PER TELEGRAAF. ZWITSERLAND. Te Bazel is dezer dagen overleden de bekende en beroemde kerkhisto ricus Hagenbach. Hij werd 4 Mei 1801 te Bazel geboren, waar zijn vader als lioogleeraar in de anatomie en botanie werkzaam was. In zijn vader stad en aan de universiteiten te Bonn en te Berlijn opgeleid, keerde hij in 1825 naar Bazel terug, waar hij weldra als privaat-docent optrad en met de Wette bevriend werd. Spoedig buitengewoon en tot gewoon hoogleeraar benoemd en tot doctor in de godgeleerdheid bevorderd, muntte hij zoowel door zijn tact van onderwijzer als door zijn talent van schrijven uil. Bovenal echter heeft hij zich op het gebied van kerk- en dogmengeschie- denis verdienstelijk gemaakt. Dezer dagen had er bij het bestijgen van den Mont-Blanc een treurig ongeval plaats. De heer en mevrouw Liskeard, een jong Engelsch echtpaar, hadden met eenige vrienden partij gemaakt om den berg te bestijgen. Toen zij den top van den corridor bereikt haddenkregen de dames zooveel hin der van de koude, dat de gidsen het gezelschap ernstig aanraadden terug te kecren. Allen waren met koorden aan elkander vastgehecht en de jonge vrouw ging vooruitleunende op den arm van haar gids. Naauwe- lijks hadden zij een honderd schreden afgelegd, toen mevrouw Liskeard en haar geleider plotseling verdwenen in eene klove, die slechts met een dunne laag ligt bevroren sneeuw bedekt was. Ongelukkig brak het touw, waarmede zij aan de overige togtgenooten verbonden waren en er was geen spoor meer van hen te zien. De heer Liskeard ontbood onverwijld buitengewone hulp uit de Grand Chalet, maar de ligchamen waren niet te rug te vinden, die dus meer dan waarschijnlijk duizenden voelen diep onder het gebergte moeten zijn nedergekomen. DUITSCHLAND. Volgens de Slraatsb. Zeit. zal de oudste zoon van den kroonprins van Pruissen den volgenden winter een cursus aan de hoogeschool te Straatsburg bijwonen. Uit Posen meldt men dat de opperpresident von Giinlher het domka pittel heeft aangeschreven eenen administrator voor het aartsbisdom te benoemen, en het vermogen van den aartsbisschoppelijken stoel door den landraad von Massenbaeh heeft in beslag doen nemen. Indien niet binnen tien dagen aan de aanschrijving door het kapittel voldaan is, wordt volgens dc wet een staatsambtenaar aangewezen om het aartsbisdom te besturen. Dc vereeniging ter bevordering van het verbranden van lijken te Ber lijn heeft bekend gemaakt, dat de eerste proefneming met den toestel van prof. Reclam en den ingenieur Siemens op 3 dezer is geslaagd. Eenige lijken van dieren, te zamen twee centners wegende, waren binnen ander half uur verleerd tot witte aseh, zonder dat de verbranding eenige onaan gename lucht veroorzaakte en zonder dat men iets er van kon hooren. De onkosten bedroegen nog niet ten volle een thaler. De wijnverkoopingen in den Rheingau, die in de afgeloopen maand plaats hadden, leverden het bewijs van het gebrek aan goede wijnen. Zelfs voor de middensoorten werden buitengewone prijzen besleed. Vooral was dit het geval bij de verkooping, die namens de regering op het slot Eber- liard werd gehouden. Het beste halve stuk 68er Rudesheimer gold 3320 th. en werd voor den keizerlijken kelder te Berlijn gekocht. Donderdag 11. had een vreeselijk ongeluk op den Rijn plaats. Van de locaalboot Lessing, welke van Biebrich kwamstortten niet ver van daar drie personen, een meisje en twee mannen, in het water, en vonden hun dood in dc golven. De ongelukkigen leunden tegen de verschansing, deze bezweek, zij vielen voorover en verdwenen onder de raderkasten. Wel stopte de boot terstond en was men met haken bij de hand om hulp te verleenen, maar de verongelukten kwamen niet meer boven. Later is de manlille en de hoed van het meisje opgcvischt. Niemand op de boot kende het drietal, dat op zulk eene plotselinge wijze den dood vond. BRUSSEL, 9 Junij. De einduitslag der verkiezingen is als volgt: Voor den senaat hebben de liberalen één zetel gewonnen te Thuin, twee zetels te Charleroi, en één zetel verloren te Gent. De ministeriële meerderheid in den senaat is dus van 8 tot 4 gedaald Voor de kamer hebben de liberalen twee zetels gewonnen te Verviers en twee te Charleroi. De ministeriële meerderheid in de kamer is dus van 22 lot 14 herleid. De candidaluur van den minister van openbare werken heelt schipbreuk geleden. POSEN, 9 Junij. Aan de Kuryer Poznanski wordt uit Gnesen gemeld, dat de kassen van het consistorie en van het seminarie tot opleiding van geestelijken in beslag zijn genomen. VERSAILLES, 9 Junij. Nadat de nationale vergadering art. 2 der ge meentewet had aangenomen, rigtte dc heer Girard, naar aanleiding van eene circulaire van het cenlraal-eomiié van het beroep op het volk, waarin be looningen beloofd worden aan de vrienden van Bourgoing bij gelegenheid zijner verkiezing, tot de regering de vraag, of de vereeniging van het be roep op hel volk de magtiging daartoe verkregen had. De minister van justitie antwoordde, dal het bestaan dezer vereeniging hem niet bekend was-, hjj had in zijne instructiën aan de procureurs-generaal op dergelijke manoeuvres de aandacht gevestigd, en hij verklaarde dat de legering de vorming van geheime comités niet zou dulden. De heer Rouher ontkende hel bestaan van het comité en betuigde zijne instemming met de houding der regering. De heer Forlon, minister van binnenlandsche zaken, zeide dat geen enkel comité van het beroep op het volk de autorisatie de rege ring bezat, en dat, zoo er een bestond, het ontbonden en de leden vervolgd zouden worden. De heer Gambctta rigtte tot den minister Magne de vraag, waarom hij in de administratie zooveel Bonapartistische agenten plaatste. Deze vraag gaf aanleiding tot een heftige woordenwisseling tusschen de lib. Gambetta en Rouher. Enkele leden der uiterste linkerzijde werden tol de orde geroepen. LONDEN, 9 Junij. Na de weigering der werklieden om in eene vermin dering van het werkloon van 10 pCt. in plaats van 12% pCt. toe te stem men, hebben de eigenaars der kolenmijnen in zuidelijk Yorkshire en noor delijk Derbyshire besloten, de werklieden kennis te geven dat over veertien dagen de mijnen gesloten zullen worden, wanneer zij blijven weigeren. Dit besluit treft niet minder dan 24000 werklieden. SANTANDER9 Junij. Het noorderleger is Logrono en Tafella binnen getrokken. LONDEN, 10 Junij. KölnZeilung.) Tusschen de Fransche regering en de Engelsche regering heelt er betreffende Rochefort, den ontvlugten ge deporteerde. briefwisseling plaats gehad. De Engelsche regering zou zich bereid hebben verklaard den vlugleling, in geval hij landde, uit te leveren. De reglsgeleerden der kroon hadden, met het oog op de misdaad, die het hier geldt, die uitlevering geregtvaardigd geoordeeld. INGEZONDEN. Blijnheer de Redacteur! Voor de volgende regelen verzoek ik eene plaats in Uw geacht blad. Verleden Vrijdag ging hier bij de ouders en voogden der leerlingen een uitnoodigingsbiljet rond tot het bijwonen eener vergadering op den 6den Juni, Zaterdag. Op dat biljet kwam de zin voor: //Een optocht door de leerlingen op 3 October gewenscht." Gaan wij verder. De vergadering had plaats, en het besluit werd ge nomen, den optocht te doen plaats hebben: ik geloof met eene meerderheid van zestien stemmen. Daarop volgde gisteren de mededeeling in de L. Courant en in het L. Dagblad, evenals vandaag in de N. R. Courant, die ons allen bekend is, maar waarin ik alleen de volgende zinsneden wil aanroeren: 1°. Door eenige leerlingen van de H. B. en van het gymnasium was het plan geopperd, enz. 2°. Op hun verzoek beproefden vier heeren. enz. 3°. Op de ernstige bezwaren door den rector en den directeur uiteengezet, dat het onderwijs daardoor te veel zou lijden, enz. Laat ons lerugkeeren tot hel uitnoodigingsbiljet, in verband met n°. 1 en n". 2 der bovengenoemde zinnen. Tot dusver was er onder de leerlingen geen sprake geweest van eenen optocht. Hebben zich ook al eenige leer lingen naar die vier heeren begeven, dan was dat zonder voorkennis van de anderen, zoo zelfs, dat toen 'smiddags op school de zaak bekend werd, alle leerlingen even verwonderd waren en even weinig er van af wisten, zoodat men er om lachte en zeide dat men nooit onder die com missie een optocht wilde houden, omdat zij zich uit zich zelve gevormd had, zonder dat de jongens er in gekend waren. Ik durf dus beweren dat de optocht op dat oogenblik niet door de leer lingen was gewenscht, omdat er nog geen sprake van was geweest, dat dat plan niet door eenige leerlingen van de 11. B. en het gymnasium was geopperd, en dat die vier heeren het dus niet op verzoek der leerlingen hebben gedaan. Ten laatste wilde ik nog zeggen: dat ieder, die met dc ware toedracht der zaak bekend is, weet, dal het geenszins aan den directeur of rector te wijten is dat het plan niet doorging, maar aan de commissie zelf. die geen kans meer zag om verder te gaan zonder den steun der leerlingendie haar natuurlijk onttrokken werd. Mijn vvensch is, dat iedereen die de mededeeling van gisteren leest, ook dit leze, opdat hij met de ware toedracht der zaak bekend en de directeur en rector van een ouverdienden blaam gezuiverd worden. Leiden, 8 Juni. Een leerling der H. B. School. PGïOGRAMMA VAN 32VEIEKUSTVOERINGEV Musis Sacrum. Op Donderdag II Junij, des avond's te half acht. door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester Blumentbitt. le Afd. 1. Marsch. Faust; 2. Ouver ture: //Don Juan", Mozart; 3. Fantaisie de l'opéra: //Belisario". Donizetti; 4. //An der schonen blauen üonau". Walzer, Strauss. 2e Afd.: 5. Priester- Marsch uit Alitalia", Mendelssohn: C. Masken-Polonaise, Faust; 7. Fantaisie de l'opéra: «Les Huguenots", Meijerbcer; 8. Marsch, Lanner. Burgerlijke Van 4 tot en niet ÏO Juni 1874. BEVALLEN: A. Barendse. geb. Welsing, D. T. M. Maas, geb. v. d. Graaf, D. M. de Mey, geb. Mieremet, D. P. Aalberlsberg, geb. Lambinon. Z. H. Karstens, geb. Lever, Z. BI. E. Floryn. geb. Verhave, Z. G. Noordeloos, geb. Kikkert. Z. -- J. Ressenaar, geb. Marsteller, D. J.Wallaart.geb.vanOyen.Z.- A. M. van Nieuwenhoven. geb. van der Reyden, D. - E. J. Bonte. geb. Rozendaal, D. C Kettenis. geb. Chaudron, D. S. Marsman, geb. Alter, Z. M. J. Beren- fluger, geb. de Boer, D. I. J. van Ewijk. geb. van der Zee, Z. D. tweel. J. E. de Nobel, geb. van Buuren, D. M. Schols. geb. de Bruin, D. -- M. Dee. geb.Smits. Z. M. S. G. Stark, geb Tielenius Kruythofl, Z. C. E. Persoon, geb. Rosdorf, Z. A. Mooten, geb. van der Kolk, Z. GEHUWD: H. Ket, jm. en J. E. Smit, jd. C. van der Wilk, jm. en E. Eradus. jd. H. Otgaar, jm. cn J. G. Colpa, jd. J. Kenbeek, jm. en J. C. Bink. jd. F. P. Knaap, jm. en J. van Proosdy, jd. W. J. D. van Dijck, jm. en M. Gabes. jd. L. van Dam, jm. en E. Beuth, jd. D. van der Krogl, jm. en A. VV. van der Koelen, jd. OVERLEDEN: L. P. C. van Henstede, 80 j. J. L. Teerlink, 85 j. B. E. i Wijtenburg, Z., 5 m. J. Planje. 54 j. P. Ie Feber, D„ 2 m. - A. M. T. Ucker, D., 31 j. J. P. de t'arpentier Wildervank, D.. 17 m. G. Blyhie, geb. Nagelsmil, fi5 j. M. van Helden, V., 79 j. - A. de Mev, D.. 2 d. A. BI. Bodifce, geb Rey- ken. Z. levenl. J. Paauw, Z., 16 j.— P. J. de Ridder, D.,4 m. J. H.Stoppen- daal, D., 9 m. D. G. van den Berge. Z.. 6 m. H. Flanderhyn, Z.. 15 j. K. 31. H. Gras, Z., 2 m. - - W. 11. Rietkerk, Z., 9 m. II. J. E. Blaas, D., 5 d. G. J dc Jong, Z.. 0 m. J. Plaizier, 54 j.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3