LMRSC1IE COURANT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1874, NV 132. DINGSDAG 9 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTE tV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN doen te weten, dat bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van acht obligatiën, ieder groot ƒ1000. behoorende tot de gcldleening van ƒ45000. aangegaan ingevolge raadsbesluit van den 20iteD April 1871, goedgekeurd door de Ge deputeerde Staten van Zuid-Hollandden 25,ltn April daaraanvolgende, G. S., n°. 24, zijn uilgetrokken de n». 3, 9, 29, 30, 42, 27, J6 en 43, die op den l8lf° Augustus aaust. aflosbaar zijn gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 8 Juni 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politie-Verordening, vastgesteld den 24cn Oc tober 1867; Doen te weten dat door heningevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot Heer der gebuurte n°. 29 of 11°. 4 van Wijk VII, de heer P1ETËR JOHANNES VAN 'T HOOFT, in de plaats van den heer Jan Van 't Hoort, die uit deze gebuurte verhuisd is. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Juni 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Junij. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ51. ƒ26, 5.30 en ƒ2.65 en de laagste ƒ51ƒ26; ƒ5.10 en 2.55. Ten postkantore alhier is thans weder verkrijgbaar de gewone tabel voor de zomerdienst van 1874, houdende aanwijzing van den tijd voor de laatste ligting der brieven naar de onderscheidene plaatsen van bestemming, voor de binnenlandsche en voor de buitenlandsche correspondentie. Wat betreft de laatste komen daarop alle inlichtingen voor die de afzenders kunnen verlangen, ook voor de verzendingen uit Leiden naar Nederl. Indië. Voorts bevat die tabel de regeling van de dienst ten postkantore. Reeds meer dan eens hebben wij de aandacht gevestigd op het gemak dat deze lijst bij verschillende gelegenheden kan verschaffen, zoodat wij thans de eenvoudige aankondiging voor belanghebbenden voldoende achten. D'. J. Holster, pred. bij de christ. gercf. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Meliskerke. prov. Zeeland. Bij de voortzetting der examens voor het middelbaar onderwijs zijn Zaturdag aclen van bekwaamheid toegekend aan mr. F. H. de Veije, van Leiden, voor geschiedenis; aan den heer A. Jansen, van 's Hertogenbosch, voor staalsinrigting, en aan den heer E. A. Pauw, uit Amsterdam, voor Fransehe taal. Afgewezen twee candidaten voor boekhouden en niet opge komen één voor Nedcrlandsche en één voor Engelsehe taal. In de Staatscourant is opgenomen het verslag van den minister van binnenlandsche zaken aan den koning beireffende de exploitatie der staats spoorwegen, gedurende het jaar 1869. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de eind-examens der hoogcre burgerscholen met 5-jarigcn cursus, voor zooverre het schrifte lijk gedeelte betreft, zullen aanvangen op 18 Junij, om te eindigen op 29 Junij. Het mondeling onderzoek zal in de meeste provinciën op 13 Julij een aanvang nemen, terwijl het mondeling onderzoek voor het meerendeel in de provinciale hoofdsteden zal plaats hebben. In de verschillende garnizoenen des lands zijn ingevolge de bevelen van Z. Exc. den minister van oorlog, op drie achtereenvolgende appèls be kend gemaakt de benoemingen van luit.generaal van Swieten tot grootkruis en van generaal-majoor Verspyck tot commandeur van de Militaire Willems orde, wegens hun gedrag bij de expeditie in Alchin. In den loop dezer week kunnen worden tegemoet gezien de benoe mingen tot tweeden luitenant van de onderofficieren van het reg. grenadiers en jagers en van de verschillende regimenten infanterie, die met gunstig gevolg het verligt examen voor den officiersrang hebben afgelegd. Ter bevordering zooveel mogelijk van de belangen der haringvisscherij en uit aanmerking van het vroege tijdstip, waarop te dezen jare de oproe ping van milicien-verlofgangers voor de werkelijke dienst heeft plaats ge vonden. heeft de minister van oorlog 's konings commissaris in deze provincie gemagtigd voor ditmaal aan hen, die de zeevisscherij uitoefenen, namens zijne Excellentie vergunning te verleenen tot het deelnemen aan de haring- visscherij, en zulks ongeacht ol die personen behooren tot een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalings-oefeningen zonden moeten op komen zullende zijter visscherij afwezigter zake van bedoelde opkomst door den heer minister voor diligent worden gehouden. De Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is in den morgen van den 6dt0 te Suez aangekomen en ten 12 ure het Ktftiaal ingegaan. Het stoomschip Borneo, op reis naar Batavia, is Gibraltar gepasseerd. De algemeene medewerking wordt thans gevraagd voor eene maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Reeds eenige jaren houdt de vereeniging in het belang der weezenverpleging zich bezig met de vraag, wat te doen om het lot van zoovele duizenden uitbestede ouderlooze kinderen te verbeteren. De heer M. W. Scheltema Ez.te Dokkum, die van dit vraagstuk een gezette studie heelt gemaakt, wil nu beproeven een practisehe oplossing er van te geven, door de oprigting eener maatschappij. Het doel is geenszins om, in plaats van de opneming in weeshuizen, de uit besteding te stellen. Met de 10000 kinderen, die in bepaalde weeshuizen zijn opgenomen en daar vaak uitstekend worden verpleegd, laat de maat schappij zich niet in. maar zij wil waken voor de 15000 hulpbehoevende kinderen, die thans worden uitbesteed of opgenomen zijn in armhuizen, waar zij veelal te zamen komen met personen, wier gezelschap op de op voeding geen gunstige gevolgen kan hebben. Het ontbreekt den armbestu ren meestal aan vaste beginselen bij de uitbesteding, aan gemis van goede gelegenheid tot plaatsing en aan de stoffelijke middelen tot verbetering. De maatschappij nu stelt zich ten doel de opvoeding van weezen in het huisgezin te bevorderen. Hare medewerkers zullen geschikte gezinnen op zoeken. onderzoek doen naar hen, die zich tot opneming aanmelden, toe- zigt houden over pleegouders en kinderen en toezigt houden op en raad geven aan volwassen weezendie nog niet geheel op eigen beenen kunnen staan. Tevens wil zij aan ouders, die de toekomst hunner kinderen verze kerd willen zien daarin de behulpzame hand bieden. Te Delft is in 36-jarigen ouderdom overled.n de heer dr. 11. Vogel sang, hoogleeraar in de mineralogie, geologie, mijnwezen en verwante vak ken aan de polytechnische school. Te Rotterdam had Zaturdag morgen een treurig ongeval plaats. Een man, een handwagen, waarop een vat water was geplaatstvoortstuweude, stuitte met het wiel op een hard voorwerp, waardoor de wagen voorover wipte en het vat op het ligchaam van een tweejarig kind viel. Het kind werd zóó zwaar gewond, dal het. onmiddellijk naar het stedelijk zieken huis gebragt, eenige oogenblikken daarna overleed. De voordragt der arrondissements-regtbauk te Amersfoort voor een lid dier reglbankin de plaats van mr. P. F. A. Ketelaar, die op verzoek zijn eervol ontslag heeft ontvangen, bestaat uit: 1°. mr. W. R. Alingh, lid der regtbank te Winschoten; 2°. mr. J. G. II. B. Ketjen, substituut-officier bij de arrond.-regtbank te Zierikzee; 3". mr. C. P. E. Hanegraaff, kanton- regter te Brielle. Een 5-tal personen, Vrijdag avond bezig met visschcn in het Zwartslui- zerdiep, waren getuigen van een treurig tooneel. Op eenigen afstand pas seerde een vaartuig met turf. Door het uitglijden van den boom stortte de bejaarde schipper overboord en verdween oogenblikkelijk in de diepte. De aanschouwers haastten zich om de plaats des onheils te bereiken, doch het was reeds te Iaat. Men heeft kort daarna het lijk opgehaald. Te Groningen is door de policie aangehouden een jeugdig kassiers- bediende uit Leeuwardendie door de policie aldaar verdacht werd gehou den van het incasseren van een wissel, waarvan hij zich de waarde trachte toe te eigenen, ten nadeele van zijn patroon. Hij is ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld. Men meldt uit Middelburg: Thans is bekend geworden het rapport van den hooglecraar J. W. Gunning, te Amsterdam, aan wien tijdens zijn verblijf alhier door den regter-commissaris een stukje der beruchte leverworst was ter hand gesteld, ten einde het scheikundig te onderzoeken. Uit dit rapport blijkt, dat noch hel microscopisch, noch het scheikundig onderzoek

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1