LEIDSCIIE COURANT. iV. 143. MAANDAG 22 JUNIJ. 1S74 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het V er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expedilxekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regeis 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. By deze Courant teordt verzonden IV"34 (blad 37) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS -BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de algeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Juni 1874. v. d. BRANDELER. MNNENLANDSCHE BE1UGTEN. LEIDEN, 20 Junij. Bij het alhier gehouden admissie-examen voor de akademische lessen, op 18 en 19 Junij 11., zjjn van de 48 adspiranien, die daaraan hebben deel genomen, toegelaten 36. terwijl 1 zich onder het examen terugtrok. Blijkens de bij den gemeenteraad ingekomen stukken hebben de con cessionarissen voor den spoorweg LeidenWoerden, de hh. de Bordes en baron Sloet, zich tot den raad gewend met verzoek den bij besluit van 18 Nov. 1872 aan de deelneming in de geldleening (ad ƒ250,000) verbonden termijn binnen welken de naamlooze vennootschap moest gevormd zijn (1 Julij 1874) met één jaar te verlengen. Het tot stand komen der ven- nooLschap was nog niet geschied wegens moeijelijkhedcn in de regeling van een gemeenschappelijk station met de Holl. spoorwegmaatschappij, door de regering verlangd, alsmede omdat het nog niet was gelukt het benoodigd kapitaal bijeen te brengen; men mogt echter verwachten dat die toestand verbeteren zou en dat de zaak van het gemeenschappelijk station zou gere geld worden. Burg. en weth. stellen voor den bedoelden termijn tot 1 Januarij 1875 te verlengen, en dat verder, mogt de vennootschap niet tot stand zijn geko men, de gemeente hare inschrijving zal handhaven, zoolang dit met het gemeentebelang overeenkomt. Donderdag 11. hield de afdeeling van het Zilveren Kruis alhier, op Zomerzorg, eene vergadering, waarbij vele vroegere leden ontbraken. Werd voor ruim 3 jaren de destijds gehouden vergadering nog door 20 leden bij gewoond, thans telde zij nog slechts 9 leden, waarvan er 8 tegenwoordig waren, die te zamen 640 jaren telden. De meesten waren reeds van het aardsche tooneel verdwenen en het afsterven van dr. Honig had de vereeni- giug van haren voorzitter beroofd. De verdere leiding dezer steeds afne mende en wegsmeltende afdeeling werd nu opgedragen aan dr. Mahlstede, van Uithoorn. Deze afdeeling, in het bezit zijnde van een vaandel, dat in sierlijkheid en pracht met de schoonste van die soort zou kunnen wedijve ren, heeft in hare statuten de bepaling opgenomen dat gezegd vaandel, indien de vcreeniging te gering in ledental zal zijn geworden, om te kun nen blijven bestaanaan de regering der stad Leiden moet worden aange boden, met den wensch dit in het archief der gemeente te stellen en te be waren en in de hoop dal het bestuur der gemeente met der tijd dien wensch zal inwilligen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 tot 97 volwassen personen en 30 tot 38 kinderen. Men schrijft ons uit 's Hage: Omtrent de gevolgen van het votum der tweede kamer op gisteren verneemt men, dat het ministerie spoedig be slissen zal over zijne te volgen gedragslijn en dat het uitstel door de rege ring gevraagd om de begrooting van marine eerst Maandag te behandelen in verband staat met het voornemen om alsdan aan de kamer van de be slissing van hel kabinet kennis te geven. Er loopen geruchten van aanbie ding van collectief ontslag door het ministerie, doch heden middag zal, naar wjj vernemen, de ministerraad vergaderen. Onder dagteekening van 18 Junij 11. ontving de heer N. Vijverberg, landbouwer te Zoetermeer, eene zeer vleijcnde dankbetuiging van H. M. de koningin, voor de aanbieding zijner Lofzangen, vervaardigd ter gelegenheid van III)r verjaardag, welke gedichten door H. M. met welgevallen zijn ont vangen. H. M. heeft haren secretaris, den heer von Wcckherlin, opgedragen haren dank aan den dichter over te brengen. Door de staats commissie voor het geneeskundig staals-examen is>tot arts bevorderd de heer J. A. B. Masthoff. candidaat-arls. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe Diep, is eergisteren Gibraltar gepasseerd. De heer M. Simon Gz.eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoor wegen, is door den keizer van Rusland benoemd tot ridder der orde van St. Anna, en de heer J. Vermeer, havenmeester te Vlissingen, tot ridder der orde van St. Stanislaus. De heer A. Benier, consulair agent van Rus land te Vlissingen, is benoemd tot ridder der orde van St. Stanislaus 3e kl. en tot ridder der orde van de Eikenkroon. -- Naar wij vernemen, meldt de N.R.C., is de heer C. J. J. Scheurleer, een der gewezen directeuren van de gefailleerde Overijsselsche bankte Calais in hechtenis genomen, en zal hij eerstdaags door het Fransche gouvernement aan onze regering worden uitgeleverd. Te Nieuwkoop had Woensdag 11. het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school. Van de 18 sollicitanten, die daaraan deelnamen, is het navolgend viertal gevormd: R. K. van de Stonwc, van Eukhuizen; A. van Leeuwen, van Rotterdam; H. G. llaremaker, van Abbckerk; E. van der Smit. van Utrecht. Tot hoofdonderwijzer aan eene der openbare tusschenscholen te Rotterdam 's benoemd de heer 11. C. Brouwer, hoofdonderwijzer te Lisse. Te Numansdorp is Woensdag avond brand ontstaan in een woonhuis, bewoond door den tapper G. van Saarloos en nog vier huisgezinnen. Het geheele gebouw, midden in de kom der gemeente, is een prooi der vlam men geworden. Er bestond in het begin gegronde vrees dat de brand eene nog grootere uitgebreidheid zou verkrijgen. Burg. en weth. van Amsterdam hebben een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin zij verzoeken het ontwerp van wet tot wijziging van art. 19 der wet van 29 Junij 1854, houdende eenige veranderingen in de straffen op misdrijven gesteld, zooals het daar ligt niet aan te nemen. Hun be- 1 zwaren betreffen de volgende bepalingen en het daarover gezegde in de memorie van toelichting: //Hij. die bedelt wordt gestraft met eene gevan genisstraf van zes dagen lot drie maanden. Niet strafbaar is het indien blijkt, dat de dader niet in staat is om te werken, en dat hij zich bij de betrokken armbesturen en bij het gemeentebestuur vruchteloos om de noo- dige ondersteuning heeft aangemeld. Burg. en weth. meencn dat als dit wetsontwerp wordt aangenomende gevolgen daarvan voor de groote ge meenten niet te overzien zijn, daar volgens art. 22 der tegenwoordige armenwet het burgerlijk- of algemeen, het gemengd armbestuur of het bestuur der gemeente waar de arme zich bevindt, op de aanvraag om onderstand, beslist en ingeval die aanvrage afgewezen wordt die in de gemeente blijft zwerven en bedelen en men dit zal moeten toelaten volgens het ontwerp, tot overlast van hunne gemeente die hen afwees; dat er dan nog alleen eenige billijkheid in de voorgestelde bepaling zou zijn, indien zij alleen toepasselijk was op de woonplaats van den bedelaar en deze aldaar was i afgewezen. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van d8. Boschis door den kerkeraad der hersteld cvang. Luth. gemeente te Amster dam de volgende nominatie gemaakt: de Meijere, ev. Luth. pred. te Deven ter; Scharlen, id. te Leeuwarden, en Limperg, hersteld ev. Luth. pred. te Medemblik. Men meldt uit Leeuwarden: De harddraverij met paard en «hals Don derdag alhier om de door Z. M. den koning uitgeloofde prijzen gehouden, die eerst ten 7 ure 's avonds was afgeloopen, was ongétwijfeld de schoonste, die wij tot dusver in deze provincie hebben mogen aanschouwen. Door 21 paarden werd aan den wedstrijd deelgenomen, waaronder 4 uit de provincie Groningen en 1 uit Amsterdamde overigen allen Friesche harddravers. De wedstrijd, die ten 1 ure een aanvang nam, had, naar 'skonings verlangen, in de volgende orde plaats. Om den eersten prijs, de prachtige gouden zweep, werd door alle deelnemers gekampt; om den tweeden prijs, een zil veren koflij- en theeservies met dito blad, door de paarden uit Groningen; om de andere prijzen 1". vier zilveren champagne-bokalen met dito blad en 2°. een breed gouden oorijzer, door de Friesche paarden. Aangezien zich geen genoegzaam getal paarden uit Drenthe had aangemeld, werd de Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1