PER TELEGRAAF. daverend hoerali begaf zich de generaal-commandaat naar het rijtuigalwaar Z. M. zich geruimen tjjd met hem en de overige oflicieren van Bronbeek onderhield, waarna de trein onder een luid gejuich verder reed. Op onderscheidene plaatsen in Friesland worden de graslanden door de rupsen zoodanig benadeeld, dat sommige plekken geheel kaal zijn. - Onder Slochteren, in Groningen, is een boerenhuis afgebrand, waarbij de vrouw des huizes in de vlammen is omgekomen; zij laat haar man met 6 kinderen achter. Berigten uil Paramaribo, van 2 Mei, melden o. a. het volgende: De commissie, door den gouverneur benoemd tot het beramen van maatregelen lot doeltreffende viering van Zr. M». zilveren krooningsfeest, heelt zich van hare taak gekweten, en hare voorstellen zijn aangenomen. Den koning zal een geschenk als hulde worden aangeboden. Er zal den 12<"n Mei een al- gemeene dank- en bedestond worden gehouden. Voorts zullen o. a. plaats hebben: een wedstrijd van arbeiders, volksspelen, een gecostumeerd bal en vuurwerk. Aan den wedstrijd zal door een 300-tal creolen-arbeiders kunnen worden deelgenomen. 's GRAVEN'IIAGE. 29 Mei. Een groot gedeelte van de gisteren gehouden zitting van het prov. geregtshof in Zuidholland was gewijd aan de behandeling van eene door het openb. ministerie ten laste gelegde beschuldiging van valschheid in ge- schrille van den Rotterdamschen insecten-uitroeijer L. Deze persoon, die zich voornamelijk bezig houdt met het zuiveren van woningen of het leve ren van middelen daarvoor, werd in het begin van October des vorigen jaars ontboden bij een bierhandelaar te Gouda, die toen slechts een jaar ge leden zijne woning betrokken hebbende, minder aangename medebewoners ontdekte en daarvan gaarne verlost wenschte te zijn. Hij kwam met L. overeen dat deze zijne woning zon zuiveren en op 4 Oct. werd een contractje gesloten dat de werkzaamheden voor ƒ35 zouden verrigt worden en dat men voor die som van elkander af zou zijn. Toen na verloop van eenigen tijd L. geld noodig had en J 25 in mindering van de overeengekomen som vroeg, werd daaraan gereedelijk voldaan, maar in December ontving de bier handelaar eene rekening van ƒ270 voor gebruikte materialen enz., doch daarvan geschiedde geen betaling, zelfs niet nadat door een advocaat en een procureur tol betaling was aangemaand. De Goudschc biersteker klaagde vervolgens L. bij de policie aan. daar het hem gebleken was dat het contractje door eene bijvoeging en verandering van den datum vervalscht was. Zoo wel de aanklager als diens vrouw verklaarden beden onder cede, dat er 35 bedongen waren en dat er in het contract eene bijvoeging had plaats gehad, welk laatste ook de meening was van twee gehoorde deskundigen. De besch. daarentegen hield vol. dat hij geen bijvoeging op het stuk had gesteld en dat er ruim vijftig flesschen, a f5 per stuk, voor de zuivering waren gebruikt. Adv.-gen. mr. Terpstra geloofde, na de feiten te hebben gereleveerd, dat de vervalsehingen bewezen zijn. Het oordeel der deskun digen en de verklaringen van de getuigen, in onderling verband beschouwd, toonden aan dat de vervalsehingen waren gepleegd. Ook de groote mate van kwade trouw van den besch. gaf adv.-gen. aanleiding te requireren diens schuldigverklaring aan valschheid in een ondcrhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken daarvan en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 10 jarenbenevens twee boeten van ƒ50. De verdediger, jhr. mr. de Brauw, hield daarop eene uitvoerige pleitrede, waarvan de conclusie strekte tot vrijspraak van besch.daar z. i. de ten laste gelegde valschheden niet voldoende waren gestaafd. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op Donderdag aanst. Een 60-tal inwoners van Scbeveningen heeft zich met een adres aan den gemeenteraad alhier gewend, waarin zij den raad dringend verzoekeu "dat op Scheveningen worde gesticht een openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs, waar niet alleen de beginselen der Fransche taal, maar ook die der Engelsche en Uoogduitsche talen, benevens wiskunde, teekenen en gymnastiek worden onderwezen, of zoo er tegen de inwilliging van dit verzoek onoverkomelijke bezwaren mogten beslaan: dat door de stichting van een afdeeling voor voortgezet onderwijs aan de school voor minvermogenden aldaar eenigzins in de behoefte worde voorzien." v Volgens het D. v. 's Gr. is aan dr. G. 11. hamers, pred. bij de herv. gemeente alhier, aanbieding van benoeming gedaan voor het hoögleeraars- ambt te Groningen, in de plaats van wijlen dr. Chantepie de la Saussaye. Hij heeft zich een termijn van beraad voorbehouden. IU ITKiNLAMiSCIIK HKMIIIKN. ESICKliAItlK. LONDEN 28 Mei. Omtrent de mishandeling van den Britschen consul te San Jose wordt door de dagbladen van New-York liet volgende verslag gegeven: De heer John Magee. Britsch vice-consul te San Jose de Guatemala, had de vijand schap opgewekt van kolonel Gonzales, den kommandant dier havenplaats Den 24,l"> April kwam het stoomschip Arizena te San Jose aan, en juist deze dag was door Gonzales gekozen om zijnen haat te koelen. Vroeg in den ochtend ontbood hij den vice-consul bij zich. en toen deze zich. we gens eene verlamming, verontschuldigde, zond de kommandant een detache ment soldaten, met het bevel om den heer Magee «dood of levend" voor hem te brengen. De lijder werd toen op eene kar tol hem gebragt. bclce- digd. met de kolf van een pistool in het gezigt geslagen, gevangen gezet, en Gonzales gaf last hem 400 geeselslagen te geven. De geneesheer pro testeerde, verklarende, dat de heer Magee onder de mishandeling bezwijken zon, en de consulaire agent van de Vereenigde Stalen leverde een schrifte lijk protest ill. Gonzales antwoordde, dat de straf voortgang moest hebben, dat hij den heer Magee den volgenden ochtend vroeg zou doen doodschieten en daarna alle vreemdelingen in San Jose om liet leven zou doen brengen. De heer Magee werd uit zijne gevangenis gehaald, op den grond geworpen, van jas en vest ontdaan en door soldaten vastgehouden, waarop vier sol dalen hem 200 slagen toebragtenin tegenwoordigheid van den komman dant, die ze telde. Na den 200",to slag viel de heer Magee in zwijm en de overige slagen werden tot den volgenden dag uitgesteld. I»e kommandant plunderde vervolgens het kantoor van den Britschen consul en de huizen van andere vreemdelingen en bragt den nacht met de soldaten in dronken schap door. Van lijd tot Ijjd begaf hij zich naar zijn slagtoffer, hield hem een pistool voor en vroeg hemof liet niet maar beter zou zijn een einde aan zijn lijden te maken. Van het gebeurde was inmiddels kennis geven in de hoofdstad en van daar was de generaal Salano met 100 man naar San Jose gezonden. Door dezen werd Gonzales gevangen genomen en later is hij gefusilleerd. Het te Comassie buitgemaakte koninklijke regenscherm, is van hel kaneel van Windsor naar het Zuid-Kensington-musettm overgebragt en wo:dt aldaar op last der koningin ten toon gesteld. De jury voor de tentoonstelling van beeldende kunsten te Londep heeft de gouden medaille, waarover zij dit jaar te beschikken had voor de beste schilderij van een levenden meester, onverschillig tot welke school en tot welk genre behoorende, toegekend aan den Belgischen schilder Joseph Stevens, voor zijne schilderij, genaamd 1'Intervention. Op tweeden Pinksterdag heeft hier een zeer zwaar onwèder gewoed. Een paar huizen zijn door den bliksem in brand gestoken. Personen, die onder boomen de wijk hadden genomen, werden gedood en een paar vrij willigers, die naar de exercitie gingen, werden getroffen. Een koude noordoostenwind is op het zware on weder gevolgd. I Dezer dagen is door de regering der Vereenigde staten bij den senaat een wetsontwerp ingediend tot bevordering der immigratie van doopsgezinde gemeenten uit het zuiden van Europcesch Rusland, die zich in de Unie wenschen neder te zetten. Bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld dat de staat voor die immigranten, naar hunne keuze, van de woeste staatseigen dommen eene uitgestrektheid van hoogstens 500.000 acres zal beschikbaar stellen, en dat elk der bedoelde immigranten, wiens naam vermeld is op eene aan den minister van binnenlandsche zaken door de agenten der ge meenten ter hand gestelde lijst, het regt zal hebben op 160 acres van dat gebied tegen betaling van den minimum-prijs voor te ontginnen staatsgron- den vastgesteld. Dit wetsontwerp vond, zoowel in het congres als in de pers, veel tegenstand, daar men meende dat het een gevaarlijk en zeer ligt tot misbruiken overslaand praecedent gaf. Ook zag menigeen, hoe groot voorstander ook van de immigratie en hoe diep ook doordrongen van de noodzakelijkheid dat de staat die zoo veel mogelijk bevorderde, er bezwaar in dat men zoo vele voorreglen verleende aan eene kolonie van 40 a 50000 menschen. welke in zekeren zin een afgesloten geheel te midden der natie zou vormen. De berigten, uit China ontvangen, melden dat Japan den oorlog heeft verklaard aan het eiland Formosa en zoo spoedig mogelijk eene oorlogsvloot met eene landingsdivisie van 15000 man zou afzenden. De oorlogsverklaring vindt hare reden in het mishandelen en vermoorden van Japansche schip breukelingen door de inboorlingen van Formosa; welk eiland onder het gezag van China heet te staan. De pogingen van Japan om bij de Chinesche regering regt te verkrijgen hebben geen gevolg gehad. FRANKRIJK. Bij een besluit van den president der republiek is de algemeenc raad van het dep BouchCs du Rhöne ontbonden. Bij een aan de nationale verga dering in te dienen wet zal de dag worden vastgesteld waarop de verkie zingen voor den nieuwen raad zullen gehouden worden. Men verneemt dat de autoriteiten te Oran last hebben ontvangen 900 van de derwaarts uitgeweken verdedigers van Carthagena aan de Spaansche regering uit te leveren. Het zijn de boevendie tijdens het beleg door de intransigenten werden losgelaten en in dienst gesteld. WEENEN, 28 Mei. De Abendpost zegt, naar aanleiding van de door de Times medegedeelde toespraak van den Czaar. bij de receptie van het corps diplomatique te Londen, dat de Czaar slechts tot eenige hoofden van lega- tiën het woord heeft gevoerd, en onder deze tot den Turkschen gezant, aan wien hij verklaarde, dat het ongestoord behoud des vredes tusschen .Rusland en Turkije verzekerd was en dat hjj alles zou aanwenden om de goede verstandhouding met de Porte te bevestigen. BERLIJN, 28 Mei. De Nord-D. Allg. Zeit. zegt, dat hare meening, die ook door de Prov. Corr. wordt gedeeld, dat Frankrijk bij een nieuwen oorlog tegen Duitschland door België heen zou trekkengelukkigerwijze ook in België weerklank gevonden heelt. Het is voor den algemeenen vrede van veel beteekenis, wanneer België zich aansluit bij het inzigt dat Duitsch land ten opzigte van België geen ander belang en geen anderen wensch had en heeft dan handhaving van diens onafhankelijkheid en neutraliteit, terwijl die beiden van dezelfde zijde gevaar loopenwelke Duitschland uit weerwraak met een oorlog bedreigt. Bij ons bestaat daaromtrent geen twijfel, eene zelfde eenstemmigheid breekt ook in België baan en schijnt den geest te zullen worden van zijne buitenlandsche politiek. De keizer heeft i heden den Ncderl. gezant in een bijzonder gehoor ontvangen. PARIJS, 28 Mei. De regering heelt heden in de nationale vergadering gecnerlci mededeeling over de kabinetscrisis gedaan; zij wil wachten totdat zij geïnterpelleerd wordt. PARIJS, 29 Mei. De prefect van policie heeft verboden den verkoop van den Siècle op de openbare straat en het colporteren van dit blad. Men gelooft dat de regeling van de orde der kamer-werkzaamheden in de zitting van heden ter sprake zal komen. De Uniters berigt als zeker, dat de prins van Hohenzollern weder op treedt als candidaat naar den Spaanschen troon, en dat don Carlos generaal Elio heeft afgezonden om de Fransche regering hierover in te lichten. BONN, 28 Mei. De oud-katholieke synode heeft heden, in hare derde zitting, de beraadslaging over de kerkhervorming, wat betreft de vasten, de onthouding, den katechismus en de liturgische boeken voortgezet, en in hare vierde zitting lot de vereenvoudiging van het verleenen van dispen satie in huwelijksaangelegenheden, het afschaffen van het stellen van voor waarden betreffende de opvoeding vau kinderen uit gemengde huwelijken, besloten. SANTANDER, 27 Mei. Concha trekt 26000 man met 84 kanonnen om Vittoria bjjeen. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, van 29 Mei, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: C. v. L.. W. A. F. M. Jr. en G. S. allen te Leiden, de 1" wegens hel niet verlootten van het accijnsdocument tot dekking van geslagt vee, de 2e wegens verhindering van werkzaamheden tot visitatie door rijks ambtenaren en voorts allen wegens rebellie door meer dan twee en minder dan twintig personen en veroordeeld de le tot geldboete van ƒ15 of bij onvermogen 7 dagen gevangenisstraf en voorts nog eene cel lulaire gevangenisstraf van 14 dagen, de 2' tot geldboete van 50 of bij onvermogen 8 dagen gevangenisstraf en voorts nog eene cellulaire gevange nisstraf van 6 weken, zijnde de 3e vrijgesproken; H. v. R.te Leiden, wegens het niet vertoonen van het accijnsdocument tot dekking van geslagt vee, tft geldboete van ƒ15, bij onvermogen 7 dagen gevangenisstraf; M. R.. te Leiden, wegens idem, tot geldboete van ƒ10, bij onvermogen 6 dagen gevangenisstraf; II. d. L., te Woerden, wegens ontduiking van plaatselijke belasting op de honden te Woerden, tot geldboete van 6 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag; S. Iv., te Leiden, wegens ontduiking van plaat selijke belasting op de honden te Leiden, tot geldboete van ƒ6 of subsi diaire gevangenisstraf van 1 dag; J. H. B., te Leiden, wegens idem, tot

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2