V door cellulaire gevangenisstraflën van 14 dagen lot 3 maanden. De beschul digde werd verdedigd door den heer mr. Havelaar, die in een uitvoerig pleidooi de beschuldigingen trachtte te ontzenuwen. De uitspraak is bepaald op 23 Juni aanst. In de gemeente Haarlemmermeer is Maandag nacht eene landbouwers- woning aan den Ringdijk aan de zijde van de gemeente Heemstede, tnebe- hoorende aan Ant. van Loon te Haarlemeene prooi der vlammen geworden. Door het kiescollegie der Ned.-herv. gemeente te Amsterdam is ter vervulling der vacature voortdurende door het bedanken van d". Felix, te Utrecht, het volgende drietal gevormd: dd Doedes, pred. te Velsen; Knot- nerus. pred. Ie Dordrecht; Koopman, pred. te Waspik. D« kadettcn der hoogste studiejaren van de kon. militaire akademie te Breda hebben thans het kamp op de Teleringsche heide betrokken, om aldaar tot 15 Julij te verblijven. Behalve tal van legaten aan particulieren in binnen- en buitenland zfin door den heer P. N. Jut van Breukelerwaard de volgende beschikkingen gemaakt: aan de diaconie van Spankeren en Laag-Soeren 2 weiden en eenigen grond; aan de stichting Belhesda de bouwplaats «de Pol," verte genwoordigende eene waarde van 60 a ƒ80000, aan alle hoofden van huis gezinnen onder Bethesda ƒ120 en aan alle hoofden van gezinnen binnen de grenzen van Laag-Soeren ƒ10; aan de diaconiën der herv. gem. te Breukelen en Maarssen ieder 150; te Amsterdam aan de diaconiën der evang. lutli. en herst. lutli., Engelsch episcop, en presbyteriaansche, Portugeesch en Hoogduitsch-Joodsche, remonstrantsche en r. c. gemeente, van Felix-Meritis, Doctrina. leesmuseum, Zeemanshoop, woonhuis voor zeelieden, kweekschool voor de zeevaart en dierentuin elk 40. Voorts aan de diaconie der Ned. herv. gem. te Hanau 120 thl. Pr. C., aan de Waalsche herv. gem. aldaar 100 thl. Pr. C. aan 2% pCls. inschrijvingen grootboek; aan de maatsch. van weldadigheid ƒ6000, aan het blinden-instituut te Amsterdam 1000; aan de maatsch. tot Nut van 't Algemeen te Dieren ƒ150: aan het doofstommen- Instituut te Groningen ƒ600; aan de diaconie der herv. gem. te Amsterdam ƒ2400; aan de diaconie der herv. gem. te Spankeren en Soeren ƒ2400; aan de diaconie der herv. gem. te Dieren ƒ600, aan de diaconie der herv. gem. te Ellecom ƒ100, aan de diaconie te Brummen 100, aan de algemeene armen der stad Amsterdam ƒ8000, aan het doopsgez. zendelinggenootschap ƒ1000, aan de diaconie der doopsgez. gem. te Amsterdam ƒ4000. aan de diaconie der doopsgez. gem. te Arnhem ƒ600, aan die te Zutphen ƒ200, aan die te Deventer ƒ200, aan die te Nijmegen ƒ400, aan die te Cleve ƒ100, aan die te Gogh ƒ600. aan die te Emmerik ƒ600, aan die te Haarlem ƒ600, aan die te Utrecht ƒ600, aan de diaconiën der gezamenlijke doopsgez. gemeenten in Friesland ƒ3000, aan die der doopsgez. gemeenten in Gronin- genland /3000, aan die in Noord-Holland beoosten het IJ ƒ2400. 's GRAVENHAGE17 Junij. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden is door Z. M. den "koning benoemd a la suite bij het reg. grenadiers en jagers, bij hel 4e reg. huzaren en bij het reg. rijdende artillerie, tot majoor, tot luit.-kolonel en tot kolonel. Z. M. heelt, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan P. Gijs, te Assenede (België), wegens de redding van een kind, toegekend de gouden medaille, ingesteld bjj besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffeljjk getuigschrift. Aan den heer mr. H. graaf van Hogendorp is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als commies bjj het kabinet des konings. Tot burgemeester der gemeente Geldrop is benoemd de heer Ch. J. ter Borgh. Tot kantonregter te Lemmer is benoemd de heer mr. J. A. de Bas, thans griffier bij het kantongcregt te Nieuwer-Amstel. De heer li. H. ltoozendaal, thans commies verificateur voor de active dienst der directe belastingen, te Maastricht, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Simpelveld c. a. -— Door Z. M. is, met intrekking van liet besluit van 25 Maart jl. waarbij de heer dr. J. Cramer benoemd is tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen, tot hoogleeraar in die faculteit benoemd de heer dr. G. H. Lamers, pred. te 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden den 2Ï0 luit. 11. C. Consemulder, van het 3C reg. infanterie, op zijne aanvrage, ontslag uit de militaire dienst te ver- leenen en bij het wapen der artillerie te benoemen; tot 2eD luit.-magazijn meester 3C kl. te Delft den sergeant F. II. Hom, van het 2' reg. vesting artillerie. De minister van marine en die van binnen), zaken zullen Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot het verleenen van subsidie voor den aanleg van spoorwegen. De beraadslagingen zijn aangevangen over het ontwerp der census-herziening. De hh. GratamaSmidt en de Jong verklaarden er zich voor. De heer YVint- gens acht het voorstel ontijdig en ongemotiveerd. De heer Viruly had be zwaar, vooral op grond van de verlaging van den census voor de kiezers voor den gemeenteraad. De heer Schimmelpenninck van den Oye deelde dat bezwaar. De hh. van den Berch van Heemstede en Teding van Berkhout hadden bedenkingen, maar reserveerden zich hunne slem De 56e verjaardag van II. M. de koningin, die tevens een bijzondere herinneringsdag is, daar het heden de 25e maal is dat 11. M. dien dag als koningin der Nederlanden mag vieren, wordt heden op luisterrijke wijze herdacht. Bijna alle straten en de openbare gebouwen, waarvan de meeste heden avond met eene lampions- of gas-illuminatie zullen prijken, zijn in vlaggen- I tooi; sommige winkeliers en magazijnhouders hebben der koningin ter eere i hunne winkelkasten toepasselijk en keurig opgesierd, terwijl binnen de liefdadigheids-gestichten de ouden en jongen van dagen door een gul onthaal aan dezen heugelijkcn dag worden herinnerd. Eene menigte vreemdelingen i uit alle oorden des lands, zoowel uit het noorden als uit het zuidelijk ge deelte is herwaarts gekomen, gebruik makende van de vele extra-reisgele- genheden die de verschillende spoorweg-maatschappijen hebben aangeboden. Dat hierdoor eene groote levendigheid en drukte langs de straten wordt teweeggebragt, die de feestviering nog opgewekter maken, is ligt te be grijpen. De groote parade, die ten 12 ure op het Alexanderveld plaats had, werd gekommandcerd door den kolonel van Toll van het Ie reg. huzaren. De generaal-majoor, gouverneur der residentie, Michelhoff, inspecteerde de troepen. Bij den staf hadden zich aangesloten een aantal officieren van het koninklijk scherpschutters-corps en der dienstdoende schutterij met hunne kommandanten. Schoon weder begunstigde dit militaire schouwspel, dat door een groote menigte werd bijgewoond. Na afloop der parade had er in het Voorhout tegenover het paleis van Z. K. 11. prins Hendrik eene muziekuitvoering plaats van het muziekcorps der dd. schutterij, in een geheel nieuwen muziektempel van gemeentewege opgerigtwelke uitmunt door netten stijl en sierlijke ornamentatie. Het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, dat heden avond ook een heerlijk programma in de geillumineerde societeitstent in het Bosch zal ten gehoore brengen, verschafte den bezoekers van den kon. zool. botanischen tuingedurende een paar uren heden middag, eene buitengewone matinee ter gelegenheid van den feestdag. Mogt het weder zich even gunstig houden als tot nog toe, dan belooft een prachtige avond de ovatie aan 11. M. door verschillende liedertafels en zangvereenigingen. onder de leiding van den heer Botgorschek, te brengen eji het ten half elf ure in de Maliebaan te ontsteken vuurwerk, dat als eene vergoeding voor het gemis eèner gemeentelijke verlichting kan worden aan gemerkt, te zullen opluisteren. Op het Ilnis ten Bosch had heden middag eene receptie plaats van de leden der hofhouding, die H. M. hunne gelukwenschen aanboden, terwjjl heden middag op gemeld buitenverblijf van 11. M. een groot diner wordt gehouden, waarbij al de leden der koninklijke familie, met den groothertog en de groothertogin van Saxen-Weimar, tegenwoordig zullen zijn. Wjj vernemen dat onder de vele bouquetten, waarmede II. M. op haren verjaardag vereerd werd, zich bevindt een monsterruiker van de hof- officianten. De terugkeer van den groothertog en de groothertogin van Saxen- Weimar is bepaald op morgen ochtend ten 4 uur 40 min. per extra trein van den Rijnspoorweg. De vorstelijke personen zullen eerst naar Dortmund reizen, om zich vervolgens naar Weimar te begeven. De zitting van den gemeenteraad gisteren gehouden kenmerkte zich door eene groote verscheidenheid van onderwerpen. In de eerste plaats ont ving de raad mcdedeeling dat het collegie van burg. en weth. voor het kan tongcregt was gedagvaard door jhr. mr. D. J. C. van Lennep, grondeigenaar te Heemstede, die eene vordering had ingesteld lot terugbetaling van ruim 145 voor onverschuldigd betaalde termijnen van den hoofdelijken omslag in deze gemeente. Tot de punten van deliberatie overgegaan zijnde, heeft de raad. overeen komstig het voorstel van burg. en weth., de jaarwedde van den te benoemen directeur der gemeentelijke gasfabriek bepaald op ƒ4000, onverminderd een aandeel in de winst. De voordragt om aan de weduwe van den gemeente architect eene gratificatie van 1000 toe te kennen, gaf een der leden aan leiding tot het brengen van een hulde aan de trouwe en eerlijke beginselen van den ontslapen gemeente-ambtenaar, daarbij tevens een voorstel voegende om die som gedurende 5 achtereenvolgende jaren uit te keeren. Dat en ook een ander voorstel, in hoofdzaak daarmede overeenstemmende, werd evenwel door den raad verworpen, omdat men meende dat het niet met de regeling der gemeente-complabiliteit was overeen te brengen. Mitsdien werd een ander voorstel aangenomen om voor het oogenblik de voorgedragen ƒ1000 toe te staan en burg. en weth. uit te noodigen voor volgende jaren de ge noemde som als post op de begrooting te brengen. Vervolgens nam de ver gadering het voorstel van den heer de Pinto betrekkelijk de kostclooze toe- laling van leerlingen op het gymnasium ter hand. Na ecnige discussie trad se het voorstel eene nieuwe phase in, doordien de heer van Geuns het denk- ve beeld in overweging gaf om die koslelooze plaatsing ook tot de lagere scho- mi len uit te strekken. Het onderzoek van dat voorstel wenschte hij op te f?c dragen aan de schoolautoriteiten tot het uitbrengen van een gcmeenschappe- an lijk rapport. 11e heer de Pinto, die van meening was dat kostelooze plaat- sing voor de lagere scholen minder wenschelijk ware, nam dit denkbeeld in zijn voorstel op en wijzigde dit in dien geest dat burg en weth. een onder- zoek zullen instellen naar de wenschelijkheid om op de openbare scholen, waar voor liet ouderwijs wordt betaald, enkele leerlingen kosteloos toe te laten. Na breedvoerige discussie viel het voorstel van den heer de Pinto met eene meerderheid van e'éne stem. Het argument van den heer Polak Danielsnader door den heer de Pinto bestredenals zoude zulk eene kos tclooze plaatsing in strijd zijn met de bedoeling der wet op het middelbaar onderwijs en een privilegie in het stuk van belastingen, schijnt bij vele leden gewogen te hebben. BI) I TEN L A NDSCI1E KEK IGTEN. FRANKRIJK. Arnt In den Frangais wordt het volgende gelezen: 'De Bonapartistische dagbladen hebben in zoo goedkeurenden zin over den heer de Fourtou ge- gron sproken, dat de minister het ongetwijfeld dienstig zal achten dat elk mis- Haar verstand omtrent zijne politiek worde weggeruimd. De Ordre voegt bij de 'sHe verklaringen, welke de heer de Fourtou in de nationale vergadering gegeven heelt, de opmerking dat die uitmunten door gepastheidopenhartigheid en Maas gezag. Met eene vervaarlijke verdraaijing der waarheid beweert het blad Rotte dat de hh. Bethmont en Picard vooral hebben gedrukt op de welwillendheid Utrec door den minister tegen de Bonapartisten in acht genomenen dat zij juist

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2