVENIIAGE. 22 Junij. Z. K. II. de prins van Oranje, die jl. Zaturdag II. M. de koningin op 11D. reis naar Mariënbad lot Arnhem uitgeleide deed, is nog denzelfden dag hier ter slede teruggekeerd. Z. K. H. prins Alexander zal aanstaanden Zondag een reis ondernemen door Europa en het eerst naar Rusland vertrekken. De commissaris des konings in deze provincie zal op Dingsdag 7 Julij a. s. den leden der prov. stalen ten zijnen huize een diner aanbieden. In het groot stedelijk badhuis is Zaturdag cene Russische familie aan gekomen, die lot Scheveningen de reis heeft afgelegd met hare particuliere stoomboot, een elegant vaartuig met verschillende compartimenten, dat thans in het Kanaal, ter plaatse waar de gondels aanleggen, liggende is. In de zitting van de tweede kamer van lieden vroeg na het lezen der notulen de lieer Bergstna het woord om er op te wijzen dat in het bijblad alleen de namen waren vermeld der leden die bij de behandeling der census- wet vóór het amendement Bredius hadden gestemd, er niet die er tegen hadden gestemd. Tevens wees de heer van Zuylen van Nyevclt cr op dat volgens de Staatscourant art. 1 der wet zou zijn verworpen met 32 tegen 29 stemmen; dit moest zijn 39 tegen 32 stemmen. Nadat mcdedeeling was gedaan van de conclusie van het verslag der commissie ad hoe omtrent de koffijculluur op Java, gaf de voorzitter het woord aan den minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenl. zaken zeide het volgende: Mijnheer de voorzitter! Als daartoe door Z. M. den koning gemagtigd heli ik de eer te verklaren dat het wets-ontwerp tot wijziging der kieswet van Junij 1850 door de regering wordt ingetrokken. Ik heb tevens de eer daaraan toe te voegen de mededeeling dat de gezamenlijke ministers begrepen hebben in de gege ven omstandigheden aan den koning hun ontslag tc moeten vragen. Het adres, daartoe strekkende, is reeds Zaturdag aan Z..M. verzonden, maar de ministers mogten aan hun besluit geen openbaarheid geven, zoolang zij niet berekenen konden dat het ter kennis van Z. M. zou zijn gekomen. Vandaar het verzoek aan de kamer om de beraadslagingen over de begroo ting van marine tot heden te verdagen. Wanneer de kamer meent nog andere wets-ontwerpenwaarvan de afdoening haar noodzakelijk of wen- schelijk voorkomt, te moeten behandelen, dan verklaart de regering zich bereid daartoe mede te werken. De voorzitter dankte den minister voor de gedane mededeeling. Vervol gens kwam in behandeling het wets-ontwerp houdende definitive vaststel ling van hoofdstuk VI der staatsbegrooling voor 1874 (dep. van marine). Slechts enkele leden voerden daarover het woord. De voordragt werd met algemeene stemmen aangenomen. Tegen morgen zijn onderscheidene wets-ontwerpen aan de órde gesteld. IJUTKNLANDSCIIE BEU 10 i EN. BEL»IE. Te Antwerpen heeft weder een zware brand gewoed. De suikerraffinaderij van den heer Konincks is een prooi der vlammen geworden. In drie jaren tijds werden dus vier zulke inriglingen door -brand vernield. k ark 5. tï. LONDEN 21 Junij. De staatscommissie van onderzoek naar de gegrondheid der klagten van officieren, welke door de afschaffing van liet stelsel van bevordering bij het leger door koop benadeeld waren, en in adressen aan het parlement het terugkomen op den in 1871 genomen maatregel verzochten, heeft thans haar verslag uigebragl. De commissie verklaart dal de vorige regering zich op een juist standpunt had geplaatst en dat het terugkomen op hel besluit van 1871 haar in het geheel niet raadzaam voorkomt: doch zij meent dat in sommige gevallen de hardheid van den op zich zelf en in het algemeen goeden maatregelen moet worden weggenomen, en dat men in dit opzigt iets vrijgeviger behoort te zijn dan de vorige regering zich had betoond. Zoo acht zij bet niet doelmatig dat het betalen van geld om liet ruilen van rangen tusschen de in het moederland en de koloniën dienende corpsen ge makkelijk te maken verboden is. en beveelt zij het verleenen van een hooger pensioen aan voor officierenwelke de hardheden van de afschaffing van het koopstelsel ondervonden hebben. Men wil welen, dat de Times zich, ten behoeve van haren Parijschen berigtgever, tot den prijs van 3500 de uitsluitende beschikking heelt verzekerd van een telegraafdraad tusschen Londen en Parijs. De werkstaking van 7000 mijnwerkers te Cleveland is geëindigd; de mijnwerkers hebben in de vermindering van het loon met 12% pCt. berust. Tusschen de studenten van Oxford en Cambridge heeft een velocipède- wedren plaats gehad. Die van Cambridge hebben de overwinning behaald. Door den eerst aankomende is de afstand tusschen Oxford en Cambridge, 21 uren gaans, in 8 uur eu 5 minuten afgelegd. Maandag wordt alhier door cenige Fransche commune-mannen een feestmaal gegeven ter eere van Henri Rochefort. Twee van zijne lot- en toglgcnooten bij de vlugt uit Nieuw-Caledonië, Paschal Grousset en Jourde, zijn aan boord van de Wisconsin te Queenslown aangekomen, en zullen zich te Londen vestigen. F Si A. 3V K K E.3 li. De Orleanistische dagbladen verklaren zich tegen hel ontwerp van liet linker-centrum, en beweren dat liet uit de goede ontvangst, welke dit ont werp bij de republikeinen te Parijs en in de provinciën gevonden heeft, duidelijk blijkt van hoe gevaarlijke strekking het is, terwijl zij voorspellen dat een eventueel afkondigen der republiek terstond tot oproeren en onge regeldheden zou aanleiding geven. De nationale vergadering heeft goedgekeurd de wijziging, welke in de munlconventie met België. Italië en Zwitserland is voorgesteld, wegens de daling der -zilverprijzen. België en Zwitserland waren voor de aanneming van den enkelen standaard, maar Frankrijk heeft het stelsel van den dub belen standaard willen behouden, daar het de daling van het zilver als lijde lijk beschouwt en daarom slechts een wijziging voor den lijd van één jaar wilde toestaan, waarbij de aanmunting van zilver voor dit jaar wordt be perkt in Frankrijk tot 60, in België tot 12, in Italië tot 40 en in Zwit serland lot 8 millioen franken. De Corresp. cath. ct rotjaliste zeide dezer dagen dat de nationale vergadering, als zij niet bij magie is de monarchie of de republiek te grond vesten, lol niets deugt eu maar weggejaagd moet worden. Het blad werd in beslag genomen, doch men gelooft niet dat de regering de zaak zal ver volgen. Volgens le Nord heeft de minister van justitie aan verscheidene afge vaardigden te kennen gegeven, dat de ingestelde enquête naar de door een dagblad van Nevers openbaar gemaakte circulaire van het //Comité voor het beroep op het volk" nog niets heeft opgeleverd, waaruit van de echtheid

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2