BUITENLANDSCUE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. groolofïicicr der orde van de Eikenkroonen lot officier dier orde den heer H. A. A. baron Collot d'Escury, rentmeester van het kroondomein en bur gemeester van Honienisse. Tot lid van den geneeskundigen raad van Zuidholland is benoemd de heer dr. J. N. Ramaer, te 's Gravenhage. De officier van administratie 3e kl. G. J. Guichard, uit 0. I. terugge keerd, wordt op non-activiteit gesteld. De luit. J. P. A. de Kleyn is van het 1° bij het 4C reg. inf. en de le luit. L. Schneither van het lc bij het 3e reg. inf. overgeplaatst. Uit goede bron vernemen wijmeldt het Dbl, dat door mevrouw de vved. dr. Meyer, geboren Hovius, overeenkomstig de intentie van haar over leden echtgenoot, aan het r. c. weeshuis hier ter stede de hoogst aanzien lijke gift van 300,000 is geschonken, na reeds vóór eenigen tijd aan elk der vijf r. c. parochiën dezer stad een som van ƒ20000 le hebben ter hand gesteldten einde die door de respectieve kerkbesturen te doen strekken ten bate der zieke armen. Bedriegelijke bankbreuk voor het verduisteren van gelden en goederen tot zijnen boedel behoorende was de beschuldiging, onder welke gisteren A. B., oud 21 jaren, beurtschipper te Ooltgensplaat, leregt stond voor het prov. geregtshof in Zuidholland; terwijl medepligligheid daaraan, door met den bankbreukige zamen te spannen, werd ten laste gelegd aan II. K., koopman, te Rotterdamoud 31 jarendie mede voor den regter ter verantwoording was geroepen. De eerste besch. B.die nog slechts korten lijd zaken deed, bemerkte op het einde van het vorige jaar dat die zaken niet naar wensch gingen en was niet in de gelegenheid eene som van ƒ400, die hij ver schuldigd was voor eene levering-, hem veertien dagen vroeger gedaan, te voldoen Zijne crediteuren lieten echter niet los en op aanvraag van die crediteuren werd hij in het begin van December door de arrond.-reglbank te Brielle verklaard te zijn in staat van faillissement. De bij dit "vonnis benoemde curator vond bij de inventarisatie B. niet aanwezig, doch bij het opmaken van de balans was hij wel tegenwoordig en bet toen voorhanden zijnde, ter waarde van ruim ƒ400, kwam hem nog al gering voor en gal hem aanleiding B. af te vragenof deze ook nog meer bezat of nog had in te vorderen, waarop ontkennend werd geantwoord Deze ontkentenis bleef B. volhouden tot den 29slei> December, toen de officier van justitie te Brielle. aan wien besch. had verhaald dat hij eene portefeuille met bijna ƒ3200 aan bankpapier te Rotterdam had verloren, de bekentenis bekwam, dat dit laatste onwaarheid was, en dat hij ƒ2200 tegen 5 pCt. had ter leen gegeven aan den tweeden besch., ƒ500 aan zijn zwager en /200 aan zijn knecht ter bewaring had ter hand gesteld. Deze bekentenis legde hij' echter eerst af nadat de officier hem gezegd had dat de geldendie hij beweerde verloren le hebben, teregt waren. De tweede besch.. het faillissement van B. in de courant gelezen hebbende, wist met het geld hem ter hand gesteld geen raad en, na eerst een practizijn le Rotterdam te hebben geraadpleegdschreef hij aan den burgemeester van Ooltgens plaat dat hij gelden onder zich had en bereid was die aan den bevoeg den persoon af ie geven. Dit bragt de justitie op hel spoor ook van de andere posten, en toen volgde ook de arrestatie van K.omdat deze van het aanstaand faillissement zou geweten hebben. Het bleek nog dat de lasten van het faillissement bedroegen ƒ2822.18 en de baten met inbegrip van ƒ1300 aan hypotheken ƒ3097, zoodat er nog ƒ169 over was. De eerste besch. legde eene volledige verklaring af, doch de tweede besch. ontkende, wetende dat de eerste failleren zou, de gelden te hebben ontvangen. Ze waren hem gegeven om die legen 5 pCt. te beleggen en hij had geheel ter goeder trouw gehandeld. Adv.-gen. mr. van Maancn hield de beschuldiging ten opzigte van beiden vol en requireerde hunne veroordeeling tol tucht huisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren. Als verdedigers traden op de hh. mrs. J. van Gigh en D. van Raalte De uitspraak zal Vrijdag aansl plaats hebben. ES® EIiAMR. LONDEN 29 Mei. Sommige bladen zien in de verheffing van prins Arthur tol hertog van Connaught een stap tot de vestiging eener koninklijke residentie in Ierland, dat gepaard zou kunnen gaan met de afschaffing van het onderkoningschap. In Lincolnshire is tusschcn de pachters en de boerenarbeiders eene schikking getroffen doch in Cambridgeshire en Suffolk duurt de werkstaking voort. Ten gevolge van de ophitsende redeneringen van de leiders der bewe ging slaan de partijen scherp tegenover elkander en is er nog weinig hoop op een vergelijk. KRAS Si SS IJ K. Te Darijs trekt het de aandacht dat, terwijl te Bordeaux slechts zes Bonapartislische afgevaardigden legen het voorstel der vcrvallcn-verklaring stemden, de partij thans reeds door twintig gedeputeerden in de kamer ver tegenwoordigd wordt, en dat, terwijl de Bonapartislische candidalen zich tot dusver schroomvallig onder de benaming van /'conservaliven" voordeden, zij thans het voornemen aan den dag leggen om voortaan onder hunnen waren naam op te treden. Het geregtshof le Versailles heeft een instructie begonnen aangaande het dueldat le Garches tusschen von Metternich en de Monlcbelle ge houden is. Door de jury der tentoonslelliug van beeldende kunsten te Darijs zijn als buitengewone onderscheiding twee ceremedaillcs toegekend, aan den beeldhouwer A. Mcrcier, voor diens groep //Gloria victis", en aan den schil der Gérome, voor diens //Eminence grise". I» tl I T S C ïl 71 K BS. Te Breslau wordt de algemeene vergadering gehouden van Duilsche onderwijzers. Er zijn er 3000 opgekomen. Naar men verzekert zal het internationale postcongres, door den heer Stephan, directeur-generaal der posterijen, op het getouw gezet, op 15 Sep. e. k. le Bern geopend worden. Volgens de Weser-Zeit. zijn, na gedaan onderzoek, bij het beheer van den Warschauer- en Nicolai-spoorwegen groote bedriegerijen ontdekt. In vijf magazijnen stond de geboekte waarde der voorwerpen in geen ver houding hoegenaamd tot de wezenlijke waarde der aanwezige voorwerpen. Zoo was er o. a. een som van 604,862 zilv. roeb. uitgegeven, zonder dat iets kon worden aangetoond, dat daarvoor was aangekocht. In de con- structiewerkplaalsen werd druk gearbeid, maar niemand bemoeide zich ver der n.ct de zaak en men wist derhalve niet of de vervaardigde voorwerpen bruikbaar waren. Daarentegen vyas een som van 525,000 zilv. roeb. be schikbaar gesteld tot het vervaardigen van rijtuigen met slaapplaatsen. Hel uilgetrokken bedrag was uitbetaald, maar of' de rijtuigen aanwezig waren, dit punt was niet opgehelderd. Op de hoeveelheid steenkolen miste men 16000 centenaars. OOST-INDIK. BATAVIA. 25 April. De comités op de drie hoofdplaatsen hebben allerlei toebereidselen ge maakt tot eene leestelijke ontvangst der uit Atchin terugkeerende troepen. In tusschen schijnt men het nog twijfelachtig te achten of de troepen zouden lerugkeeren. Men leidde dit af uit een rapport van luit.-generaal van Swietcn in de Jav. Cour., in welk stuk werd medegedeeld dat op 25 Maart de marine belast was geworden met het beschieten van de kampongs, behoorende tot het gebied van Toekoe Nanta. Dit hoofd voerde openlijk strijd tegen Maraksa. Volgens particuliere brieven heeft hij op een schrijven van generaal van Swieten op vcrmetelen toon geantwoord. Z. M. stoomschip Deli beschoot den vorigen dag de kampongs en werd door een paar stukken zoo goed be antwoord, dat het van positie moest veranderen. Vervolgens namen ook de Citadel van Antwerpen, V ice-Admiraal KoopmanWatergeusRiouw en Admiraal van\ Kinsbergen deel aan het bombardement op dien dag. liet officieel rapport luit als volgt: Betreffende het bombardement op het gebied van Toekoe Nanta, op den 259tt°, werd gemeld, dat het meest geleden hadden de kampongs Sabang, Lamasse en Lamlik; zeven huizen zouden verbrand en vele andere doorschoten zijn. Op den dag van het bombardement werden de vijandejijke versterkingen van Lamtermin bezet door Iuian Longbattah, met volk van Toenonh, Longbattah en Pedir; men dacht dat dien dag door ons ook van de landzijde zou worden geageerd. Die troepen zijn er nog, en groeijen dagelijks in die male aan, dat bevriende hoofden den raad gaven, op onze hoede te zijn, vooral bij de Taman (Petjoet) en Merdowati. Men is begonnen met de lossing van het standbeeld van Koen. Van Pontianak wordt berigt, dat de opstand der Dajaks in het Sin- langsche als geëindigd kan worden beschouwd. Daarentegen is weder op de Boven-Kapoeas een geheele negory door koppensnellers uitgemoord, ten ge volge waarvan detachementen militairen op Boenoet en aan het meer Serang zijn geposteerd. BERLIJN 29 Mei. De Russische rijkskanselier, prins Gortschakoff, heeft de Europesehe regeringen uitgenoodigd lol het houden van een internationaal congres, om lc beraadslagen over quaestiën betreffende oorlogsregt, hoofd zakelijk over de behandeling van krijgsgevangenen. Het congres, waartoe iedere slaat een militair en een diplomatiek gcvolmagtigde, bijzonder op het gebied van volkenregt bekend, zal moeten afvaardigen, zal den 15dcn Julij te Brussel worden geopend. BONN, 29 Mei. Heden voormiddag heeft een candidaal in de theologie de subdiaconaats-wijding ontvangen van bisschop Reinkens. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing der Synodale vertegenwoordiging en Synodale examinatoren. Daarna is de zitting der Synode gesloten. Het oud-katholiek congres zal in het najaar worden gehouden te Freiburgin den Breisgau. LONDEN, 30 Mei. In de diplomatieke kringen aljtier gelooft men dat de artikelen in de Norc/d. Zeit. en andere bladen over de eventuele schen ding van Belgiës onzijdigheid, door een Fransch leger, ten doel hebben het regtvaardigen van de pogingen welke de I'ruissische diplomatie thans aan wendt om tot een vernietiging van het traclaat van 1867 betreffende de onzijdigheid van Luxemburg te geraken. LONDEN, 29 Mei. Duizend werklieden in de steenkoolmijnen van Mould hebben hel werk geslaakt, wegens loonsvermindering met 10 pCt. In Sheffield heeft eene ontploffing in eene mijn aan 30 personen het leven gekost. ROME, 29 Mei. Kardinaal Facinelli is heden ochtend overleden. Vermoedelijk zal de kamer van afgevaardigden in Augustus ontbonden en zullen de algemeene verkiezing in November gehouden worden. Volgens een onbestemd gerucht zou de Paus voornemens zijn, aan de katholieke kiezers te vergunnen er aan deel te nemen. Men weet evenwel niet of dat gerucht gegrond is. RECLAME. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C°.le Hamburg, welke door bare prompte en reëele bediening tegenover hare gcintercs- seerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. «3aE0GB5eHSK r.irrrA sas Bij warm weder is er niets beter dan het Eau d' Anvers. Men giet van deze parfumerie in de holte der hand en wrijft er het voorhoofd en de slapen mede in. Na cenige oogenblikken wisselt een aangename koelte de zoo lastige hitte af. In den zomer is er geen verfrisschender parfumerie dan het Eau d' Anvers. A&ASIEM IK-NIKllI'S. "PROMOTIE AAN DE LE1DSCHE 1IOOGESCHOOL. Den 30stra Mei de lieer G. II. Belz, geboren te Rotterdam, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: iets over de ontzetting van rechten. PROGRAMMA VAN BIÜÏIEKÏISTVOERI1NGENÏ. Zoiiicrzorg. Dingsdag 2 Junij, des avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmar. lc Afd.: 1. //Salut a Amsterdam", Marche, Dunkier; 2. -Eurgröschen's llochzeit", Ouverture, Eule; 3. Choeur Militaire de l'opcra //L'Assedio di Lcida", Petrella; 4. a. -/Alexander Romanoff", Valse Russe. Laurent; b. -/Romance", Vieuxtemps; 5. Fantaisie sur des motifs de -Anne de Botileii", Donizetti. 2e Afd.; 6. Ouverture //König Stephan", Beethoven; 7. Entr' Acte et Choeur de /-Lohengrin", Wagner; 8. -Adagio du Qua- tuor en Sib" (Arrangée par Dunkier), Mozart; b. -Albine Bluelte-Polka (Solo Piston), Benard; 9. Fantaisie sur des mélodies Slyricnnes, Duiiklcr; 10. Marche sur des motifs de -La Fille dc Mme Angot", Lecocq. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6