LEIDSCIIE C01RA\T. 1874. jU°. 127. WOENSDAG 3 JUNIJ. ST ADS-RERICHTE N. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosien. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de openbare uitloting van acht obligatiën, ieder groot e'én duizend gulden, in de geldleening van ƒ45000, die ingevolge raadsbesluit van 20 April 1871 werd aangegaan, zal plaats hebben op Maandag den 8s,en Juni aanstaande, des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis, En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Juni 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 Junij. Volgens bij de Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling van tuinbouw te Florence ingekomen officiële opgave zijn aan Nederlandsche inzenders bekrooningen te beurt gevallen als volgt Gouden medailles. E. C. van Eeden en Cie, bloemkweekers te Haarlem, voor het chromolithographische plaatwerk: //Flora van Eeden"; G. L. Funke, bockhandelaar te Amsterdam, voor het plaatwerk: //Pomona van Nederland" en de //Flora's van Nederland"; J. Noordendorp, boekhandelaar te Amster dam, voor het plaatwerk: //Fleurs, fruits el feuillages choisis de la flore et de Ia pomone de l'ile de Java"; J. A. Willink, particulier te Amsterdam, voor Selaginelia arborea Coeca. Zilveren medailles. C. W. Mieling. voormalig directeur van 's lands druk kerij te 'sGravenhage, voor natuurzelfdruk in kleur van planten; E. C. van Eeden en Cie., bloemkweekers te Haarlem, voor het plaatwerk: //Flora van Eeden" (als medaille de bon gout). Bronzen medailles W. C. Boer, boomkweekcr te Boskoop, voor 25 Coni feren; Wegner en Motlu. pholographen te Amsterdam, voor photogalvano- graphische afbeeldingen van planten; Becker, Scalongne en Michell. bloem kweekers te 'sGravenhage, voor Begonia regina Sophia; G. van den Brink, hortulamis aan den akademietnin te Utrecht, voor een herbarium van Ne derlandsche kryptogamische planten, en in- en uilheemsche voortbrengselen uit het plantenrijk; E. C. van Eeden en Cie., bloemkweekers te Haarlem, voor tulpen: E. H. Krelage en Zoon, bloemkweekers te Haarlem, voor idem; Gebroeders de Graafl', bloemkweekers te Leiden, mede voor idem. Gedurende de maand Mei 1874 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3567 portiën warme spijs, 218 portiën vleesch, 64 portiën spek- totaal 3849 portiën. Gisteren werd te 's llage de acte voor het middelbaar onderwijs toe gekend: voor Fransch aan mej. J. Quispel, van Dordrecht, en voor geschie- deuis aan mej. A. J. D. H. van Beesten, van Groningen. Afgewezen wer den eene candidaat voor Engelsch en eene voor schoonschrijven. Drie candidaten voor boekhouden werden allen afgewezen. Eene acte voor huis onderwijs werd toegekend aan den heer B. Moret, van Rotterdam. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe- Diep, is op 30 Mei te Aden aangekomen, en het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 31 Mei te Port-Saïd aangekomen. In een extra-politieblaadje wordt gesignaleerd de persoon van D. d. J., oud 30 jaren, wonende te Rotterdam, loopknecht bij den heerS. Hij wordt verdacht van het misdrijf van diefstal eener som van ƒ3129.90. De vrees bestaat dat hij naar Engeland vertrokken is of zal trachten daarheen te gaan. De specie is door hem in Engelsch geld verwisseld. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. - Men leest in de N. R. C.: Velen zullen zich herinneren, al is het feit ook welligt eenigzins op den achtergrond geraakt, dat eenige vrienden eu vereerders van Tollens ter gelegenheid van zijn 70st,,n verjaardag een londs hebben opgerigt, onder den naam van //Tollensfonds", ten doel heb bende hulpbehoevende betrekkingen van overleden prozaschrijvers en dichters te ondersteunen, en dus ook door het bewijzen van liefdadigheid, in zijnen geest en in zijnen naam zijn nagedachtenis ia gezegend aandenken te doen blijven. Tollens heeft dit huldeblijk hoog gewaardeerd, maar hij wilde dat er bij zijn leven geen meer openbaarheid aan zou gegeven worden. Zijne nederigheid gedoogde dit niet. De statuten zijn dan ook in dien geest in- -Ji-"1.1."." gerigt. Met belangstelling zien wij thans door bestuurderen aangekondigd, dat nu het tijdstip daar is en de kas toelaat om tot uitkeering over te gaan, en dat mitsdien dit jaar twee gratificatiën zijn uitgereikt. Het dezer dagen uitgebragt verslag van de Amsterdamsche kanaalmaat schappij luidt zeer ontmoedigend, vooral wat betreft de havenhoofden aan de Noordzee, die zoozeer door de voorjaarsstormen hebben geleden. Er zullen nog aanzienlijke sommen moeten besteed wordeneer het kanaal kan worden wat men grond had daarvan te verwachten. Sedert den 12(1«° Maart staat de arbeid aan hel kanaal geheel stil. Indien onze mededeelin- gen juist zijn, schrijft het Hbl., dan zijn de zeehoofden thans grootendeels onbruikbaar geworden, en zijn zij door de kracht der zee op vele plaatsen uiteengeslagen. Bij het ontwerpen er van schjjnt niet genoeg rekening te zijn gehouden met den zandbodem van de Noordzee op onze kusten en had eene geheel andere constructie als die bij de zuidelijke havens van Enge land behooren gevolgd te worden, waar de zeebodem vaster is. Hoe uit stekend de zeehoofden ook als kunstwerk mogen zijn, zij voldoen niet aan de eischen der plaats waar zij liggen en om ze in behoorlijken toestand te brengen zijn eenige jaren en nog meer millioenen noodig. Te Amsterdam mogt gisteren de heer mr. W. C. Mees gedachtenis vie ren van zijne 25-jarige verbindtenis aan de Nederlandsche bank, eerst als secretaris, later als president. Hij ontving daarbij vele bewijzen van be langstelling. Te Nieuwe Diep is gisteren morgen aangekomen het transportschip Jara, komende van Kaap de Goede Hoop, en aan boord hebbende de machine en den inventaris benevens de equipage van het aan de Kaap afge keurde stoomschip Djambi. Men meldt nader uit Zwolle: In de meeste dagbladen is medegedeeld, dat de heer Louis WolfT, tegen borgtogt van 10000 fr., op vrije voeten is gesteld. Men verwarre dezen persoon niet met den ex-mededirecteur der Overijsselsche bank, Jacob Wolff, die zich nog altijd in arrest te Mazas bevindt. Louis Wolft had een kantoor te Parijs in huiden en leder, en stond in handelsrelatie met zijn vader, den gcfailleerden koopman W. J. Wolff alhier. Voorts meldt men van daar: Aanstaanden Donderdag zal van hier eene weduwe met dochter en zoon, met eenige huisgezinnen van de Dcdems- vaart, uit Hoogeveen en Leeuwarden, allen tot de secte der Mormonen be- hoorende, onder geleide van den zendeling van Dijk, te Leeuwarden, naar den Staat Juta, in Noord-Amerikavertrekken. Te Liverpool zullen pit Duitschland en elders nog een groot aantal Mormonen zamenkomen, om ten getale van ruim 900 de reis gezamenlijk aan te nemen. 'sGRAVENHAGE, 2 Junij. Z. M. heeft benoemd, behalve markies d'Assche tot grootkruis, de volgende Belgische heeren tot ridder der orde van den Nederlandschcn Leeuw: graaf Joseph d'Ursel, legatie-secretaris, graaf van der Drift de Porghvliet, Ferdinand de Lannoy en baron Arnold t'Kint de Roodenbeke; voorts tot ridder der orde van de Eikenkroon, de hh. Smet van Aellert doctor in de geneeskunde te Brussel, en J. Grégoir, componist aldaar. Z. M. heeft den kunstschilder H. A. van Trigt, te Hilversum woonach tig, benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Door Z. M. is aan C. van Randwijk, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens het redden van drenkelingen, toege kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan D. Rahusen, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder lf kl. der Frederiksorde, hem door den koning van Wurteinberg geschonken, en aan den luit.-kolonel J. J. Meder, vroeger kommandant der dd. schutterij te Amersfoort, lot het dra gen der versierselen van ridder der St. Staiiislaus-orde 2* kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. is. op hun verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. P. J. Barnouw, lector te Amsterdam, en G. J. Jacobson A.Bz.. oud-apothe ker ie Schiedam, lot leden der commissie, gedurende den tijd van e'e'n jaar. ingaande 1 Aug. 1874, belast met het afnemen der geneeskundige examens, en zijn voorts benoemd tot leden dier commissie dr. W. M. H. Slinger, hoog leeraar te Groningen, en P. J. Haaxman, apoiheker te Rotterdam. Tevens is, mede op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. J. M. van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1