LEIDSCHE ('01 RAAT. 1874 142. ZATLRDAG 20 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenis. Bij deze Courant mordt verzonden IV". 33 bind 36) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BE RIGHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 26,ten Januari jl{Provinciaal-Blad n°. 15), houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het vvelslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den lGdeD November 1820, n°. 81, door de Dist?iets com missie tot aanmoediging en o?idersteuning van den Gewape?ide?i Dienst in de Ne- derla?iden, zal worden gehoudendoen te weten datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden 221len en 23sten Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen urenaan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervar, upodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onhe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opjbrengjt dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en heslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat hij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingen, veteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleencn, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot. beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe banden voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 18 Juni 1874. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEH1GTEN. LEIDEN, 19 Jtinij. Dezer dagen is verscbcnen het programma van het elfde christelijk nationaal zendingsleest, te houden te Middachten bij den Steeg, op Woensdag 1 Julij 1874. Vrouwe douairière gravin Bentinck van Middachten heelt haar buitenverbllif voor de derdemaal voor dit doel beschikbaar gesteld. Als spre kers zullen optreden de heeren 11. V. Ilogerzeil, pred. te Arnhem; M. Cohen Stuartemer. pred. van Rotterdam; dr. Ph. J. lloedemaker. pred te Roller- dam; T. M. Looman, te Amsterdam; I. J. Dcrmout, pred. te Scheveningen; jhr. van Weede van Dijkveld, te Utrecht; J. F. van Lennep; B. Swaan, pred. te Breda; M. Lion Cachet, vroeger pred. in Zuid-AfrikaM. Bromet, te Amsterdam; W. Koopman, pred. te Barendrecht; P. Doedes, pred. te Zulphen: N. Uinnooy, zendeling der Utrechtsche zendingsvereeniging; Dr. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem; A. Brnmmelkamp, leeraar aan de theol. school te Kampen, J. P. G. WeslhofT, pred. te Amsterdam. De Ilollandsche spoorwegmaatschappij laat twee treinen loopen, een van Schiedam en Delft, een van Leiden en Voorschoten. De trein van Leiden vertrekt ten 5.20 u. De reizigers van beide treinen worden te 's Hage naar het station van den Rijnspoorweg gestoomd om vandaar ten 6 tl. in dezelfde rijtuigen te vertrekken. Aankomst te Middachten ten 9.30. Voor den te rugkeer is het vertrek van Middachten bepaald op 5.40 u., om ten 10.11 te Leiden aan te komen. De prijs van een retourhillet van Leiden naar Mid dachten is 2de kl. 4.68, 3'ie ld. 3.15. waaronder 40 cents voor een pro gramma, zonder hetwelk men op het feestterrein niet toegelaten wordt, begrepen is. 1 De examens van het middelbaar onderwijs (afdceling letterkunde), ge presideerd door den heer inspecteur d'. D. J. Steyn Parvé, zijn gisteren besloten met de niet toelating der twee candidaten voor het boekhouden. Eene can didate voor Engelsche taal heeft zich teruggetrokken. Te Utrecht is eergisteren de algemeene vergadering gehouden van het schoolverbond, onder leiding van den heer van Milligen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hh. dr. F. G. B. van Bleeck van Rijsewjjk, tc Harderwijk, en mr. A. M de Cock, te Rotterdam. De vergadering ver klaarde zich bij de behandeling van het bekende rapport over de wensche- lijk- en mogelijkheid eener invoering van leerpligt hier te lande, met 35 legen 13 stemmen, vóór het beginsel der invoering. Het hoofdbestuur werd verder gemagtigd zich lot de regering te wenden om aan te dringen op het uitbreiden der gelegenheden tol opleiding en lot verhooging der bezoldigin gen van het onderwijzerspersoneel en om eveneens der regering te verzoe ken hel voorbereidend lager onderwijs te regelen, (lp voorstel der afd. Nietiw-Lekkeriaiul is besloten tot de regering het verzoek te rigten om in het belang van heter schooltoezigt in elke gemeente jaarlijks minslens één bijeenkomst te doen houden van gemeentebestuur, schoolopziener, school commissie en hoofdonderwijzers. Het bij de tweede kamer ingekomen wets-ontwerp lot het verlcenen van subsidie voor den aanleg van spoorwegen is de vrucht van het overleg der regering met de vereeniging van Nederlandsche bankiers, dat tot het paan leidde tol het verleenen van subsidie uit de schatkist tot een gezamen lijk bedrag van hoogstens 14 millioen gulden, hetwelk thans door de rege ring aan de wetgevende magt wordt voorgesteld en in art. 1 der wets- voordragt is omschreven. In dat plan zijn thans opgenomen; de lijnen van Dordrecht over de Merwede langs Sliedrecht, Gorinchem en Leerdam naar het station van den staatsspoorweg bij Kuilenburg; van genoemd station langs Buren en Tiel naar Eist; van Leerdam naar Buren; van Almelo naar Zwolle en Meppel; voorts in Noordholland de lijnen van de haven te Vel- zen, langs Zaandam, Purmerend en Hoorn naar Enklutizen en van Hoorn naar Alkmaar, en in Friesland van Stavoren langs Ilindeloopen en Sneek naar Leeuwarden, benevens de uitbreiding der havenwerken te Enkhuizen en te Stavoren. Zonder geldelijke hulp van den staat zal de vereeniging daarbij ondernemen de verbinding van Kuilenburg naar Amersfoort en de werken voor verbetering en uitbreiding op den Cenlraalspoorweg. - De Courr. de la Meuse verneemt, dat de voornaamste spoorwegmaat schappijen in Nederland een overeenkomst hebben gesloten met verscheiden kolenmijnen aan de Roer, volgens welke deze laatsten al het benoodigde aan steenkolen voor locomoliven, dienstjaar 1874/75, zouden moeten leveren] tot den gemiddelden prijs van 18 a 18% th. per 100 quinlalen, eerste, qualiteit, aan de kolenmijnen in tc nemen. Te Gouda vierde eergisteren de heer H. C. N. van Amerom, pred. bij de herv. gemeente aldaar, de herinnering zijner 25-jarige evangeliebediening. Talrijke bewijzen van belangstelling en deelneming mogt de jubilaris onder vinden. De kerkeraad overhandigde hem o. a. namens de gemeente een prachtige pendule met coupes, en tevens een portefeuille met gouden slot, waarin het restant was van de som. die door de leden der gemeente was bijgedragen. De collega's van den jubilaris vereerden hem een keurige cassette. Aan het Kralingsche Veer waren Maandag 2140 zalmen ter markt gebragt; een getal dat de oudste visschers zich niet herinneren op één dag aldaar gez'en te hebben. Verschillende geruchten omtrent het leggen van een rail dwars over het spoor tusschen Russian eu Hilversum zijn in omloop. Wij zijn in staat gesteld de volgende, juiste tocdragt der zaak mede te deelcn. Op Zondag avond, terwijl de laatste sneltrein uit Amsterdam te Hilversum verwacht werd en de trein, die van daar moest vertrekken, gereed stond, kwam een stoker van de spoorweg-maatschappij mededeelen, dat hrj nabij Bussum een rail dwars over het spoor had zien liggen, doch in het wegnemen daarvan verhinderd was door twee personen, die hem met messen hadden gedreigd. Bedoelde stoker had gelegenheid gehad, een arbeider te waarschuwen en was toen naar Hilversum geloopen om van het gebeurde keunis te geven. Terstond werden maatregelen door den stations-chef genomen om den machi nist van den sneltrein te waarschuwen, welke trein dan ook ongehinderd aankwam na een niet onbelangrijk oponthoud te hebben ondervonden. De stoker gal van het voorgevallene kennis aan de justitie, doch al spoedig

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1