LEIDSCHE COURANT. ISM, 13e. ZATURDAG 13 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p. p. 3.50; tnet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. i3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars. buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 12 Junij. Het gisteren door den heer mr. A. E. J. Modderman en 58 anderen, vaders of voogden van kinderen geplaatst op dc school voor meer uitgebreid lager onderwijs op de Aalmarkt, bij den gemeenteraad ingediend adres, be treflende den toestand van dat schoolgebouw, is van den volgenden inhoud; „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, vaders of voogden van kinderen die gebruik maken van de „openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1® klasse voor jongens": Dat zij, niet genoeg kunnende roemen de wijze waarop door den heer .lapikse en zijne hulponderwijzers voor de verstandelijke en zedelijke oplei ding der leerlingen wordt zorg gedragen, zich echter meer en meer bezorgd maken voor de nadeelen waarmede het gebrekkige schoollokaal de gezond heid hunner jongens bedreigt; Dal toch dit lokaal, zooals door alle deskundigen erkend wordt, in geen enkel opzigt voldoet aan de matigsle eischen die men aan een schoollokaal mag stellen; Dat bepaaldelijk -om zelfs van andere gebreken te zwijgen de ruimte onvoldoende is, ventilatie geheel ontbreekt en de inrigting der lokalen in 't geheel niet bevorderlijk is aan de oplettendheid der leerlingen, beurte lings togt of benaauwdheid ten gevolge heeft; Dal door den directeur der hoogere burgerschool is bevonden dat van alle scholen binnen deze gemeente die van den heer Japikse, wat hoeveelheid en gehalte der lucht betreft, in den meest ongunstigen toestand verkeert [Men zie het 5e verslag van de Vereeniging tot verbetering van de volks gezondheid te Leiden, bl. 21]; Dat evenzeer door een der meest geachte leden van uwen raad, wiens eerwaardige leeftjjd elke gedachte aan overdrijving uitsluit,' in uwe verga dering van 28 Mei 11. [Hand. blad 28, pg, 4] is verklaard; „Reeds verleden jaar is gebleken, dat die localiteit in alle opzigten on voldoende is. Er is geen school, zelfs voor on- en minvermogenden, zóó slecht ingerigt als deze; ruimte, verwarming, luchtverversching, alles is er onvoldoende". Dat dan ook de kinderen die deze school bezoeken, meer dan eenige andere, onderhevig zijn, hetzij aan verkoudheid, hetzij aan hoofdpijn, al naar mate zijdoor hunne plaatsing, aan togt of aan benaauwdheid zijn blootgesteld Dat dergelijke toestand van de eerste lagere school in deze gemeente de school waarop hel hoogste schoolgeld betaald wordt is een toestand der gemeente onwaardig; een toestand waarin de ondergeteekenden, als voor het welzijn hunner kinderen verantwoordelijk, niet mogen berusten; Dat in uwe vergadering van 28 Mei 11. door den burgemeester is ver klaard. dat B. en W. deze zaak willen aanhouden tot na de Julij-inschrjj- ving; dat de toestand sinds het vroegere voorstel „eenigermate veranderd" is; dat er geen „periculum in mora" bestaat; Dat, al mogt na die Jnlij-inschrijving het ciifer der leerlingen tijdelijk een weinig verminderd zijn, op den duur. wegens de toeneming der bevol king, veeleer vermeerdering is te wachten; terwijl daarenboven, ook bij vermindering van dat cijlcr, de groote gebreken van het lokaal geenszins zouden zijn weggenomen; Dat de „verandering" waarvan de burgemeester gewaagt hierin bestaat dat in den laatslen tijd het getal leerlingen geregeld.... gestegen is! Dat er ten allen tijde „periculum in mora" is waar het geldt de gezond heid van kinderen, door dageiijksche schadelijke invloeden bedreigd Redenen waarom ondergeteekenden zich wenden tot uwen raad, met be scheiden maar dringend verzoek: de verbouwing of verplaatsing van ge melde school ten spoedigste, immers nog in dezen zomer, te doen plaats hebben." Te Katwijk gaan een 14-tal schuiten reeds niet meer uit op de zec- visscherij en men verwacht dat er langzamerhand meer zullen volgen, waar door die visscherij vermindert tot er toevoer van visch van elders plaats heeft. De schuiten worden gereed gemaakt om weldra ter steurharing- visscherij zeewaarts te gaan. Door de Staatscourant wordt medegedeeld een extract uit het verslag van den raad van toczigt op de spoorwegdiensten over 1873, ingediend aan den minister van binnenlandsche zaken. De commissie voor de examens van het middelbaar onderwijs heelt gisteren aan den heer H. W. Groeneveld, van Groningen, eene acte voor aardrijkskunde toegekend. Een voor Franscheen voor Duitsch en drie candidalen voor boekhouden werden afgewezenterwijl een candidaat voor Nederl. taal en een voor boekhouden niet waren opgekomen. Bij de acte-examens middelbaar onderwijs zijn verder geexamineerd 3 candidaten Ki. (lagere wiskunde). Eén hunner trok zich gedurende het examen terug. De beide anderen, de heeren W. Versluis, van Groningen, en L. II. Tobbe, van Amsterdam, werden toegelaten. Geëx. 2 candidaten Kv. (hoogere wiskunde). Eén hunner trok zich terug. De ander, dc heer G. L. Landré, van Utrecht, werd toegelaten. De uitslag der voorjaars-examens in alle provinciën is als volgt; hoofd onderwijzers: toegelaten i67, afgewezen 181hoofd-onderwijzeressentoegel. 29, afgew. 1; hulponderwijzers: toegel. 206, afgew. 118; hulponderwijze ressen: toegel. 164, afgew. 48; huisonderwijzers: toegel. 4; huisonderwijze- resscn: toegel. 29, afgew. 6. Fransch: onderwijzers: toegel. 68, afgew. 99; onderwijzeressen: toegel. 92, afgew. 61; Hoogduitsch: onderwijzers: toegel. 28. afgew. 16; onderwijzeressen: toegel. 41, afgew. 12; Engelsch: onder wijzers: toegel. 22. afgew. 26; onderwijzeressen: toegel. 76, afgew. 22. Wiskunde: onderwijzers: toegel. 55, afgew. 64; onderwijzeressen: toegel. 4. Landbouwkunde: onderwijzers: toegel. 5, afgew. 4; Gymnastiek: onderwij zers: toegel. 43, afgew. 18; onderwijzeressen: toegel. 5; Teekenen: onder wijzers: toegel. 42, afgew. 32; onderwijzeressen: toegel. 8, afgew. 5; Hand werken: onderwijzeressen: loegel. 244, afgew. 52. Geëxamineerd voor 2097 acten, waarvan 1332 geslaagd en 765 afgewezen. -- De minister van oorlog heeft dc kommanderende officieren der corp sen, gedeeltelijk zamengcsleld uil militie, gemagtigd, om. indien milicien verlofgangers wegens het niet ter bepaalder ure verschijnen op de plaats voor de aflevering bestemd, mogten worden gesignaleerd, voor hun verzuim, naar gelang der omstandighedeneene disciplinaire straf op te leggen. De minister heeft tevens bedoelde chefs nitgenoodigd. de miliciens onder hun bevel, vóór hun vertrek met groot verlot, aan deze bepaling te doen herinneren. In de groote vergadering der remonstrantschc broederschap, op 2 en 3 Junij II. te Amsterdam gehouden, is lot lid der commissie tot de zaken der broederschap, in plaats van den aftredenden en niet herkiesbaren voor zitter, prof. dr. J. Tideman. benoemd de heer J. Herman de Ridder, pred. te 's Gravenhage. Tol voorzitter dier commissie werd benoemd prof. dr. C. 1*. Tiele, te Leiden, terwijl als haar secretaris werd gecontinueerd dr. J. VV. Bok, te Amsterdam. - Te Haarlem is dezer dagen gehouden de algemeene vergadering der Vereeniging voor bloembollencultuur. Daarop is de vraag besproken, of er al dan niet in het voorjaar van 1875 eene tentoonstelling van wege de Vereeniging zou worden gehouden. Op grond dat kleine expositien, zooals die in het laatste voorjaar gehouden, financieel van groot nadeel zijn, stelde het bestuur voor, pogingen aan te wenden om de vroeger reeds geprojec teerde tentoonstelling op grooter schaal in het voorjaar van 1875 in de nieuwe zaal der sociëteit „Vereeniging" te doen plaats hebben, en zoo dit niet mogelijk bleek te zijn. in het geheel geene tentoonstelling te houden, liet bestuur verkreeg magliging van de vergadering, overeenkomstig dit voorstel te handelen en alle pogingen aan te wenden om die tentoonstelling zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Te Amsterdam is bij de commissie, gevormd om een blijk van tevre denheid te geven aan de policie wegens hare houding bij hel krooningsfeest, ontvangen ƒ1353. De som is verdeeld als volgt: aan 240 mindere beamb ten van policie, die in de feestweek dienst gedaan hebben, is uitgereikt 5 per persoon; aan ieder der manschappen van de brandweer ƒ2.50, en liet resterende aan den agent van policie, die bij den iutogt. op de Bree- straat, een ongeluk gekregen heeft. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam stond eergisteren teregt een Duilscher. die in eene tapperij zich door een daar aanwezigen diamantslijper een bedrag van ƒ400 liet uitbetalen op een billet, dat in vorm, kleur, watermerk en wapen veel overeenkomst had met een Pruissische Thaler- schein en waarop het bedrag van 300 Thaler te lezen stond. Dat het billet intusschen een nietswaardig stukje papier was. bleek uit de tevens daarop voorkomende woorden„Souvenir de H. Melini professcur de magique" en uit een mede daarop gedrukt versje. De diamantslijper, die het briefje niet of niet goed bekeken en gelezen had en niet wist dat er geen billetten van 300 Pruissische Thaler bestaan, meende eene voordeelige zaak te doen door hei tegen 400 intewisselen. Spoedig echter bleek hem dat hij be drogen was. waarop hij den bedrieger, nog terzelfder plaatse onder het genot van champagne gezeten, deed arresteren. De beklaagde erkende dat hij geweien had dat hel papier geen waarde had, maar gaf overigens op. destijds beschonken te zijn geweest. Ilij werd intusschen door de regtbank schuldig verklaard aan bedriegelijke opiigting en veroordeeld tot een cellu laire gevangenisstraf van 183 dagen en betaling eener geldboete van 25. In de haven van Nieuwe Diep is aangekomen het prachtige nieuwge bouwde stoomschip der stoomvaartmaatschappij Nederland Prinses Amalia, bestemd voor de vaart op Oost-lndië. Z. K. II. prins Hendrik, de groot hertog en de groothertogin van Saksen-Weimar en de minister van marine hebben het stoomschip iu oogenschouw genomen. Op 16 dezer zal van het koloniaal werfdepót naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletielroepen van minstens 120 man, waar onder 8 onder-officieren, om dien dag aldaar te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prinses Amalia. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O. 1. leger A. Hamaker, die van verlot naar Java terugkeert. In de gisteren te Utrecht gehouden alaemeene vergadering der maat schappij tot bevordering der Toonkunst is by loling tusserven Haarlem cit

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1