LEIDSCHE COURANT. binnenlaindsche berigten. 1874 N°. 130. ZATURDAG 6 JUiNIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. STADS-RER1CHTEN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den vierden dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1874/5, houdende aanslagen voor de wijken 1 en 2, terwijl ieder verplicht is zün aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 5 Juni 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN 5 Junij. liet berigt van den militairen en civilen bevelhebber in Atchin, opge nomen in het telegram van den gouverneur-generaal van 31 Mei jl.be vatte nog de mededeeling dat kapitein Watrin (bij het departement van koloniën bekend als F. C. P. M. Watrin, kapitein-kwartiermeester) over leden is. Door de commissie voor de examens bij het middelbaar onderwijs te 's Hage werden gisteren acten toegekend voor geschiedenis aan den heer W. Meigerd. van Leiden, en voor boekhouden aan den heer G. A. van Diest, van Rotterdam. Afgewezen werden een candidaal voor Franscb, een voor boekhouden en een voor schoonschrijven. Een voor Nederlandsch en een voor boekhouden trokken zich terug, terwijl een candidaat voor boekhouden niet was opgekomen. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen zijn tot arts bevorderd de hh. C. G. Boekelman en dr. P. Wellenbergh. Het weekblad Ons Stieren bevat het verslag van de derde algemeene vergadering der Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging //Tesselschade", te 's Ilage gehouden, op 18 Mei II., alsmede het tweede jaarverslag dier vereeniging. Blijkens het laatste was de toestand der vereeniging allezins gunstig. Vooruitgang bleek niet alleen uit de cijfers die zouden worden op gegeven, maar ook uit de toenemende deugdelijkheid en netheid van het werk. De bestuurderessen hadden meer ervaring opgedaan, de werksters waren meer geoefend en het gehalte van het werk was daardoor verbeterd. Het aantal leden was in het afgeloopen jaar van 1340 tot 1877 geklommen. Het cjjfer van contributiën en donatiën, dat ten vorigen jare ƒ2615.35 bedroeg, is dit tot ƒ4613.42 geklommen, waarvan het deel in de hoofd- bestuurskas gestort werd. Aan zuiver werkloon is betaald ongeveer 16000, dus ƒ4000 meer dan ten vorigen jare. Voor zoover de verwerkte grondstof door bestuurderrssen of werksters aangekocht werd, beliep het bedrag hiervan ruim ƒ12000. Het ctjler der werksters, ten vorigen jare 367, is geklommen tot 437, niettegenstaande de minder bekwame of minder in de termen vallende zich langzamerhand terugtrekken. De toevoer van goederen is in het algemeen grooler dan het debiet, hoewel dit bij opruiming der oudere en minder doelmatige artikelen zal toenemendaar de nieuwere in hel algemeen meer aftrek vinden, sedert de ervaring begint te leeren, welke goederen in den handel het bruikbaarst zijn. Daarenbovenhet werken op bestelling wordt meer algemeen en voldoet. Kindergoed en borduurwerk is het vak, waarin Tesselschade ontegenzeggelijk uitmunt. Depots der vereeni ging zijn te 's llage, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Dordrecht, Woer den. Gouda, Leiden, Goes en Harlingen. Te Velp wordt er eerstdaags een geopend door de gezamenlijke Rotterdamsche en Zutphensche afdeelingen, te Schiedam door de afdeeling van dien naam, die tevens aan de Delltsche afdeeling het regt van inzending harer goederen gegeven heeft. Te Schie dam, Maastricht, Delft, Dordrecht, Oudshoorn, Assen en Goes werden plaat selijke Bazars gehouden, waarop ook goederen uit het hoofddepot verkocht werden, in Schiedam voor ƒ300, in Delft voor ruim ƒ500; te Alkmaar, Woerden, Hillegom en Kapelle hadden verlotingen plaats. De afdeelingen den Haag. Dordrecht en Middelburg verblijden zich in aanzienlijke vermeer dering van ledental. Rotterdam ziet zich in staat gesteld in haar depot, behalve bare eigene artikelen, ook sommige van andere afdeelingen te ver- koopen. De afdeeling te Amsterdam bloeit zeer. Amsterdam alleen betaalde aan zuiver weekloon binnen een jaar 4751,23 uit. Het afdeelingsbestuur ontving eene naaimachine ten geschenke, die aan eene der werksters in gebruik gegeven werd. Het batig saldo van 't vorig dienstjaar, 100.37 werd afgezonderd voor het fonds, bestemd om de werksters mettertjjd krachtdadiger te helpendoor haar gelegenheid tol onderwijs, geldelijke voor schotten of andere tegemoetkomingen te verleeneu. Te Leiden is het depót gevestigd bij mej. van Nicuwenhoven— Springer op de Breesiraat. Te Amsterdam vierde gisteren het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen zijn 50-jarig beslaan. Nadat de algemeene jaarlijksche ver gadering in het lokaal der maatschappij tot Nut van 't Algemeen was ge houden werd ten 3 ure in de Nieuwe Waalsche kerk een feestrede uitge sproken door den voorzitter mr. G. van Tienhoven. Hij schelste in flinke trekken het streven van het genootschap, naar de grondgedachte van zjjne stichters. De plegtigheid werd aangevangen en besloten met de uitvoering van een door dr. Laurillard vervaardigd zangstukwaartoe eenige jonge dames, onder leiding van den heer Mattern, bereidwillig medewerkten. Tot buitengewoon hoofdbestuurder werd benoemd de heer mr. G. de Vries Az. minister van justitie, en tot lid van verdienste dé heer J. Stevens, hoofd inspecteur der gevangenissen in België. Hel stoomschip Conrad is op den middag van 3 Junij te Suez aange komen en heeft des avonds de reis voortgezet. Het 28« Nederl. landhuishoudkundig congres zal van 23 tot 26 Junjj te Zierikzce worden gehouden. Te Rotterdam is door de arrond.-rcglbank bevel van aanhouding ver leend tegen den brievenbesteller B. S. Aan het policie-bureau der 4e afdeeling waren in de vorige maand bij herhaling klagten ingekomen wegens het vermissen van brieven met wissels, betaalbaar daar en elders, en verzonden uit Ned.-Indië aan het adres van aldaar wonende familieleden. Het mogt den commissaris van policie na een scherp onderzoek gelukken, zoovele bewijzen tegen den bedoelden besteller in handen te krijgen, dat tegen zjjne aanhouding geen bezwaar bestond. Door den gemeenteraad van Oudewater is tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs benoemd mej. C. J. G. van den Upwich, te Leiden. Te Haarlem is door wijlen mej. Beets aan het gerelormeerd weeshuis gelegateerd eene som van ƒ10000, 2% pCt. Ned. W. S., onder den last van vruchtgebruik. Nabij Roozendaal werd in den nacht van 1 op 2 Junij in een boschje het lijk gevonden van een gewezen schipper, zekeren van Hoof. Hij had in den morgen van den l,n Roozendaal verlaten, voorzien van een volle flesch jenever. Des nachts toen men hem vond lag de ledige flesch naast hem. Rij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp lot onteigening ten behoeve van den spoorweg ter verbinding van den Rijn- met den Hollandschen IJzeren spoorweg te Rotterdam. Daarbij wordt verklaard dat het algemeen nut de onteigening vordert ten name van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij, van de eigendommen, noodig voor den aanleg van den spoorweg ter verbinding van den Rijn- met den Hollandschen IJzeren spoorweg te Rotterdam, in de gemeenten Rotter dam en Overschie. aanvangende op het station van den Rijnspoorweg over de Entrepóthaven en het Oostplein tot in de Goudsche Vest, langs den zui delijken kaaimuur door de Vest over het Kouwenburgeiland, de Rotte, den Stroovecrkatshoek, de Weenastraat, de Raamspoortslaan eu de Schie tot be noorden het station van den Staats- en Hollandschen spoorweg, aansluitende aan den Hollandschen IJzeren spoorweg. In de toelichting tot het ontwerp wordt gezegd dat de ontworpen ver takking strekt tot uitvoering eener verpligling van de Rijnspoorwegmaat schappij, bepaald in art. 9 harer concessie van 16 Mei 1845 en waarvan de uilvoering nader geregeld werd bij de bekende overeenkomst van 23/27 Mei 1867 tusschen de regering en de maatschappij. Het dagelijksch bestuur van Rotterdam verklaart dat voor de gemeente tegen de voorgestelde rigling in het algemeen geen bezwaar bestaat, maar wel tegen verschillende onderdeelen van het plan. Bij een overleg tusschen het gemeentebestuur en de directie der maat schappij ziin de aangewezen bezwaren, voor zoover die in aanmerking komen, op vrij voldoende wijze opgelost. 's GRAVEN 11 AGE, 5 Junjj. Door Z. M. is de heer J. H. Renneleld, secretaris van Arii en Amiei- tiac te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Gonden Leeuw van Nassau. Ook heeft Z. M. den heer B. J. van Hpve, kunst- en decoratie-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1