discussie, waarbij men in beschouwingen trad over de taak der regelings commissie, zeide de voorzitter dat men in deze vergadering alleen met het voorstel van den heer ten Brink te doen had en bragt hij in stemming de vraag, of dat urgent zou worden verklaard. De uitslag der stemming was dat de vergadering het voorstel niet als urgent wilde beschouwd hebben. Daarop werd de vergadering gesloten. Ter herinnering aan den slag van Waterloo waren heden van vele woningen vlaggen uitgestoken. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer G. A. Haremaker. med. doctorandus. Als hulpapothekcr zijn na gehouden examen toegelaten de hh. J. F. Brust, te Den Helder; G. van den Berg en M. Romein, beiden te Leeuwarden. Door de commissie belast met het afnemen der examens voor het mid delbaar Onderwijs zijn gisteren toegelaten, de hceren H. Mennega Az., van Assen; F. A. van Suchtelen Jr., van Amsterdam; J. B. van Bork, van Am sterdam, allen voor boekhouden. Afgewezen één candidaat voor boekhouden. Bij de acten-examens voor middelbaar onderwijs zijn nog toegelaten voor regtlijnig teekenen de hh. A. Bos, van Rotterdam; H. van Dijk, van Zwolle; P. A. Kraanen, van Bergen-op-ZoomM. A. van Wadenoijen, van Rotterdam, en B. Peteri, van Arnhem; voor boetseeren de heer H. Baarsma, van Amsterdam; voor gymnastiek, de hh. 11. Albers, van Deventer; G. C. Raerends, van Den Haag; G. S. Hofstra, van Sneek; J. F. B. A. Op 't Eynde, van Amsterdam; E. de Vries, van Amsterdam, en J. E. Plooster van der Roest, van Rotterdam; voor M2, lijnteekenende heer B. Peters, van Enschede; voor J. zeevaartkunde, de heer P. Brug, van Schiermonnikoog; voor K2, werktuigkunde, de hh. C. de Haas. van Rotterdam, en 11. lleu- kcls, van Deventer: voor K3, natuurkunde, scheikunde en cosmographie. de heer S. Lako, van Oostburg; afgewezen 1 candidaat. Ook voor K4, natuur lijke historie, werd 1 candidaat afgewezen. Dé minister van marine heeft zijne begrooting in art. 25 verhoogd met 50000, ten gevolge van den dezer dagen op 's rijks werf te Amsterdam plaats gehad hebbenden brand, waardoor een belangrijk gedeelte van het groot ijzermagazijn is vernield; de daardoor veroorzaakte schade wordt be groot op 100,000. llet is dringend noodig zoo spoedig mogelijk tot herstel van dat gebouw over te gaan, waarom eene verhooging der begrooling over 1874 noodzakelijk is. De andere helft komt op 1875. llet ontwerp op het subsidie voor spoorwegen, bij de tweede kamer ingekomen, bevat, naar men verneemt, het voorstel tot subsidie van 14 millioen aan het consortium van bankiers, en zou de volgende lijnen om vatten: 1". Dordrecht—Gorinchem— LeerdamKuilenburgTiel— Eist, met verbinding van Leerdam met Buren. 2". Almelo—Zwolle en Almelo—Meppel. 3°. Velzen—Zaandam -Hoorn Enkhuizen en Hoorn--Alkmaar.4°. Stavo renHinlopenSneek Leeuwarden. - Het stoomschip Borneo is te Port-Saïd aangekomen en het stoomschip Hampton is op 15 Junij te Batavia aangekomen. De 97' abemeene vergadering en het congres der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid zullen op 14, 15 en 16 Julij e.k. te Alkmaar, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, gehouden worden. De Ned. Speet, deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de verkooping eener collectie teekeningen van dr. van der Willigen Pz.die dezer dagen plaats had. Om vijf teekeningen van Rembrandt werd gevochten en daar voor werd met goud geworpen. "De afneming van het kruis," een krach tige teekening met roet, die den eigenaar indertijd 5.90 gekost had, werd op 150 ingesteld en bragt/1525 op. Daarna kwam de «Groep kindertjes." die het driekoningenlied zingen onder het ronddragen van een lichtgevende ster, een juweeltje; licht en donker zijn prachtig van effect. Dit kapitaal stuk gold te Haarlem, in de dagen van olim, toen men zoo gaarne gewcnscht had dat de regering aan kunst gedacht had, de verbazende som van ƒ5; thans werd het op 400 ingesteldTeyler begaf zich in het strijdperk maar werd verslagen, llet stuk werd voor ƒ3150 gegund! 11e derde studie «Een liggende leeuw," schoon van teekening en van kleur, die vroeger ƒ21 gekost had, werd door de hh. van Gogh en Suermondt opgedreven tot over de ƒ3000, doch kwam geen van beiden in handen. Zij werd voor ƒ3250 gegund! N°. 4 stelde «Drie joodjes" voor. die Rembrandt zeker in minder dan vijf minuten op het papier neerkrabbelde. Die vijf minuten werden indertijd met 3, en thans met 1200 belooud! llet vijfde stuk eindelijk: «Een mannetje met een tulband", een weinig door het daglicht verbleekt, werd wederom Ie vergeefs door de hh. van Gogh en Suermondt begeerd: het bragt ƒ1375 op. Al deze teekeningen gaan ten behoeve van denzelfden persoon naar het buitenland. In de gemeente Haarlemmermeer, nabij de Sassenheimcr pont, is een onbewoonde turfkeet benevens p. m. 25000 stuks turven een prooi der vlammen geworden. Men gelooft dat men dit aan kwaadwilligheid heeft j te danken. Te Amsterdam werd in den nacht van 22 op 23 Mei een diefstal ge- pleegd in de r. k. kerk in de Vondelstraat. De dief had zich door verbre king van een kelderraam den toegang tot de kerk verschaft, de offerbus opengebroken, het misboek, eommuniekleed met kant en zes stoven wegge nomen. De dader van den diefstal stond eergisteren voor de regtbank aldaar leregt eu was genaamd Jan Piet er Faale, zelf r. k.huisschilder, 61 jaar, en herhaaldelijk wegens bedelarij veroordeeld. De gestolen voorwerpen had hij alle verkocht, het boek voor ƒ1; het eommuniekleed met kant voor ƒ1.10 en een stoof voor 17%, cent. De besch. bekende het hem ten laste gelegde feil en gaf op door armoede daartoe te zijn gekomen. Het O. M. eischte schuldigverklaring tot 2 jaar gevangenisstraf, welke eiscli door de regtbank bekrachtigd werd. Men meldt uit Harderwijk: Dat het werfdepot alhier zijn drukste da gen gehad heelt, blijkt hieruit, dat bij het jongste transport per. stoom schip Prinses .dmalia slechts 120 man konden worden bijeengebragl en men zelfs manschappen, die een paar dagen te voren zich hadden geënga geerd, onmiddellijk moest wegzenden, zoodat er op dit oogenblik geen kolonialen over zijn en het kader zelf dienst moet doen. Naar men uit Breda meldt heeft het in den nacht van Zaturdag op Zondag zoodanig gevroren, dat de boekweit in sommige dcelen van Noord- Brabant, op enkele hoeken na, geheel is afgevroren, tot groote schade van de landbouwers, voor wie dit gewas een groot deel van inkomsteu uitmaakt. Ook hebben de aardappelen zeer veel geleden. Het galjootschip Hendrika Frouwinakapt. Scholten. onlangs van Granton vertrokken en bestemd naar Bremerhaven, is vergaan; al de opva renden hebben hun graf in de golven gevonden. Hel Kaapsche Volksblad van 14 Mei is, ter herinnering aan het 25- jarig koningschap van Willem IIIop oranje-papier gedrukt en behelst het verslag eener feestviering bij die gelegenheid in de Kaapstad door de rede rijkerskamer Aurora georganiseerd. Er lag in het lokaal der festiviteit ter bezigtiging het album, dat Z. M. zal worden aangeboden. Het is in marokko gebonden en belegd met Zuid-Afrikaansch goud en ruwe Zuid-Alrikaansche diamanten. 's GRAVENHAGE18 Junij. Door Z. M. is Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden ook benoemd respectivelijk tot kapitein luit. ter zee en tot kapitein ter zee a la suite. Z. M. heeft vergunning verleend aan 11D. adjudanten, den majoor A. J. M. C. baron de Posson, van den grooten staf, tot het dragen der versier selen als commandeur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en den generaal-majoor bij het leger in Nedcrl. Indië G. E. Tolsma, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van grootkruis der orde van St. Sta nislas, hem door den keizer van Rusland geschonken. Te Naarden zal als directeur van het vereenigd post- en telegraafkan toor optreden de heer F. E. Bosse. en te Joure zal als zoodanig ontreden de heer H J. Doedens. De luit. ter zee 2° kl. B. P. Korteweg is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht ten 2 ure per extra-trein van de Rijnspoorweg-maatschappij naar Montreux (Zwitserland) afgereisd. Z. K. H. de groothertog van Saksen Weimar vergezelde Z. M. tot Dortmund. De koning zal te Ems en te Coblenz een oponthoud van eenige uren hebben, ten einde een bezoek te brengen aan den keizer en de keizerin van Duitsch- land. Bij het vertrek der vorstelijke personen uit de residentie bevonden zich prins Hendrik en prins Alexander aan het station om I1D. vaarwel te. zeggen. Tot hetzelfde doel bevond zich prins Hendrik ten half 5 aan het station bij hel vertrek van de groothertogin. -- In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over het ontwerp tot herziening der kieswet gesloten. De hh. van Eek, van Naamen, van Loon en van Kuyk waren er op verschillende gronden tegen. De lieer van Houten, ofschoon veel verder willende gaan. zal de wet als eene transactie en overgangswet aannemen. De minister heeft daarna de voordragt breedvoerig verdedigd, en ook de houding der regering zoowel bij de indiening als bij de latere wijziging. Morgen komt de tabel zelf aan de orde. Met genoegen verneemt men dat de lieer F. Dunkier, kapitein-directeur der stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers, de onderscheiding heeft bekomen van ridder der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar Eisenach, hem door den groothertog voor HD«. vertrek uit de residentie ge schonken. De voortzetting der feestviering op gisteren avond werd mede door schoon weder begunstigd. Had zich op den dag de groote menigte stadge- nooten en vreemdelingen door de wandeldreven der stad en het naburige Scheveningen verspreid, tegen den avond toog alles naar het Bosch, waar in de socicteitstent een schoon programma door het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, onder de leiding van den verdienstelijken Dunkier, werd ten uitvoer gebrast. De fraai verlichte tent. liet talrijk en uitgelezen publiek, de schoonc melodieën van de uitgevoerde stukken en de opge wekte stemming van hel talrijk publiek maakten dit gedeelte der feestvie ring tot een waar feestgenot, terwijl het Volkslied ten slotte daaraan het echt vaderlandsche karakter gaf. Wat verder boschwaarts in, naar het buitenverblijf van H. M. de ko ningin, het Huis ten Bosch, trok tegen acht ure een stoet van 20 zang verenigingen op, uit verschillende deelen des lands, in geregelde orde en begeleid door cavalerie. De stoet schaarde zich aan den hoofdingang van Ilarer Majesteits paleis. If. M. bevond zich bij de aankomst reeds in de vestibule en werd daverend toegejuicht, waarna H. M. en prins Alexander zich in de antichambre begaven, om de kunstovatie aan te liooren, die onder de leiding van de hh. Botgorschek, Nicolai, Hcinzc en Ilol uitne mend slaagde. H. M. heeft daarop den directeur en de presidenten der Liedertafels min zaam bedankt voor het bewijs van hulde, waarover zij hare bijzondere tevredenheid betuigde, terwijl hun eenige ververschingen werden aangebo den. Het effect van deze ovatie in een der schoonste parken van het Bosch was treffend; het werd nog verhoogd door electrisch licht, dat de zangers- groep gedurende de uitvoering bescheen. Aan de uitvoering namen deelEuterpe met den heer G. A. Heinze aan het hoofd en Apollo, uit Amsterdam; Rotte's Mannekoor, Amphion en Harpe Davids', uit Rotterdam; de liedertafel Kunstoefening, uit 's Gravcnhage Breda's Mannenkoor; de liedertafel Kunstliefde, uit Briellc; Harmonie, uit Üelfshaven; de Dordrechtsehe liedertafel Kunstmin: Zang en Vriendschap, uit Haarlem; Apollo, uit Gouda; het zangerbond Philodia, uit Eindhoven; de Leidsche Zangvereeniging; Moordrecht's Mannenkoor; de liedertafel Orpheus, uit Schiedam; Utrecht's Mannenkoor met zijnen directeur, den bekenden Richard Hol, en Woerden's Mannenkoor.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2