LEIDSCHE COEKANT. WOENSDAG 17 JLNIJ. ST ADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcnliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. SCUVTTEUIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alplia- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18 toten met den 25 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voonniddags 10 tot 's namiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel op Vrijdag den 26 Juni 1874, 's voormiddags te negen uren Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op trij dag den 26 Juni 1874, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot. de loting ter voorschreven plaatse op tc koinen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiten tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aantcekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren: wauromhet voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling mcenen te hebbenvan belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die roet ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken i 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3®. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de h oogeschol en, aan de athenaea en deseminariën; 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van olficier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld.; 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld; 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden., de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9®. den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk gelal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tol den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer hij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijkeu dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10®. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachtenen tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met. die werkzaamheden zijn belast; 11®. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de persone le belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werk boden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12®. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armcn-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenenaanspraak mochten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij. die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Donderdag den 2 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noorlige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek nitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. brandeler, Burgemeester. Leiden, 16 Juni 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Junij. Volgens nader berigt zal den 20" Junij van Rotterdam naar Batavia verirekken het stoomschip Wyberton, kapt. Smitte, van de Commercial Steamship Company, waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het ver zenden van aangeteekende en gewone brieven, monsters en drnkwerken. De depêches worden ten 8 ure des avonds ten posikanlore aldaar gesloten. De laatste ligting der met die gelegenheid te verzenden brieven heeft alhier plaats des namiddags ten 3.10 ure. D». J. Holster, pred. bij de Christ, geref. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Meiiskerke bedankt. Gepasseerden nacht, ten ongeveer 12 ure, is W. v. d. V. in beschonken toestand verkeerende in het water der Binnenvestgracht geloopen, en, niettegenstaande dadelijk verleende hulp. verdronken; het lijk is onder toe- zigt der policie naar het akademisch ziekenhuis overgebragt. Zondag middag bereikten drie vijftienjarige jongelieden uit Rotterdam per vélocipède deze stad. Zij hadden den grooten afstand van Rotterdam over Delft en den Haag tot Leiden in vijf uren afgevvield, een uur ruslens niet meegeteld. In den namiddag van dienzelfden dag keerden zij weêr op hun wieiers naar Rotterdam terug over Zegwaard, Bergschenhoek en Hille- gersberg. Alzoo legden zij op één dag een lengte af van 60 kilometers ge- melen naar hemelsbreedte, wat evenzeer voor hun ligchaamskracht als hunne bedrevenheid pleit. Gisteren is te 'sllage voor het middelbaar onderwijs toegelaten: voor het boekhouden H. W. Wijnsouw, van Amsterdam. Afgewezen: 1 voer Fransch, 1 voor Duitsch, 1 voor geschiedenis, 1 voor boekhouden en 1 voor schoonschrijven. Teruggetrokken hebben zich: 1 voor het Nederlandsch en voor het boekhouden. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe Diep, heeft Zondag van Napels de reis voortgezet. De Staatscourant bevat het verslag van de rrjks-adviseiirs voor de mo numenten van geschiedenis en kunst aan den minister van binnenlandsche zaken. Het spreekt, van zelve, zeggen hh. adviseurs, dat eene instelling, die naauwelijks twee maanden geleden in het leven werd geroepen, niet kan wijzen op talrijke werkzaamheden, veel min op resultaten, welke van haren arbeid reeds verkregen zouden zijn. Bereids hebben adviseurs gelegenheid gehad zich aan hunne veelzijdige en veel omvattende taak te wijden. Deze betreft: a. het geven van advies omtrent de maatregelen vereischt tot het behoud van gebouwen of voorwerpenwelke voor de vaderlandsche geschie denis of kunst belangrijk zijn; b. het opsporen van voorwerpen belangrijk voor geschiedenis of kunst; c. het opmaken en bijhouden van een algemeen inventaris; d. het doen van voorstellen omtrent de historische en kunstver zamelingen van het rijk; e. hel geven van advies over de plannen en hunne uilvoering, betredende de oprigting of herstelling van gebouwen geheel of gedeeltelijk ten koste van het rijk ondernomen. Bij rubriek a. komt iir het verslag o. a. het volgende voor: Aan den gemeenteraad van Leiden is een schrijven gerigt om te waarschuwen tegen de noodlottige plannen tot sloo ping der Iloogewoerdspoort. Of aan dit schrijven gevolg gegeven zal worden is nog niet bekend. Zoo als te verwachten was, heeft de commissie van fabricage te Leiden, van wie liet voorstel tot slooping uitging, haar plannen verdedigd met eenige argumenten wier zwakheid in 't oog loopend is. Zoo motiveert zij de slooping van een klein poortgebouw door den wensgh van de bebouwde kom der gemeente naar vrije lucht naar buiten, of door het flnantieel voordeel dat ontstaan zou, wanneer men ten gevolge der slooping vijf ol zes meters bouwterrein kon winnen, en om dat laatste argument te steunen wordt hoog opgegeven van het cijfer waartoe de belastingen te Leiden geklommen zijn. Nog wordt gewezen op de moderne uitvinding der photographie, als ol een pho ografisch afbeeldsel in staat ware het aspect van het gedeelte der stad. dat bij de poort gelegen is. na slooping dier poort te behouden. Met zulk eene opvatting van de diensten der photogra phie is geen enkel fraai gebouw meer veilig en zouden wij elk monument moeten afbreken, zoodra de herstelling daarvan eenige kusten, vordert Eindelijk verklaart de commissie van fabricage, dal zij de voorkeur geelt aan het vrije uilzigt op eeii goeu bezette weide, boven het beperkte gezigt op een poortgebouw. Het is te bejammeren dal de slooping van 5 der

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1