M ITGiNLAMhSCIIE HE MGTEN. PEK TEL EG HA AF. 'sGraveuhage beslist, dat tie algemeenc vergadering en het driedaagseh mu ziekfeest in 1875 te Haarlem zullen plaats hebben. l)oor mej. M. Nachtegael, wed. Jansen, dezer dagen te Middelburg over leden, zijn onderscheidene legaten vermaakt, o. a. aan het burgerweeshuis aldaar eene som van ƒ1000. alsmede een gelijk bedrag aan het oude man nen- en vrouwen- en armenhuis aldaar. Te Veere is dezer dagen eene vergadering van ingezetenen gehouden tot het nemen eener beslissing omtrent de bestemming die men aan de ver vaardigde, doch niet aan Z. M den koning aangeboden portretten van Veere's burgers zou geven. Het voorstel werd gedaan deze verzameling lot een blijvend aandenken aan de gemeente te schenkendoch ecu bepaald besluit daaromtrent is nog niet genomen. 'sGRAVENHAGE. 12 Junij. Bij koninklijk besluit is de benaming der betrekkingen van essayeur bij het hoofdbestuur en essayeur bij 's rijks muntvervangen door die van eersten en tweeden essayeur bij 'srijks munt; en zijn benoemd bij 's rijks munt: tot eersten essayeur, de heer J. S. 't Hooft, thans essayeur bij's rijks munt; lot tweeden essayeur de beer W. Hora Siccama, thans aide-essayeur bij 's rijks munt; en "tot aide-essayeur. jhr. W. L. Teding van Berkhout, thans aide-essayeur bij het kantoor van den waarborg te Schoonhoven. Door Z. M. is bij bet wapen der genie van het leger in Nederl. Indie benoemd lot 2'° luitenant de kadet G. Hoogeboom, van de kon. militaire akademie. De luit. ter zee le kl. W. J. AÖams. de luilt. ter zee 1' kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altensladt. G. Vreede. J. li. Mijer en VV. A. Buytendijk en dc oflicier van administratie le kl. J. 11. C. ten llove, allen dienende aan boord van het transportschip met sloouivermogeii Jam, de eerstge noemde als le oflicier. worden op non-activiteit gesteld; terwijl geplaatst worden: bij het hospitaal der marine te Willemsoord de officier van ge zondheid Is kl. 11. 0. Steenbergen, en aan boord van het wachtschip te Willemsoord de scheepsklerken J. F. de Meester en tl. A. Engcringh, Z. K. H. prins Frederik wordt heden avond ten 8 ure uit Neuwied hier ter slede terug verwacht. De tweede kamer beeft in hare zitting van heden het ontwerp tot uit oefening van de vceartsenijkunst aangenomen met 51 tegen 10 stemmen, nadat op art. 15 was aangenomen een amendement van den heer Arnolds, bepalende dat de ongeëxamiiieerde veeartsen, die vóór i" Mei 1874 gepaten teerd zijn. tot uitoefening van de veeartsenijkunst bevoegd blijven nog twee jaren na de in werking treding der nieuwe wet. Het stelsel der overgangs bepalingen is nu deze: gediplomeerde veeartsen blijven bevoegd. Ongediplo meerde. maar gedurende 10 jaren gepatenteerde evenzeer bevoegden wijders de bepaling van het amendement Arnolds, waarover de minister de beslis sing aan de kamer had overgelaten. Deze moeten echter voor de latere uit oefening der kunst een examen afleggen, hoofdzakelijk betreffende besmet telijke veeziekten. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp tot wijziging van de geneeskundige wet van i Junij 1865. omtrent de voorwaarden lot ver krijging van de bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, leerling-apothe ker en vroedvrouw. - Dingsdag avond heeft de beroemde schaakspeler,, de heer Bfackburne. in de sociëteit «de Vereeniging" alhier, eene proeve gegeven van zijbe be kwaamheid in het zoogenaamde blindspelen. Hij had op zich genomen tien partijen te gelijk te spelen, terwijl bij met den rug naar de schaak borden was gezeten, en.hij heelt dit kunststuk glansrijk volbragt. Van de tien partijen heeft hij er namelijk 8gewonnen. De strijd duurde van des namiddags 6 uur tot ongeveer 4 uur in den morgenstond nagenoeg on afgebroken voort. Woensdag had alhier de 50ste algemeene vergadering plaats van de Vereeniging van en voor Nederlandsche Indnstrieelen. die teveus haar 12% -jarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer A. II. Eigeman, opeDde deze min of meer feestelijke zamenkomst met eene schets der beginselen door de Ver eeniging gehuldigd. De secretaris bragt daarna het verslag uit, dat de aan dacht zeer boeide. Het zal in den Ned. Industr. opgenomen en algemeen verspreid worden. De aanwezigen hebben zich vervolgens naar Schevenin- gen begeven om aan een maaltijd deel te nemen eu de vraag te bespreken of de Vereeniging baren weg behoort te vervolgen. Aan dien maaltijd werd de eerste dronk door den voorzitter gewijd aan Z. M. den koning, den vriend des volks, den bevorderaar der volkswelvaart. Voorts noodigde de voorzitter de leden uit zich te verklaren omtrent de nog te bespreken vraag, en dienaangaande zou z. i. wel geen verschil van meening bestaan, mits de leden baar getrouw bleven en zij bij voortduring op den bijstand van den secretaris zouden mogen rekenen, dien bij de spil noemde waarop zich alles bewoog; en als een aanschouwelijk blijk van de erkentelijkheid van het bewind wegens al hetgeen de Vereeniging en haar weekblad hem verschuldigd is, verzocht bjj den heer d'Eugelbronner wel te willen aanne men het pièce de milieu, dat den feestdisch versierde. Een der oudste le den betuigde terstond zijnen dank aan bet bewind voor deze attentie en de secretaris betuigde mede zijnen dank en gaf te kennen dat hij door deze onverwachte wending der discussie diep was getroffen. Hij zou zich met ijver aan de belangen der Vereeniging blijven toewijden. EKCJELA IN Ei. LONDEN. 11 Junij. tn het lagerhuis is Dingsdag II. de bezoldiging der openbare onderwij zers in Ierland ter sprake gebragt. Het geiniddetd bedrag daarvan beliep slechts 40 'sjaars, zoodat eenige leden aandrongen op verbooging der rijks-jaarwedden. Een lid, volmondig erkennende dat de bezoldigingen te laag waren, verzette zich tegen eene verhooging der rijksjaarwedden en beweerde dat men in Ierland even eens behoorde te handelen als in Enge land en Schotland, waar de openbare onderwijzers, behalve die jaarwedde, nog eene bezoldiging genoten uit de plaatselijke middelen. Deze zienswijze bleek ook die tc zijn van den gewezen secretaris voor de zaken van Ierland, lord Uartinglon. De tegenwoordige, sir Michael Beach, sloot zich niet ge heel bij deze meening aan, doch gaf alleen te kennen dat die eene ernstige overweging verdiende. Hij erkende dat er noodzakelijkheid bestond om het k»t der openbare onderwijzers in Ierland te verbeteren, en bragt om den goeden wil der regering te doen uitkomen in herinnering dat nog onlangs hunne tractfmenien van rijkswege verhoogd waren geworden, zoodat thans omstreeks 104,000 uit dien hoofde betaald werd. - Te Bradford is bet marmeren standbeeld onthuld van John Bunyan, den schrijver van «The Pilsrim's Progress", die wereldberoemde allegorie, een werk geheel ééttig in zijn sóórt, en dat, na den bijbel, in meer talen is overgezet en gelezen dan cenig ander hoek. Het standbeeld is een gift van den hertog van Bedford aan de geboorteplaats van Bunyan. FRAKKRM Si. In het Journ. off. wordt een besluit afgekondigd van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij eene commissie van zes leden wordt be noemd. om alle stukken betreffende de uitoefening en de regeling van het regt van vereeniging en vergadering te verzamelen en te rangschikken, en de bouwstoffen in gereedheid te brengen voor een wets-otitwerp op dit onderwerp. In den Non. Univ. wordt onder voorbehoud medegedeeld dat er mon delinge onderhandelingen hebben plaats gehad lusschen de invloedrijke leden der beide middenpartijen. Aangaande het besprokene wordt gezegd: Dc meest vrijzinnige fractie van bet regter centrum zou reeds besloten hebben zich bij het manifest van het linker-centrum neder te leggen, mits er een vice-president van de republiek zou worden benoemd, en onder uitdrukke- lijken verstande dat bij het verstrijken van den termijn van bet gezag van den maarschalk de alsdan bestaande nationale vergadering bevoegd zou zijn tot de herziening der constitutie over te gaan en definitief tc beslissen be treffende den regeringsvorm. De w'oelige zitting van dc nationale vergadering van Dingsdag wordt door den verslaggever van de l'nivers op de volgende wijze beschreven «Ik heb heden den 9Jtn Juuij te Versailles een vrij wel geslaagde nabootsing gezien van de hel. Zij werd geleverd door de lieden zclven, die haar be staan loochenen, zeker uit naijver. In liet lyceum Saint-Louis le Parijs beeft met plegtigheid de onthul ling plaats gehad der in de kapel dier inrigting geplaatste marmeren plaat, waarop in gulden letters de namen van hare vijftig gewezen kweekelingen gebeiteld staan, die gedurende den jongsten oorlog, of in den strijd tegen dc Commune, in verschillende rangenvan dien van volontair lot dien van divisie-generaal, gesneuveld of aan hunne bekomen wonden overleden zijn. SPANJE. Naar men verneemt staat don Carlos thans met 22 bataillons voor Estella, waar bij den aanval der onder Concha, Ecbague en Tossora aan rukkende regeringstroepen afwacht. Don Alfonso, de broeder van don Car los. heeft onder slechte voorteckenen zijnen togt over den Ebro onderno men. In de provincie Tarragona, waar hij bij Flix over dc rivier moest gaan. hebben de Carlislen verscheiden nederlagen geleden. Den 3l,l,n Mei rukte de brigadier Salamanca te Vendrel binnen, hetwelk door eene Carlis- tische bende bezet was. Bij zijne aankomst verliet de vijand dc plaats dooi de tegenovergestelde poort, maar werd door de benden onder Mora, Jusepet del Arlesa en de pastoors van Flix en Prades versterkt en bleef stand hou den. Salamanca drong hem terug tot in het dorp San Vicente. Hier werd de strijd voortgezet: hij eindigde met de overwinning van Salamanca en den aftogt der Carlisteu. Bij Gandesa heeft een hevig gevecht plaats ge had, waarin de Carlisteu 80 dooden en 30 gevangenen verloren hebben. In het noorden van Calalonië blijft Saballs de rol van opperbevelhebber spelen, alsof bij zich om de bevelen van don Carlos en don Alfonso niet had te bekreunen. Den 27s'"1 Mei trachtte hij met 2(00 man de vesting Figueras bij overrompeling te bemagligen. Hij was reeds met vier kanon nen lot in de nabijheid der plaats gekomen, toen aldaar alarm ontstond. De Carlislen wierpen nog eenige granaten in de stad, doch moesten voor het geschutvuur, hetwelk van de wallen op hen gerigt werd, de vlugt nemen. UVITiCHL AND. 1De Deutsche lieichssil. geeft in overweging de nagedachtenis van den afgevaardigde Mallinckrodt te vereeuwigen door eene stichting ten behoeve van verdreven bisschoppen en priesters. Het doel zou zijn, uit een legaat, hetwelk de overledene te Bonn heeft vermaakt, in Amerika, België of En geland een asyl op le riglenalwaar de uit Duitschland uitgezette priesters voorloopig verblijf en verder het noodige kunnen vinden om zich aan een nieuwen werkkring tc wijden. Naar men thans verneemt moet liet berigt omtrent het omkomen van zekere mevr. Liskeard. bij het bestijgen van den Mont-Blanc, uit de lucht zijn gegrepen, aangezien in den laatsten lijd niemand op dien berg het leven beeft verloren. Waarschijnlijk heeft men eene oude gebeurtenis van dien aard weder opgerakeld. 'sGRAVENHAGE, 12 Junij. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij zijn antwoord op bet ccnsusverslag der kamer gevoegd een gewijzigd ontwerp, waarbij voor normaalcijfer ƒ26 en voor Amsterdam en Rotterdam 70 wordt aangenomen, en zulks ter tegemoetkoming aan de bezwaren in de afdcelingen geopperd. Hij dringt nu op eene spoedige eindbeslissing aan. VERSAILLES, II Junij. De nationale vergadering zette heden de beraad slaging over de gemeentewet voort. Eene manifestatie had plaats bij het station Saint-Lazare. Eene menigte lieden riepen; leve Gambetta, leve de republiek! Verscheiden personen ge raakten onder den voet. Een afgevaardigde, Lefèvre, werd aangehouden. De minister Fourtou gaf bevel Lefèvre terstond los te laten en onderzoek in te stellen naar hetgeen bij het station gebeurd is. PARIJS, 11 Junij. Een nieuw incident beeft heden avond aan het spoor wegstation plaats gehad bij de terugkomst der afgevaardigden. De graaf de Sainte-Croix sloeg Gambetta met een stok, doch de slag werd algeweerd door den afgevaardigde Ordinaire. De aanrander is in hechtenis genomen en door een agent naar den commissaris van policie gebragt. PARIJS, II Junij. De heer dc Cassagnac deelt mede, dat de hh. Schoel- cher en Testelin aan bet bureau van de Pays zijn gekomen, om uit naam van Clcmenceau te eischen, dat het leger in zijn eer, door de Pays ge schonden, werd hersteld. De heer de Cassagnac was afwezig, maar zal morgen in de Pays zijne meening zeggen. MADRID, 0 Junij. Talrijke benden in de Baskische provinciën zijn tegen Don Carlos opgestaan, onder de leus: leve de Fueros en vrede! Don Carlos beeft bevel gegeven deze menschen te fusilleren. PARIJS, 12 Junij. De politie heelt gisteren eenige personen in hechtenis genomen, die bij de aankomst van de afgevaardigden oproerkreten hadden geuit. Gambetta heeft in zijn aangezigt de sporen van de ontvangen slagen. Men verzekert dat Batbie in de constitutionnele commissie voorgesteld bad dat men op 21-jarigen ouderdom kiesbevoegd zal zijn. PABUS, II Junij. De meerderheid, welke voor het amendement Lafayette (21 jaar de ouderdom voor de kiesbevoegdheid) stemde, bestond uit al de leden der «Union républicaine" en der repnblikeinsche likerzijde, een groot deel van het linker-centrumnegentien Bonapartisten en eenige leden der

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2